|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пивски квасец
10.12.2009 14:01:42   
mami
НАЈДОБАР ПРИРОДЕН ИЗВОР НА ВИТАМИН Б.
За многумина пивскиот квасец е единствено познат како состојка за производство на пиво.
Денес медицината го признава како најдобар природен извор на витамините од Б комплексот, кои како такви најдобро се абсорбираат во организмот. И не само тоа.
Пивскиот квасец во себе крие богатство на супстанции корисни за организмот и тоа протеини, јагленохидрати, минерали и витамини.

Како се добива? Сувиот пивски квасец  се добива при производството на пиво, преку процесот на изолација и сушeње. Тој се состои од суви клетки на квасната габа saccromiceti servisia која лесно се искористува во организмот.Се карактеризира со висока содржина на протеини и аминокиселини кои се неопходни за природен раст, развој и регенерација на ткивата и органите.
Како дејствува? Сувиот пивски квасец  содржи четири основни елементи:
- Селен: го забавува стареењето на клетките
- Хром: штити од дијабетес и инфаркт
- Глутамин: ја подобрува елиминацијата на штетните материи
- Нуклеински киселини; за одржување здрави телесни клетки

Сепак најважна карактеристика на сувиот пивски квасец е неговата висока содржина на витамините од Б групата (Б1, Б2, Б6, биотин, ниацин), кои го регенерираат нервниот систем, ја подобруваат функцијата на црниот дроб и ја помагаат правилната работа на срцето. Пивскиот квасец е одличен пријател во борбата против анемијата и го подобрува имунитетот на организмот.
Позитивното делување на пивскиот квасец  се забележува и во следните случаи:
- Артериосклероза
- Физичка и ментална исцрпеност
- Го подобрува апетитот посебно кај децата
- Го намалува нивото на шеќер и мастите во крвта поради што се препорачува на лица со диабетис
- Ја подобрувас дигестијата, ги одстранува мачнината и тежината во стомакот - Ја смалува напнатоста и нервозата
- Со своето природно антибиотско дејство го неутрализира штетното делување на бактериите

Пивскиот квасец во козметиката

Пивскиот квасец делува и на вашата убавина. Богатството на витамини ја храни кожата, го спречува нејзиното прекумерно сушење и го регенерира епидермот. Пивскиот квасец има и детоксификационо својство. Тој ја прави кожата здрава и сјајна, но помага и во лекување на акните, егземите, воспаленијата и инфекциите. Благодарение на извонредниот витамински состав, пивскиот квасец  го подобрува квалитетот на косата и ноктите и го забрзува нивниот раст и регенерација.
Затоа велиме дека пивскиот квасец  е за здравје и убавина. Освен како додаток во исхраната, од сувиот пивски квасец во правможете да направите и маска за лице која има повеќекратно позитивно дејство на кожата.
Таа се подготвува на следниот начин:

Помешајте една лажица пивски квасец  со малку вода или чај од камилица и нанесете на лицето и деколтето.
Оставете ја маската да дејствува 15-20 минути и исчистете го лицето со млака вода.
Во зависност од типот на кожата можете да додадете павлака, жолчка или малку мед. 
Тој е еден од најдобрите диететски суплементи кој ќе Ви помогне во борбата против анемија и слаб имунитет.
Неговата примена е мошне едноставна. Измешајте една лажица пивски квасец во прав  со 250-300мл. јогурт, кисело млеко или соино млеко и засладете по желба со некој од природните засладувачи (нерафиниран кафеав шеќер Мусковадо, мед, малтекс, маџун - гроздов слад, лецимед, јаворов сируп).
Со тоа ќе добиете вкусен и здрав оброк кој ќе Ве снабди со богатство од витамини и енергија. Пивскиот квасец во прав можете да го додадете и во варива или супи.
Препорачана дневна доза изнесува 2 супени лажици за возрасни, а за деца 1 кафена лажичка Пивскиот квасец се препорачува за секого како дневен додаток во исхраната кој повеќекратно ќе ја подобри хранливоста на оброкот. Затоа секојдневното консумирање пивски квасец нека Ви биде корисна навика чии позитивни ефекти врз здравјето со сигурност нема да изостанат.

 



< Поракaта ја уредил mami -- 10.12.2009 14:03:45 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:15:08   
Еца
Јас за пивскиот квасец знам уште како дете.Мајка ми го пиеше и се уште го пие. Иако има 62 години лицето и е неверојатно убаво, а не знае што е крема против брчки. Го пие 20 години, а сега почнал и татко ми да го пие. Според неа нема никакви негативни ефекти, само пофални зборови. Па затоа и јас почнав да си го пијам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:17:08   
profesorica
сум слушнала дека е корисно но не сум пробала.има на виталија така???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:18:04   
arh_diz
Mene licno ne mi se dopaga voopsto . Tuka se koristi letno vreme za osvezuvanje .

