|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
12.12.2012 15:17:43   
Hunny
Фала Андријанче, секогаш си тука кога прашувам нешто.user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Јајце
21.12.2012 12:47:30   
raklav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Од кога можам да давам жолчка? Инаку денес полниме 8 месеци.


Па можете веќе..со тоа што процедурата ја знаеш user posted image малку по малку...или како викаат 1/8 па 1/4 па 1/2 па на крај цела..од како ќе видиш дена нема никаква реакција...ја обично ја ставам во зеленчуковите каши ( без месо).

sakav istoto prasanje so toa sto imame 6 polni meseci

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Јајце
21.12.2012 12:51:09   
majka na eva
6м мислам е рано сеуште за жолчка...само овошни кашички.барем јас така правев...рано е

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Јајце
21.12.2012 15:12:44   
Hunny
Рано е 6 месеци за жолчка, што брзате толку, тешка е за толку мало бебе. До 6 се препорачувва само на доење, или ако се почнало со дохрана, доволно е овошје и зеленчук и тоа не секое овошје.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Јајце
21.12.2012 18:47:57   
raklav
o.k fala za odgovorite ali kupiv kasicka na hipp so biskviti i pisuva mozno e tragi od jajce i lesnik
pa u dilema sumuser posted image a dosega ne sme probale biskviti

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Јајце
21.12.2012 21:21:10   
Hunny
Бисквитите содржат глутен, ако сеуште не си дала нешто што содржи глутен, почекај барем уште малку.

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Јајце
21.12.2012 22:45:49   
elenak
Ние почнавме со жолчка од 6,5 месеци само подолго време јадеше 1/8, па потоа 1/4, па 1/2 и на крај може и после месец ипол цела. Значи на 8 месеци веќе јадеше цела жолчка.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Јајце
23.12.2012 22:54:33   
raklav
fala za odgovorite ke si pocekam

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Јајце
29.1.2013 16:48:28   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Tnx zvuci interesno...a koga sme kaj zolckite kolku nedelno e pozelno dozvoleno da izede???Jas mu kombiniram zolcka so spanjak sega pocnavme przeni lepcinja da jademe pa da ne preteram so mng zolcki nedelno ahahah

Обично жолчка се дава во тие денови кога не даваш месо. Може да комбинираш еден ден месо, еден ден жолчка. Е сега веќе над година јас толку не пазев, се случуваше и во истиот ден да јаде и месо и жолчка. А во пржено лепче, и онака нема многу.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Јајце
29.1.2013 23:36:22   
sharlot
mojot pedijatar mi preporaca so zolcka da pocneme od 9 meseci,pa tek na godinna da probame celo jajce pred da ja primime vakcinata,voedno mi kaza deka zplckata zamenuva eden obrok so meso

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Јајце
7.12.2013 12:06:52   
Snowhite RR
Јас од страв со М, зашто кога почнав да му давам цела жолчка, неколку часа после оброкот го повраќаше и сега на Ј дури на 9 месеци прв пат и дадов и се уште по малку давам, вчера прв пат и ставив пола жолчка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Јајце
7.12.2013 12:11:19   
deluxe
Јас пак со жолчката почнав на 6 месеци.од неполна година му пржев јајце и домат и така си макнувавме.Сега си јаде задолжително јајце,кога нема месо на мени,му заменувам со јајцеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Јајце
7.12.2013 13:42:52   
Hunny
Жени, колку јајца неделно е дозволено да јадат деца? Ќерка ми има 20 месеци и многу сака варено јајце, дури кога има јајце друго не сака да проба. И давам 2 пати неделно, дали е доволно тоа?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Јајце
7.12.2013 13:48:45   
Mihaela 2010
Uf mene pedijatarot ednas mi kaza slobodno sekoj den po edno da i davam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Јајце
7.12.2013 15:36:13   
Felly RR
Јас знам дека кога беше М помала препораките беа во тие денови кога се дава месо, да не се дава јајце. Или пак еден ден месо, другиот јајце, да се дава. ЗНачи, Хани, мислам дека можеш барем три пати во неделата да и даваш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Јајце
7.12.2013 15:39:51   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Жени, колку јајца неделно е дозволено да јадат деца? Ќерка ми има 20 месеци и многу сака варено јајце, дури кога има јајце друго не сака да проба. И давам 2 пати неделно, дали е доволно тоа?



