|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.10.2013 21:06:48   
andrijance90
Jas deneska dobiv i pocnav so terapijata na Davceva, pred malku se napiv Vibramicin, se mislev dali da pocnam od denes ili utre, ama vikam ona mi rece od prv den na menzis pa aj da ne mi bide sujbet, ma da sega poveke mi e koga pijam apcinja sto ne sum gi piela dosega navecer user posted image
Se nadevam ovie ke bidat poslednite apcinja sto gi pijam :) A, nekoj da ne znae zaso treba od prv den na menzis, za potencijalna bremenost sigurno ne bese rabotava ama taka trebalo ne mi kaza zasto, a bas me interesira user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.10.2013 9:39:59   
LoveableMe RR
Андријанче, од 1 ден мензис се пијат сите апчиња за гинеколошки инфекции зошто така организмот почнува да се чисти. Позз, па по терапијата, да ни пишеш убави вести за user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.10.2013 11:56:12   
Melanija RR
MademoiselleNina јас минатата недела бев на Микробиологија и пишува дека за брисеви се закажува.

Најдобри според мене и без закажување се Институт за јавно здравје во зградата на Министерство за здравство, прием на брисеви од 8:30 до 12:30 часот,резултатати за 3 дена од 13 до 15 часот



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
10.10.2013 15:12:17   
MademoiselleNina
Да, во институт за јавно здравје може да се однесат, прашав, по маил и ми одговорија - за чудо!
Па се договорив со матичниот да одам во понеделник.
Инаку на микро примале и без закажување - само во понеделник, среда и петок. Ова е најново :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.10.2013 18:40:32   
andrijance90
Devojki mi treba sovet eden :) Vaka bev na terapija so Vibramccin, Sumamed i eritromicin vaginaleti zavrsiv so toa vo sredata sega sakam da stavam nesto na prirodna baza ili so laktobacili za florata da se zajakne malce. Se mislam megu vaginaleti od kantarion ili onie Linex lady kako najdobri bile mi gi kaza doktorot.
E sega prasanjteto mi e poso Linex lady se stavaat podolgo vreme a jas ttreba da pravam brisevi za 2 nedeli dali ke vlijaat nesto tie na brisevite? So ogled na toa sto ne se antibiotici tuku probiotici mislam ne ama sepak ako nekoj znae da mi kaze, da ne gi pocnuvam za dzabe pa da gi prekinuvam posle nema da ima efekt taka user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.10.2013 18:44:53   
nataly86
Mislam deka probioticite ili vaginaleti na prirodna baza nemaat vlijanie vrz rezultatite na brisevite

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.10.2013 20:36:18   
LoveableMe RR
Андријанче, Вагисан вагиналетите помагаат исто за враќање на нормалната флора. Зошто прво не завршиш со терапија, вагиналети и се останато, па после да правиш брисеви? Зошто брзаш?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.10.2013 12:26:52   
andrijance90
Vagisan imam stavano ne pomagaat user posted image a Linex Lady mi gi preporaca Ivanovski da gi stavam 3-4 meseca nikako pomalce. Pa on mi rece posle terapijava da napravime brisevi, i mazevo spermokultura obavezno , ako ne ke pocekam uste malce ne mora za 2 nedeli user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
30.10.2013 13:27:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina81
jas da tikazam isto so mm se obiduvavme 9 godini za bebence ama ne pravevme nisto od strana na medicina
jas ojdov danapravam brisevi imi izleze pozitivna klamidija i dr mi dade da pijam vibramicin 14 dena po dve na den
pocnav da sigi pijam no pocna da mi docni a jas pomisliv od apcinjata ama koga mi docnese 2-3 dena sto nikogas ne mi se slucilo zedov test i zamisli pozitiven user posted image user posted image poslem devet godini a za toa vreme nemav ostanato ni ednas
eve sega sum vejkem 27 nedela redovno odam na kontrola doktorot vika se e vo red pa so gosspod napred vo januari treba da si go rodam sinko
se nadevam deka i kaj tebe ke bidi isto da te izraduva gospod daj boze
jas malku bev isplasena na pocetok posto vibramicino i ne e bas nekoj slab antibiotik ali sto e toa e
koga saka gospod saka
pozdravce i pisi kako ke bide
user posted image user posted image