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:21:10   
Еца
Јас ги купувам од аптека, рефус 100 таблети 80 денари. Се пијат 3 по 2 и вкусот не го ни осеќаш, а по одредено време и ќе се навикнеш. Ништо страшно.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:24:29   
arh_diz
Ovde se prodava kako sok ama ima nekoj specificen vkus

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:28:17   
mami
Арх_диз..тоа таму не е исто со овие таблетки, нив тоа им е напиток, и они се навикнати, исто како кај нас бозата што еuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:32:09   
arh_diz
ama oni toa go vikaat pivski kvasec a tabletite kako se vikaat

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пивски квасец
10.12.2009 14:39:16   
mami
да да знам..ама овде е друго, пивскиот квасец може да се најде во форма на таблети или во прав..тој во прав може да се користи и како напиток да го приготвиш и како маска за лице
јас порано многу често си правев маски, треба пак да си смучкам некоја

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 0:08:43   
delfinka
Eca majkati kako go primenuva,go pie ziv ili preku tabletki?

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 9:33:45   
profesorica
значи да си земам таблетки.луѓе ова на своја рака зимате или во консултација со некој доктор?

за прашокот ок можам з амаска да го пробам но за таблеткитеuser posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 9:36:49   
mami
тоа е природен препарат, исто како да земаш некое овошје или зеленчук, не ти треба рецепта од лекар.
Сепак првиот пат биди повнимателна, да не телото ти појави некоја реакција иако до сега не сум слушнала за такво нешто

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 11:25:46   
profesorica
треба да ги прочешлам убаво информацииве за пивскиот квасец па да го земам.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 13:58:33   
matushka
jas pijam pivski kvasec vo tableto, tri pati na den po 2 tableti, go zajaknuva imunitetot ija cisti kozata na liceto. Vi go preporacuvam na site

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 23:25:50   
Викторија
јас имам проблем со ноктите поради недостаток на Б витамин па докторот покрај другата терапија ми каза да пијам и пивски квасец ама поради тоа сто го отворал апетитот него земав.исто така некаде процитав дека ја нормализирал тврдата столица.па ако мози вие стого земате дами казите како кај вас делува.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пивски квасец
11.12.2009 23:29:55   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: delfinka

Eca majkati kako go primenuva,go pie ziv ili preku tabletki?


пие таблети 3 пати по 2 како што кажав 20 години веќе и за нејзините 62 години има прекрасно лице.Шала на страна за кожата се идеални, а и за коса се добари.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 1:11:22   
Весна
Сите по дома го пиевме пред едно 4-5 години. Јас го пиев поради ослабнат имунитет и никако не можев да го поднесам. Ми се лошеше од него, дури до повраќање, а на моите ептен им годеше. Сите што го пиеле позитивно им делувал, а мене ете не :(

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 12:12:16   
profesorica
3 пати на ден по 2 таблетки а????
а колку кошта и го има ли во зегин???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 12:17:55   
mami
Го имаш во сите поголеми маркети, мислам дека го видов и во тинексот кај вас...Јас планирам да си земам после кога ке одиме накај град, таман ке застанеме до СП да земеме уште нешто  за дома па и тоа 

< Поракaта ја уредил mami -- 12.12.2009 12:18:10 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 12:19:48   
ostoun
Јас пиев едно време дермабион од крка па потоа не можев да ги најдам и зедов од овие со пивски квасец ама на нив пишуваше не се сеќавам точно дека дозата е 3 пати по 6 таблети?user posted image Па треба желудникот да се наполни само со таблети. Јас пиев по една или две а кога ги допив прекинав да ги користам зашто не видов некој ефект од нив .Потоа си најдов пак дермабион ама тогаш доев а на нив прочитавдека не треба да се користат во тој период ми останаа дома,

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 12:21:49   
mami
Остоун мислам дека погрешно си го разбрала - три пати по две таблети ете ти ги 6 дневно... Секој организам е различен, немора да значи дека кај сите исто делуваат

< Поракaта ја уредил mami -- 12.12.2009 12:22:02 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пивски квасец
12.12.2009 12:29:02   
Еца
првите ефекти од пивскиот квасец ќе се забележат дури по 3 месеци користење, дали било за опаѓање на косата или освежување на кожата. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пивски квасец
15.12.2009 15:40:39   
profesorica
јас почнав да го пијам ама ова е по една таблета на ден.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пивски квасец
15.12.2009 15:51:42   
mami
изгледа дека секој производител различно...јас земав од тинекс вчера, незнам од кој таму, и на опаковката пишува 2- 3 пати дневно по 5 апчиња, а малечки се како Бекомплексот што се, ама пак, 5 се многу..па си земав по 3, па ке видиме

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пивски квасец
16.12.2009 0:46:17   
ostoun
Ti kazav i jas mami ovie sto gi kupiv jas bea germanski i pisuvase 3 pati 6 sigurna sum

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Име за моето девојче?
ping

Со ваша помош да озбереме име за моето девојче..

Андреа (38%)

Доротеа (10%)

Михаела (33%)

Изабела (18%)


Број на сите гласови: 251

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!