|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.12.2013 17:39:11   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: macika4

Здраво на сите јас имам болна овулација и еве веќе 2 год како пробуваме и ништо порано не осеќав никакви симптоми на овулација а сега од како пробуваме секој месец 3 дена имам неиздржливи болки во јајници кога ќе ја прашам докторката зошто така ми се дешава она ми вика дека тоа е супер мада мене не ми изгледа дека е така неможам да одам и да седам до што може да е


Мацика здраво. Тоа што имаш болна овулација значи веќе телото се разработело и мисли на создавање семејство. Позз, уживај и пишувај ни до каде си за user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.12.2013 11:48:36   
LoveableMe RR
Донка, твојата порака ќе ја префрлам во темата Кломифен. Се читкаме, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
24.12.2013 1:39:35   
jana ana
Женски јас ја осекам мојата овулација по промените во секретот (бело прање), се обидуваме веќе година и пол природно да забременам, но по се изгледа има друг проблем.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
24.12.2013 9:25:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana ana

Женски јас ја осекам мојата овулација по промените во секретот (бело прање), се обидуваме веќе година и пол природно да забременам, но по се изгледа има друг проблем.


janaana, посети гинеколог, така начисто ќе бидеш што понатаму. позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
25.12.2013 2:07:42   
jana ana
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

janaana, посети гинеколог, така начисто ќе бидеш што понатаму. позз



Пишав на друга тема закажав утре на преглед во Плодност Ќе видиме како ке поминам. Поздрав


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 25.12.2013 10:29:23 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.1.2014 18:24:27   
SweetyPie
Zdravo na site,

Sakam da prasam za ovulacija.
Imam redoven ciklus na tocno 28 dena, mnogu retko moze da mi se sluci da bide 29 ili 30 dena, ama vo globala imam ciklus na 28 dena.
Nikogas ne sum znaela da raspoznaam ovulacija (bidejki ne sme rabotele na slucajot), a sekogas sum mislela deka taa "rastegliva tecnost" mi e prelada ili nesto sl. Ovoj mesec dobiv na 11, t.d. spored menstrualniot kalendar plodni denovi mi se od 21 do 26, a veke denes imav takva rastegliva tecnost. Dali toa znaci deka denes e denot D ili moze i narednite denovi??

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.1.2014 23:56:17   
Melanija RR
SweetyPie добре дојде на Рингераја user posted image

Мислам дека во овој пост на Палешка РР има убаво објаснето за тоа што прашуваш.Не е на одмет денот на овукацијата да го провериш и со ехо преглед за да бидеш најсигурна, а најдобро е ако 3 месеци по ред се прати на ехо.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Фертилноста се зголемува околу 4 дена пред да се случи овулацијата и 48 часа по овулацијата. Фертилноста е најголема денот пред овулацијата и секако на денот на овулација.

Овулацијата најлесно се калкулира со мерење на телесната температура. При овулација доаѓа до благо покачување на телесната температура. Доколку не ја мерите температурата а имате редовни циклуси тогаш можете да рачунате дека овулацијата настапува 14-тиот ден од почетокот на циклусот.

Забелешка: Во овој пример циклусот е земен со траење од 32 дена, со 14 дена траење на овулациона фаза (лутеална фаза).

Ден 1-5 од циклусот:
Првите денoви од циклусот се стартот на менструацијата. Многу важно е да ги забележите (најдобро на мал календар) овие дати, затоа што тоа ќе ви биде потребно за пресметување на претпоставена дата на овулација.

Ден 6-11:
Овие денови се наречени „суви денови“, бидејќи менструацијата е завршена и во овој период жената не е фертилна, т.е. при полов однос во овој период нема да дојде до зачнување. Во овој период телото едноставно се подготвува за ослободување на јајце-клетката.

Ден 12-18 :
Во овој период фертилноста е најголема, во тек на овие 6 дена јајце-клетката е создадена и ослободена така да најдобро е во овој период да имате сексуални односи доколку сакате да забремените.

