|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 11:06:55   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MaVeBo

Zdravo devojki :-) Ako moze vase mislenje za hormonalniot test koj prvpat go pravam, ama d-r nekako bese mnogu vozdrzana otkako mi kaza deka bile mnogu visoki vrednostite i kaza deka ke vidime sledniot mesec... user posted image eve gi vrednostite:
estradiol 30,7
prolactin 5,79
FSH 12,0
LH 5,09
third TSH 2,07
Inaku testot go pravev na 3-ot den.




МавеБо, добредојде на форумот. Висока ти е многу вредноста на ФСХ-то, хормонот поврзан со јајце клетките, тој треба да е околу 5-6, но не повисок од 9-10. Колку години имаш? Дали се спремаш за ИВФ, инсеминации? Колку се обидувате да забремениш?

Воздржаноста на докторката е за таа вредност, но во секој случај не значи дека е крај на светот, ниту дека нема да дојде до бременост. Позз

(Одговор на членот MaVeBo)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 20:45:56   
MaVeBo
Кога се вратив од кај д-р малку истражував за хормоналниот дисбаланс,ама искрено очекував малку повеќе да ми објасни,инаку веќе имам една убава принцеза 3,5 години, а последниве месеци ни беа неуспешни за user posted image . Па така дојде и предлогот од д-р за хормонален тест и откако го виде ми кажа да почнам со Цикло Прогинова, ама набрзо се предомисли па кажа да почекаме уште овој месец...и еве го чекам месецот да помине :) може ќе ме изненади...:) а инаку имам 32 години, се надевам дека сеуште сум во рок на употреба user posted image .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 20:53:52   
LoveableMe RR
Дефинитивно си за употреба, но подобро ако и следниот месец е вака, да пиеш нешто, бидејќи таа вредност на ФСХ покажува јајце клетки со дебела обвивка и цврста, не може да дојде до бременост, баш читав на интернет и евентуално помал број јаце клетки.

Во секој случај, си за употреба, штом еднаш си останала и еве имаш малечко, ќе останеш пак. Со вагинални инфекции како си? Имаш направено брисеви? Позз

(Одговор на членот MaVeBo)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 21:09:09   
MaVeBo
Сите микробиолошки брисеви ми се ОК, како и ПАП-от, ама ова со хормониве многу ме загрижи а исто така и тоа што некако ме остава на чекање д-р, прво да пиеш Прогинова па потоа не и потоа јас се оптеретувам со читање на нет ...:( ама како и да е претпоставувам дека после терапија доколку ја почнам, дека би ми се средиле хормониве...само незнам колку време би ги пиела...да не е мн долг период...незнам малку сум збунета...многу ми е ново се ова...со првото дури и не ни знаев дека сум бремена...:) ама сега изгледа ќе се помачиме, ама ако само да вреди на крај... :)
Позз

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 22:25:15   
kapina
Моите фсх лх и естрадиол како што кажав претходно беа ниски на13ден од циклус и сега ендокринологот бара целосно хормонско испитување и пратење на овулација за тие хормони не ми даде никаква терапија само кажа оти сум немала овулација др таше он пак кажа оти на него не му било битно дали имам овулација или не му биле битни само тие хормони на 3ден од циклус а ендокринологотвика да ги испитам фсх лх и естрадиол на 13денда се виде дали имам овулација незнам кој да послушам сега оти др таше можда ќе ми го праве пак ивф а ендокринологот долго време ми ја следе ситуацијата со хормонитеа и од него чекам дозвола за наредно ивф оти повеќе доктори со кои разговарав ми кажаа кога ќе ти се средат хормонитеа икога ќе дозволе ендокринологот тогаш ќе одеш на ивф мм овие денови ќе праве спермограм оти нема направено веќе1година да видат докторите дали ќе има шанси да се подобре а и ќе се најде за пред комисијата за ивф

