|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Секс за време на бременоста
8.6.2011 9:58:57   
annie
другарки еве еден виц да се насмеете малку и уживајте во бременоста user posted image

Затруднела Трпана и со Трпе отишле кај лекар да ги советува како да водат секс следните девет месеци. Тој им рекол:
- Првите три месеци ќе имате секс на вообичаен начин, вторите три месеци на кучешки начин, а последните три месеци на волчји начин.
- А бе, докторе, ајде првите два начини се во ред, ама каков е тој секс на волчји начин?
- Е, па ќе седнеш кај дупката и ќе завиваш!
user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Секс за време на бременоста
8.6.2011 10:09:13   
bombica
Vo 8 meseci nitu ednas i iskreno voopste ne mi faliuser posted image
Pred nekoja godina razgovarame so drugarka mi za toa kolku cesto imame sex i nemozam da i ja zaboravam recenicava...."Lani ednas , godinava poretko"user posted image user posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Секс за време на бременоста
8.6.2011 10:40:39   
blond
Jaс се надевав дека штом ќе влезам во 9ти, секој ден ќе си се погодуваме.
Ама, реновирање, преместувања, разместувања... Дури еве деновиве се средивме. И таман да ја пробаме новата спална, оп тој се разболе user posted image па ајде две ноќи го лекувам. Сабајлево беше подобар, што значи вечер нема каде да ми бега user posted image

Инаку, на почетокот избегнувавме т.е немавме оти го носев ниско малово, а потоа имавме секаков освен вагинален. Ме задоволуваше орално (иако некаде бев прочитала дека не било препорачливо орален во бременост).

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Секс за време на бременоста
18.7.2011 11:43:34   
kuklica
otkako go napraviv testot (znaci pred 2 ipol nedeli) nemavne seks voopsto ni bese nekako strav ama odkako ja napraviv prvata kontrola i mi kaza doktorkata deka se e vo red vecerta se prepustivne na toa zadovolstvo user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Секс за време на бременоста
26.7.2011 14:09:24   
miana
Ја зголеми ли бременоста вашата желба за секс? Или сексот е последното нешто што ви доаѓа на памет? Во секој случај, еве што треба да знаете за сексот во текот на бременоста. user posted image Сè додека имате нормална бременост можете да му се насладувате на сексот кога и да посакате. Дали е безбедно? Кога жената е бремена за прв пат, нормално е таа и нејзиниот партнер да бидат загрижени за ефектот кој би го имал сексот врз нивното неродено бебе. Сосема е природно идните родители да бидат загрижени за тоа дали притисокот врз матката може да го повреди бебето, дали има ризик од појава на инфекции или дали оргазмот може да предизвика предвремени породилни болки или абортус. Сè додека имате нормална бременост можете да му се насладувате на сексот кога и да посакате. Кај нормалната бременост постои мал ризик од компликации како абортус и предвремено породување. Разговарајте со вашиот гинеколог на оваа тема, за да знаете дали можете да практикувате секс или не. Сè додека имате одобрување од него и имате желба, сексот може да биде дел од вашиот живот за време на бременоста. Сексот може многу да ви помогне во тој период од животот, затоа што ќе одржувате силна врска со вашиот партнер и ќе бидете порелаксирана. Со тоа и вашето бебе ќе се чувствува подобро. Дали сексот може да го повреди бебето? Бебето е заштитено од мембраната (во која се наоѓа амнионската течност), која го опкружува фетусот за време на неговиот развој во матката и од силните мускули на матката. Бебето е заштитено и од инфекции, затоа што грлото на матката е затворено со дебел слој слуз. Пенисот не доаѓа во контакт со фетусот за време на сексот. Сето ова може да ве увери дека нормалниот секс за време на нормална бременост нема да му наштети на вашето најмило. Кога сексот не се препорачува? Во некои околности, докторот може да ве советува да апстинирате. Тоа е потребно кога:
  • Претходно сте доживеале предвремено породување;
  • Претходно сте имале абортус;
  • Има ризик да имате предвремено раѓање;
  • Имате појава на необични симптоми како исцедок, болка и крвавење за време на бременоста или по сексуален однос;
  • Страдате од плацента превиа, состојба кога плацентата е на погрешно место и го покрива цервиксот;
  • Вашиот партнер има сексуално пренослива болест.
Дали сексот може да предизвика абортус или контракции? Ако имате нормална бременост не треба да се плашите – одговорот е не. Многу жени за прв пат доживуваат оргазам (или мултиоргазам) додека се бремени. Оргазмот предизвикува контракции на матката, но тие контракции се сосема различни од контракциите пред породување. Бебето е безбедно во матката и оргазмот не може да му наштети. А што станува со вашата желба за секс? Желбата за секс кај жената варира значително во различните фази од бременоста. Најчесто првото тримесечје е најлошото време за жената да мисли на секс. Таа во тој период е преокупирана со симптомите како чувствителност на градите, гадење, повраќање и замореност. Кога ќе измине првото тримесечје, тие симптоми исчезнуваат и се враќа желбата за секс. Во третото тримесечје жената веќе чувствува физичка отежнатост и возможно е да не чувствува голема желба за секс. Како што се приближува датата за раѓање, така и либидото на жената се намалува. Тоа е така затоа што станувањето родител е многу стресен период. Паралелно со вас и желбата за секс на вашиот партнер може да се менува. Најважно е да одржувате силна и здрава комуникација помеѓу вас и да имате разбирање за чувствата и желбите на партнерот. Секс позите и оралниот секс Сè додека се чувствувате удобно, сите секс пози ви се дозволени. Но, како што напредува вашата бременост, така ќе треба да бидете поинвентивни, бидејќи вашето тело видливо се менува. Наместо тој да биде над вас, поудобно ќе ви биде вие да бидете одгоре. Пробајте да легнете странично или обидете се со кучешката поза. Најважно од сè е да се чувствувате удобно. Оралниот секс за време на бременоста е безбеден. Но, вашиот партнер треба да биде внимателен да не вдува воздух во вагината. Тоа може да доведе до блокирање на крвните садови во вагината. Иако ова е ретка појава, треба исклучително да внимавате. Тоа е опасно како за мајката, така и за бебето.