Мене педијатарот ме советуваше,кога детето нема да јаде месо ,да му надополнувам со јајце.Јас би ти препорачала преку еден ден.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Јајце
7.12.2013 15:41:02   
Mihaela 2010
A koga sme vekje kaj jajcata moevo dete e skarano so jajca.ne saka ni da proba,za vo gradinksa neznam dal go jade.abe sto veke ne sum napravila ne saka pa ne saka,i vo palenta probuvav ama go otkrivase i ne jadese.padijatarov insistirase navodno bila sitnicka da ojacala ma na sila ne moze nisto da se stori

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Јајце
7.12.2013 22:34:08   
zzaa
До годинка внимавав еден ден јајце еден ден месо, сега може и во исти ден и јаце и месо, најчесто варено, или жолчката ке ја ставам во некое друго јадење.
Михаела 2010 пробај со банана ,една жолчка и малку сок од портокал, иако твојата не е мала за таква кашичка ама добро ке и дојде за промена, а и нема да ја осети жолчката.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Јајце
8.12.2013 7:55:29   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

Михаела 2010 пробај со банана ,една жолчка и малку сок од портокал, иако твојата не е мала за таква кашичка ама добро ке и дојде за промена, а и нема да ја осети жолчката.

veruvaj i ovaa kombinacija sum i ja nudela no ne bre ne saka ni da proba...taka da ne sum se otkazala,ete vcera bevme izlezeni niz grad i na babai i vika mi se jade jajce,dojdovme i svari ne go ni pomirisauser posted image ,lazga stanala...aj valjda so tek na vreme ke si projadeuser posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 8.12.2013 21:44:50 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Јајце
30.1.2014 23:00:25   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

od koga se pocnuva so jajce?


ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

jas pocnav so zolcka od jajce na 6 ipol meseci i toa prvo 1/4, a belka na 11 ipol meseci.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

od koga se pocnuva so jajce?





_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Јајце
30.1.2014 23:02:16   
Felly RR
Јас мислам дека со жолчка почнав од 7 месец, и тоа 1/8 цела недела, па 1/4 цела недела, па 1/2 и потоа по цела. А белка после година.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Јајце
31.1.2014 0:32:35   
Defne90 RR
Isto i nie od 7 meseci pocnavme so jajce ama prvata nedela mu davav 1/3 vtorata 1/2 i veke tretata nedela pocnav da mu davam po celo.A so belka isto taka posle godinka.A na pogolemoto mislam deka porano pocnavme so belka nekade okolu 11 mesec ama sepak najdobro e posle godinka da mu se dade prvpat.Obicno nedelno pedijatrite preporacuvaat da se izedat maksimum 3 zolcki.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Јајце
15.5.2014 15:10:44   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Меланија,јас жолчка му дадов на полни 7 месеци.Тврдо сварена жолчка ќе ја испасираш со вилушка,и со врела водичка ќе дотураш и ќе мешаш истовремено да де разбијат грутчињата.Кога ќе добиеш некоја средна густина ќе дотуриш многу малку сол за да не биде блуткаво и ќе му сркнуваш со лажичка,како кашичка да дојде .



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Кога ќе почнете со жолчка давај по малку, прво осминка, па четвртинка, итн. Белка јас дадов на годинка пред вакцината за која треба цело јајце да има пробано.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Јајце
15.5.2014 16:01:23   
Melanija RR
Hunny оффтопик е ама да не лутам ,знам дека е поврзано со некоја вакцина но незнам која.Пиши ми user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Јајце
15.5.2014 20:25:26   
Hunny
Со МРП, таа се прима на 13-ет месеци. Баш за неа се кршат копјата дека предизвикува аутизам и затоа со страв ја примиве. Ни рекоа дека за неа треба да има пробано и жолчка и белка.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?