|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трауматичен пораѓај
13.9.2012 13:25:23   
Ikana
Еве бидејќи има неколку членови кои имале трауматски искуства од пораѓајот, ја отварам оваа тема со цел да си ги кажеме искуствата, траумите и стравовите кои сме ги добиле при породувањето, како и компликациите кои настанале.
Еве јас ќе почнам прва.
Здраво, јас сум Икана. Се породив предвремено во 35 недела и 1 ден. Последните месец дена од бременоста ми се водеа како патолошка бременост, претходно се беше во ред. Имав 2 хоспитализации во тек на тие месец дена и примив зреење. Мирував цело време, но почнав да се отварам на 4 декември, по што бев примена во болница. Требаше тој ден да ме породат, но поради бебето, чекавме уште некој ден, бидејќи ги изгубив болките и контракциите. На 9 декември ме породија со царски рез поради фетал дистрес. Царскиот добро помина, кога се разбудив ми рекоа дека имам здраво женско дете и ми ја донесоа да ја видам. Не можев да ја дојам поради лекарствата кои ги примав за раната. На трети ден на детето му открија сепса, и значително и се влоши состојбата. Докторите(педијатрите) на ГАК не убедуваа дека бебето е супер, мене никој ништо не ми кажуваше, а уствари не беше така. 3 дена млеко не му дале. Антибиотик тотално му утнале. Докторката ни рече дека нормално било сепса да се добие. Еве јавно изјавувам, сепсата ја доби од кислородните апаратчиња и старите излитени исечоци од ќебиња, а јас од престојот на ГАК. Се степаа моиве за да ја префрлат на Детска клиника, Др. Софијанова дојде да ја земе со инкубатор, и им ја грабна пред очи на овциве, а таа едната ми вика нема да го преживее патот до Детска клиника моето бебенце. Откако ја префрлија на Детска јас отидов после 3 дена таму и видов друг човек...ново бебе!!!! Се му дале, од трансфузија, до плазма, до 4 типа на антибиотици, нега профи!!! После 4 ден ми ја качија во соба на неонатологија, на 7 ден ја извадија од инкубатор, на 15 ден направи конвулзии од инфекцијата па не задржаа уште малку и на 17 ден си отидовме дома, живи и здрави.
Значи, оваа тема е за луѓе ко мене што имаат вистински трауми и се обележани за цел живот од нивното искуство. Оваа тема не е убаво да ја читаат трудници.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 13:38:24   
elenak
Леле Икана user posted image И после те караат теткиве оти и се тресеш на Мими user posted image Се сеќавам на твоите постови од последните денови пред пораѓај а и потоа, толку беше позитивна, ти се восхитував, не ми се верува што си доживеала... Бацки и за двете.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 13:48:00   
@Mila@
Lele Ikana i jas se sekavam dodeka pishuvashe postovi megju pauzite od setanje po hodnici,ne mi se veruva sto se se slucilo potoa, jas se porodiv na 12.12 i nie imavme problemi so pedijatrite na klinika,vo odnos na nivniot pristap i necelosno i nedovolno informiranje na majkata za sostojbata na bebeto i pricinite poradi koi prima terapija -sega koga se sekjavam na toa veke pominalo,no togash se ubivav od placenje edni vikaat bebeto e oki super e mi go nosat kaj mene, i odednash op ke vleze sestra ke mi go zeme od race ke mu shibne inekcija pred mene na toa krevetceto nego ke mi go tupne vo race a jas taze porodena plus vrtoglavici imav mng i ke si otide,ova jadnovo place jas ne mozam da stanam ufff teshko mi beshe epten,no potoa dojde doktorot sto me porodi koga gi spufta site i odma dojde dirketorkata na pedijatrija mi objasni sto zoshto kako i za srekja se se zavrshi dobro.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 13:51:34   
topce
Според мене и трудници и нетрудници треба да ја читаат темава бидејќи треба да знаат дека не секогаш работите се оставаат на докторите туку без разлика тежок лесен пораѓај треба мајката и таткото да знаат да се борат за тоа дете. може некогаш излегува лажна паника ама тој страв и те како дава сила.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 14:02:48   
Ikana
Mila, јас ако не се лажам мислам дека бевме во ист апартман јас и ти, можеби грешам, но ако си ти, тогаш ме имаш запознаено. Знам девојката, ако си ти, кога се спремав да си одам, ми рече, како е да се биде во нормални алишта....
Но сепак, драго ми е што се се завршило добро и кај тебе и што можеш слободно само да заборавиш на лошото. Те гушкам и обавезно дојди на некоја дружба да се видиме повторно, а ако не па и да се запознаеме. Гушки!
ЕленаК, знам, тоа што бев позитивна ме извади од сета таа драма, и сега фала Богу сме добри. Гушки и за вас!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 14:08:37   
Beatris
Иканче оваа "Милава" ќе ти ја договорам јас за на кафе сеа некој ден, зашто седи на 5м од мене на работа, во другата канцеларија и тукушто тргна на работа user posted image user posted image user posted image