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Секс за време на бременоста
3.8.2011 22:31:49   
kuklicka26
Jas imam rizicna bremenost pa taka da devet meseci nemame nikako seh,aama toa ne e i tolku vazno ni strasno,neli decata se najvazni.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Секс за време на бременоста
12.8.2011 14:25:11   
mamicka77
jas i mm do 5 mesec nikako nemavme sex a potoa od peti mesec navamu dali samo 4   5   pati sme imale a eve vo 9 mesec sum vlezena imame i dvajcata zelba za sex no strane e nemoj da mu nesto nastetime osobeno mm e mnogu plasliv i ne saka 

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Секс за време на бременоста
20.8.2011 0:29:32   
sani 13
jas sum 34 nedela i otkako doznavme deka sum trudna do pred mesec ipol imavme normalno sex ( e sea kolku toa moze da bide normalno) ama i dvajcata veke se cuvstvuvavme neprijatno za vreme na sexot taka da resivme da pocekame da se porodam!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Секс за време на бременоста
20.8.2011 0:34:32   
mila mama
Sani13 ako slucajno ne se porodis do 40-ta nedela, odma na sex da se vratite-spermata go omeknuva grloto na matkata i moze eventualno da potpomogne polesno da se otvoris user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2011 15:26:05   
kuklica
lele zenski so mene ima nekoj problem koj me zagrizuva user posted image
17 nedela sum i dosega sne imale 6-7 pati odnosi ama nitu ednas ne doziveav orgazam (osven 1 pri oralen ) sto ne bese slucaj pred bremenost togas pri sekoj odnos skoro.
I sto e uste postrasno ne osekam nikakva zelba za seks ama voopsto mnogu se plasam da ne mi se slucuva istovo i odkako ke se porodam user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2011 15:37:28   
Anonimen
Ne se sekiraj i kaj mene se slucuvalo sekogas i toa vo isto vreme so mm,a sega zabusavam...Retko dozivuvam..Na psihicka baza e i normalno e ..Nekoi imaat mnogu golem apetit nekoi ne...jas so prvata bremenost bev kako luda'sekoj den a sega ' retko mnogu user posted image

