|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
3.11.2011 18:42:35   
kikicka
ДА и Видоевски рече а додека е во стомакот носе широк повој? НЕЕ ,и пак правилно се развива....инаку моето беше зимно бебуле и и ставав првите 3м јас несакав али ајде истерав и посе и ги извадив .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Широко повивање
9.12.2011 15:52:32   
sunshine24
jas na kerka mi i stavav sirok povoj samo eden mesec,a bidejki bese sred leto i bese mnogu toplo,go izvadiv i ne i stavav poveke.koga ja nosev na kontrola ortopedot mi kaza deka e super,kolkcinjata se super taka da i jas sum protiv povoj,vprocem mislam deka samo vo makedonija go praktikuvaat i nikade na drugo mesto.ama sekoj si znae kako e najdobro za negovoto bebusce.pozz

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Широко повивање
9.12.2011 16:40:39   
Andriance
I jas na Andrej shirok povoj mu stavav do polni dva meseca...sega bevme na ortoped,go vide na eho..fala bogu se e vo red i sega sme si slobodniii..inaku jas od sam start bev so stav deka nema da mu stavam shirok povoj..ama znaes koga kje ti kazat posle shube ti e...i taka isteravme 2 meseca..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sunshine24)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Широко повивање
18.12.2011 14:49:53   
sani 13
i nie nosevme povoj mesec ipol ama pocna mnogu da se buni posto imase mnogu grcevi i nespiese so povoj koga ke mu go izvadev zaspivase, i sega ponekoga preku den mu stavam po nekoj saat da go nosi i posle banjanje mu go vadam! slednata nedela sme na ortoped pa ke vidime sto ke ni kazat, samo da ne treba uste da go maltretiram so povojot!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Широко повивање
22.12.2011 14:10:36   
jagodica
naplnavme 5 meseci a shirok povoj uste nosime i mu vikam na doktorkata uste ednen mesec treba shirok povoj ? Barem taka bese za prvoto i dr. mi vika aa ke go povivas do godina !user posted image user posted image user posted image koskite i se uste meki da ne dojdi do iskrivuvanje ke si go povivas a na prvata kontrola bevme na eho za kolkcinjta i se bese super

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Широко повивање
22.12.2011 15:47:37   
blond
Jaс му ставав на почетокот широк повој, еднаш на три дена. Така терав месец дена. Не можеше никако да го поднесе повојот (дали и дека во лето се роди, жешко фати, па од повојот уште пожешко му беше) рикаше, плакаше на сет глас кога ќе му го ставев. Па ете добри му се колковите. Гледам мене што ми ставале повој има некакво фајде. Нема што. Се е до детето.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Широко повивање
23.12.2011 0:23:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Jaс му ставав на почетокот широк повој, еднаш на три дена. Така терав месец дена. Не можеше никако да го поднесе повојот (дали и дека во лето се роди, жешко фати, па од повојот уште пожешко му беше) рикаше, плакаше на сет глас кога ќе му го ставев. Па ете добри му се колковите. Гледам мене што ми ставале повој има некакво фајде. Нема што. Се е до детето.


user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Широко повивање
24.12.2011 17:12:32   
sani 13
nie bevme na kontrola i doktorot sega mi kaza drugacie da go povivam-sega po tve peleni da mu stavam covece!! pa on sega e ko topka i nemoze da mrda i epten se nervira!! i site mi vikaat deka dr.Vidoevski e najstrucen i da odam kaj nego na konsultacija! a toa pak veli deka ne treba sirok povoj da se nosi, deka ako deteto ima problem so kolkovite deka sirokiot povoj nema da mu pomogne deka samo pomagalo mu pomaga! (ova od negova statija go procitav) pa sega neznam sto da mislam!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Широко повивање
24.12.2011 18:05:34   
Viktori
јас широк повој и ставав на првата ќерка само кога одев на контрола user posted image
За останатите деца постоеше Видоевски user posted image

Инаку само кај нас се практикува превентива за работи кои не можеш да ги предвидиш освен ако не фрлаш гравчиња user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Широко повивање
24.12.2011 18:45:40   
*mika*
Mamicki, i jas na ovaa tema :) imame veke 2 nedeli, uste ne sme pocnale so sirokiot povoj, a planiravme. Cekav prvo da padne papceto, sega e veke pri kraj, pa sakav da prasam dali da pocnam so 1 ili 2 tetra, i za vezbickite, koga da i gi pravam? Sekogas koga ja presoblakam place i gi grci nodzinjata, treba epten na sila da i gi pravam?? Uste naviknuvame edna na druga, stotuku fativme red so cicanje, ama ne macat grcevi ili gasovi, neznam.. Pa sega i na ova vezbive i povojov, eden kup obvrski izlegoa :) aj ve molam kako vie ste pravele. Koga pocnavte so povoj i so vezbicki?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Широко повивање
24.12.2011 19:23:34   
anedespo
So vezbi pocnavme uste od bolnica. I sekoe presoblekuvanje mi bese pravilo po 10 pati i gi pravev vezbite. A za sirok povoj uste odma pocnavme pa se do 3 meseci (na kontrola mi potvrdija deka se formirani jadrata i togas prestanuvav)