(Одговор на членот MaVeBo)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.10.2013 7:39:18   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

kako sto imam pisano i na dr temi kaj nas dvajcata e se vo red osven prolaktinot koj ne mi se sreduva ednostavno sum rezistentna na bilo koja terapija i endokrinologot vo Skopje mi rece da probam so ifv. e sega jas odam kaj Tase vo Plodnost i toj mi veli kolku vreme sve vo brak demek nema da vi odobrat. jas celo vreme mislam deka treba barem 3-4 gos da si vo brak za da ti odobrat.slucajno deneska ja vidov temata i procitav deka nikoj ne spomenuva nisto za godini i zatoa prasav.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.10.2013 7:40:36   
LoveableMe RR
Теа, пиши која терапија ја примаш, зошто си резистентна, која ти е вредноста на пролактин и по пиење трерапија, магнетна дали имаш правено за аденом и сл., па ќе ти дадеме совет. И јас имав проблем со пролактинот, затоа те прашувам а и многу други овде на форумовт.

Позз

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.10.2013 8:45:15   
viktorijabt
lele kade pisi toa za brak da si 3-4 godini, nosis i izvod na vencani zarem?user posted image Odobruvaat li porano ako soprugot e postar taka pojke od nas da kazime 9-10 godini? Nie sme razlika 10 godini i mnogu ispaga da cekame 3-4 god user posted image
Tea probaj so Vitex da go smalis prolaktinot, drugarka mi taka uspeja.

< Поракaта ја уредил viktorijabt -- 27.10.2013 8:46:51 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.10.2013 19:40:50   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

znam deka treba da se vo red hormonite za da mi odobrat samo sto mene Endokrinologot vo Skopje ke mi napise deka prolaktinot e precka i deka ne se sreduva nikako i prirodno ne mozam da zabremenam pa zatoa mi predlaga ifv. toa mi go rece i Subevska i Pemovska. dvete se endokrinolozi vo Skopje. znaci zaradi toa sto ne e normalen prolaktinot zatoa treba ifv da pravam. a 4 inseminacii imam napraveno. istoto i Lazarevski mi go ima kazano vo Sistina.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Теа пробај со матичен млеч рузмарин чај и црн или индискичај ист е пиј еднаш неделно црн чај 40дена јади на гладно две суви смокви во маслиново масло ќе ги ставеш од вечер и сабајле ќе ги јадеш кога ќе почнеш со ивф ќе прекинеш со црниот чај

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

fala Kapina za sovetot ke probam. sto sve nemam probano ama toa e. i tase i lazarevski i endokrinologot vo skopje mi veli ne e tolku precka toj prolaktinot napravi ifv i ke bide ke vidis. ama tolku mi e strav od razocaruvanjeto ako ne bide sto mislam deka od samata pomisla ke poludam. ama sto da pravam toa e jas sum edinstvena kako sto gledam koja ne reagira na terapijata.tase mi veli deka iskustvotu mu kazuva deka i so visok prolaktin zabremenuvaat pa i prirodno i duri dojat ama eve kaj mene ne saka.a ti kapina pak ke pravis ifv taka? vo sistina ili povtorno kaj tase? ovaj pat ke bide ke vidis. jas sega sasega imam doverba vo tase pa ke vidime sto ke bide.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Мисли позитивно не дозволувај да те окупираат негативни мисли. И јас имам висок пролактин и за него пијам бромергон. И го држам под контрола и јас мислам како докторите оти за ивф не е битен пролактинот толкуеве веќе една година не се е покачил ама нон стоп пијам бромергон по пола апче барај од лекарите да ти направат дневен профил на пролактинот да се испита кога се покачува дали сабајлеили поручек тогаш да пиеш апче



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.11.2013 10:00:36   
trust
devojki pomos se spremam za vtoro invitro I pravev hormonalen test I pokaza fsh visoko I malku tsh povisok doktorot bese razocaran mi rece da go povtoram testot preku krv sledniot mesec pakuser posted image neznam ova ima li kraj so mene I moite dijagnozi ako nekoj znae nekoj priroden lek za hormoni osobeno za fsh neka mi pise, jas se poveke sum razocarana I mislam nikogas nema da bidamuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.11.2013 11:34:15   
LoveableMe RR
Trust, за хормоните во најголем дел од случаите лекот е во природата, па така и за тебе. Еве што најдов на нет за тоа:

