|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стојалката,опасност за децата?
15.12.2011 16:13:56   
Annet
lazete mi iskreno,dali vredi da dades 4000 den za dubak ake go koristis 2-3 meseci>pa edna kolkicka e tolku

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2012 14:06:33   
Annet
dali go imate na chiko baby wolker dj dubakot? i kako ste zadvolni??

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

lazete mi iskreno,dali vredi da dades 4000 den za dubak ake go koristis 2-3 meseci>pa edna kolkicka e tolku


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2012 19:08:30   
mami2
Јас имав на чико дубак, презадоволна сум. Има можност да се извадат тркалата и се претвора во стојалка. Има „кочници„ доколку просторот е со скали, ова е битно. Лесно се пере седиштето. На три нивоа е.
И двајцата го користеа долго од 5-6 месеци до проодување.
Можам да направам разлика со два други дубаци кои ги користеа наши пријатели, па кога одевме на гости моите деца се возеа во нив. Пониски се доста и понестабилни, еднаш големиот како да подизлезе и за малку фалеше да се преврти. Плус и седиштата им се скинаа со едно дете користење. Едниот беше Бертони, а за другиот незнам фирма, само знам се превртуваа ногарките и се правеше како нишалка.
Навистина се многу пари и веројатно да не го добиев на подарок ќе купев поефтин, а зошто сиромавиот и скржавиот двапати плаќаат, ќе мораше да барам друг за второто дете

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.1.2012 19:14:36   
Annet
fala ti mami2 mnogu za odgovorot;-)))

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Стојалката,опасност за децата?
18.3.2012 1:02:48   
mamicki
Uste malku Kliment kje napolni 8 meseca, nemam dubak i nemam namera da kupuvam i upotrebuvam. Ortopedot rece da mu dozvolime se shto sam moze da pravi, da sedi, da se prevrtuva, da se obiduva da stane i da stoi... no ne dubak. Namesto toa, taa preporacuva da go stavam legnat na mese na tvrda podloga, t.e na prostirka na zemja i da go pottiknuvam da se obiduva da lazi.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.4.2012 15:16:12   
Bububebe
user posted image



Ова морав да го постирам,ептен ми е убаво.За малите user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Стојалката,опасност за децата?
19.4.2012 15:23:00   
Beatris
Го видов и јас ова, стварно е убаво и интересно за user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Стојалката,опасност за децата?
28.4.2012 9:52:24   
kikicka
Искрено вреди,не за друго поскапите дубани се побезбедни,тешки и детето неможе да се преврти од нив. Па сега зависи како ке гледаш безбедност или пари.Ние земавме поскап на бреви ,таа се качуваше и на мало прагче со него а сепак не се превртуваше,за разлика од другиот што го имавме од внукми обичен 1000ден,леташе со него .


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

кazete mi iskreno,dali vredi da dades 4000 den za dubak ake go koristis 2-3 meseci>pa edna kolkicka e tolku



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Стојалката,опасност за децата?
28.4.2012 10:04:30   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: AndreaS

Dubakot mozebi e vezbanje za nodzinjata ama POGRESNO! Pa dajte ve molam pisuvajte istrazeni raboti, ili ako veke pisuvate svoj stav napisete "jas mislam..." ili "naseto iskustvo e takvo i takvo...". Vaka samo citame suetni muabeti!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

AndreaS, претходниов пост се базира на лично искуство и на испробување на бабините совети, и применување на докторските совети, се тоа во комбинација со како на некого лично му одговара. Значи претходниот пост се однесува на лично искуство, не знам како не го примети тоа. Се извинувам за офтопикотuser posted image
Патем зашто е штетен дубакот? Далеку сме од дубак ние ама ме копкаuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

