|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каква фарба за коса користите?
16.2.2012 12:43:14   
Beatris
Јас таа syoss ја пробав, бојата ок, ама главата цела со лушпи ми се направи. Па си останав на Кене 1517

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Каква фарба за коса користите?
16.2.2012 13:01:14   
vezilka RR
Читам овде повеќе се жалат на првут од фарбава, мене па не ми направи првут, баш онака ок ми испадна..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Каква фарба за коса користите?
16.2.2012 13:10:24   
temjana
дајте ми совет девојки зошто како сонце сум во главатаuser posted image сега изгледа и од хормониве ама не ми фајќаат како што треба фарбиве, Земав Лореал без амонијак најсива што може баш од тие причини да не фати на жолто, тоа беше минатиот пат сега последниов завчера ладно ми беше да одам на фризер и ставив пола лореал од истата и пола палете (значи по сива само глушец да одерев ќе имав) и башка ставив малку црна фарба. Абе што да ви кажам кога се измив сонце светнало цела куќа ја огреало лелее мајко. И сега незнам што да правамuser posted image дајте совет плавуши кога бевте трудни што користевте?? Мислам очигледно нареден пат ќе ја затемнам посмеѓа ќе ја направам и ајде создравјеuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Каква фарба за коса користите?
16.2.2012 13:17:58   
Beatris
Јас кога бев трудна само еднаш се офарбав со лореал без амонијак или ревлон незнам што беше и ми излезе за никаде. Така што цела бременост си се фарбав на 25 дена со Кене 1517 со амонијак и сите присружни штетни елементи, па нема никакви негативни последици недај боже. А и со други што сум правела муабет си се фарбаат најнормално, мислам дека по ова прашање се крева безвезе паника во однос на бременоста. Прашав и др ми рекоа ДА штетно е ама тоа е многу многу мал процент кој не може да влијае на плодот.
Само гледав да се фарбам во што поширока просторија за да не ја дишам фарбата, и немав гајле. И макс за 30 мин се миев.

Инаку плава коса со фарба без амонијак тешка работа

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Каква фарба за коса користите?
16.2.2012 13:18:00   
Mihaela 2010
Jas koristam na Garnier i sum zadovolna,epten mi se pogodi bojata..

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Каква фарба за коса користите?
20.2.2012 23:59:23   
Olivia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас таа syoss ја пробав, бојата ок, ама главата цела со лушпи ми се направи. Па си останав на Кене 1517

Isto Beatris, aj si vikam i jas da smenam ama se razocarav od Syoss, i pak si se vrativ na najdobrata blond sega za sega Keune 1517!

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Каква фарба за коса користите?
21.2.2012 0:51:27   
Тања РР
Мене фризерката ме фарба со Диксон, барем така ми кажува. Е сега дали навистина става Диксон или не, не сум сигурна. Знам само дека по последниве неколку фарбања додека се миев почна да ми излегува боја што порано не ми се случуваше. И го кажав тоа па сега повторно нема боја при миењето. Се сомневам дека се обиде да ми подметне поефтина боја user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Каква фарба за коса користите?
9.3.2012 13:55:51   
nadica
жени свеки сака да се фарба со к`на и купив ама незнам како да ја растворам user posted image
па ве молам кој знае да ми помогне да не ја утнам па да и попаѓа и таа коса што ја има

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Каква фарба за коса користите?
9.3.2012 14:06:59   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас таа syoss ја пробав, бојата ок, ама главата цела со лушпи ми се направи. Па си останав на Кене 1517

Isto Beatris, aj si vikam i jas da smenam ama se razocarav od Syoss, i pak si se vrativ na najdobrata blond sega za sega Keune 1517!


