|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
12.5.2014 10:48:27   
Dilina
Здраво мамички! Јас сум во 8ми и сега почнувам да купувам за малечката.. една од многуте недоумици ми е и широкиот повој... и јас не сум за тој "тесен" повој па детенцето да не може да мрда, а за широкиот не ми е јасно зошто стариве толку инсистираат на него, кога навистина е точно дека и еднократната пелена исто делува, а е и пак похигиенски.... :S

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Широко повивање
12.5.2014 10:55:21   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Здраво мамички! Јас сум во 8ми и сега почнувам да купувам за малечката.. една од многуте недоумици ми е и широкиот повој... и јас не сум за тој "тесен" повој па детенцето да не може да мрда, а за широкиот не ми е јасно зошто стариве толку инсистираат на него, кога навистина е точно дека и еднократната пелена исто делува, а е и пак похигиенски.... :S



Дилина во врска со повојот,не мора да го практикуваш тој тесен повој,како некогаш што било,нас така не повивале.Но денес никој тоа не го практикува,дури и на болница бебињата се во шпихозни.Кога бев бремена и мене бабите ми изнакупија,тетра пелени ,демек бебето со нив ќе го повивамuser posted image Но јас му ставав еднократна пелена и пелена памучна со врвци(шведска) и толку.Таков повој еднократна и шведска му практикував до 4 месец,и потоа ги тргнав шведските,останавме само на еднократна.


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Широко повивање
12.5.2014 14:20:18   
Defne90 RR
Се согласувам со делукс не мора да се применува тесниот повој.Дури и педијатрите препорачуваат бебето да биде слободно и да може да го движи своето тело,за да може поправилно да се развива.Е сега за широкиот повој сите имаат различно мислење.Некои се на тоа дека не е потребен а некои дека треба да се практикува широкиот повој.Јас лично и на двата сина им ставав широк повој,по препорака на ортопед секако.На првото му става широк повој до 7 месеци.До 4 или 5 месеци не знам точно по две тетра пелени и плус шведска и еднократна а после до 7 месеци само со една тетра и шведска и еднократна.На второто му става широк повој до 3 месеци со две тетра шведска и еднократна и после уште еден месец една тетра и шведска и еднократна.И ги симнав после секако пак по препорака на ортопедот.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Широко повивање
12.5.2014 17:12:23   
Dilina
Еве денес купив 10 тетра пелени и не планирам повеќе... ќе видам во болница што ќе ми кажат, или ортопедот како ќе препорача... зошто 17ти јѕли ми е краен терм. и мислам дека ќе биде ужас топло, па и уште пелени и широки повои... ако ми кажат ќе го повивам, ако не само памперсче :)

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Широко повивање
30.9.2014 16:12:56   
Mihaela 2010
Eve samo sto vidov na internet se prodavaat vakvi gakicki
user posted image

