|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 12:32:34   
Snow Queen
Како се справувате со овие непоканети гости во вашиот дом, штетници, бубашваби, мравки, лебарки итн.
Јас ако видам некоја око не можам да склопам цела ноќ, ако не ја утепам, обавезно оставам светло мало зошто сум приметила дека тие големите црните тврдите бегаат под сенка.И ги има само ноќе.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 13:34:18   
meU87
Коса ми се крева од овие животинки. Моментално има полно бубашваби во куќава кај што сум по кирија. Им ставам сјај, секогаш ми се покажуваше како идеално и соодветно решение. Но, овие луѓе абер немаат , некои прототипи се, ма ништо не ги убива .
Ајде ќе се издржи уште еден месец, после раат во нова куќа, се надевам нема да излезе нешто дополнително, зошто има да ги викам овие службите за чистење што се user posted image

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 13:50:57   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Уф, грозни се, и кај нас се појавија откога затопли, и пред некој ден најдов рој во лебарчето... и покрај тоа што стававме сол, они немаат гајле...и толку се изнервирав што ги попрскав со АУТАН и за секунда и пол испоцркаа... а за со цимет баш ќе пробам, мада овие некои мутирани се, не моеш да ги убиеш


ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Дома имам црвени мравки и од ништо не бегаат. А бе се пробав и сол и цимет и мед и некој прашак Неопетроид ми се чини се викаше ама џабе. А на тераса имам големи црни мравки и нон стоп ги прскам со обичен спреј за мравки и ги нема некое време. А пред некој ден забележав лебарки на кујна.Е од тие погрозни нема.Купив некои коцки против лебарки од Зелен пазар па ќе видиме дали се ефективни.



ИЗВОРНА ПОРАКА: EciPeci

Baby mama svekrva mi lebarkite gi iscisti ednas zasekogas so rastvor od acidi borici (prasak) vo voda. Samo ne pamtam koj bese soodnosot (ke prasam, pa ke pisam). Ke go rastvori vo plasticno sise ke otstoi edna nok, ke go promuchka i ke ja isturi tecnosta po koshovite pokraj dzidot ili na site mesta od kaj so misli deka iskacaat lebarkite i gi snema. I od vreme na vreme preventivno stava i veke so godini nemaat.
Za mravki znam deka dobar lek e Biljana prasok izmesan so sol. Posipaj tamu kaj so ti se pojavuvaat nema da se vratat. Mene mi se pojavija po sporetot, staviv cimet, izbegaa od sporetot pocnaa da se kacuvaat po plockite nagore i zemav staviv sjaj na sungerce i gi izbrisav plockite i ne go izmiv sjajot i veke ne se pojavija ( ova e moja verzija na lekot so biljana prasok i sol :)))
Probaj pa kazi dali si uspeala.



ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

mm mi od toj rastvor ima zemeno ecipeci i e mnogu efikasen vo kilo i pol voda so spric (5 ml mislam od rastvorot)malo sisence plasticno e taka izgleda!stava vo vodata ama ne otstojuva edna nok tuku samo proklackuva i prska po site kosovi,pa osven muva nemam videno drugo zivotince,a jas duvam begam posebno od skakulci od onie kafeavite stonogalki,i od pajaci pagam vo nesvest...bljak lele kolku gi nekam i koga ke vidam posebno od tie tri sto gi nabrojav mi trebaat 10 min da se povratma pri sebesi..a ako vidam navecer pred legnuvanje vecerta obavezno gi sonvam kaj so sum opkolena so niv.aaauser posted image user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: EciPeci