(Одговор на членот kuklica)
  Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2011 17:54:19   
sani 13
abe i jas imam zelba mnooogu ama se dodeka ne dojde momentot..i togas se kocam mislam na user posted image iako znam deka ne mu e nisto cak sega vo 40 nedela i ke go izbrkame mozda (sto ne bi bilo loso posto aber nema da izlaga) i celo vreme si go pazam stomakot i nikakvo opustanje!! a i na mm mu e glupo "da mu mava cvrgi na user posted image " user posted image user posted image user posted image taka da otkako vlegov vo poslednovo tromesecje si "postime"!!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2011 23:21:44   
cece81
Dragi rr-ki jas sum izgleda naj poseben slucaj user posted image samo prvite 2 meseci imavme sex otkako doznav deka sum bremena vo 3, 4 a eve sega i 5 ti mesec ne da sme isposteni se zamonasivme user posted image , stom imam sex vednas stomakot me boli, dobivam silni kontrakcii. i zatoa se plasam i jas i mojot soprug da ne mu nastetime na bebeto, a za da zabremenam imavme mnogu problemi medicinski sme cist slucaj za IVF ama jas so gospodova volja ostanav trudna na prirodno posle neuspesnoto IVF .Od seto ova sto pominavme ni ostanuva da uzivame vo pregratkite

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Секс за време на бременоста
26.9.2011 23:42:06   
Natasa981
I nie si ja ispostivme bremenosta:) doduse imavme odnosi tri-cetiri pati mozebi, ama mene ic ne mi bese prijatno, a zaradi mene i na mm:) posle toa sve nesto me bolese, nit mozev da se opustam nit nisto.. Sega vo 9ti mesec mozebi ke ni preporacaat da bideme malku poaktivni:))

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 0:05:30   
vida
More mm izgleda naj za greota od site...na pocetokot prokrvarev pa na seks ne ni pomisluvavme,posle koga se stabilizira situacija mene mi bese strav i nekako nemav ama ic zelba pa se porodiv so carski pocekavme uste 2 meseca eeee sega NISTO NE NE SOPIRA! user posted image  user posted image bree koga ke pomislam toa skoro cela godina...siroto moe maze

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 12:06:44   
kuklica
lele utehi kolku sakas user posted image jas pak mislev samo mene mi se slucuva ova ajde ima vreme ke nadohnadime mladi sne nie user posted image

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 14:40:42   
sani 13
a vida posle poragaj samo dva meseca postevte??? pa toa ne e mnogu mislam a?! user posted image juhu jas si mislev kojznae kolku vreme ne e preporaclivo user posted image za uste tolcku ke izdrzime ne e problem!! a mm pa i ne go gledam kako grevce, i on e mnogu zagrizen da ne mu napravime nesto cak so edno oko i spie da ne me udrel slucajno user posted image srce!!

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 15:27:49   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: sani 13

a vida posle poragaj samo dva meseca postevte??? pa toa ne e mnogu mislam a?! user posted image juhu jas si mislev kojznae kolku vreme ne e preporaclivo user posted image za uste tolcku ke izdrzime ne e problem!! a mm pa i ne go gledam kako grevce, i on e mnogu zagrizen da ne mu napravime nesto cak so edno oko i spie da ne me udrel slucajno user posted image srce!!

Posle poragjaj da samo 2 meseca poradi carskiot a ako e priroden poragjaj kolku sto znam moze i porano da se pocne so aktivnosti user posted image A inace i mm ne se pozali ama mene mi padna zal pa i si rekov ovoj sega ako ne najde svalerka nema nikogas user posted image Taka da nemaj gajle pokraj bebus tie 2 meseci ke letnat i posle juhuuu mozes da mu ripnes na mt user posted image

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 18:08:28   
sani 13
pravo da ti kazam kolku mu se ostram....strav mi e da ne izbega ili nesto slicno user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 22:09:28   
Andriance


