|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.10.2015 9:02:57   
bebea
Sto vi preporacaa maticnite da piete na pocetok od bremenost, mene samo folna mi prepisa :)

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.10.2015 10:31:17   
Kvisko
Ivoni4ka и Bebea со среќа и со лесно.
И јас пиев само фолна до 13 недела, потоа почнав со мултиватамини иако матичната ми рече ако јадам овошје и зеленчук нема ни од нив потреба.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.10.2015 15:29:37   
ivoni4ka
Isto I na mene folna kiselina a koga vi kazaa za kontrola ? Na mene za 2 nedeli da vidime srceva akcija

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2015 15:58:10   
wanna be mum
Ех што ми е мило толку трудни мешиња што има особено некои од имињата со кои по други теми маки мачевме user posted image user posted image Јас сум 10та недела срценце чука силно, за две недели, ме чека скрининг и приска user posted image
Сакав да прашам, што правите со киселини, лошење без повраќање? Многу ме мачи, читав бадеми ,сода бикарбона, некој нешто друго да има да советува?
На сите леснина и догодина здрави бебушки user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2015 16:28:46   
lukajana RR
Wanna be mum мило ми е што те читам во оваа тема user posted image .
Правеше нова инсеминација или природно забремени?
Како и да е имај си најубава бременост и живо и здраво бебенце user posted image
Еве повели Лошење во бременоста ,Киселини во бременоста сигурно ке најдеш нешто

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 10.10.2015 16:33:30 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2015 16:52:33   
Melanija RR
wanna be mumuser posted image user posted image user posted image imaj lesna bremenostuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.10.2015 22:06:41   
TeaM
Здраво,

Еве и јас да се приклучам 7+4 дена. Во 6 недела утврдивме срцева реакција и наредна контрола ми закажаа 12 недела. Некако далеку ми се гледа :) Колку често ви закажуваа/ат прегледи вас во првото тромесечие?

И уште нешто, кога е потребно да се прават микробиолошки брисеви и дали има потреба да се прави пап?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.10.2015 14:26:35   
bebea
Ivoni4ka mene mi kazaa isto za dve nedeli za srceva rerakcija :)
Imajte lesna bremenost site :)

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.10.2015 17:00:55   
SOLE
Wanna be mam, TeaM da imate lesna i ubava bremenost, so srekicka!
Jas imam zakazano na 19.10, edvai cekam. Ke vi pisam togas kako ke pominam, pozdravce do site user posted image

(Одговор на членот bebea)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.10.2015 21:15:24   
Dusanka
Zdravo, jas povtorno vo ovaa tema :) voedno sakam da dadam i ohrabruvanje na site sto se nasle vo slicna situacija kako mojata, posle 4 meseci od spontaniot ostanav bremena, sega sum 10 nedela, primam utrogestan samo navecer, sledna kontrola 13 nedela za skrining i brisevi, e sega me interesira moze li vo 12 nedela da otidam, deka citam poveketo togas odat?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.10.2015 23:10:16   
Kvisko
Dusanka супер вест. Да си имаш прекрасна бременост.
Јас на скрининг бев точно на првиот ден од 13 недела посигурно ми беше така за да биде плодот поразвиен. Скринингот се прави од 12 недела до 14 така што супер ти закажан.

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 13:08:03   
wanna be mum
Со инсеминација пак user posted image
Ти благодарам, е таман неможев да ги најдам темите супер, на сите леснина Соле чекаме да ни пишиш user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 13:13:06   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

wanna be mumuser posted image user posted image user posted image imaj lesna bremenostuser posted image

Фала многу, имам едно прашање до поискусните мамички дали ви се случило кај 10та недела постепено мало олеснување во надуеноста на градите? Јас многу се плашам штом некој симптом ми намали со интензитет, знам дека е поради претходниот спонтан ама цела сум уплашена штом ми намали некој симптом, гадењето е веќе подносливо и денес градите ми се полесни, совет? паничарам за џабе?
user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 13:38:00   
ivoni4ka
Mislam deka panicaris za dzabe 4 bremenost mi e ova I znam deka simtomite dooagaat I pominuvaat bez problem. Eve ovaa bremenost uste koga ne mi docnese pocnav so kiselini blagi peckanja vo stomakot I poatojano mokrenje. Sega Imam samo bolki vo gradite. Prviot Pat koga bev bremena do revizijata me bolea gradite iako imav mrtov plod so prestanata akcija 1 nedela. So kerka mi imav kiselini do 5 mesec a prethodniot Pat do krvarenjeto imav kiselini samo

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 13:39:43   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dusanka

Zdravo, jas povtorno vo ovaa tema :) voedno sakam da dadam i ohrabruvanje na site sto se nasle vo slicna situacija kako mojata, posle 4 meseci od spontaniot ostanav bremena, sega sum 10 nedela, primam utrogestan samo navecer, sledna kontrola 13 nedela za skrining i brisevi, e sega me interesira moze li vo 12 nedela da otidam, deka citam poveketo togas odat?