Па може и во нашиов рецепт немало отстојување од цела ноќ, може мене ми се увртело такво нешто у глава.
И јас неќам бубачки ептен језа ме фаќа од нив, а пред некој ден го отварам компјутеров и од него ми искача гуштерче. аааааааааааа, го викав брат ми од шо ми беше шубе сама да седам. Смешно, ама вистинитоuser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 20:21:43   
Ikana
Леле ние колкав проблем имаме со пајаци, уфффффuser posted image
Стара куча и сегде ги има! Башка на приземје, а бе ужас, секој ден чистам и поминувам со усусивач по дупки и ѕидови и пак доаѓаат. А сега само чекам мравки да се појават. За сјајот знам и јас, за солта исто, за ациди борици не, ама ќе пробам и тоа.
а има ли служба што прска со раствор, кој не е толку штетен?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 20:26:15   
Maca25
Раствор кој не е штетен, не знам баш дали постои. Но, откако ставив топчиња со пченкарно брашно и ациди борици, не се појавила ниту една буба.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 20:35:09   
Ikana
охх Мацо не знам дали ќе помогне тоа, значи ова е куќа, со таван, со подрум, кај да им го најдам крајот? Ќе мора да викам служба, еве земав и ултразвук апаратче, да не се појави и некој Мицко попат, језа ми е поради бебето...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 20:37:50   
Maca25
Го имаат апаратчето брат ми и снаа ми и се задоволни ептен. За летоска им беше топ со него, ниту еден комарец во близина на бебето.
Планирај ако викаш служба едно 2-3 дена да ве нема дома.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 20:41:25   
Ikana
Да добро е апаратчето, ама не функционира на пајаци изгледа. А се скинавме од чистење по дома и пак ги имаuser posted image Затоа додека ми беше мачорот дома ни бибачка ни сенка од бубачка не видовме, попара правеше навечер, ловеше!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 19.4.2012 20:42:28 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 21:03:55   
elenak
Абе коса ми се ежи само ако се спомне било каква бубачкаuser posted image Толку ми се језиви ауууу. А нон стоп пред мене излегуваат, една да има мене ќе ми се најде пред очи. Така завчера вечер и паднала цуцлата на Ј, и одам јас во кујна да ја измијам така боса како шо си бев од кревет и туку на сред кујна на плочките ете ти ја БУБА и не било која туку лебарка, омиленатаuser posted image Леле како се здрвив, не знам како се воздржав да не писнам па да разбудам се живо. Три години живеам тука оваа ми беше прва средба, не знам од кај дошла. Абе уплав имам сега кај одам само се ѕверам.
Туку имаше еден рецепт за топчиња од ациди борици и пченично брашно да не го знае некој? Мм рече утрдента дека ја начекал и ја убил (оти јас не убивам само бегам) ама не знам дали ме лаже, да си ставам од тие топчињата за секој случајuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 21:26:37   
kikicka
А глувци бе? Каде ви се....јас што имам дотепано глувци и тоа у 3 саат сабајлее user posted image со татко ми.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
19.4.2012 23:29:23   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Раствор кој не е штетен, не знам баш дали постои. Но, откако ставив топчиња со пченкарно брашно и ациди борици, не се појавила ниту една буба.


Потвредно и делотворно user posted image
Мојот рецепт е од една стара баба под мене која ми го кажа пред 6-7 години.Се варат две средно големи компири, две жолчки од варени јајца и една кесичка ациди борици(или борна киселина).Се добива тесто,се прават топчиња и се ставаат на хартивче.Се менуваат на секој 6 месеци.После ќе се пофалите верувајте

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
20.4.2012 0:03:34   
Viktori
да ги стркалам по стан или во близина на лавабо, тоалет?

Кај нас немаше додека еден токмак од комшија не си испрска само кај него дома, а тој да ти живеел во инсектноцарство.
И сега од време на време ќе ми прошета некоја дома. Јас тие пошо сум апсолутно негадлив тип, ги лепам за ламинат ко слика, ама маж ми кога ќе види мене ме вика. Па да се спасам и себе и него ќе направам од тоа тестото.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
20.4.2012 12:58:22   
penelopa
Немам вакви непоканети гости дома (чукам во дрво) инаку имам страшна аверзија кон нив. Моите во Ск имаа но по неколку прскања од службите за изтребување сега веќе не се надевам така и ќе остане- уф се наежив од самата помисла блјакккк

