|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Затвор во бременоста
14.7.2009 9:15:17   
Еца
Во периодот на бременост еден од проблемите кој се јавува почесто е и опстипацијата. Опстипацијата за време на бременоста најчесто се јавува како резултат на хормоните, кои подготвувајќи ги мускулите на пелвисот за породување, може да ја успорат дигестијата.Во текот на првото тримесечје настанува и бавно варење на храната.
Затоа, обратете винимание на овие работи
*Пијте повеќе течности - со внесување минимум 2,5 - 3 л. течност дневно се омекнува столицата и се нормализира подвижноста на цревата. Пијте што повеќе вода, овошни сокови и супи, но не претерувајте со кафето и чајот.
*Јадете храна богата со растителни влакна - внесувајте што повеќе овошје и зеленчук - свежо или сушено (сливи), производи од целото зрно на житарките (интегрален ориз, интегрален леб и тестенини...)
*Секојдневно движете се, секој ден двочасовна прошетка е одлична работа
*Не го одложувајте празнењето на цревата - одложувањето на одењето во тоалет и свесното потиснување на нагонот за празнење ќе го поремети дневниот ритам на вашите црева и ќе ве доведе до опстипација.

Јас имав малку проблем со затворот, но со промена на исхраната,повеќе лубеница и праски и обавезно супа, го решив. Па трудници како стоите вие со столицата?


< Поракaта ја уредил Elena -- 14.7.2009 9:19:53 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Затвор во бременоста
14.7.2009 10:01:08   
Палешка РР
И јас имам проблем со столицата user posted image
Јадам многу овошје, кајсии, праски, лубеница, црни сливи (суви) супи....и ништо не ми помага.user posted image
Вчера баш разговарав со една трудница и ми кажа дека таа користели некои карамели, се купувале од аптека и така дневно го решавала проблемот. Ќе се распрашам дали се безбедни за трудници, па ќе ве известам.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Затвор во бременоста
6.8.2009 11:01:48   
Cacko
Ne mi e jasno kako do sega ne sum ja videla ovaa tema, posto mislam deka e ko za mene.Site trudnici se zalat na zapek, a kaj mene e obratno, stolicata mi se regulira.Od moi 15 god imam neredovna stolica, so lezenja na gastro sum bila, so dvesta apovi i finti, (do ricinus sum doagala) zosto po 15-20 ne idev po nadvor,vo krajni slucaevi, inace normalno mi bilo na 7-10 dena.Koga ostanav trudna site mi vikaa e sea zapek ke te fati.Si pomisliv postrasno od moevo sto e, da iskacam po nadvor na 1 mesec???user posted image Ama nema da veruvate iskacam sekoj den, duri i po dva patiuser posted image juuuupppiiii.Odprvin bev ko malo deta ,na site im se falev, ko ej luge imam da vi kazam nesto, cirkuzi bev,site domasni mi se smeea.E sea poentata mi e sto sakam vaka da si bide i otkako ke se porodam, no ke vidime

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Затвор во бременоста
2.11.2009 9:37:42   
peperutka*
И јас имав проблем од овој тип и го решив со јадење овошни житарици (малини и капини) од Виталија потопени во јогурт секое утро. Лошата страна им е што многу бавно се растопуваат сигурно 2-3 часа, но мене ми се многу вкусни и ми помагаат.user posted image  

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Затвор во бременоста
7.1.2010 20:59:25   
biljana16
Istiov problem go imav okolu 4-5 meseci iako jadev mnogu ovosje zelencuk i piev mnogu voda. Mi se pojavi otkako pocnav da primam zelezo poradi anemijata. Vo poslednive 2-3 nedeli nekoj mi kaza da koristam kivi (aktinidi) sekoj den i od togas stvarno odi na podobro. Inaku jadam sekoj den po 3.