Posle poragjaj da samo 2 meseca poradi carskiot a ako e priroden poragjaj kolku sto znam moze i porano da se pocne so aktivnosti user posted image A inace i mm ne se pozali ama mene mi padna zal pa i si rekov ovoj sega ako ne najde svalerka nema nikogas user posted image Taka da nemaj gajle pokraj bebus tie 2 meseci ke letnat i posle juhuuu mozes da mu ripnes na mt user posted image

[/quote]

kaj nas bese ok situacija...ne bese nesto mng cesto ama za sekoj mesec po ednas ahahahahah..osven 8- mi koga malku prokrvarev...nemoj da se plashite da praktikuvate sex..naprotiv...se preporacuva zaradi zadrzuvanje na emotivna vrska megju partnerite koja e mng bitna...seto ova se razbira se dodeka imate normalna bremenost, pogotovo kon kraj koga pomaga za poragjaj

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 22:24:40   
sani 13
znam be srce se mi e jasno ama so sila ubavina ne biduva!! ama zatoa se guskame i se bacuvkame stalno cak nekogas i glupo ni e so drustvo samo nie se guskame (sigurno ni se cudat) ko tinejdzeri!! ama se e super dur ne dojde momentot za cinot i jas i on se kocime i nema tuka ni lezet ni butur!! zatoa vikam alal da vi e na vas sto psihicki go mozete toa!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Секс за време на бременоста
27.9.2011 23:22:55   
cece81
kolku ubavo sani 13 sto ste bliski, pa veruvajte i vo guskanjeto i baknezite drzenjeto za raka pa se e toa ljubov ljuge nekogas i toa e dovolno .
barem jas taka mislam, vremeto brzo leta spremnisme nie za majki i ova iskusenie ke go pomineme se za nasite bebuvcinja user posted image da ni izlezat na site zivi zdravi zatoa e golem zborot Majka

(Одговор на членот sani 13)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Секс за време на бременоста
28.9.2011 14:53:28   
Anonimen
Mene mnogu me plasi toa sto mm ne e zainteresiran za seks...Jas nemam nekoja posebna zelba ama ni mm ne trza...Pa pocnuvam da se somnevam i da mu dosaduvam a toj mi vika : ne mozeme sega da pravime mnogu egzibicii i na toa mi se vadi..Mnogu e zafaten so rabota i doma postojano raboti ama ako jas ne recam nego ne mu teknuva,a vo prvata bremenost bese kako popalen majmun pred parenje...Neznam sto da recam,neznam ni sto da mislam ??? Kakvi se vasite mazi? Zainteresirani li se ili....?

(Одговор на членот cece81)
  Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Секс за време на бременоста
28.9.2011 15:42:35   
sani 13
mojot e preplasen za sex da imame!! dodusa i jas ako pocnam da go rckam sto ke go rckam koga ni jas ni on nemozeme sega da odime do kraj jas nemozam da se opustam i da uzivam pa sega nema radi reda da imame, i nie se dogovorivme da si pocekame za toa!! nie cak i prva bracna nok (bidejki se registriravme koga bev sedmi mesec) si imavme platonska ljubov!! mislam deka e normalno oni malce poveke da bidat stegnati od nas vo toj pogled, niv gi ubiva momentot da ne ni napravat nesto da ne ne povredat i toa e za respekt bidejki treba da ne cuvaat, nekoe vreme neka si go posetuvaat internetot ahhahah

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Секс за време на бременоста
28.9.2011 15:48:50   
Anonimen
Da ama eve ti vikam - mojot ne e uplasen i ne vnimava mnogu koga imame odnosi...Pa vo prvata bremenost ( koga i trebase da pbide poveke uplasen toj navaluvase sekoj den ) a ovaka e nezainteresiran i vika : ne mozeme mnogu egzibicii sega..Pa normalno deka nemozeme ama pak ima nacin za uzivanje neli??? Mojot ne  e od tie sto mi se plasat\..Go prasuvam : maci se zadovoluvas li nekako barem?  Mi vika : ne bre,koga? Nemam vreme da mrdnal a ne da se zadovoluvam?Pa go prasuvam : kako izdrzuvas? Mlad si ..

(Одговор на членот sani 13)
  Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?