|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Породилни приказни
12.7.2010 21:04:47   
Julie1
Драги Рингерајки, на Рингераја постои дел наменет за искуства од породувањето наречен: Породилни приказни <-----Клик

Од денес овој дел ќе биде наменет токму за породилните приказни на Рингерајки.

Голема благодарност до Надица, која реши да го пробие мразот и прва да ја раскаже својата породилна приказна.

Своите породилни приказни може да ги испраќате на е-адресата: barbara.sinadinoska@ringeraja.mk

При испраќањто на вашата породилна приказна вклучете ги и следните податоци:

Вашиот ник на Рингераја, Датумот на породување и типот на породување (со царски рез, природно породување). Убаво би било доколку би споделиле со нас и некои слики од малото ангелче и/или Вас.

Ве молиме содржината на породилната приказна испратете ја во кирилица.

Ве повикуваме да се вклучите и да ја разубавите Рингераја со вистински приказни - со вашите приказни од породувањето. Споделете го моментот во кој ЈАС се претвори во НИЕ и дајте и душа на Рингераја, како што до сега и правевте. user posted image user posted image

user posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 12.7.2010 22:25:48 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Породилни приказни
12.7.2010 22:53:39   
Палешка РР
Го поздравувам почетокот на новата рубрика и на Рингераја.мк user posted image
Се надевам дека и ние ќе го оставиме својот печат на Рингераја и ќе докажеме дека и покрај се, породувањето е најубавото искуство во животот на секоја жена! user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Породилни приказни
12.7.2010 23:17:17   
Тања РР
Одличноuser posted image
Одамна сакав да го преточам моето искуство на хартија, но досега не најдов сила за пишување.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Породилни приказни
13.7.2010 10:09:38   
nadica
пишувајте ги вашите приказни и вашите искуства и како што вика мм бидете популарни на рр user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Породилни приказни
13.7.2010 17:17:45   
ananikol
Jas imav namera i volja da go spodelam moeto iskustvo no nikako da najdam vreme,mojata sreka user posted image  me okupira 24 h user posted image
No se nadevam naskoro....i nasata prikazna ke e ovde user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Породилни приказни
13.7.2010 18:35:32   
Maca25
Браво Надица!!!!user posted image user posted image user posted image
Ќе седнам викендов и ќе ви ја раскажам мојата породилна приказна.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Породилни приказни
13.7.2010 22:09:32   
Bitolcanka
user posted image user posted image user posted image Надица за приказната и за пробивањето на мразот user posted image и, се разбира, user posted image user posted image user posted image за темата.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 12:44:17   
Палешка РР
Благодарност до Тања што ја сподели со нас својата породилна приказна.user posted image
КЛИК


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 12:57:49   
nadica
user posted image user posted image user posted image  за приказната на тања но крајот е битен и јана која е вашиот ангел user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 13:33:52   
betpet
site prikazni se za user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , koga samo ke mi pritekne niz sto se se pominuva user posted image , ama silata ni ja davaat ovie mali soncinja, koi sega ni gi great nasite srca. posle site pominati maki, gledajki vo niv se se zaborava.



_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 13:41:34   
Martins mom
user posted image user posted image user posted image Тања user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 14:11:18   
Tanja K.
Luge pa kakva katastrofalna greska ima vo tekstot???????????????



Излеговме од дома потполно неподготвени, не ни сонувавме дека ќе се вратиме дури по три дена но без бебето на кое толку му се радувавме и го очекувавме.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 14:12:28   
Tanja K.
Jas mislam deka e golema greska,i mene me nasoci na bog da cuva los kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A za sreka kraj e superrrrrrrrrrrrr

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 14:57:02   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Luge pa kakva katastrofalna greska ima vo tekstot???????????????



Излеговме од дома потполно неподготвени, не ни сонувавме дека ќе се вратиме дури по три дена но без бебето на кое толку му се радувавме и го очекувавме.



Драга ТањаК, текстовите ќе бидат поставувани идентично како што корисникот ќе ни ги прати, како би се доловил вистински моментот. Нашата драга Тања, на најубав начин ни ја раскажа нејзината приказна, и кај сите приказни крајот се дознава на крај, кога целосно ќе се прочита, а секој си прави секаква слика и си замислува како што сака во тек на читањето. Во тој поглед можам само да кажам БЛАГОДАРАМ ТАЊА што ја сподели твојата приказна, која ќе биде голем мотив за сите родители на предвреме родени дечиња да издржат и покрај сите перипетии кои им се можеби приредени.