(Одговор на членот peperutka*)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Затвор во бременоста
8.1.2010 1:02:20   
nadica
и јас го имав истиот проблем го решавав со 1 овошна активиа на ден а јадев и многу овошје, пиев по 1л млекоа свекрва ми ми препорачуваше и суви кајсии

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Затвор во бременоста
8.1.2010 12:33:07   
Mihaela 2010
Jas pak nemam se uste takvi problemi,bremena sum vo 6 mesec pa duri i precesto idam vo toalet,nekogas mi se slucuva vo rok od 3 casa jas 3 pati da sum otislauser posted image .
Ponekogas se prasuvam dali e toa normalna pojava,bidejki sum slusnala deka mnogu trudnici patat od zatvor za vreme na bremenosta..

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Затвор во бременоста
8.1.2010 12:43:08   
arh_diz
За затвор помага наутро една лажица маслиново масло да се испие на гладно. Така ме советуваше мојот гинеколог

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Затвор во бременоста
8.1.2010 12:54:11   
mis.
Mihaela2010 и претераното одење по голема нужда може да доведе до хидратација,губење на течности посебно ако столицата е течна.Треба да пиеш повеќе течности.Ако таква ситуација имаш само сега додека си бремена тогаш треба на следниот преглед на гинеколог да го запознаеш со таквата ситуација и да побараш стручно мислење.се што отстапува од нормалното има причина.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Затвор во бременоста
8.1.2010 13:57:45   
Mihaela 2010
Odsekogas sum imala redovna stolica,pogotovo od sabajle,taka sto i sega duri sum bremena ne pocuvstvuvav problemi okolu stolicata.Izgleda koga ke se prejadam pa i pocesto odam ...No vo sekoj slucaj Mis blagodaram na sovetot.,vo ovie momenti sekoj sovet mi e dobrodojdenuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Затвор во бременоста
25.1.2010 12:57:26   
arh_diz
Kaj mene se javi problem so zatvor mada jadam postojano ovosje pijam svez sok znaci probav se sto procitav tuka. Denes custvuvam kako me boli stomakot vo dolniot del od zatvor.Mi ostana uste preporakata od ginekologot maslinovo maslo na gladno bljak

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Затвор во бременоста
3.2.2010 12:33:46   
arh_diz
Jas uspeav zatvorot da go reguliram so Donat voda taa e bogata i so magnezium
Ginekologot mi ja preporaca . No bidejki e gazirana mi rece da ja otvoram navecer i nautro da pijam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Затвор во бременоста
3.2.2010 12:49:43   
Adrijana
Eve eden sovet i od mene, za site sto imaat problem so zatvor vo bremenosta, probajte so kompot od suvi modri slivi. Pomaga. provereno e i  e po preoraka na doktor.

_____________________________



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Затвор во бременоста
3.2.2010 13:02:53   
bebi
И јас пиев компот од модри сливи, едно време ми помагаше но после и од тоа ништо. По препорака на доктор, како крајно ми рече рицинус масло во кафе или сок, не е штетно за плодот. Така на крај го решив проблемот.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Затвор во бременоста
3.2.2010 13:16:13   
mamasane
И јас додека бев бремена го имав овој проблем ама една докторка ми препорача секој ден да јадам мусли во кои додавав ленено семе зашто лененото семе го поттикнува празнењето на цревата и по едно канче кисело млеко активиа. И навистина ова ми беше најделотворно од се што пробав пред тоа.