AndreaS, претходниов пост се базира на лично искуство и на испробување на бабините совети, и применување на докторските совети, се тоа во комбинација со како на некого лично му одговара. Значи претходниот пост се однесува на лично искуство, не знам како не го примети тоа. Се извинувам за офтопикотuser posted image
Патем зашто е штетен дубакот? Далеку сме од дубак ние ама ме копкаuser posted image


nema vrska deka e steten naprotiv M dodeka ne ja staviv vo dubak ne pocna da   odi so moja pomos se podrazbira i toa samo za dlankite da ja drzam a pod ramena ne dava  i ne pocna da skoka vo mesto so nozinjata se dodeka ne sedna vo dubak nego go koristese nekoe vreme edno dve nedeli i pocna sama da pruza nozinja i da odi sekako da ja drzam i da ripa so nozete sekoj den go setame salonot bez prestan samo za dlankite ja drzam duri nekogas izode cel salon od 8m i prodolzeme vo hodnik,jas ne gledam nesto stetno vo dubak ke odele na prsti pa sekoe dete prvo na prstinjata ode  pa posle na cela noga




ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Povekje ili pomalku site sme izrasnati so dubak...taka da ne znam so ima stetno vo nego..osven za bezbednost neli..



ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ако сакаш да читаш истражени работи имаш посебни статии за тоа на странава,на форумот пишуваме што мислеме ние и наше искуство,и немора тоа да се потенцира.А погоренапишаното и тоа како е напишано моето искуство. А за погрешно и незнам баш дали е погрешно,било кој ортопед да прашаш во врска за дубан ке ти одговори зошто не е добар и зошто не се препорачува. Ама да не одам офтопик има тема посебна за Дубан така да муабетот за тоа може да продолжи таму.


ИЗВОРНА ПОРАКА: AndreaS

Dubakot mozebi e vezbanje za nodzinjata ama POGRESNO! Pa dajte ve molam pisuvajte istrazeni raboti, ili ako veke pisuvate svoj stav napiset_e "jas mislam..." ili "naset_o iskustvo e takvo i takvo...". Vaka samo citame suetni muabeti!





_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Стојалката,опасност за децата?
28.4.2012 12:36:38   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Тука кај нас дубакот е строго забранет...мене воопшто не ми беше јасно зошто, како но по објаснувањето на патронажната преку користење на дубак се прекинива некој нормален процес на поодување (лазење, станување па проодување) и поради тоа поголеми се шансите за повреди кај дечињата што проодувале со дубак.
Погоре Икана прашува зошто е штетен дубакот: еве тука имам објаснето како во Сло. ни објаснија физиотерапеутите.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Стојалката,опасност за децата?
28.4.2012 22:12:29   
Viktori
И не е далеку од вистината. Го земаш, го ставаш во дубак, го вадиш, обезбедено е од сите страни, ни станува само, ни седнува, не вежба ни балансирање, ни координација на движења ни ништо освен одењето кое сепак ќе си дојде само по себе како и да е.

Не дека е штетен и нешто ќе се случи, ама корисен е само за некој си комодитет. Не се секираш да не падне и да не се удри, едноставно ако немаш прагчиња, скали, дубакот го чува.




_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2012 10:38:52   
anaana
sakam da kupam dubace ama ne znam koe??? :)
go gledav na chipolino car taka se vika. kazete mi nekoe vase iskustvo?
ne sakam da dadam mnogu pari ama pa i ne sakam nekoe epten eftino znaci nekoja sredna klasa ama dobro.. znaci do kaj 3000-3500den
ajde mamicki nekoj predlozi i pouki :)

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2012 17:20:50   
Natuska85
Анаана за тие пари може да купиш на чико дубак, прочитај и на претходните страници има мајки кои се доста задоволни од него(го ставаат во групата на доста стабилни дубаци).Ние позајмивме дубак и среќа што така направивме пошто моето user posted image имаше доста тежина и не го користевме ни цел месец кога се преврте од него и од тој ден го тргнавме од употреба истиот.Така да добро излезе што не фрлив 3000-4000 ден. за дубак.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Стојалката,опасност за децата?
21.10.2012 17:36:09   
rina13
ako vekje si resila da koristis dubak jas bi te posovetuvala da ne zalis pari,nie imavme od bebe confort I se pokaza kako isklucitelno stabilen.Nemoj da se lazes za eftina plastika zasto sansite da padne I da se prevrti se golemi.Nie dubakot go koristevme 3 meseci masta mu ja izvadi,pri nejziniot prv obid na 9mes da izleze od nego go trgnavme.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 12:48:14   
anaana
jas kaj sto gledav na chicco dubakot e nad 4500den. ovoj na chipolino e 2700 - 2800 nekade. gledav na brevi toj bese okolu 4900. na bebe comfort vo skopje city mall bese 5400. osven na chicco koj drug e kvaliteten dubak?
gi gledav tie na bebesupermarket. ima li nekoj od tamu koristeno?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 13:20:17   
Ring
i jas se mislev za tie od bebe supermarket ...na sliki izgledaat intreresni ama nesto me predomisluva