Офтопик комплитли user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 14:20:17   
kikicka
Офтопик
user posted image бе! Ти реков олесни си ја душичката од траумата,се надевам дека сега ти е подобро не си толку стегната.
Еленак не дека ја караме,нормално дека ке се тресеш првите 4,5 месеци еве и 6 да се,ама потоа треба детето да не се учи да биде нежно и се мама да му помага.

Инаку и трудници и не трудници нема што да се плашат се е индивиуално,ама сепак треба да сте спремни на се,а ако не читате искуства вака како после ке знаете.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 14:53:42   
Malecka23
трауматичен пораѓај....од кај да почнам
Терминот ми беше 25,08,2012.Целата бременост ја поминав со огромни отоци и потешкотии кои веќе ги заборавив.После 9месецно талкање каде да се породам ремедика-гак ремедика-гак на крај ајде се одлучив за гак.Најдов докторка-Даниела Јованова(со тарифа)договорени бевме да одам на 19ти да се видиме и запознаеме па да се дог кога да ме породи искрено јас сакав потајно царски.
Беше 9ч 19,08 амбулантата на гак влегува док и вика ме прашува кој ме пратил и кажувам(патем нејзина другарка гинеколог),ајде да те видам на бокс ,ајде.Ми ги гледа отоците ме прашува и кажувам дека се е во ред со мене сум правела испитувања се ама едноставно така ми реагира организмот плус топлото.Ме прегледа и рече спремај се идеш у сала.Е од тука почнаа маките.
Во прво време целата изгубена му викам на мм ќе се пораѓам збунети и двајцата се испративме.Во претпородилно ме начека идиот сестра што од кога почна да ме мери уста не затвори како ја сум била голема сум имала салце и слично.Премногу бев изгубена за да можам било што да и кажам.Ми стави клизма 1000пати ја замолив да си ставам јас а и реков дека нокта сама сум си ставила не она запна луѓе од нејзините нокти сесуте имам рани.Дојде док.ни стави вагиналетка и ајде чекаме...у претпородилно хаос 8кревети 18родилки значи без психички тренинг не поминуваш таму.Помина некое време ни ставија провокации останавме 4 јас и една исто кај док со енормни врски и уште 2.Почнаа болките сите викаат не всушност хистеришеа јас се кончентрирав на дишењето не беше страсно се издржуваше.Дојде док ајде пукање водењак машки издржав-боли отварањето само.ПОчнаа силни болки се држев дишев и се концентрирав.7прста отворена ајде на бокс.Земи си гикутијата за митични клетки зашто ние ќе ја заборавиме ми рече сестрата.Ја грабнав кутијата и полека појдов.Му мавнав на мм за последен пат како двајца со голем стомак.Стигнав се качив на бокс.Во исто време пораѓаа таа со врските и една друга што ми беше цимерка после.Почнаа многу јаки болки пробував да се концентрирам ама се потешко одеше.Дојде Читстачката да ме приклучи на цтг и ми вика држи го со рака и велам не можам вели-е што да ти правам.Успеав некако да го држам кога гледам дека тоновите на сонцето мое одат премногу високо а јас почнав да се губам.ПОчнав да викам да дојде некој пошто бев оставена сама дојде една само ѕирна и си отиде кафе да пие знам и осетив дека притисокот почна премногу да ми варира пробав сама да се одржувам колку што можев но веќе не одеше едино што ми беше страв дека ако се изгубам дека ќе и наштети нешто тоа на Мила..Викав и Викав и Викав дојде пак чистачката и реков барем една капка вода да ми даде цел ден бев нејадена и дехидрирана се смилува некако ми даде голтка да се освестам.Во меѓувреме поради спазмексот кој мене диуретично ми делува а ме наклукаа почнав неконтролирано да уринирам уште повеќе паника со секој мој напон не знаев што од каде излегува ме ставија катетар немаше ништо ми ставија втор силно ми ја стискаа бешиката до недоглед..Почнаа веќе да ми ги вртат нозете немаше шанси да се породам у нормална положба де на една де на друга страна.Не можев се губев и ствавија маска за кислород не идеше и на крај со послендите сили видоа дека паѓам ми ставија нешто во инфузијата туркав макс колку можев ме стискаа ме исекоа и со орелските нокти на главната сестра ми го извадија сонцето.Не плачеше,сите се стрчаа накај неа почнав да викам зашто не плаче што и е сама се кренав од бокс спремна да одам накај нив кога и го слушнав гласчето рекоа носете ја да ја види татко и мене не ми ја дадоа.Типот што ме шиеше ме среди на живо ми кажа 2конца дека ме сецнале на перинеум и сама малку сум испукала уствари биле 6 и не сецнале на перинеум него на страна.После 3дена ранта мис е отвори ми падна парче месо од вагината..иронија нели ужасни болки преврски и сеа се молам да заздравам.После пораѓај не однесоа на операционо немаше место на оделение јас пак детото не го видов дојде мм и ми ка пожуваше на слика.Следниот ден ни ја донесоа ангелче не можев да се изначудам зар ова е сонцето што го носев 9месеци/Е од тука почна хоророт за доење.Секој кој како ќе стигнеше ме гмечеше ауу мајка па ти немаш млеко ауу ова ауу она градите модри кај трауматизирана од се што се дешаваше на пораѓај па уште они ми фалеа на М не и даваа млеко наводно да повлекла од кај мене дете пишти плаче нз што да и правам раната ужасно боли-наводно така треба уставри искасапена сум била дете плаче јас плачам....НЕ испуштаа па и за тоа имаше проблеми нема везе без да ми кажат зашто М прима антибиотик зашто ова зашто она и тогаш дознав дека мене детето ми било на апарати коа се родила дека била у канал заглавена 30сек дека се било многу критично.
п.сДок што ме породи одма после пораѓај си отиде и на мм му рекла коа да се видиме-за пари бил он направиле 2реда муабет зеде пари нит дојде да ме види нит ништо..
И после ова не ми паѓа на памет за 2ро ме осакатија за цел живот не само физички тоа се средува него психички.Има уште мн раб што се случија лоши нормално..Се извинувам за долгиот пост но после време ова е прв пат да проговорам за дешавките