< Поракaта ја уредил Julie -- 19.7.2010 14:58:16 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:06:08   
Палешка РР
user posted image user posted image user posted image за Тања.

Сите кои редовно го посетуваме форумот ја познаваме Тања и нејзината Јана како најхрабри мајка и ќерка, заедно со бетпет и Теодора. user posted image
Овие приказни ми се посебно инспиративни! Приказната на Тања, заради нејзината издржливост да дои, заради секојдневната борба за добробит на бебенцето и приказната на бетпет заради јунакот Теодора.
РР ги има најхрабрите мајки!


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:09:07   
Tanja K.
Jule!!!Jas se razbira deka procitav se i deka krajot go svativ,no mislam deka mislata na Tanja bila pogresna.Mozebi sakala da kaze deka ke se vrati bez bebe vo stomak ,a so milo cedo vo race.znaci kritikata e dobronamerna.Nemam nisto protiv.A i ako e taka da se objavi se kako sto ke si raskaze sekoja majka,mislam deka treba da imate i lektor vo taa oblast.
Zamisi ja taa pomisla ,odi majkata na poroduvanje i "neznam dali ke se vratam so dete",ma vi se molam!!!!!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:10:33   
Tanja K.
Znaci nisto loso protiv nikoj.
NO,recenicata e mnogu morbidna.Dali me razbirate!!!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:11:43   
Julie1
TanjaK имаме лектор, кој ги проверува текстовите пред објавување, и немаше воопшто забелешка во текстот испратен од Тања.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:15:05   
Палешка РР
TanjaK,
Ако убаво, со внимание си ја следела приказната немало да дојдеш до ваков заклучок. Тања се вратила дома без бебе, бидејќи се породила во 31 недела, а бебето останало во болница, во инкубатор.
Лекторот исправа печатни грешки и реченици кои немаат смисла...не исправа реченици кои се сосема точни и имаат одредена порака. Ниеден лектор не смее да ја изменува смислата на напишаното, посебно ако е перфектно точно.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 19.7.2010 15:16:17 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:16:39   
Tanja K.
cestitki togas za lektorot,i mislam deka treeba da go smenite.Se e dobro namerno



Излеговме од дома потполно неподготвени, не ни сонувавме дека ќе се вратиме дури по три дена но без бебето на кое толку му се радувавме и го очекувавме.

Ako ova e super misla togas so vakva misla neka odat site da ragaat

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:18:12   
mama26
така сватив и јас ,дека детето е премногу мало и нормално во инкубатор.не прочитав нешто лошо пишано.многу емоции..user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:19:20   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

user posted image user posted image user posted image за Тања.

Сите кои редовно го посетуваме форумот ја познаваме Тања и нејзината Јана како најхрабри мајка и ќерка, заедно со бетпет и Теодора. user posted image
Овие приказни ми се посебно инспиративни! Приказната на Тања, заради нејзината издржливост да дои, заради секојдневната борба за добробит на бебенцето и приказната на бетпет заради јунакот Теодора.
РР ги има најхрабрите мајки!



Потполно се сложувам....секоја приказна е посебна ама оваа на Тања посебно ме трогна user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:19:48   
Tanja K.
lektorot treba da vi kaze deka taa recenica nema smisla.
Sakam da go slusnam mislenjeto na Tanja za ovaa recenica.
Mislam deka nejzinata misla ne e potpolna.Nitu e kazano od koj grad ovaa e pozitivna kritika,alo luge bez karanje.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:20:39   
nadica
зошто навлегуваме во непотребна дискусија
да тања отиде на преглед не да се пораѓа  и да се врати сама дома без јана и да и беше тешко но сега се заедно со јана и ве молам читајте ја целата приказна која има смисла а не да вадиме делови и да бараме граматички грешки

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Породилни приказни
19.7.2010 15:22:22   
Tanja K.
Nadica ako e toa gramaticka greska ,togas........
Nikade ne e napisano deka bebeto bilo vo inkubator i taa si dosla doma sama poradi toa.
Citajte i bidete realni,a neeeeeee

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?