(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
31.10.2013 8:42:02   
MademoiselleNina
Na mojata posledna kontrola so brisevi ispadna deka imam Candida ...
Maticniot mi dade Diflazin i Canesten vaginaleti. I mi rece deka candidata ne preci za zabremenuvanje.
Inaku jas veke zavrsiv so terapiite, i mesecov ke treba da pravam inseminacija. Pa dali ke treba pak da pravam kontrola na brisevi pred inseminacijata? Maticniot mi rece - kako sakas - :)

Inaku ova mi se vtori brisevi vo koi se gleda deka nemam enterococus vo urina. A za da ja izlecam piev samo E- kapi. Antobiotik voopsto ne piev. Taka sto na site koi imaat problem so bakterii vo urina im gi preporacuvam.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 17:27:17   
andrijance90
Zenicki jas blago ne jadam edno dobri 3 meseci ama bas nikakov seker ne vnesuvam, e sega bidejki sum na terapija so Metformin mi se simnuva sekerot i loso mi stanuva, doktorkata mi rece mozam po edna lazicka med dnevno i crno cokolado so vestacki zasladuvac.
Prasanjeto mi e dali ova isto deluva ( medot i cokoladoto) kako i beliot seker, strav mi e da ne se sozdade pak povolna sredina za bakteriite user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 18:52:21   
kapina
Jas bi ti preporacala da si zemes dark temniot kafeav seker muskovado on e najkvaliteten I najdobar za koristenje mene nutricionistot toj mi go preporaca

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 19:14:44   
Kvisko
Andrijance90 а да пробаш со внесување повеќе сложени јаглехидрати, како на пример мусли, ржан леб, и слично за да ти биде изедначено нивото на шеќер во крвта во текот на денот. Исто така помагаат и повеќе помали оброци во текот на денот.
Инаку метформинот сам по себе не би требало да ти го симне шеќерот, баш би требало да помогне во регулирање на нивото на инсулин зад а не ти паѓа шеќерот. Можеби на организамот само му треба време да се навикне на дејуствувањето.
Јас исто пијам метформин, и ми се случува понекогаш да прекршам и да земам малку чоколадо не е страшно толку многу една коцка две работата е да не се претера.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 20:06:20   
kapina
Rzta prirodno sodrze gluten najdobar e pcenkarniot leb

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 20:20:33   
andrijance90
Pa jadam celo vreme crn leb, ovosje poveke, ovesni snegulki ama dzabe se osekam bez energija user posted image Ova cokoladovo maz mi me iskara vika sto si zemala za dijabeticari user posted image vikam pa nema drugo bez seker user posted image Inace kafen seker imam doma na Demerara ama vikam podobro e so zasladuvac nego li seker..Mene prasanjevo mi bese dali zasladuvacot moze isto da napravi pogodna sredina za bakteriite kako i beliot seker?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.11.2013 23:12:47   
Melanija RR
Замена за чоколадо е чоколадото за готвење.Ова го има и во диетите и во препораките за тие што имаат зголемен шечер во крвта.
Андријанче пише апчиња за регулирање а што да се регулира ако не внесуваш?Подпрашај сигурно нешто треба да внесеш освен природниот шеќер од овошјето.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 9:01:12   
LoveableMe RR
Andrijance, bakteriite uzivaat koga covekot vnesuva shekeri, bidejki za niv toa ovozmozuva shirenje I opstojuvanje. Medot go zajaknuva imunitetot, ne shteti I sodrzi prirodni shekjeri. Crnoto cokolado sodrzi poalku sheker. Edna lazicka med I malku crno cokolado ne shtetat I ne se strasni, naprotiv korisni se.