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 14:59:41   
Malecka23
да заборавив и дека тој истиот што ме шиеше ми вадеше матични клетки кој на крај испаднаа неуспешно бидејќи биле контаминирани

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 15:16:08   
Ikana
Да женски олеснува, но сепак цел живот си ја носиме. Ама ако, памет за друг пат, и наоружани со знаење. Напротив, јас уште 5 деца би родила, макар и не мрднала од кревет, овој хорор нема да ме обесхрабри за понатаму.
Малечка23, искрено јас би ги натепала во таква состојба, и сестри, и болничари ма се по ред. Јас премногу бев фина, атер ради врските што ги имав. На таа докторката што не знам кој и дал диплома и лиценца, само и свртев грб кога си одев, ништо не и реков, а таа другата ми влезе во соба и ми рече чувај си го млекото ќе ти треба...
Што да им кажеш? Сурови луѓе. Ама не се секирај Господ гледа. И тркалото се врти. Спротивно на овие, има и луѓе кои знаат што прават, солидни доктори. Само моли Бога да најдеш таков.
Мене највеќе ме болеше што сите ми вртеа глава...значи не сакаа муабет да ми направат, а ја плачев по цели денови, јас затворена на ГАК, а бебето на Детска клиника. Само една сестра влезе и почна да се моли, да чита од библијата на прозор потпрена, а подоцна и дојде ми помогна со градите, да ми протече млекото. Ете цимерката моја сега што си ја најдов ќе ти каже. А девојката пред неа што ми беше цимерка беше турчинка и не зборуваше македонски, ама смогна сила од кревет да ме стане и да ме однесе до ВЦ кога никој не доаѓаше, доцна во ноќта.
А да не зборам што 5 дена ме држеа да добијам контракции и 2 пати клизма ми ставија....па провокација, па синто....и на крај бебето почна да ги губи тоновите, па летај накај сала за царски.
Ајде поминало, битно е да се држиме заедно и да останеме силни! Огромен поздрав!!!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 13.9.2012 15:18:48 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 15:18:06   
cleo
Auuuuuu Malecka23....uzasno, horor! Citam i se frustriram. Abe tolku me napna prikaznava sto mi doaga da im otidam tamu i bomba da im frlam. Pa tie bile da gi zapalis na klada zivi be! Auuuu kako tvojot soprug se vozdrzal alal da mu e, mojov kako sto e lud za vakvi raboti bi gi krenal vo vozduh cela bolnica. Mnogu mi e zal. Ikance i za tebe isto. Smetam deka e dobro sto javno se pisuva za ova, site neka znaat sto navistina se slucuva. Ve gushkam i dvete