Ден 19-32:
Доколку имате сексуални односи во овој период, за жал ја испуштитвте шансата и ќе мора да чекате до наредниот циклус за да се обидете повторно. Многу малку е веројатно дека ќе забремените во овој период.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот SweetyPie)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
24.1.2014 23:40:03   
SE :* ES
Сакам да прашам нешто ако знае некој да ми одговори ве молам имав редовен циклус овој месец требаше да ми дојде 15 но нема ништо уште. Имав темно кафена боја 1 недела исто така имам многу мачнини во долниот дел на грбот, киселина,градите ме болат. Дали тоа е некој знак ве молам ако знае наекој дами каже поздрав :)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
25.1.2014 9:06:45   
Melanija RR
SE :* ES добре дојде на Рингераја

Тебе ти доцни циклусот а не прашуваш за овулација.Мислиш дека имаш значи на бременост?Можно е веќе 10 дена ти доцни па време е за тестuser posted image

Твојот пост ќе биде префрлел ТУКА и се надевам штом дознаеш ќе ни пишешuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот SE :* ES)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:08:13   
andrijance90
Jas da prasam nesto :) Deneska mi e 12 den od menzis i sinoka osetiv slabi bolki vo jajnicite ama vikam da ne e nesto od hsgto i sabajlevo pri odenje vo vece koga se izbrisav imav belo-svetlo zoltenikav iscedok i edno ligavo visese taka ( izvinete za opisov ama morav) user posted image Mozno li e da e ovulacija?
Ova mi se ima sluceno i pred toa edno 2 pati samo ednas vo tekot na eden den ke imase takvo sto visi i tolku bese toa. Mozno e da imam ovulacii? user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:19:28   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Jas da prasam nesto :) Deneska mi e 12 den od menzis i sinoka osetiv slabi bolki vo jajnicite ama vikam da ne e nesto od hsgto i sabajlevo pri odenje vo vece koga se izbrisav imav belo-svetlo zoltenikav iscedok i edno ligavo visese taka ( izvinete za opisov ama morav) user posted image Mozno li e da e ovulacija?
Ova mi se ima sluceno i pred toa edno 2 pati samo ednas vo tekot na eden den ke imase takvo sto visi i tolku bese toa. Mozno e da imam ovulacii? user posted image user posted image


Mоже, можеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:30:52   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Jas da prasam nesto :) Deneska mi e 12 den od menzis i sinoka osetiv slabi bolki vo jajnicite ama vikam da ne e nesto od hsgto i sabajlevo pri odenje vo vece koga se izbrisav imav belo-svetlo zoltenikav iscedok i edno ligavo visese taka ( izvinete za opisov ama morav) user posted image Mozno li e da e ovulacija?
Ova mi se ima sluceno i pred toa edno 2 pati samo ednas vo tekot na eden den ke imase takvo sto visi i tolku bese toa. Mozno e da imam ovulacii? user posted image user posted image



Адријанче овулацијата најчесто е пропратена со исцедок(како што опиша)
но не мора да значи дека исцкаведокот е од овулација,доколку има мирис,и жолото зеленикава боја може да се работи за инфекција.Секоја жена различно ја сеќава овулацијата,кај мене се јавува со некоја чудна надуеност во долниот дел од стомакот(чувствувам како да ми тежи стомакот),слаба и тапа болка во јајниците и нормално исцедокот е тука.И најчесто тоа ми трае 1-2 дена.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:32:27   
Melanija RR
andrijance90 саати се во прашање...од сега па во следниве 2 дена да си оффлаинuser posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:40:45   
andrijance90
user posted image me cudi so policisticni jajnici i visok prolaktin da imam ovulacii ama aj pusta nadez se izraduvav user posted image a ne bi trebalo da e infekcija , vo ponedelnikot pravev hsg doktorot mi vika super si dole user posted image i pred toa piev dosta jaka terapija i sredeno bese se. E sega ako nesto se izritiralo od hsgto user posted image
Nisto Melanija nema bebe pravenje dodeka ne se izvadi septumot user posted image jas onaka si se izraduvav za moj keif sto se veli user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 6.2.2014 11:42:12 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 11:57:27   
Melanija RR
Ох да септумот но нема правила... и јас немав овулација па оп останав бремена user posted image
Секако добро е да имаш и да осетиш кога е тоа многу значи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 13:21:53   
Kvisko
Луѓе кај сите некогаш природно ќе се случи овулација. Без овулација не се останува бремена. Само кај некого е многу ретка природно, а кај некого си е скоро секој месец.
Кај полицистични јајници може да се случи да има и исцедок, а да нема овулација, и да нема исцедок а да има овулација.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 13:33:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

....... Кај полицистични јајници може да се случи да има и исцедок, а да нема овулација.......


Квиско, каде го прочита ова? Доктор ли ти кажа? Би сакала да споделиш со нас, бидејќи јас првпат читам за ова. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 13:52:36   
Kvisko
Го има по интернет, се наоѓа често по форуми за полицистични јајници. Кај ПЦОС е така бидејќи таа плодна слуз се јавува како подготовка за овулација, ама јајце клетката може да не изреагира добро на покачувањето на LH и естрадиолот и да не пукне (односно да си порасне во циста), исто така кај ПЦОС пукаат и незрели фоликули и тогаш тоа не е вистинска овулација, а дава плодна слуз. Кај ПЦОС некогаш се случува да има и таква слуз неколку дена пред добивање кога пукаат цистите.