- нивото на ФСХ во организмот во голема мера е под влијание на храната и додатоците кои ги земате. Со внимателно планирање на исхраната, нивото на ФСХ може да се подобри, што ќе овозможи да дојде до зачнување. Во диетата вклучете зелени зеленчуци, мешунки, јаткасти плодови, а избегнувајте рафиниран шеќер, кофеин и алкохол бидејќи тие можат повеќе да му наштетат на вашиот систем, отколку да му помогнат. Многу жени досега со генерации користат хербални лекови кои тврдат дека им помогнале како матична млеч, agnus vitex (ги има во Рамстор), dong quai, лист од малина и слично се докажало дека помагаат за намалување на нивото на ФСХ.

- зголемување на циркулацијата во телото може да помогне за намалување на нивото на ФСХ, бидејќи циркулацијата им помага на клетките да се снабдат со кислород, хранливи состојки во виталните делови од телото како мозокот, (особено хипоталамусот и штитната жлезда) и јајниците кои се клучни во процесот на зачнување. Вежбајте за да ја зголемите циркулацијата и да му овоможите на телото да стане попријатна средина за зачнување. Исто така, акупунктурата помага за зголемување на циркулацијата во репродуктивните органи и го прави вашето тело спремно да ги намали нивоата на ФСХ и да ја зголеми плодноста.

Во секој случај, не очајувај, подготви го телото и потоа со позитивна мисла за ИВФ. Те user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.11.2013 15:48:47 >

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 0:13:32   
tea 88
viktorijabt da te prasam dali znaes dali drugarkati zemase samo Vitex za prolaktinot ili zaedno so bromergon. zasto mene mi e strav da gi prekinam bromergonot da ne mi se pokaci mnogu prolaktinot pa neznam dali moze da probam so Vitex duri zemam bromergon. aj te molam prasaj ako ne ti e tesko. inaku imam probano i dostinex 2x1 nedelno i pak mi e 70 prolaktinot. istoto e so bromergon 4x1 dnevno. posledno probav i Norprolack od Grcija gi poracav i pak nisto. zacimentiran e i ne se simnuva pod 65. imam mikroadenom na hipofizata do 7mm i nekolku godini go sledam ne e porasnat i pokraj toa sto ne reagiram na terapijata. stvarno neznam sto da pravam najmnogu me plasi da ne ne uspee ni ifv.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 1:44:31   
nataly86
Jas primav Vitex no gi prekinav Bromegronot bidejki sekade kade cistav pisuvase deka dvete zaedno ne se piele...inaku ic nemam dobro iskustvo 3 meseci primav za dzabe prolaktinot mi bese mn visok i se vrativ na Bromegron. Vidi imase niz forumot eden lek so smokvi za namaluvanje na prolaktin pozz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 8:17:01   
LoveableMe RR
tea I nataly, jas piev dostinex I vitex zaedno I kaj mene nemase problem togas prolaktinot mi bese dobar. vitexot e na rastitelna baza kako dopolnuvanje I ne treba da se prekinuva so ostanatata terapija. pozz

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 11:55:19   
tea 88
LoveableMe da te prasam od koj Vitex piese i koja doza? jas sakam od Swanson da gi zemam i da probam so niv. a ne planiram i jas da gi prekinam bromergon. kako ti deluvaa Vitexot i dali ti fo namalija prolaktinot barem malku? i kolku vreme gi piese? i jas koga ke gi zemam Vitexot ke preminam na Dostinex sepak nekako podobri mi se.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 12:47:38   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

