|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
16.12.2013 17:55:38   
koki12
Devojki eve i jas so malo zakasnuvanje da vi soopstam,moite rezultati izlegoa katastrofa FSH- 32 pokaceno mnogu poveke od minatiot pat,prolaktin 2,25 simnat pod normalnite vrednosti.Site moi nadezi da dobijam normalen vaucer propagaat.
LoveableMe te molam kazi mi dali od dostinexsot ti se imase sluceno prolaktinot da ti padne pod granici na normala,me zacudi lekarkata ne mi gi prekina samo mi rece da pijam namesto po 1/4 sega po 1/8.Kaj mene za tri meseci izvarira od 25,na slednoto merenje 36,potoa 5 a sega e 2,25.neznam kolku e ova normalno.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
16.12.2013 18:10:08   
kapina
Na mene mi se ima sluceno prolaktinotda mi padne pod normala I od bromergon I od dostinex I ne mi ja prekinuvaa terapijata oti moze pak da se pokace pred toa mi se imase sluceno I toa ne se prekinuva terapijata samo se namaluva vo toj slucaj jas bromergonot gi pijam veke3godini bez prekin

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
16.12.2013 21:09:47   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: koki12

Devojki eve i jas so malo zakasnuvanje da vi soopstam,moite rezultati izlegoa katastrofa FSH- 32 pokaceno mnogu poveke od minatiot pat,prolaktin 2,25 simnat pod normalnite vrednosti.Site moi nadezi da dobijam normalen vaucer propagaat.
LoveableMe te molam kazi mi dali od dostinexsot ti se imase sluceno prolaktinot da ti padne pod granici na normala,me zacudi lekarkata ne mi gi prekina samo mi rece da pijam namesto po 1/4 sega po 1/8.Kaj mene za tri meseci izvarira od 25,na slednoto merenje 36,potoa 5 a sega e 2,25.neznam kolku e ova normalno.


Koki12, види тука рецепт за висок ФСХ. Јас би ти препорачала да земеш маца за хормонална рамнотежа. Јас пијам Достинекс пола апче на 10 дена, пролактинот ми се движи од 15-20. Не чини многу да ти е низок, зошто тоа влијае на другите хормони, така ми има кажано ендокринологот. Види да ти ја намали дозата така е најдобро. Ако те интересира нешто, прашај тука сме.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
16.12.2013 22:34:00   
koki12
devojki fala vi i maticniot mi kaza deka ovie apcinja ke gi pijam celo vreme samo me fati strav po sto tolku brzo mi varira.LoveableMe za toa maca procitav nekade deka e nekoj prav samo sto ne obrnav vnimanie,te molam kazimi dali ti go imas konzumirano kako se pie i od kade se kupuva.Pozdrav!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 6:06:53   
kapina
Jas maca piev vo vid na kapsuli imunobor za imunitetot no mi kazaa da gi prekinam I da jadam poveke ovosje Izelencuk. A za fsh dobri se I suvite smokviso maslinovo maslo

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 9:48:59   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: koki12

devojki fala vi i maticniot mi kaza deka ovie apcinja ke gi pijam celo vreme samo me fati strav po sto tolku brzo mi varira.LoveableMe za toa maca procitav nekade deka e nekoj prav samo sto ne obrnav vnimanie,te molam kazimi dali ti go imas konzumirano kako se pie i od kade se kupuva.Pozdrav!


koki12, Маца имаш во Свансон Рамстор, таму ќе ти кажат како се пие, но во секој случај што читав на Интернет помага за воспоставување хормонална рамнотежа. Има и некој тревар во Белград радост раѓања или така некако му е сајтот, знам една школска ми кажуваше порано дека хормоните и покажале како пред менопауза (не се сеќавам точно кои хормони) и зема да пие чаеви од кај човекот и потоа на контрола кај д-р Таше се чуделе зошто и се нормализирале.

Во однос на пролактинот, ако имаш правено магнетна резонанца и ако нема ништо, тој и да не пиеш терапија природно варира, но заради забременување мора да се држи под контрола влијае на овулацијата и на јајце клетките. Мораш да најдеш чаеви за релаксација и секако да пробаш со јога или други техники да се релаксираш. Викаат aпчињата "држи воду док мајстори не оду", значи не може целосно да ти помогнат само апчињата, мора и главата да се одмори. Сите сме во тој куп....мора да бараме алтернативи.... Позз, ајде пиши ако треба уште нешто.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 11:53:38   
Kvisko
Maka сега има и во прав да се купи во продавници за здрава храна. Мислам дека е од Биона (пакувана во Велика Британија). На не а има упатство како се консумира.
Тоа со радост раѓања убаво просурфајте има и позитивни и многу негативни коментари по српски форуми.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 12:11:13   
Zoya
Мака во прав има и во Биокулт. Не се сеќавам точно но мислам дека беше околу 400 и нешто денари. И на ова пакување има упатство за користење. Обично се препорачува една кафена лажица на ден растворена во вода. Нема баш убав вкус. Јас ја пијам растворена во природен сок.

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 12:56:12   
Hopeful RR
Со мака треба посебно да се внимава, затоа што е прилично интензивна и сериозна. Да, општ хормонски регулатор е, средува се, но се препорачува да се пие само ако се има почетен проблем со хормони, а никако превентивно или ако нешто не е проверено. Изгуглајте подобро и пазете со дозирање.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 13:03:37   
Zoya
Hopeful е во право. Многу внимателно со маката. Заборавив да напоменам, не се препорачува континуирано да се пие подолго од 3 недели и никако за време на менструација.