Еве еден извадок:

"Цервикалната слуз не мора да значи дека сте овулирале. Слузот е предизвикан од хормонот естроген кој вообичаено се покачува пред овулација. Сепак, има многу околности кога естрогенот може да биде покачен без овулација, што е многу значајно за жени кои имаат синдром на полицистични јајници. Овие жени често не овулираат, но може да забележат растеглива слуз како белка од јајце."

Извор: babymed (надворешни линкови се забранети)

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.2.2014 14:07:10 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.2.2014 14:03:33   
LoveableMe RR
Oк, фала на информацијата. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
15.3.2014 20:35:43   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

zdravo neznam kolku veke se obiduvame za da ostanam bremena i se uste nisto.Bev na 4 mart na ginokolog i mi rece deka e se super na desnijot jajni imav folekul 15mm a na leviot 12mm i mi rece koga ke dobijam 12 den mi bil naj plode a pak drug doktor mi rece 16 den neznam na kogo da veruvam ako nekoj imal takov problem ve molam pisete . odnapred vi blagodaram na site sto ste zacleneti na saitov !! i kako da dojdam do sakanoto user posted image .


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Anonimen кога ти видела фоликул од 15мм ќе настане овулација и ти кажале дека тоа е 12 ден.А кога ти кажале дека е на 16 ден колку ти биле фоликулите?Овулацијата не е секогаш во ист ден секој месец одприлика може да е 3-4 ден пред и потоа, затоа најдобро се утврдува на ехо, но ете тие се од 12 до 16 ден веројатно така е кај тебе



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
31.3.2014 13:26:23   
andrijance90
Devojki koi denovi se odese na eho za da se vidi dali ima ovulacija? Ne znam za koj den da zakazam sakam da mu predlozam na doktorov da sledime ovulacija ovoj mesec dali ja imam user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
31.3.2014 13:32:34   
LoveableMe RR
Andrijance90, повели:

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Кај нас незнам каде го има Maybe Baby, мене ми го испратија од србија, таму го имало речиси во сите аптеки (околу 20 еур). А кај нас може лесно да се најдат тестови за овулација преку урина, од Фитофарм, 2 теста мислам дека беа околу 370 ден. (за една употреба се). На веб страната на фитофарм има повеќе информации за тестот



Мислам ова ти е подобра варијанта, отколку да одиш по доктори да те гледаат на ехо, а и тоа е релативна работа, викаат дека жените два пати во годината не овулираат и дека тоа не е страшно... не знам дали да се малтретираш и тоа да го правиш покрај се останато.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
31.3.2014 14:02:31   
butterfly1
Maybe baby го има во Промедика аптеката и е 1405 денари, може и во други го има незнам не е лошо да се купи не е скап а има неограничена употреба , само некако комплициран делува за употреба user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
31.3.2014 15:51:09   
Kvisko
Прочитајте искуства по други форуми за MaybeBaby не е секогаш точен и не е лесен за користење (треба ептен добро да се види дали тоа како папрат е резулатт на овулација или нешто друго). Најточни е оние тестови што мерат LH во урина. Ама се за домашна употреба може да зезне. Пак ќе кажам на пример кај полицистични јајници LH може добро да порасне ама фоликулот да не реагира и да не прсне туку да стане циста. Затоа комбинација на следење со ехо и мерење хормони е најдобра.
Andrijance добра ти е идејата да се следи на ехо дали имаш овулација. Тоа во комобинација со мерење хормони дава најточен резултат (мерење естрадиол ден, два пред овулација за да се види квалитетот на јајце клетката и мерење на прогестерон после овулација за да се види како се одвива вториот дел од циклусот). С

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
31.3.2014 15:59:48   
Melanija RR
Следење на овулација преку ехо кога се сака да се забремени е многу нормално ама кај нормални гинеколози.Според мојот токму заради ановулаторни месеци смета дека 3 месеци следење на ехо е најдобра варијанта и секако барем еден месец следење на хормони во тој месец на 3ти,14ти и 21 ден.

andrijance90 имаш според мене две ориентации и тоа, кој ден најчесто си почуствувала некоја болка или исцедок, и според денови на добивање (одземи 14 и одземи минус 2 дена), пр. 30 дена 30-14=16-2=14

Секако секоја жена и индивидуална а можно е овулацијата да е покасно околу 18-20 ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?