|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   IVF како индикација за царски рез
6.10.2010 15:04:12   
soncogled
So ogled na toa sto se borime so sterilitet i imame edno neuspesno IVF pozadi nas, mojot maticen ginekolog vo nevrzan razgovor mi spona deka koga ke ostanam bremena poroduvaneto ke bide so carski rez. Deka bilo praktika ako parot ima problem so zabremenuvanje togas se odi na carski za da se izbegnele bilo kakvi komplikacii.
Malku mi e nejasno ova. Zarem se dopusteni komplikacii kaj normalni breemnosti, zarem komplikaciite vo normalna bremenost se pomalku vazni?!
Iskreno, mene mi e zelba a se porodam prirodno, noa ko insistiraat na carski nema da se protivam.
Me interesira sto mislite vie, koje vasiot stav za ova? Koe e vaset_o iskustvo, odnosno iskustvoto na majkite so IVF bremenost?


< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.10.2010 15:47:05 >


_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: IVF како индикација за царски рез
6.10.2010 15:41:59   
arh_diz
Jas mislam dokolku nekoj ima komplikacii zdravstveni koi ne se povrzani so sterilitet kako sto e na primer srce , problemi so vidot i dr.togas se odi na carski.Dokolku e problemot samo sterilitet togas nemora carski.Ai na kraj na bremenosta se doznava kako ke se porodime a ne pred vreme.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.10.2010 15:47:28 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: IVF како индикација за царски рез
6.10.2010 15:50:46   
vezilka RR
И јас мислам дека не мора да значи дека ако забременувањето е ИВФ, тогш породувањето ќе биде царски..Тоа нема директна врска едно со друго..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: IVF како индикација за царски рез
6.10.2010 16:08:57   
soncogled
i jas taka mislam i zatoa me zacudi stavot ako e IVF bremenost odma carski. Bas me interesira kako se porodlie mamickite od forumov koi zbremenile so IVF

_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: IVF како индикација за царски рез
14.10.2010 22:09:03   
temjanuska75
Jas pravev laparaskopija, i posle operacijata doktorot mi rece koga ke ostanam trudna nema da mozam da se porodam prirodno, t.e. ke mora carski. Sega sum 31 nedela i pred nekoe vreme koga razgovarav so doktorot, toj mi rece deka bi bilo najdobro da se porodam prirodno, a jas go potsetiv sto mi kaza posle laparaskopijata i rece da ti imase miomi na matkata, taka da ke mora carski. Mislam deka pri intervencii na matkata i grloto na matkata nemozes da se otvorish, odnosno prirodno da se porodish.

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: IVF како индикација за царски рез
26.10.2010 0:17:36   
veckasr
da tie so se praveni laporoskopija ke mora so carski rez da se porodat  za da ne ispukkat ranite od laparo

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

maski iminja
izabelicka

najubavo masko ime

blagoj (14%)

tome (0%)

petar (86%)

boshko (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!