A poradi sto go umase spontaniot



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.10.2015 13:36:53 >

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 14:17:15   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

Со инсеминација пак user posted image
Ти благодарам, е таман неможев да ги најдам темите супер, на сите леснина Соле чекаме да ни пишиш user posted image

Wanna be mum лесна бременост мила, ептен ме израдува и ми даде надеж. И јас нешто слично како тебе забременив со инсеминација па имав спонтан и сега за наредната имам ептен надеж. Ако не ти е тешко во темата за инсеминација да ни пишеш каква терапија примаше овој пат, испита ли нешто додатно.
Честитки уште еднаш user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 15:39:13   
Hopeful RR
wanna be mum, честитки, ептен се израдував! user posted image Да си имаш лесна и убава бременост.

Во однос на градите, не се загрижувај ако олеснат или не се подуени како претходно, се се должи на хормоните кои флуктуираат во текот на целата бременост, а плус е и индивидуално, нема некои правила. И мене ми беа те подуени, те нормални, не ни приметував. Гали го мешко и уживај user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 15:41:11   
Bea
Cestitki do novite trudnicki, ajde sega edna tura devojcinja, da gi promesame batkovcive :)
Dusanka, mnogu pati imam pisuvano na forumov deka simptomite vrska nemaat. Ne ima i takvi bez izrazeni simptomi. Pisuvam, zosto i jas gi imav istite stravovi i citav nasekade za simptomi, gadenja i sesto, a jas nemav ni gadenje nitu pak gradite skoro i da ne me bolea. Ponekogas voopsto.
Se sekavam na ehoto za srceva akcija, krvta mi bese zaledena od strav dali ke slusneme srcence poradi toa sto nemav simptomi.
Cuvaj se i cuvaj go mesko, se ke bide vo red!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.10.2015 22:45:00   
TeaM
Честитки до сите, и едно прашање, кога ви рекоа да правите микробиолошки брисеви и пап?

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.10.2015 9:06:23   
LoveableMe RR
wanna be mum, Dusanka и сите останати имајте лесна и убава бременостuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.10.2015 11:54:36   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Честитки до сите, и едно прашање, кога ви рекоа да правите микробиолошки брисеви и пап?

12та недела отприлика, зошто претходно не смее никаква терапија ако има нешто.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.10.2015 13:38:44   
Melanija RR
Јас немав симптоми на бременост во цела бременост user posted image по некоја киселина и лош мирис околу 10 недела и при крај малку киселини. Како среќа со лесно да минува бременостаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.10.2015 8:45:46   
SOLE
Devijki vcera se izpoplasiv, prokrvariv malku ne mnogu i ne bese obilno no sepak bese krv, mu pisav na Petanovski rece stavi edna progesteron depo i ja viknav sestrata na maticniot da me bocne i ona duri dojde prestana krvareneto, ona mi vika ne se sekiraj ima mnogu slucaevi mnogu krvarat pa se si e vo red, daj Boze da bide vo red no pamet ne mi ostana vo glava,edvai cekam da idam kaj Petanovski vo ponedelnik...Pisete nekoj sovet, mu se desilo li ova na nekoj drug ovde.?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.10.2015 10:38:48   
Hopeful RR
SOLE, мене ми се случи, во 7 или 8 недела. Прокрварев, ама кај мене беше тоа многу, ме видоа на ехо и имав хематом. Терапијата е таа, прогестеронска - со тоа што јас примав и претходно Прогестерон депо, па ми ја зголемија дозата, плус Дабростон, и строго мирување. Се среди до 13 недела, со тоа што лежев тоа време.

Добро што ти престанало крварењето, и добро што прими Прогестерон депо. Мој совет е да мируваш овие денови, ама онака со лежење - нозете да бидат повисоко од карлицата, да не се појави пак крварењето. Без гајле, ќе биде се ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.10.2015 11:14:29   
wanna be mum
Се сложувам Соле легнувај во кревет до понеделник и гледај си филмчиња, нека те галат од околу, и да е хематомче подобро да мируваш, ајде, се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?