Vikas se cuvstvuvas umorno, ishranata treba da ti bide raznovidna, osven zitarki, ovosje I zelencuk, vnesuvaj balansirano proteini, cisto meso, mlecni proizvodi, jajca I slicno. Pocni da se rekreiras, bidejki stresot I postojanata pomisla koga ke ostanam trudna bez fizicka aktivnost, samo go oslabuva tvojot organizam. Pocna dobro, prodolzi malku da se stabilizira organizmot I se ke si dojde na svoe mesto. Pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 11:06:29   
andrijance90
Mlecni proizvodi ne jadam user posted image neli i tie sozdavaat povolna sredina za bakteriite.user posted image Pijam samo jogurt Balans i epten retko ke zemam pavlaka. Mnogu raboti isfrliv od ishrana , oslabev znacitelno, pa pocnaa i da me karaat, ama taa maka sto ja minav so bakteriite ne sakam po niedna cena da mi se povtori. Se obiduvam toa sto ne go vnesuvam so ishrana da go vnesam preku suplementi, pijam Aloe Vera Berry Nectar i Vitamin C. A za bebce ne se ni obiduvame nemame nisto so mazevo , dodeka ne dobijam zeleno svetlo od Davceva deka sum super tamu dolu sedime mirni user posted image
Fala vi mnogu devojki, sekogas ste tuka za pomos user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 19.11.2013 11:08:49 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 16:11:57   
Kvisko
Млеко и шеќер создаваат поволна средина за кандида (габичка) не за бактерии. За бактерии поволан средина е паѓање на имунитет. А консумирањето продизводи од сите групи осигуруваат дека се внесуваат сите поребни хранливи материи (витамини, минерали, протеини, масти, јаглехидрати) кои се потребни за нормално функционирање на организамот и за имунитетот. Така што секогаш е подобро да с евнесуваат витамини преку храна отколку преку вештачки препарати. Веештачкит епрепараи се само дополнување на исхраната не се основа за градење имунитет.
Јас не би исфрлала цели групи на производи туку би ограничила внес на одредени, на пример шеќери, ама не и на комплексни јаглехидрати. Зашто во произвои со комплексни јаглехидрати се кријат и многу витамини од Б групата, на пример.
Така што разновидна исхрана и без гајле.

А за инфекции многу е битно и партнерот да нема инфекција инаку само ќе си ја пренесувате еден на друг. Ако ти се излечиш а тој уште ја има бактеријата штом ти ќе добиеш зелено светло тој може да ти ја пренесе и да се вртите во круг. Така што е битно да се направи паралелно и спермокултура кај него и да се види што е работата, за да добиете соодветна терапија.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 19.11.2013 16:13:50 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 17:15:32   
andrijance90
Pa mene bas tuka mi rekoa eve vidi vo pozadnite stranici nikako da ne jadam mlecni proizovid, przeno i blago i jas se toa praktikuvam user posted image eh mila dolga e prikaznata nasa so bakterii, ne spermokulturi, urinokulturi , brisevi se zivo i divo imame praveno. Kaj nego sekogas se e cisto, kaj mene ima bakterii. Ama se sto pijam jas piel i on. Posledno pievme Vibramicin i Sumamed. Naskoro sum na kontrola pa ke vidime kako sto e, terapijava od jaka pojaka mora da pomognala user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 17:59:17   
suzanasun
Dobrovecher forumdziki ! Dolgo vreme ve citam sega se zacleniv za da si razmenuvame iskustva i soveti. Ziveam vo stranstvo i tuka se ceka mnogu na ginekolog da se otide user posted image
Preeska primetiv deka vaginalniot otvor a i nekako povnatre kako da je crveno. Do sega ne sum obrnala vnimanie na takvi raboti ama deneska zabelezav pa za zagriziv. Ne znam dali e normalno toa smeshno kje e mozebi ama mi treba vase mislenje. Brisevi sum pravela minatiot mesec super se nesto chesanje, bolki nemam
POZDRAV do site user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 18:05:45   
kapina
Jas sega da si kazam sto konkretno piev za eserihija kolli zinnat antibiotici po preporaka na gin I uvin caj isto na svoja raka piev caj od brusnica I vit c I bak terijata ja snema za mesec vreme uvin caj piev samo5dena poveke nisto vit c 14dena piev I odeserihijata posle toa nemase nisto

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 18:21:05   
LoveableMe RR
Susanasun, dobredojde na forumot. Ako imas napraveni brisevi, mokracha ako e vo red, ne znam sto bi mozelo da bide. Vo sekoj slucaj, ako te zagrizuva, pobaraj sovet od lekar. Pozz

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2013 18:32:07   
suzanasun
Blagodaram za odgovorot , znachi ne je normalno taka da e crveno ? user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
20.11.2013 11:14:44   
Kvisko
МОже да е нормано може да не е. Ако е ептен иритирано, цревно и имаш чешање тогаш не е баш нормално. Ама ако е само вцрвенето тогаш можеи е само моментално надразнето и ќе си помине. Не се паничи, ама вака никој не може да ти каже што е и зошто е. Сепак треба лекар да си постави дијагноза.

(Одговор на членот suzanasun)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

кравјо млеко пред наполнета 1 год.
cucamaca

Дали би му дале на детето кравјо млеко пред да наполни 1 год.

да (59%)

не (41%)


Број на сите гласови: 54

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!