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 15:37:20   
Malecka23
е тоа ни е иронијааа..а мм клео немаше време да се кара не знаеше кого попрво да гледа мене у таква состоја или малото пошто немаме никаква помош сами сме.А јас по мојата природа правди да делам кога бев скроз капут мм само ме виде и рече вие две да сте ми живи и здрави дај да се оправиме нема аир од друговоuser posted image user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 16:28:23   
Barbicki2
lele malecka 23 strasno,segde e isto,ovde vo prilep najkatastrofalno e,jas so prvoto lesno se porodiv,sestrata si ziveese so svekrva mi,srce bese,mn sum i blagodarna,ama doktorkata mi se iznavika zosto sum i stavila na kniskata hevtalici,zosto sum ja zahevtala,i uste budala me narece,a koga me siese ja prasav uste kolku,a ona mi vika i taa ne sakala so glavata da mi bila piknata megu noze,kolku nekulturno bre za doktorka,sramota. Na site ja kazuvam

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трауматичен пораѓај
13.9.2012 16:31:30   
Barbicki2
a za vtoroto,dr sestra bese i mi vika ne napnuvaj,jas kafe da piam,a mene eden napon ko mi dojde,ja vikav cistackata taa panicno po sestrata,nemozev do boksot da stasam i vo legnuvanje sama se porodiv,da zakasnev 2 sekundi na zemja bebeto ke mi padnese,i uste pa mi vika ne napnuvaaj ke raspukas,abe kako mozes napon da sopres? i taka,jas lesno se porodiv mn,ama katastrofa e uslugata vo prilep.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трауматичен пораѓај
18.9.2012 15:07:38   
1mama
Mili rr-jki zalosno e ova sto go citam,neznam..mozam samo da vi kazam deka vi se voshituvam na izdrzlivosta alal da vi e .. .se nadevam ke uspeetenekako da zaboravite na ovie traumi.....31 nedela sum sakam da se porodam normalno priroden poragaj ako se bide vo red,vo Veles,no verojatno ako se dogovoram narednata nedela odam za remedika,pa se nadevam barem tamu nema da trpam psihicko maltretiranje.....pozdravce do vas

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трауматичен пораѓај
22.9.2012 1:15:45   
tanjuskaaa
Вие не сте жени вие сте херои! Бог да чува, ми се тресе срцето за ова што го прочитав и се благодарам што живеам во странство! Па јас се породив како кралица (незнам дали сте гледале One born every minute баш така и беше за мене). Jaс се продив во странска државна болница во приванта породилна и пост породилна соба, со сопругот и мајками до мене, личен доктор (гениколог и педијатар) дури и чистачка имав која ми го чистеше моето вц и туш кабината и мојата соба, и жена што ми носеше јадење имав, а имав нормална бременост и ниту еден познат или било каква врска ц ц ц ц недај боже да бев итен случај како Икана па стручен тим само за мене ке имаше ц ц ц ц ц ц многу ми е криво што ви се случиле вакви трауми!