pred nekoj den ja staviv bebuskata vo dubak na bebeto na drugarka mi...obicen dubak , so mnogu igracki, svirki i razni trakatancii na nego , se pravi kako lulaska ... epten i bese zabavno, 10-15 minuti strakase na toa kopcinjata

e ovoj dubak go ima kaj plasticarite i e od 1200-1500 denari , a nema nisto pomalku od tie na ciko, bebe comfort, bebe supermarket

e ne znam dali da lupnam tolku pari za dubak ???


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 13:39:10   
dostickage
Iskreno po mene dubakot e sosem nepotrebna rabota, da ne recam glupost.
I deset deca da imam  nitu edno ne bi stavila vo dubak.

Moeto dete bese i seuste e hiperaktivno megjutoa nikoga ne sum se dvoumela dali da sednam i da se odmoram ili da go setam deteto so zgravena kicma.

Moj stav , moj izbor :-)

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 13:43:40   
rina13
od bebe supermarket se slicni na onie od kaj plasticharite sum gi videla, imaat mn tenko sediste ne mi licea na stabilni.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 13:48:04   
anaana
iskreno i jas ne znam. samo gledam po internet baram ne znam sto da odlucam :)

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 13:56:35   
rina13
podobro da si iskocis da si prosetas po bebeskive prodavnici ke si vidis I cena kvalitet.(vo beverli imam gledano ubavi dubaci).Nekogas slikive od net ne soodvetstvuvaat so realnosta.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 14:06:57   
anaana
toa bi bilo najubavo samo sto jas ne sum vo skopje. ohrid sum. ovde ima samo na chicco od tie poubavite i na brevi. nema ni na chipolino.zatoa gledam po internet :(
koga ke dojdam skopje za na rabota da pocnam veke ke mi e kasno :)))

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 14:12:26   
Cipi Ripi
Rina13, каде во Беверли има дубаци, во која продавница? Јас го шетам Д. низ Беверли секој ден, можам да видам и цени, да ви кажам како инфо, а плус и за Д. да видам, и јас сум за дубак.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 14:14:39   
rina13
dole kako mu doagja vo podrumot ima 2 ili 3 prodavnici za bebeska oprema.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 14:19:22   
Annet
nie zemavme demek imase zalepeno bertoni nalepnica,a ustvari kineski dubak 1600 bese,3 meseci sedese i tolku,jas iskreno ako bi imala od nekoj bi pozajmila,ne vredi zeni ic za dubak da se dava mn pari,a tie sto se vo bebesupermarket se kineski 2900 za plastika meke na bi dala,ama deka se bebe supermarket golemite tikvi,istite se kaj plasticarite,eve jas od iskustvo kazuvam...
odven cicoo,brevi i tie pojakite ne priznavam dr za dubak,a sko davas 3000 za dubak nekoj si so zalepena etiketa , poarno uste 600 dena dadi kupi si chicco...moe mislenje,a odmenuva i toa kako:))
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=340693419359219&set_=a.340693049359256.77322.100002556924132&type=3&theater
ama rozov e nasiot

< Поракaта ја уредил Annet -- 24.10.2012 14:20:35 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Стојалката,опасност за децата?
24.10.2012 14:22:38   
Hunny
РР-ки, ако може еден совет. На ортопед ни рекоа да почнеме малата да ја ставаме во дубак без тркала, статичен. Имаме 6 месеци, па се мислам да не е рано. Вие од кога почнавте да користите дубак?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?