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 13:26:17   
Kvisko
Со сите вакви препарати треба да се биде особено внимателен. Има за тоа во темата Природни лекови за забременување.
Јас лично заради сите проблеми со тревки, билки итн не се ни осмелувам сега да пробам мака.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.12.2013 22:08:32   
koki12
vi blagodaram na mislenjata i jas sum za toa da ne se eksperimentira premnogu.Resiv da go napravm samo toj receptot so suvi smokvi mi izgleda najbezbeden.Jas i bez toa jadam eden obrok vo denot so mnogu zitarici i suvo ovosje.Isto vezbam i joga a i orbitrek.se nadevam deka ke se dovedam vo red.Fala vi na site.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.12.2013 11:36:20   
Kvisko
Koi12 со среќа. Со силна волја и многу труд се ќе си дојде на свое место. Пробај со смоквите и со мнооогу одмор и спиење тоа би требало исто така да помогне.
Провери само за вежбањето. Некогаш и премногу вежбање особено премногу аеробично вежбање не е добро зашто премногу го троши организмот. Јас кога прашав на лекар ми рекоа јогата е супер, аеробични вежби умерено. Така што јас сега за сега се држам до јога, а Орбитрекот го баталив на одредено време.

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.12.2013 11:46:20   
Hopeful RR
Само умерено, да. Тоа со смоквите и мене ми се гледа најбезбедно, пробај, се надевам дека ќе ти помогне. Мака ни јас не се осмелувам да пијам. Гледам да се хранам здраво, и исто така го прилагодив и вежбањето - наместо високоинтензивен аеробик сега вежбам пилатес и се качувам на Водно кога можам. Одмор, спиење, убави луѓе, убави мали моменти по дома, и ќе се среди се user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.12.2013 14:37:56   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: koki12

Devojki eve i jas so malo zakasnuvanje da vi soopstam,moite rezultati izlegoa katastrofa FSH- 32 pokaceno mnogu poveke od minatiot pat....



Koki и другите девојки, може да ја побарате на нет сторијата на julia-indichova, да видите како жената над 40 години со висок FSH, како природно успеала да забремени. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.1.2014 18:44:21   
Sanosan24
Еве сум и јас.. user posted image

Значи си бев на испитување на хормоните ми зедоа 350 ден на клиничка биохемија
потоа резултатите си ги однесов кај матичната и задоволна е, имам и превише хормони.. ми препиша хормони Yasmin, да испијам една доза па ќе видиме дали ќе делуваат тие или ќе пробаме со некој други. Ми рече барем половина литар дневно да пијам и чај од камилица.

Нешто се сомневаше во резултатот за тироидната жлезда па ме прати да ми направат ехо..
си закажав и после празнициве ќе одам да видиме што ќе биде понатаму.. се надевам на добри резултати и од таму user posted image

< Поракaта ја уредил Sanosan24 -- 4.1.2014 18:46:53 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.1.2014 18:58:04   
Melanija RR
Sanosan24 одлично едно по едно ќе испиташ што треба user posted image
И за тироидната супер што те пратила.Јасмин за што треба да ги пише,за некој хормон,или?Тие се и контрацепција.
ПОз

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.1.2014 20:57:53   
Sanosan24
Да, да за хормон, имам нередовен циклус и за тоа...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.1.2014 20:16:32   
Sanosan24
Утрово закажав за ехо - прегред user posted image
се надевам се ќе биде во ред user posted image

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2014 18:57:53   
taci83
zdravo ispituvav hormoni site mi bea dobri samo LH hormonot mi e mnogu nisko znaci mi e 0,8 a e dozvoleno e od 1,98 do 11,00 ispituvav na 3 den od men.ve molam za pomos kazete mi vase iskustvo i sto ste koristele da da se pokazi FALA

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.1.2014 20:14:01   
Melanija RR
taci83 имаме тема за Инсеминација ТУКА ,твојот пост ќе биде префрлен таму

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.1.2014 11:29:42   
koki12
Taci jas veke 4 meseci se maltretiram so ispituvanje na hormonite.Kaj mene problematicen bese FSH go ispitav na tri razlicni mesta vo tri ciklusi i sekogas bese razlicen.Toa se hormoni sto variraat od ciklus do ciklus.Ne se napnuvaj sledniot mesec ispitaj go uste ednas ako mozes vo privatna labolatorija po sto drzavnite mene licno mi stanaa sumlivi.Kaj mene koga ispitav FSH vo genikologija mi bese 32 a sledniot mesec vo Remedika izleze normalna vrednost 5.Pozdrav!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.1.2014 16:15:58   
taci83
a kolku cini ispituvanje na hormoni na privatno

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.1.2014 16:37:27   
nataly86
Незнам дали во сите приватни лабаратории е исто, јас каде што сум испутувала било 600-700ден за еден хормон,
Ставрно се скапи доколку испитуваш повеќе хормони. Но некогаш то е


_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.1.2014 17:00:21   
Glück90
неѕнам дали прашањето е во соодветна тема,но ме интересира колку чини испитување на хормони во општа болница во Охрид?Раѕбрав дека не секаде на државно чинат исто пари.

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?