LoveableMe da te prasam od koj Vitex piese i koja doza? jas sakam od Swanson da gi zemam i da probam so niv. a ne planiram i jas da gi prekinam bromergon. kako ti deluvaa Vitexot i dali ti fo namalija prolaktinot barem malku? i kolku vreme gi piese? i jas koga ke gi zemam Vitexot ke preminam na Dostinex sepak nekako podobri mi se.


tea vitex na swanson gi piev od ramstore vo nivnata prodavnica gi kupiv I gi piev zaedno so dostinex I imase rezultat kaj mene, se namali prolaktinot. a bromergonot ne go podnesuvav ubavo I ne mi pomagase mnogu, imav oscilacii na prolaktinot od nego. pozz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 17:37:37   
tea 88
LoveableMe te molam uste kazi mi kako gi piese vitex i kolku vreme za da ima efekt najmalku da gi pijam? i dali moze drugite hormoni da mi se poremetat od nego? fala odnapred

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
13.11.2013 22:35:35   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

LoveableMe te molam uste kazi mi kako gi piese vitex i kolku vreme za da ima efekt najmalku da gi pijam? i dali moze drugite hormoni da mi se poremetat od nego? fala odnapred


Ke kupis edno pakuvanje I ke go pies, posle se pravi pauza, pa togas testiraj go prolaktinot. pozz, pa pisiuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.11.2013 16:55:58   
Kvisko
Vitex-от влијае и на FSH i LH па може евентуално нив да ги поремети. Јас лично го пиев за да го подобрам тој однос, ама некако ми ги направи циклусите оскудни. Кога го прекинав ми се врати циклусот во нормала. Консултирај се со лекар илиу пробај па види дали ќе има кај тебе ефект. Со среќа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.11.2013 14:45:08   
Sanosan24
Мене ме интересира каде се прават тестови за хормоните, сакам да се тестирам за плодност?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.11.2013 15:12:01   
LoveableMe RR
Sanosan dobredojde. Hormoni se isoituvaat na GAK, vo zdravstvenite domovi, Endokrinologija I Klinicka biohemija, zavisi kade ti odgovara. Pozz

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.11.2013 11:29:34   
mimikita
Zdravo na site i jas sum nova na forumot citav i navistina mngu od vas imaat ogromno poznavanje od oblasta.Znaci do pred 4 meseciimav perfekten ciklus no neznam sto se sluci pocna da mi trae po 15dena(5 dena krv i uste 10 dena kafen iscedok) Sega veke 5 meseci sum po terapija na Jasmin no sakam da napravam i hormonalni ispituvanja da vidam do sto e problemot no nesmeam uste eden mesec da gi prekinam Jasminot.E sega ako gi ispitam hormonite na 3tiod den on ciklusot (toa e periodot od 8 dena vo koi se pravi pauza od Jasminot) dali ke ima nekakvo vlijanie jasminot iako vo toj period se pravi pauza od Jasmin? Dali ke ima nekakvo vlijanie vrz rezultatite bidejki znam deka inaat antibejbi dejstvo ako se piat pravilno i vo tie 8 dena na pauza.Pa dali bi imale i dejstvo vrz rezultatite.Vi blagodaram ako nekoja imala slicen slucaj i moze da mi pomogne .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.11.2013 11:33:04   
Melanija RR
mimikita незнам дали Јасминот би дал поинаков резултат на испитувањето но ако си во можност направи 1 циклус пауза па по тој испитај хормони.Ако не ти се чека најдобро прашај гинеколог

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mimikita)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
22.11.2013 12:32:50   
Zoya
Девојки едно прашање. На повеќе места имам читано дека се препорачува пиење на перуанска мака за воспоставување на баланс на хормоните. Има ли некоја од вас пиено мака и какво дејство има?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.11.2013 13:36:41   
Sanosan24
Јас овие хормони треба да ги испитам...
FSH, LH, PRL, E2тестостерон, Т4 и TSH
е сеа ме интересира на државна колку пари чинат овие испитувања и каде можам да ја најдам клиничка биохемија user posted image ..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?