|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.10.2015 15:49:54   
lolla RR
Соле прекрасна вест! Ајде со лесно нека е до термин, гали си го мешето и уживај во бременоста. А и каква реткост, браво!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2015 10:37:14   
bebea
Utrovo bev na pregled , go slusnavme srceto na bebusot :) Preubavo nesto :)user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.10.2015 16:10:48   
Felly RR
user posted image за вас бебеа, а и за убавите вести од Соле user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.10.2015 16:09:55   
wanna be mum
Mamicki mene sube me jadi :))) lelee samo grizi. Denes mi stigna paket i sama bev moram da go vnesam doma nekoi 10tina metri, 7 kg bese i sega se kaam, ke puknam, citam krevaat tie so vtora bremenost decata mali, si vikam ne e nisto strasno, so velite? E se da e ok se selam vo temata 2 tromesecie za nekoj den :*

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2015 11:33:54   
bebea
Ne se grizi se ke bide vo red :) samo pozitivni mili :)
Kako se rasonuvate na rabota, kafe nikako ne mozam da pijam mi se losi od nego :(

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2015 12:30:05   
ivoni4ka
mesinja malecki seuste user posted image gi dobiv rezultatite od transfuziologija i ne mi e jasno nesto, trombociti 317 , hematokrit 38, protrombinsko vreme 13 sek, aPTT 40 korekcija 34, trombinsko vreme 19 sek, anti B GI scrieg, d- dimeri pomalku 170 i nisto ne mi e jasno vo ovie rezultati,

a popladne imam zakazano kaj maticniot za da utvrdime srceva reakcija , ke reportiram podocna

pozdrav

(Одговор на членот bebea)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
28.10.2015 11:07:51   
ivoni4ka
здраво мешенца,

да репортирам бев на ехо- по менструа. сум 9+2 дена, а по плодот сум 8+ 4 дена, срцева акција имамеuser posted image , доплер на постелка е совршен грло на матка одлично и за 3 недели повторно на контрола за приска


поздравче

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
28.10.2015 22:56:19   
Melanija RR
ivoni4ka значи се е во ред user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2015 7:38:12   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image ivoni4ka, така само со убаво да ти пминат и наредните месеци.

wanna be mum, те нема да пишеш. Во првата бременост и јас имав една таква случка, преносував вреќа компири - сигурно беше исто 7-10кг. Во втората ја кревав керкичката првите месеци ама само на кратко (има 20кг) а еднаш мм дури и ме тераше да ја туркам колата, дека зима, и заглавивме на снегот, и тој ми вика ај излези турни малце,user posted image луда работа. Ама маживе се без осет за тие работи, и вреќата компири беше заради др повозрасен маж, па јас ај да не го навредам, си поќутив и си ја кренав.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2015 14:42:33   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

user posted image user posted image user posted image ivoni4ka, така само со убаво да ти пминат и наредните месеци.

wanna be mum, те нема да пишеш. Во првата бременост и јас имав една таква случка, преносував вреќа компири - сигурно беше исто 7-10кг. Во втората ја кревав керкичката првите месеци ама само на кратко (има 20кг) а еднаш мм дури и ме тераше да ја туркам колата, дека зима, и заглавивме на снегот, и тој ми вика ај излези турни малце,user posted image луда работа. Ама маживе се без осет за тие работи, и вреќата компири беше заради др повозрасен маж, па јас ај да не го навредам, си поќутив и си ја кренав.

Оо фала на прашање, јас читкам ама не пишам. Супер сум, помина тоа ама грешка беше во секој случај, ме болеа цел ден лигаменти и половина, јас башка си имам проблеми со кичмата user posted image Некако сум малку поопуштена кога помина 12та недела user posted image психички ми е полесно, лошење имам секој ден едвај одам на работа ништо не помага хихихихи, на преглед бев, скрининг не туку обичен преглед ми измерија нухален набор 1.3 бебчето супер си е и тоа е мојот рапорт user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2015 15:12:03   
Felly RR
Ооооо, значи ти ни се селиш веќе во темата за второ тромесечје. Ајде може ќе се понамали веќе и лошењето. А првиот скрининг е всушност тоа - мерење на нухален набор.
Очекуваме само вакви позитивни рапорти од нашите user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2015 8:01:14   
ivoni4ka
девојчиња, јас сум во голема дилема.