Cinat 50 den...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Широко повивање
1.10.2014 13:23:41   
sandriana RR
За Тина имам пишувано дека ставав широк повој 4-5 месеци. За Илина, патронажната сестра ми рече да ставам една тетра со една шведска пелена за повој, уште кога не посети првиот пат, пред 10тина дена. Јас не ја послушав, си останав на ставот дека за ова бебе нема да користам повој.
Денес пак не посети патронажната и ме праша -нбидејки виде дека нема бебево повој, дали сум почнала да ставам - искрено и одговорив дека овој пат немам намера да повивам. Ми искоментира - ама тесна е во колкчињатаuser posted image , повивај ја бар до 2 месеци, до прва контрола на ортопед. И ми направи шубе - сега се думам дали да и ставам од овие пелени со лепенки - имам од Тина останато 2-3.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Широко повивање
1.10.2014 13:30:02   
Mihaela 2010
sandriana slobodno ako imas od tie so lepenki stavaj,ako zborime za istite sto gi imav i jas,baska si nosi dete pampres + tie so lepenki e sosema dovolno,nema potreba od povekje,ako ti e sube ete do 2 mesec stavaj posle ste na ortoped pa ke vidis kako ke bide..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Широко повивање
1.10.2014 15:17:54   
Aleksx2Leon
aj i jas da spodelam iskustvo, na Leon samo sto go donesovme od bolnica odma pocnav da mu stavam 1 tetra i edna svedska, ne oti jas mislev deka taka treba tuku majka mi i svekrva mi insistiraa user posted image ali bidejki e roden juni a lani toj period bese PEKOL pocnav samo za spienje da mu gi stavam,mi bese zal... i koga otidovme na prva kontrola na ortoped me iskara dokotorot zaso ednoto kolkce bese A a drugoto B...i mi rece uste 2-3 nedeli da mu stavam povoj, i toa 2 tetra i edna svedska...user posted image i slednata kontrola dvete kolkcinja bea super, mislenjata i kaj majkite i kaj ortopedite vo pogled na ova se podeleni no jas licno preporacuvam da se stava povoj redovno barem prvite 2-3 meseci,i so vtorovo planiram isto taka da koristam povoj bez razlika masko-zensko, ne gubite nisto,moze samo da dobiete user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Широко повивање
1.10.2014 15:48:08   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Eve vi izvadok od vesnik - sovet od dr.Vidoevski za sirok povoj..Vi stavam slika,kliknete ja i citajte vo pogolem format

user posted image


Еве повторно го ставам мојот пост со исечок од весник - совет од др. Горан Видоевски, зборува за широк повој. Кликнете на сликата и можете да си прочитате


еве пак ке ви го ставам мојов пост за широкот повивање-
според муабетот на докторот - доволна е само обична пелена памперс ( или било каква друга марка )

< Поракaта ја уредил miana -- 1.10.2014 15:50:18 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Широко повивање
2.10.2014 20:11:44   
Dilina
Јас никаде не најдов фани гаќички, ве молам дали знаете од каде да земам? нема во ниедна аптека, ниту во зегин. ниту во стружанка...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Широко повивање
2.10.2014 22:32:06   
Snowhite RR
Stvarno nemase nikade fani i vo nasiov grad, a i drugarka mi sega ima bebe i taa prasuvala i po dr.gradovi i ne nasla, a zakon se tie gakicki. Jas i za ednoto i za drugoto dete ja pozajmiv od kaj edna drugarka

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Широко повивање
3.10.2014 8:46:36   
Mihaela 2010
Tie fani prijatelkata gi imala kupeno uste pred 5 god mozebi vo Zegin,ona sama mi imase kazuvano,i mene mi gi imase pozajmeno,epten ubava rabota,e sega dali prekinale so prodazba neznam,ama ajde ubavo da se rasprasame posto se prakticni,ako nekoj nesto doznae neka pise..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Широко повивање
3.10.2014 10:09:54   
miana
Фани гакички се користат само ако има некаква посебна потреба. Инаку во постот од др. Видоевски ви пишува што значи широко повивање ( спротивно на тесно повивање - целосно замотани деца во пелена, односно, само една пелена секојдневна меѓу нозе - памперс, дајперс и сл. ) Фани гакичките се даваат со посебна цел ( ако немате фани гакички па се ставаат оние шведска и тетра пелени ) Е сега по некоја логика - Фани гакичките ги третираат како помагала, па би требало и да ги има во оние продавници за такви помагала ( појаси за колена, разни ортопедски помагала )
Би ви рекла да се јавите во таквите фирми и да си прашате дали продаваат и ако не продаваат, каде може да се најдат.
Јас кога ја носев малата кај Видовески ми го кажа истово што му е напишано и ми рече дека широк повој значи една обична пелена ( памперс, дајперс и сл) , дека онаков повој како што не советуваат во болнициве ( гак и сл ) не се става без посебна потреба, а ако има потреба, во тој случај си постојат препарати што се наменети за таа цел - баш за овие гакички ми напомна.
Значи тие гакички се замена за шведска и третра, кои пак се даваат исклучиво ако има потреба констатирана од асален ортопед.
Штом ортопедите ги препорачуваат во оние случаеви кај што се потребни, значи тие гакички мора некаде да постојат. Или прашајте во оние фирми за ортопедски помагала, или прашајте го ортопедот.