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Широко повивање
24.12.2011 19:30:07   
anedespo
Старата пракса на повивање на новороденчињата повторно станува популарна во Британија, за прв пат по цели 50 години, пренесува Ројтерс.
Тендот на цврсто повивање на бебињата доведе и до пораст на побарувачката на памучните пелени и ткаенини за повивање за 65 проценти во изминатава година, соопштила стоковна куќа „Дебенхам“.
Се забележува враќањето кон традиционалните вредности. Клиентите кои некогаш ја отфрлуваа оваа пракса како „старомодна“, сега се преиспитуваат и ја прифаќаат.
Преповивањето датира уште од стара Грција, но стана „оут“ кон крајот на 50-ти години во минатиот век, кога мајките почнаа своите бебиња да ги облекуваат во поудобна облека која им овозможува послободно движење.
- Со оглед на тоа дека модерните истражувања го фалат повивањето, тоа само ја поттикнува побарувачката. Ние веруваме дека побарувачката се должи и на реакцијата на рецесијата и желбата да се вратиме кон поприродните работи - се наведува во соопштението на „Дебенхам“.
Стручњаците тврдат дека повивањето може да го утеши бебето и да му помогне подобро да спие, но ги предупредуваат мајките да не ги повиваат премногу цврсто своите деца.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Широко повивање
24.12.2011 19:30:32   
*mika*
Lele Andespo, alal da ti e, kako si se snasla, mene mnogu tesko mi ide :( samo mi place bebevo, i na toa se koncentrirav, i se drugo zapostaviv, stvarno neznam kako da i pravam vezbicki koga vreska i gi grci nodzinjata ??? Imate li sovet za mene?? :(

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Широко повивање
13.1.2012 18:37:15   
andrijana1
zdravo na site..nie imame 2 nedeli i bese patronazna sestra na pregled na bebeto.ziveeme Skandinavija i svekrva mi mi pratila peleni za sirok povoj rece koristi gi ako sakas i prasaj ja sestrata dali treba da se koristat. jas ja prasav koga dojde i rece deka prv pat gleda takvi i mi veli ajde pokazi da vidam kako se koristi :D rece nema potreba da se zatrupuva tolku bebeto.. bas bese smesno..pampersi se dovolni

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Широко повивање
14.1.2012 11:11:19   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Lele Andespo, alal da ti e, kako si se snasla, mene mnogu tesko mi ide :( samo mi place bebevo, i na toa se koncentrirav, i se drugo zapostaviv, stvarno neznam kako da i pravam vezbicki koga vreska i gi grci nodzinjata ??? Imate li sovet za mene?? :(



Мика пошто кајнас широкиот повој немаше некој удел џабе ставав таа се виткаше ,колку цврсто да и ги ставав таа се свиткувашеuser posted image ,а вежбички и правев само кога ја бањав ,после бањање,мачкање на телото масажичка убава и ус пат вежби тогаш беше мирна ,а почнам да ја облекувам врескаше а исто и повојот кога го ставав .и до 3 м и ставав после немаше потреба. И јас како тебе време за ништо ,се со user posted image бев и цело време ме измачуваше мислата дека не правам доволно вежби на колкчињата и демек ке и е нешто али ете супер испадна се,затоа не се нервирај дека нон стоп не и правеш вежби кога можеш тогаш ,некогаш и докторите и премногу информации не збунуваат и ние премногусе замараме ,али нормално бидејќи сакаме се нај за user posted image .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Широко повивање
14.1.2012 11:17:08   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijana1

zdravo na site..nie imame 2 nedeli i bese patronazna sestra na pregled na bebeto.ziveeme Skandinavija i svekrva mi mi pratila peleni za sirok povoj rece koristi gi ako sakas i prasaj ja sestrata dali treba da se koristat. jas ja prasav koga dojde i rece deka prv pat gleda takvi i mi veli ajde pokazi da vidam kako se koristi :D rece nema potreba da se zatrupuva tolku bebeto.. bas bese smesno..pampersi se dovolni