матичниот ми рече да ставам клексане од 0.2, заради превентива од претходните 2 абортуси( иако целосна причина не добив зошто се настанати), а 2 трансфузиолози ми велат твоите резултати за хемостаза, д димери и афа се совршени и не ти дозволуваме да ставаш клексане и не дадоа извештај. и сега ако го слушам матичниот клексанот да го ставам ќе ми биде на приватно т.е фондот нема да рефундира и многу голем финансиски трошок ќе ми биде,а ако ги слушам трансфузиолозите незнам како ќе реагира матичниот и во збунка сумuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2015 11:29:36   
SOLE
Ivoni4ka и јас примам клексан, за првите 3 кутии поднесов и ми одобрија ама имав извештај од Ремедика дека треба да ги примам, потоа во фондот ми рекоа дека за наредниот пат што ке ги поднесам треба да и приложам и од трансфузиолог извештај, прво бев во хемолаб испитав д-димери, коагулациски времинја и во наодот ми пишува дека треба да ги примам заради покачени д-димери ама пошто нели се приватна лабораторија ми кажаа дека не соработуват со фондот и нема да ми го признаат од таму па направив и на дрзавно и излезе дека ми се во ред и не ми написале дека треба да ги примам и сега и јас сум во иста ситуација си ги купувам на приватно, скапи се ама што да правиме ако мора мора, само нека биде се во ред со бебушки user posted image , поздравче

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2015 22:56:42   
ivoni4ka
Sole ама кај мене се во ред резултатите за д димери и афа . од хемостазата аптт е малку продолжено. И одговор на трансфузиолозите беше дека малку ми е крвта малку разредена и ако ставан клексане ќе ми се разреде повеќе.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
1.11.2015 18:20:36   
wanna be mum
Kolku inekcii ti prepisaa?? . I jas se bockav ama imav d-dimeri 1460 toa e tripati poveke, sega koga e se ok i aspirinot mi go trgna doktorot,
Ic nesakam taka na pamet, za sekoj slucaj

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 1.11.2015 18:24:30 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.11.2015 9:38:23   
ivoni4ka
трансфузиолозите ниту едни инекции, тие велат НЕ ТРЕБА да примаш бидејќи д димерите ми се нормални 179 , афа ми е нормална не треба аспирин а и плус во привите месеци тератогено делувал апиринот, од хемостазата аПТТ е малку продолжено и баш поради тоа не требало да примам клексане и попладне ќе одам кај матичниот и ќе видам што тој ќе каже

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.11.2015 10:25:10   
LoveableMe RR
Мамички, има тема за Клексан во бременост, тука може да прочитате искуства.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2015 13:18:33   
SOLE
девојки се фарбате ли? јас откако останав бремена усте не сум се фарбала и веке ептем сум за никаде, незнам дали да се исфатбам или усте малку да почекам user posted image Инаку утре имам закажано во ремедика па со Господ напред. Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2015 13:21:58   
Hopeful RR
SOLE, фарбање тек после 13 недела user posted image јас се шетав ко загреота во главата, па дури после се средив user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2015 14:56:17   
Kvisko
И јас се шетав така нефарбана до 12 недела и неколку дена и после морав да се офарбам зашт брат ми правеше свадба и морав да бидам "убава" нели. Секако си се фарбам со боја без амонијак па не ми беше толку проблем.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2015 17:31:55   
Bea
I jas bi ti preporacala da pocekas. Jas okolu 14-ta nedela se isfarbav. Mojot frizer togas mi ponudi nekoja profesionalna organska boja (bukvalno bez miris), ama skapa mi bese taa varijanta za postojano da ja koristam, pa se vrativ na bezamonijacnite boi.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2015 16:39:41   
mimidjon
Здрaвo труднички ,јaс сум нoвa вo oвaa темa и дoaгa oд темaтa вештaчкo oплoдувaње,првo инв.првa бременост и целaтa прaшaлници ,денес ми е 15 ден oд трансферoт,имaм некoлку прaшaњa кaкo се рaчунaт неделите при инв.пoстaпките,кoи испитувaњa се правaт првите недели и уште oвa нa кoјa недела гo слушнaвте срценцетo?Дoстa е зa пoчетoк,другaтa недела сум нa преглед и нестрпливa сум дa видaм дaли е еднo или се двечки .

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2015 19:02:10   
lolla RR
mimidjon, мене секогаш (освен еднаш Димитров)ми сметаа од последна менструација за недели.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2015 19:37:43   
Bea
Mimidjon, se smeta od posledna menstruacija. Ponatamu i bebusko ili bebuski :) ke si pokazat spored merkite. Inaku dozvoleno e otstapuvanje do 2 nedeli.
Srceva akcija se slusa obicno vo 6 nedela ili 2 nedeli posle b-hcg testot. Od ispituvanja, jas bev na eho vo 9-ta nedela i posle toa vo 12 nedela ti se brisevi, krvna slika, kontrola na urina i priska test. Dobredojde kaj mesinjata, da rastete golemi i srekni!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2015 21:49:05   
mimidjon
Мнoгу сум вoзбуденa дa ги видaм и мнoгу срекнa штo сум сo вaс ,пoследнaтa менстр.ми беше 3 ти oктoмври знaчи сум 5 неделa и 3 денa ,немaм никaкви симптоми,киселo ми се јадеше сегa и тoa не ми се јaде.Другaтa неделa знaчи мoжнo е и срценцaтa дa ги слушнеме.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?