Пробај да измешаш пола 1517 со четврт 1519 и со два хидрогена 9% од тие на Кене. Мене ми излезе преубава бојата, а комбинацијава ми ја кажаа од Авангард. Сега по ново се фарбам вака user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Каква фарба за коса користите?
10.3.2012 14:39:49   
Annet
hahaha ke ja stavis o nesto plasticno kance neli za farbanje,ke stavis topla vodicka malku ke mesas i ako treba ke doturis i da izleze kako temperna boja i ke ja mackas...ja sveki taka ja farbav............. nema mnogu da izleze ama da i stoi 2 saati bar,da ja pocuvauser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

жени свеки сака да се фарба со к`на и купив ама незнам како да ја растворам user posted image
па ве молам кој знае да ми помогне да не ја утнам па да и попаѓа и таа коса што ја има


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Каква фарба за коса користите?
25.6.2012 10:43:25   
Luci
Последен пат се фарбав со Кене и никад више. Ми паѓа косата ненормално многу и башка купив црна боја која делува дека е кафеава на коренотuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Каква фарба за коса користите?
2.5.2013 23:34:44   
omorfo89
Женски прашав и на друго место но никој не ми одговори па чекајте и вас да ве прашам , за мојава коса се работи.
Мм го пратив да ми купи црна-теѓет боја за коса , а тој ко за беља ми земал обична црна (се вади дека немало таква user posted image
Како и да е сега косата ми е кафеава , јас многу години бев црно-теѓет фарбана и сега ако ја исфарбам црна а наредниот месец сакам да се исфарбам црна-теѓет ке фати ли синиот сјај или нема да се познава? Кажете ми совет некој ако не да не ја фарбам ич , да одам да си купам црна-теѓет

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Каква фарба за коса користите?
3.5.2013 0:59:53   
Pepelaska *
Мислам дека ќе фати, се имам и јас така офарбано црна па наредниот пат со тегет и убаво се познава тегетниот сјај, само не на многу набрзо, затоа не можам 100 % да ти потврдам.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Каква фарба за коса користите?
7.8.2013 11:50:34   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Imate li iskustvo so kolor sampon vo smisla za kolku nijansi moze da osvetlam kosa so Pallete shampon, na pr? Mojata prirodna boja e svetlo smegja/temno rusa, so crvenikav odsjaj, da ne izlezam kako morkov vo obid da bidam posvetla?



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Каква фарба за коса користите?
7.8.2013 11:50:59   
Bethany
мамички, мојата е таква природна светло кафеава, и секогаш земам да пишува на фарба светло кафеава (веќе долго време користам Гарниер) бидејќи не се обидував да ја направам посветла, ама имаш позади на фарбата претпоставките каква боја ќе ти излезе на различита подлога на коса: потемна или посветла.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Каква фарба за коса користите?
29.5.2014 23:26:22   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Женски би сакала да ве прашам за совет.Значи овие денови сум на план да ја фарбам косата посветла од што ми е сега значи некаде измеѓу плаво и кафено,поточно светло кафено.Е сега ќе си се фарбам дома.Ама прашањето ми е значи која фарба според вас е најдобра и нај нема да ми ја оштети косата.Значи не ми е сега оштетена ама природно ми е поретка.И плус не знам дали има врска тоа дека се уште го дојам син ми па дали е штетно фарбањето за време на доење или не.А не можам веќе да чекам ми здосади веќе една та иста боја сакам малку промена.user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Женски би сакала да ве прашам за совет.Значи овие денови сум на план да ја фарбам косата посветла од што ми е сега значи некаде измеѓу плаво и кафено,поточно светло кафено.Е сега ќе си се фарбам дома.Ама прашањето ми е значи која фарба според вас е најдобра и нај нема да ми ја оштети косата......