И Видоевски така рече user posted image ,памперсите се доволни.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот andrijana1)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Широко повивање
10.2.2012 12:43:24   
elenak
Како да и правам вежби луѓе кога не престанува да мрда. Кога ќе ја соблечам едвај успевам пак да ја облечам, а штом почнам со вежби дава отпор, неможам на сила. И си викам ајде она сама си прави вежби и се откажувамuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Широко повивање
10.2.2012 15:50:21   
miana
Predmalku se vrativme od kaj Vidoevski i bas go prasav za vezbite i mi rece deka porano koga ni stavae tesen povoj ( koga ne motale celi za da ne mrdame ) koga ke ne soblecele ne vezbale bidejki ne sme mozele da mrdame pa za da ne ni atrofiraat muskulite a sega nema potreba od tie vezbi bidejki bebeto so pampersite slobodno si se dvizi i se vitka i vezba kolku saka i nema potreba od tie vezbi tuku mi pokaza drugi vezbi kako da ja drzam pravilno,kako da ja stanuvam i legnuvam ( prvo vo sedecka polozba pa posle da ja legnam ) i kako da ja drzam za da cekori sama..Preporaca i cesto da ja stavam na stomace..Sirok povoj rece deka nema potreba.Znaci jas prestanuvam i so tie standardni vezbi tuku ke prodolzam so onie sto mi gi kaza doktorot..da ja drzam ispravena i po malku da dopira dole so nozinjata i da ja ostavam sama da cekori.. Takada sirok povoj samo dokolku nedaj boze ima nekakov problem koj sto ke se konstatira kaj dateto i da ima problem nedaj boze imalo drugi anatomski preparati kako gakicki i slicno a ne sirok povoj...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Широко повивање
23.3.2012 10:34:32   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Takada sirok povoj samo dokolku nedaj boze ima nekakov problem


Миана и ти не си го разбрала баш видоевски. Широк повој значи една пелена (памперс) меѓу нозе. И тоа е доволно.
И доколку има некаков проблем не се лекува со повеќе пелени меѓу нозе, дури може и да се влоши ситуацијата, туку со специјални гаќички.

Гледам дека се уште кај нас не е јасен терминот ШИРОК ПОВОЈ! Погоре имам напишано што значи. 2,3,4 пелени меѓу нозе не е широк повој!!!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Широко повивање
28.3.2013 14:38:13   
miana
Eve vi izvadok od vesnik - sovet od dr.Vidoevski za sirok povoj..Vi stavam slika,kliknete ja i citajte vo pogolem format

user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Широко повивање
17.7.2013 15:45:43   
marija/
Мамички ај да ве замолам за совет и препорака-Во Велес дали има некој приватен оротпед освен доктор Валентина која е и педијатар, кај ги носите вашите бебиња на преглед ? во дилема сум, а ја носев во градска болница велес кај Марковски ама тој не ја гледаше на ехо само ми кажа дека треба да носи ортопедски гакички, ај ако имате некакво искуство во врска со овој доктор кажете ми чекам обрз одговор

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Широко повивање
17.7.2013 15:54:49   
deluxe
Ме интересира,за колкаво бебе станува збор? зошто треба да се носи такви ортопедски гаќички?имаше потреба?

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Широко повивање
17.7.2013 16:00:10   
marija/
ја носев на преглед на полни 2 месеца и Марковски без да ја гледа на ехо ја фати само за ножињата и ни рече дека треба да носи ортопедски гакички а сега има 3 месеца и 2 недели и сакам на приватно да ја прегледаат и затоа барам ортопед во велес па може и штипuser posted image

< Поракaта ја уредил marija/ -- 17.7.2013 16:01:41 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Широко повивање
17.7.2013 16:09:49   
Annet
marija,odete si na privatno,procitaj pogore od komentarite ke vidis kaj ke te fati esap.Iskreno zza dr Markovski nemam nikakvo mislenje,pregled li e 10 sekundi,i on magionicar li e da kaze deka treba gakicki ,i neznam sto,za samo 10 min??? neeee
odete si na privatno

< Поракaта ја уредил Annet -- 17.7.2013 16:10:20 >

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Широко повивање
17.7.2013 16:15:47   
deluxe
Марија не се нервирај,или оди си на приватно или направи му на бебето широк повој(со 3 тетра пелени),кој е тој доктор што од око ти вели има потреба од ортопедски гаќички?
Искрено јас бити препорачала да му ставаш над еднократната пелена и шведска пелена(онаа со врвци што е) и доволно му е.Јас за двете деца тоа го правев до кај 4-5 месеци и си беа супер,а кога ќе ме прашаше ортопедот како го повивам му викав-широко(со 3 тетра пелени)user posted image Па супер си беше се на прегледите.И обавезно побарај си ехо на колковите да му направиш

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?