(Одговор на членот 1mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трауматичен пораѓај
26.9.2012 5:29:00   
bucko mal
Auuuuuuuu be zeni sto e ova so citam,prviot porijgaj mi bese vo cair so carski pred 9 godini i mi bese trauma golema ama ne do olku a jas se zalev sto vo hodnik me iznesoa da go cekam masmi zas nemale dovolno kreveti a jas so 40 temperatura da me nosi na infektivno trebase zas pak nemale dovolno ambulantni koli,mizeria bruka ko ke mi tekne na nekoi raboti mi se losi od taa nasa drzava i se kako pominuva vreme sum posrekna so se spasiv i ziveam vo druga drzava.vo cetvrtokot se porodiv tuka kaj so ziveam sega vo drzavna bolnica i kako so kazuva tanjuskaaaa kako kralica,masmi do mene na carski vo bolnica kolku saka mazot sedi so tebe,imas sestra koja se grizi samo za tebe,cistacka isto taka jadenje vo krevet ti mestat i non stop te prasuvaat dali e se vo red iskreno voodusevena sum.hranata imas meni i ti si pisuvas sto sakas da ti donesat.pampersi,vloski,peskiri se so treba si e od bolnicata se smeam na masmi mu vikam ko vo hotel da bev se izodmorivuser posted image i drugo mene angliskiot use ne mi e dobar pa na sekoj nacin se trudea da se razberime a vo MK jas bev prvata so se smeev koga nekoj ne zborese cisto makedonsi.moze vas i ne ve interesira kako e vo dr.drzavi ama ete prezadovolna sum i sakav toa da go spodelal so vas.pozdravce

(Одговор на членот tanjuskaaa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трауматичен пораѓај
7.10.2012 22:59:39   
stefanija bella
Citam i si vikam dobro e ne sum zgresila site u familija me pravea luda zasto ke ragam vo Sistina a ja i togas im rekov i vaka i taka plakas u GAK so mito ovde barem fiskalna mi davaat a ostaj sto za niv si svetec znaci u 4 sabajle viknav sestra da dojde zasto naglo mi dojde mlekoto i ete op si doaga kako da e 4 popadneuser posted image me sreduva me tintari pa uste mi objasnuva kako treba masazi da praam izmolzuvanje i dr.. da ne go tupam prirodno ragav ali covece perverzija user posted image user posted image sakas od doktor sakas od pedijatar sve mislam hellooo onie dva saata posle poragaj sto treba da se sedi na boks mi dojde sestra so casa voda i sedese so mene da mi pravi drustvo da ne sum bila sama vo salauser posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 9:44:28   
Ikana
Стефанијабелла, имаш тема Приватна В. Државна болница, слободно можеш таму да го кажеш твоето искуство во Систина. Оваа тема е за жени кои имале трауматичен пораѓај, а колку што гледам ти си имала лесен, па можеш слободно да одиш да се пофалиш во наведената тема или Во која болница се породивте темата.

А да си викаш ха ха супер си поминав кај што жени искажуваат длабоки трауми - го сметам за многу невкусно и плитко.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 8.10.2012 9:45:20 >

(Одговор на членот stefanija bella)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 10:05:01   
Cipi Ripi
А да си викаш ха ха супер си поминав кај што жени искажуваат длабоки трауми - го сметам за многу невкусно и плитко.