Defne90, има фарби без амонијак можеш во подобро снабдените маркети да купип, пишува на нив, а можеш и по аптеките има природни фарби, во Виола има, не знам дали имате кај вас. Јас искрено би отишла на фризер, зошто знам порано многу тепко ја добивав нијансата која ја сакав поради тоа што имам црвен пигмент на влакното, па на фризер ми ја погодија со мешање на две фарби во одреден соднос, после дома знаев како да направам. Се надевам добро ќе ти испадне. user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Defne i jas dojam pa eve si se farbav pred eden mesec a se farbav i koga bebeto mi bese 2 meseci. Mislam deka ne e stetno da se farbas so farba sto ne sodrzi amonijak. Zemi si ja Casting na L'Oreal, belkim ke ja najdes po parfimeriite, imaat mnogu ubavi nijansi i plus ako vlaknoto ti e potenko mislam deka od prva ke ja pogodis nijansata. Jas pred eden mesec se farbav so edna farba od Garnier, Olia se vika, nijansata super izleze so tek na mienje osvetluva ama mnogu me pecese kozata na glavata a em bez amonijak bese. Prvpat takov nus efekt mi se pojavi. Imam kadrava kosa ama tenko mi e vlaknoto, sama si se farbam bez problem a kosata mi e prilicno dolga. Ja stavam farbata vo flasickata sto e vo pakuvanjeto i si ja nanesuvam ka kosata postepeno i se razmackuvam so rakavicite.
E sega farba ko farba ja ostetuva kosata ama ne se farbame plavi skros pa da ni ja izgorat kosata jakite hidrogeniuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Женски би сакала да ве прашам за совет.Значи овие денови сум на план да ја фарбам косата посветла од што ми е сега значи некаде измеѓу плаво и кафено,поточно светло кафено.Е сега ќе си се фарбам дома.Ама прашањето ми е значи која фарба според вас е најдобра и нај нема да ми ја оштети косата.Значи не ми е сега оштетена ама природно ми е поретка.И плус не знам дали има врска тоа дека се уште го дојам син ми па дали е штетно фарбањето за време на доење или не.А не можам веќе да чекам ми здосади веќе една та иста боја сакам малку промена.user posted image





_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 12:42:46   
sandriana RR
За време на доењето и јас с е фарбав, дома, и тоа со најобична фарба комерцијална - на Субрина, и немав никаков проблем.
Е сега, бидејки сакаш да менуваш нијанса, и мој совет е да си појдеш на фризер, да не ризикуваш дома - барем дур да добиеш нијанса каква сакаш, па следните фарбања ќе имаш шанса да експериментираш и сама user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 12:49:26   
Defne90 RR
Фала ви женски за советите навистина ми помогнавте.Инаку имам костенлива коса и сакам да ја осветлам само за една до две нијанси,да не биде ни плава.И овие денови ќе прошетам до парфимерија да прашам за фарба без амонјак.А инаку ме интересира доколку појдам сега на фризер и тој ми ја погоди бојата дали после кога ќе почнам да се фарбам сама нема да се изгуби повторно нијансата.Или кога ќе ми се добие нијансата ќе си остане и нема да се смени.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 15:20:15   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

......А инаку ме интересира доколку појдам сега на фризер и тој ми ја погоди бојата дали после кога ќе почнам да се фарбам сама нема да се изгуби повторно нијансата.Или кога ќе ми се добие нијансата ќе си остане и нема да се смени.


Тоа зависи од бојата, а за одржување препорачуваат на неколку месеци место само коренот, да се фарба целата коса за да се одржи нијансата, добар фризер сигурно ќе ти го предложи ова. А зошто не земеш една до две нијанси поразлично од твојата боја и да ја шатираш со боја, сега е тоа модерно, ќе ти дојде како природна со мала разлика во нијансите, а убаво изгледа. user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 15:30:15   
princessa
Ако се шатираш треба после нон стоп на фризер. И јас со години бев шатирана ама несакам веќе, од причина што косата изгледа нечисто, па кога ќе земе да подникнува. Јас никогаш се немам фарбано на фризер, еднаш се фарбав и плава и од прва ми фати. Вториот пат бев ептен плава, незнам кај другите ама мене многу ми фаќаат фарбите, ваљда до влакното е.
Што се однесува до шатирањето се шатирав со бланш и тоа практично ја гори косата и мора да се ишиша скрос зашто и фарба не фаќа. А со фарба убаво излегува мада и до фризерот е, ако знае да направи. И после секој два месеци на фризер треба да се оди.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 15:37:30   
LoveableMe RR
Еве да демонстрирам пример: user posted image

user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Каква фарба за коса користите?
30.5.2014 15:41:47   
princessa
прекрасно изгледа, нема дилема ама мене ми е за оддржување на тој изглед
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Еве да демонстрирам пример: user posted image

user posted image




_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Каква фарба за коса користите?
31.5.2014 15:02:40   
Defne90 RR
Навистина е убаво ова со шатирањето ама некако захтева сето тоа и почесто посетување на фризер и одржување за што јас немам време.А инаку еве ваква сакам да ја направам косата како нашата Каролина user posted image
user posted image