Поздрав

< Поракaта ја уредил miana -- 3.10.2014 10:12:22 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Широко повивање
25.11.2014 11:59:02   
kopche
Zdravo, minata nedela bevme na ortoped i mi kaza deka na momickata kukovite krckali pa da j stavam sirok povoj. Ona ima veke 9 i pol meseci i dosega ne mu i stavala, predhodno sme bili na kontrola i za prv pat mi kazaa deka moram. Pa da prasam nekoj da mi objasni kako da ja svitkam tetrapelenatauser posted image i od kade po internet da dajdam gagicki? Fala

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Широко повивање
25.11.2014 12:23:46   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Zdravo, minata nedela bevme na ortoped i mi kaza deka na momickata kukovite krckali pa da j stavam sirok povoj. Ona ima veke 9 i pol meseci i dosega ne mu i stavala, predhodno sme bili na kontrola i za prv pat mi kazaa deka moram. Pa da prasam nekoj da mi objasni kako da ja svitkam tetrapelenatauser posted image i od kade po internet da dajdam gagicki? Fala

A da otides na vtoro mislenje za kolkovite?
Pelenata inaku ja vitkas kako sto ti e kocka, na pola primer od desno na levo, ti stanuva pravoagolnik, posle uste ednas od desno na levo i epten tesen pravoagolnik (ova za da ne mora da staas dve peleni). ako stavas dve peleni, devolno e ednas samo da ja previtkas pelenata.

(Одговор на членот kopche)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Широко повивање
25.11.2014 13:32:24   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Zdravo, minata nedela bevme na ortoped i mi kaza deka na momickata kukovite krckali pa da j stavam sirok povoj. Ona ima veke 9 i pol meseci i dosega ne mu i stavala, predhodno sme bili na kontrola i za prv pat mi kazaa deka moram. Pa da prasam nekoj da mi objasni kako da ja svitkam tetrapelenatauser posted image i od kade po internet da dajdam gagicki? Fala


DA si pobaras vtoro mislenje.I doktorot e covek moze da zgresi.Sirok povoj na vnuka mi istavaat so ednokratna pelena,nad nea tetra I na kraj svedska pelena so vrvki.

(Одговор на членот kopche)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Широко повивање
25.11.2014 15:56:45   
Ki4iko
Првото дете ,машко,многу малку носеше широк повој,едноставно не го поднесуваше.е сега за второво ,ќе размислам,бидејќи велат за женско е подобро да носи,па ќе видиме какви умишта ќе ме фатат одкако ќе се роди user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Широко повивање
25.11.2014 16:20:21   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Zdravo, minata nedela bevme na ortoped i mi kaza deka na momickata kukovite krckali pa da j stavam sirok povoj. Ona ima veke 9 i pol meseci i dosega ne mu i stavala, predhodno sme bili na kontrola i za prv pat mi kazaa deka moram. Pa da prasam nekoj da mi objasni kako da ja svitkam tetrapelenatauser posted image i od kade po internet da dajdam gagicki? Fala

A da otides na vtoro mislenje za kolkovite?
Pelenata inaku ja vitkas kako sto ti e kocka, na pola primer od desno na levo, ti stanuva pravoagolnik, posle uste ednas od desno na levo i epten tesen pravoagolnik (ova za da ne mora da staas dve peleni). ako stavas dve peleni, devolno e ednas samo da ja previtkas pelenata.

