|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Fetus distress
26.3.2010 1:53:38   
mama maca
Pri posledniot pregled doktorot mi dijagnosticira fetus distress.sega sum vo 35 nedela a bebeto zaostanuva vo rast(na stomaceto).Plodova voda ima dovolno sto doktorot veli deka ne e tolku alarmantno no sepak me isplasi.ima li nekoj so istovo iskustvo?Ve molam piset_e


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.2.2014 16:38:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: fetus distress
26.3.2010 8:37:11   
pacuvce
Кога би била на твое место би консултирала уште некој докотр,затоа што од она што го прочитав на интернет во врска со овој проблем, секаде пишува дека се препорачува породување со царски рез,со цел да се спречи понатамошно назадување на фетусот во утробата на мајката...Се надевам дека се ќе биде во ред со твоето бебувче и дека ќе стане дел од големото семејство на РР...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: fetus distress
26.3.2010 15:43:42   
Leonida
А што ти кажа за колку време заостанува мешето, колку недели? Кај мене беше 2 недели.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: fetus distress
26.3.2010 15:52:52   
matushka
Kaj sestra mi e istata situacija. Bebeto bese poslabo nego sto odgovara na nedelata i pricinata bese deka ne mu stiga dovolno hrana. Sega prima inekcii kislorod za da moze hranata podobro da stiga do bebeto i si ja postigna normalnata tezina. Se cudam zasto ne ti gi spomnale. Tie se primaat sekoj den, a se prekinuvaat 3 dena pred poroduvanje. Poroduvanjeto e so carski.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama maca

Pri posledniot pregled doktorot mi dijagnosticira fetus distress.sega sum vo 35 nedela a bebeto zaostanuva vo rast(na stomaceto).Plodova voda ima dovolno sto doktorot veli deka ne e tolku alarmantno no sepak me isplasi.ima li nekoj so istovo iskustvo?Ve molam pisete



(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: fetus distress
28.3.2010 0:02:49   
mama maca
I jas  go procitav istoto za dg na net. no ne se raboti za kislorodot.Dr.veli deka mu e narusen metabolizmot.Bev na transfuziologija za nekoi testovi i gi cekam rez.Da spomnaa za nekoi inekcii no prvo rezultatite ke gi pocekaat.Dr veli deka ne e tolku strasno i deka ke se porodam normalno.inaku dr e sve vo red bebeto si mrda i ima dovolno plodova voda sto e pokazatel deka ne strada.Doznav deka i zolva mi go imala istiot problem i gi primila inekciite(vkupno 10)no rez. ostanale isti.kaj nea zaostanuvale so rast glavceto i stomaceto.ona se porodi normalno bez nikakvi komplikacii.Bebeto bese pomalecko 2600 gr. no sega e mnogu prgavo i silno i tezinata si ja nadohnadi za 1 mesec so cicanje.Ona go imala istiot problem i so prvoto dete.Dr i rekol deka mozebi toa e i nasledno.Pa nemoze site majki da ragaat golemi deca.isto taka bev i na 4d eho i site organi se vo red.Vi blagodaram na site mnogu.  user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: fetus distress
28.3.2010 0:41:12   
Rossana
mama maca i na mene na ehoto mi pokazuvase deka bebeto zaostanuva vo rastot i toa  za dve nedeli a jas ne da ispaniciv auuuu podobro da ne kazuvam... Pa kako vrv na se doktorkata duri mi rece i deka samo glavata mu se razvivala normalno a deka teloto mu e premnogu malo, deka nema dovolno masno tkivo pod kozata leleeee od a'kl izlegov, no na kraj se bese vo red, so ogled na toa sto se porodiv vo 41 nedela, Sara bese 2600, koga izlegovme od bolnica seuste bese 2600 i eve sega da ne i e od oko i da ne se falam 5 nedeli e stara i e 4kg.

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: fetus distress
28.3.2010 0:43:21   
Rossana
A da, i ne bese taka kako sto kaza doktorkata, jas ocekuvav da vidam bebe so malo telo i pogolema glava, no fala mu na boga se e vo red deteto mi e normalno po izgled i ima dovolno masno tkivo user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: fetus distress
28.3.2010 0:51:43   
mama maca
Rosana cestitki od mene za user posted image   i mnogu ti blagodaram mi pomogna mnogu.Jas cela nedela nemozev oko da sklopam i bev celo vreme isplasena.se iznacitav 300 gluposti na intrenet i beter me fati panika.sega sum malce poopustena.inaku kako se porodi, normalno ili carski?

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: fetus distress
28.3.2010 0:59:34   
Rossana
fala mama maca, se porodiv prirodno, iako na pocetokot jas sakav carski bidejki ispanicivuser posted image user posted image user posted image user posted image no uh ne bese tolku strasno, samo opusteno se ke bide vo red, ova ti e vtoro dete ako ne se lazam? a i vo 35 nedela si bebusot ima uste vreme da raste i da raste user posted image user posted image user posted image ti rekoa sto ke e?

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: fetus distress
28.3.2010 1:06:51   
mama maca
Da mi kazaa pak e masko.Samo mi e strav da ne ne izdrzam do terminot(25 april).Imaku gledam ovde po forumive deka nekoi piele magnezium za da se prolongira poroduvanjeto.Jas pamtam deka vo 1 bremenost piev mg sumlivi tableti zaradi bolkite i toa gi piev samo 1 ned. i sepak se porodiv vo 37 nedela.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: fetus distress
31.3.2010 22:28:54   
mama maca
Bev na transfuziologija i mi gi prepisaa clexane 40 za 15 dena.Eve veke primiv 3.Samo jas neznam kakva vrska imaat tie so metabolizmot na bebeto.Na niv pisuva deka se za prevencija protiv tromboza.Na pregled treba da odam vo Vtornik pa ke vidime so ke mi kazat.inaku testovite za hemoliza i dd dimeri se dobri.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: fetus distress
13.5.2010 18:31:39   
4 meseci
user posted image user posted image user posted image user posted image hmmm!!gi citam vasite komentari i si se cudam!kaj mene e obratno!sega sum 25 nedela i treba bebusot da tezi okolu 680 g,a mojot e skoro 900 g!neznam sto da mislam!ve molam aku ima nekoja slicna kako mene da pisi!kissce

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: fetus distress
13.5.2010 18:42:24   
Палешка РР
Можеби има генетски предиспизиции да биде големо 4 месеци, не се секирај, тоа не е опасно. Тука на РР ни се родија ептен големи здрави и живи бебињаuser posted image Лесна бременостuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот 4 meseci)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: fetus distress
14.5.2010 19:34:36   
4 meseci
fala ti pepelaska sega mi e malku podobro!user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: fetus distress
29.9.2010 19:22:11   
elenamarjant
fetus distress ич да не се нервираш срценцето мое, Софија, исто така заостана една недела од правилниот раст а до тогаш беше се во ред нормално си растеше, кога влегов во 36 недела таа беше за 35 и пол, но докторот рече ке правиш на секои два дена тонови и се ке биди во ред. Пет дена пиев аспирин од 10 да не случејно немало циркулација помеѓу плодот и мене ама небеше ни тоа плодот пак послабо се развиваше.  Јас се породив природно една недела пред терминот се помина во најдобар ред само што Софија се роди 2kg беше најмалото бебенце , најубаво и најпргаво од сите, месец по месец си напредува. Секој не може да роди големо дете user posted image  
поздрав и се најдобро  

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?