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:00:25   
arh_diz
Neznam veke kako da go resam ovoj problem samo sto ke pomislam deka sum go resila i pak nisto. Nisto bukvalno ne mi pomaga leb recisi nejadam voopsto poveke sum na salati supi ovosje .Piev i maslinovo maslo i toa ne mi pomaga. Denes pocna da me boli od levata strana ginekologot mi rece deka e od zatvorot neznam veke so sto da probam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:05:19   
topce
мене ми се случи обратен процес од запек во 2-3 пати на ден одев по надвор.
па тоа што радости беше.и тоа траеше се до 4-5 месеци по породувањето.
и сега е по старо по 7 дена ми се случува да не одам по надвор ама смокви, ама сливи
јок нејќе како да ми враќа за тоа што се беше ок кога бев бремена user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:18:44   
Maca25
Активиа помага многу. Мене барем мнгоу ми помогна последните месеци од бременоста. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:22:12   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

мене ми се случи обратен процес од запек во 2-3 пати на ден одев по надвор.
па тоа што радости беше.и тоа траеше се до 4-5 месеци по породувањето.
и сега е по старо по 7 дена ми се случува да не одам по надвор ама смокви, ама сливи
јок нејќе како да ми враќа за тоа што се беше ок кога бев бремена user posted image user posted image user posted image


so toa so kaj mene si ostana ko vo bremenosta pu pu pu

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:24:34   
topce
ти си среќна коцка user posted image
јас се мачам со биоактив со смокви, супи и слично user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Затвор во бременоста
26.3.2010 16:26:04   
arh_diz
Jas se macam so se i sesto sveki glicerin i tie veke ne pomagaat.Dali imate koristeno Prelaks

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Затвор во бременоста
29.3.2010 1:35:24   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Ne mi e jasno kako do sega ne sum ja videla ovaa tema, posto mislam deka e ko za mene.Site trudnici se zalat na zapek, a kaj mene e obratno, stolicata mi se regulira.Od moi 15 god imam neredovna stolica, so lezenja na gastro sum bila, so dvesta apovi i finti, (do ricinus sum doagala) zosto po 15-20 ne idev po nadvor,vo krajni slucaevi, inace normalno mi bilo na 7-10 dena.Koga ostanav trudna site mi vikaa e sea zapek ke te fati.Si pomisliv postrasno od moevo sto e, da iskacam po nadvor na 1 mesec???user posted image Ama nema da veruvate iskacam sekoj den, duri i po dva patiuser posted image juuuupppiiii.Odprvin bev ko malo deta ,na site im se falev, ko ej luge imam da vi kazam nesto, cirkuzi bev,site domasni mi se smeea.E sea poentata mi e sto sakam vaka da si bide i otkako ke se porodam, no ke vidime


Ova ko jas da go imam pisuvano....
Se uste ne mozam da se svestam so redovnosta na stolicata i poveke od redovnost,mi se sluci da za 24 casa pojdam 5 pati do wc .
Sekoe vrakanje od wc opisuvam... mm veli nemora tolku da vleguvas vo detali  user posted image user posted image user posted image .Cel zivot jas vakva stolica ne sum imala,se nadevam deka i posle poragaj vaka da bide...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Затвор во бременоста
29.3.2010 7:21:33   
Палешка РР
Кај мене обратно..запекот од бременоста ми остана и ден денес. Го регулирам со компот од сливи, кајсии, цреши, јаболка... user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Затвор во бременоста
24.6.2010 12:38:21   
vezilka RR
Их, многу ме мачи овој запек, дури чувствувам дека ме боли стомакот. Јас отсекогаш сум имала проблем со столицата, ама не ме болело, сега чуваствувам болки. И што е најчудно, поздрао у живот не сум се хранела..јадам толку многи овошје секој ден и џабе. Не знам што да пробам да сменам за да си олеснам..ама како читам по форумов, некои од вас се пробале и џабе.. Мераци user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Затвор во бременоста
24.6.2010 15:19:16   
arh_diz
Na mene najmnogu mi pomaga voda Donat MG nautro pijam edna casa mlaka voda i navecer pred spienje a nekogas i pijam casa voda posle rucek samo ne mineralna ja otvaram.  Ovaa voda e dobra za bremeni zatoa sto sodrzi magnezium .I ednas nedelno jadam kompot od slivi.Dosta se macev i jas so zatvorot sega zasega fala bogu e dobro

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?