Јас не ја виткав вака, туку од едната страна кон другата до2/3, па уште 1/3 на другата страна ја враќаш. Хехехее, не знам дали ме разбравте, значи пошироко доаѓа, не вака како Блонд ептен тесно.
Ама ова и мене ми е малку чудно на 9 и пол месеци прв пат да почнеш да ставаш. Не знам баш дали е правилно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Широко повивање
25.11.2014 17:16:07   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Zdravo, minata nedela bevme na ortoped i mi kaza deka na momickata kukovite krckali pa da j stavam sirok povoj. Ona ima veke 9 i pol meseci i dosega ne mu i stavala, predhodno sme bili na kontrola i za prv pat mi kazaa deka moram. Pa da prasam nekoj da mi objasni kako da ja svitkam tetrapelenatauser posted image i od kade po internet da dajdam gagicki? Fala

И јас би советувала да си побарате 2ро мислење, зошто ако има некој реален проблем, сега на 9 месеци сигурно не се решава со широк повој.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kopche)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Широко повивање
25.11.2014 17:21:37   
Ki4iko
Дефинитивно второ мислење барајте.Посебно ако предходните прегледи биле во ред и сега наеднаш на 9 месеци проблем.user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Широко повивање
26.11.2014 10:29:29   
Ki4iko
А ова што го прочитав погоре,дека е доволно само памперс, ќе може ли ваше искуство дали за женски деца морално користевте широк повој или пак нема врска?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Широко повивање
26.11.2014 10:40:34   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

А ова што го прочитав погоре,дека е доволно само памперс, ќе може ли ваше искуство дали за женски деца морално користевте широк повој или пак нема врска?


jas so prvoto koristev sirok povoj so dve tetra peleni i toa juni e roden, a i vtorovo zensko ke bide zdravje,obavezno planiram sirok povoj da koristam, mozebi i malku podolgo (so sin mi do kaj 4tiot mesec stavavme,potoa po preporaka na doktorot prestanavme so upotreba bidejki kolkcinjata mu bea super razvieni) bidejki za zenskite kolku sto znam e mnogu pobitno povivanjeto i sega da ne me svatite pogresno ama toa pampers i svedska deka e dovolno odnosno deka menuva sirok povoj-malku utre! Preporacuvam na site mamcki da si upotrebuvaat sirok povoj bar na pocetokotuser posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Широко повивање
22.4.2015 15:43:25   
Mihaela 2010
Ovoj pat ne staviv.vo bolnica nisto ne mi rekoa, moze i zaboravija, no patronaznava mi rece sega za sega da ne stavam dovolen e pampersot.ke vidam pedijatar i ortoped sto ke kazat ama za prvoto kratko koristev za ova moze i da ne stavam


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Широко повивање
22.4.2015 16:01:07   
marchi
bebeto uste pri ragjanje go pregleduva neonatolog i toj zabelezuva dali ima deteto problem,ako ima ke go sovetuvaat roditelot ako ne nema nikakva potreba da nosi.jas sum se rodila so nedorazvieno kolkce pa na majka mi i rekle da mi stava sirok povoj.jas za stefan ne stavav nisto.posle edna god mi rekoa se e dobro ama za sekoj slucaj stavaj.mu vikam izvini doktore ama kakov e toj sekoj slucaj?ili deteto ima problem pa treba da se koregira ili e sosem normalno? kaj go ima toa sekoj slucaj? jas kako fizioterapevt znam deka ako na dete koe e normalno zdravo i mu stavas sirok povoj ke ima poteskotii so prooduvanjeto.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Широко повивање
21.10.2015 16:43:15   
Felly RR
Нас во болница ни препорачаа широк повој, и ајде почнав со една тетра пелена, ама денес кога му кажав на ортопедот, рече ставј му две, да се оформат убаво колковите, и сега стварно ме замисли - јас мислев веќе да престанам и оваа една да му ја ставам, а не да му зголемувам.
И дали знаете што означуваат тие букви - кај нас стои 1б 1б, гледам Aleksx2Leon пишала дека кај нив едното било А др било Б.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?