Го делам истово мислење.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 20:02:41   
Gwendolin
Здраво храбри мамички, жал ми е и истовремено бесна сум за тоа што најубавото искуство во животот некогаш ни се претвора во кошмар и тоа не по наша вина. Имав нормална бременост,многу се движев и очекував лесно да се породам. Точно на терминот бев на ЦТГ, имав некои неправилности, не знам што, ме прегледа фина срцка докторка и ми кажа дојди поручек, сега нема место, поручек веќе ќе раѓаш. Да не го тупам многу, имав болки, поручекта ме примија со 5-6 см. отворена. Во претпородилна преполно (во ГАК инаку на 15.08), жени врискаат од болка, сестри кафе пијат.јас мирна, дишам болки и ќутам. Побарав епидурална два пати, се направија дека не ме слушнаа едноставно ме изигнорираа на тоа прашање ко да сум Каспер духот, гледаа преку мене. Бевме многу, па на неколку ни го пукнаа водењакот онака, на преглед. Ми почнаа јаки болки, ама трпам.Почнав да се тресам цела, викам нешто за болки...јок бре сестрите си правеа муабет колку не ни чинело здравството и колку малку платени биле...конечно кога почнав да се тресам неконтролирано ме одведоа на бокс, ама стоев таму и ајде одма симто или како се викаше. Леле болки трпам, не викам,а рацете ми отрпнаа и нозе не ги чувствувам. Конечно влезе една докторка ли што беше и ја прашувам аман не ги чувствувам екстремитетите ми се развика жената дека не сум дишела како што треба и си замина. ни да ми каже или покаже само се развика а јас во агонија. ц ц ц ц.Дојде една по извесно време зашто викав дека крв ми тече,ама не било ништо. по пола саат некаде уште ненормални болки доаѓа една и вика ајде да те пораѓаме зашто гужва е. Се собра цел тим, јас немам напон, тие ми се дерат да туркам.Ама како кога немам напон, место да ми помогнат да дишам или слично,двајца ме туркаа на стомакот и ми се дереа, една ми се дереше да туркам а една ми маваше шамари и се дереше...луда ситуација,ме испаничија,сите се дереа,како на бојно поле да бев,беше страшно,буквално беше хаос од дерење, никој не слушаше никого а јас немав напон. ме сецнаа малку повеќе,јас напнував како што можев,почнаа сите да викаат и ја извадија бебушка со вакуум.Леле уше хорор,бебето не дише, се викаат доктори...во еден момент слушнав плач и веднаш на детско,не ја ни видов.После тоа тројца пробаа да ме сошијат,имав обилно крварење,не знаеја од каде,место да ме средат се караа пред мене чија вина било тоа и во еден момент се развикаа викајте анестезиолог, ќе искрвари,ја губиме...Нема опис на тоа чувство.Бев свесна и слушав дека умирам...сеуште понекогаш се будам со тоа чувство и плачам. Се разбудив од анестезијата, бев сама, влезе сестра ништо не ми кажа ни како ми е бебето ни како сум јас, туку буквално ми рече да одмарам и да не и поставувам глупави прашања.за понатаму да не кажувам,два дена никој не ми кажуваше каде е бебето,освен што дојде педијатарот вториот ден и ми кажа само дека има инфекција и дека е под кислород и прима терапија. Прашував неколку сестри и сите ми викаа ќе прашаме, а потоа ме игнорираа кога ќе прашав пак. Плачев и се влечкав по ходници за да начекам една чистачка која ми кажа каде можам да го видам детето и тоа по три дена дури ја видов,ја допрев по ноџето, тоа малечко бебувче кое спиеше ме смири и отидов да си легнам. Другиот ден ми ја донесоа,никој не ми кажа ни доење ни пресоблекување ни ништо,се сама е снаоѓав....Имаше уште еден куп работи, ми препишаа терапија, ми го изгубија листот, ми тврдеа дека немам терапија, а имам зашто примив првиот ден, не признаваа дека листот ми е изгубен а го немаше, ми беше лошо, никој не ме прегледуваше, дојде маж ми исплашен за мене, јас се гушев, не идеше доктор, па ја крена болницата на нозе се развика по сите зашто никој ништо не кажува, сите брзаат за некаде и те игнорираат...имаше уште неубави работи, ама не можам веќе, многу се изнапишав, ама морав да споделам со некој, фала што ве имам барем знам дека некој ќе ми ја разбере траумата што ја преживеав...И уште ме боли раната шиена на живо и уште не седам како што треба ама фала богу бебушка ми е жива и здрава и се гушкаме...ете ја ме вика за доење...срце малечко, би преживеала се за неа, ама зошто кога не мора?
Извинете за долгиот пост, премногу е долго знам, ама имав потреба да споделам.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 20:23:39   
Gardenia
Gwendolin ме расплака,душичка,браво за храброста бре жени ви се восхитувам што се сте издржале

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 20:28:14   
stefanija bella
Ne bese nisto namerno naprotiv se dopolniv na iskustvoto na bucko mal ali vo sekoj slucaj sorry moderatorot moze slobodno da mi gi izbrise ili premesti vo druga tema odgovorite.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 20:37:25   
Maca25
Леле гвендолин низ што си поминала...баш ми е жал што си морала тоа да го доживееш.
Некогаш си помислувам дека сум ептен среќна што се породив со царски, што не искусив ништо вакво одвратно. Не ми е јасно зошто ги третираат трудинците како стока, зошто не ги третираат како луѓе?!? Па за тоа се платени!!! А и да не се доволно платени, па тие учеле за тоа и сами биле свесни што ги чека на клиника!!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трауматичен пораѓај
8.10.2012 20:49:45   
AnnaMolly RR
Само гледајте ја емисијата One born every minute, ја има утре во 21 часот на TLC. Јас ја гледам секоја недела и им љубоморам на тие жени како си се пораѓаат со сите салтанати, со епидурална ако сакаат, со маж, мајка и пријатели до нив, сите цело време се заедно, им ги исполнуваат сите желби на трудниците...
Па тоа е најубавиот момент во животот на една мајка, а ние тука како стоки мора со трауми да се сеќаваме на тоа искуство. user posted image луѓето што работата по тие места. Ни здравството е криво, ни никој, туку самите (не)луѓе.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?