Моето е за нијанса потемно ама слично е многу.Изатоа знам дека ќе фати.Пред 8 години се исфарбав плаво и ми фати,па таа боја секако ќе фати мислам.Мене дилемата најмногу ми беше околу тоа дека доев ама бидејќи и со тоа расчистивме ќе си земам сајос,ми ја фалеше другарка ми таа со таква фарба се фарба и јас ќе пробам.Па ќе ви ставам слика овде да видите како излезе кога ќе се исфарбам.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Каква фарба за коса користите?
31.5.2014 20:44:53   
princessa
Еве јас најдов на нет нешто корисно за осветлување на косата

Некои намирници што ги имаме во домот можат да се искористат на многу начини. Веројатно се слушнале за козметички производи со мед кои со своите состојки ја негуват косата, но дали знаете дека во домашни услови можете лесно да го употребите за да си ја осветлите косата?
Резултатот е воодушевувачки и добивате мека и нежна, две до три нијанси посветла коса.

Соодносот на медот и дестилираната вода е 1:4, а најмала количина мед е 10g. Процените колку вода ви е потребно во зависност од должината на вашата коса. Додадете по една лажица од цимет, кардамом и маслиново масло и оставете да одстои барем еден час.

Магијата се случува кога медот ќе дојде во допир со дестилираната вода и тогаш се ослободува природниот хидроксид.

Циметот, кардамомот и маслиновото масло го зголемуваат ефектот на тој спој. Смесата се нанесува на чиста коса на која нема остаток од регенератор или некои други препарати и се препорачува да се стави во пластична капа за туширање, а можете да ја ставите и во стара крпа.

Некои советуваат да се држи косата на тој начин цела ноќ, но доволни се и два часа.

Ако сакате да ја осветлите косата уште повеќе, повторете го третманот повеќе пати се додека не бидете задоволни со резултатот.



_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Каква фарба за коса користите?
31.5.2014 20:50:44   
princessa
Доколку сакате за нијанса да ја осветлите косата, а притоа не сакатае да ја оштетувате со хемикалии, треба да знаете дека постојат и намирници во нашата кујна кои ќе ни помогнат во таа цел. Лимонот и камилицата најдобро дејствуваат со помош на сонцето, циметот може да ја осветли косата и до три нијанси, а медот содржи ензим кој произведува мала количина на хидроген пероксид кој треба да се спои со маслиново масло. Летото е идеално време за природно осветлување на косата, а светлите тонови наједноставно ќе се постигнат кај косата со жолтeникав пигмент.


Лимон
Најпознат природен третман за осветлување на косата е оној со лимонов сок. Помешајте свежо цеден лимонов сок со топла вода во однос 1:1. Мешавината нанесете ја на коса, оставете ја дејствува 10-15 минути и исушете ја на сонце. Сонцето ќе го зголеми дејството на лимонот. Овој третман може да го правите само еднаш неделно.

Цимет
Освен лимонот, во осветлување на косата помага и циметот. Помешајте 3 лажици цимет и 4 лажици регенератор за коса, и смесата нанесете ја на косата. Оваа смеса треба да ја оставите да дејствува 4 часа, а косата може да осветли и до три нијанси.

Камилица
Направете појак чај од камилица и оставете го да се олади. Косата измијте ја со чајот, а потоа нанесете регенератор кој не се мие, а во кој ќе додаете неколку лажици од чајот. Косата сушете ја на сонце за да може камилицата побрзо да дејствува.

Мед
Медот содржи ензим кој произведува ниско ниво на хидроген пероксид кој може да ја осветли косата. Две лажици мед ставете во шолја вода и оставете ги половина час. Потоа додадете 2-3 лажици маслиново масло и таквата смеса нанесете ја на косата. Оставете ја да дејствува еден час, а потоа измијте ја со млака вода. Медот нема значително да ја осветли косата, па затоа можете да го комбинирате со третманите со лимон или цимет.


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?