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
21.4.2012 0:44:09   
Melanija RR
Виктори позади лабаво фрли ги,во просек на една соба се доволни 2 до 3 топчиња.Обавезно во купатило,влезна врата и тераса.Ова за тие во стан.Во зграда е незгодно еден комшија да реновира тие се раздвижуваат,еден прска па бега кај другите.Кај нас повеќето го применуваат ова па е супер.На два пати од едни ,,чисти,, комшии пред врата и купатило ни улета бубашваба и одма фрлив ново топче user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 7:58:36   
kikicka




ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana


Јас сега седнувам, се скапав од чистење, луѓево ни испрскаа дома и сега рекоа 6 месеци раат би требало да сме....ама ни напоменаа исто дека бидејќи сме во куќа и имаме градина, неизбежно е да се појави некое бубаче тук-там.
Убава вечер имајте, и така! user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Икана ај бројче тука или на ФБ кај ти е полесно во пораче прати ми и ако сакаш кажи ми колку пари земаат барем одоколу.
Кај нас комшијата безмозочмик user posted image си прскал само кај него и имавме голема преселба на бубачките по другите станови.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ете ајде сега чистка, хирошима за бубачките...али на секои 6 месеци треба да се вика служба....или по потреба ко насuser posted image




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 8:04:31   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

сега мамата. Доста ги лепам со патика. user posted image user posted image user posted image
Маж ми вришти, јас терминатор. user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Леее остај, ја мисија имам со пајацине, ги координирамuser posted image
Ајде добар тек!!!user posted image





ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ете нели испрскаа, сега раат сте user posted image Мене страв ме фаќа сега кога ќе стопли, многу бубачки и одвратни мушички ни се собираат на тераса, од тераса внатре, еден период лани беше страшнооооо.

Не знам како ќе биде оваа година, ама ќе се опремам на тераса со жута сијалица, раид маид и остали бубо-бркачи user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Лелеее заборавив да ти кажам, има едни специјални апарати Конрад, за бркање такви комарци и муви и створови.....има ултразвук апаратче и некои специјални што се ставаат до сијалицата. Да се надеваме дека ќе не остаат на раат, доста беше сите пајаци ме знаат у маалово. user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ете нели испрскаа, сега раат сте user posted image Мене страв ме фаќа сега кога ќе стопли, многу бубачки и одвратни мушички ни се собираат на тераса, од тераса внатре, еден период лани беше страшнооооо.

Не знам како ќе биде оваа година, ама ќе се опремам на тераса со жута сијалица, раид маид и остали бубо-бркачи user posted image





< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 9.5.2012 8:09:20 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 9:42:53   
Mihaela 2010
Lelee i kaj mene iskacaat tie bubasvabi,odvratni se...samo u posledno vreme gi nacekuvam mrtvi....se mislev od sto moze da umiraat pa mi tekna najverojatno posto doma kujnata i hodnikot se mi se plocki,pa cesto gi cistam ribam so ajaks,izgleda od sredsvoto kje da e...ama stvarno se odvratni,uff..pred nekoj den stanuvam za na rabota i kaj wc to sto da vidam sitni mravki...e mi pukna film,i na brzina vikam so da pravam i staviv malku polirapid,i vise ne se pojavija....mn mi e strav radi M ama pa srekja ne ide ni u wc ni u kupatilo,ama moram da najdam care nekoe za tie bubite....i kaj komsiive ima toa e..

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 10:08:50   
arh_diz
Nemam vakvi nepokaneti gosti,ednas ili dvapati godisno ja prskaat zgradata odnadvor i odvnatre.A jas vo kujna si stavam na pod edni kaako krugcinja i gi menuvam na 6 meseci.Mnogu se plasam od takvi raboti

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 10:46:59   
Џесика
Кај мене почна сезона, а се затопли и дома мравки непоканети... и не смее трошка да имам внатре одма се ствараат... дајте некој лек против мравки...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 10:58:52   
Love27
istiot problem go imam i jas ako znae nekoj nesto neka kaze nemozam veke da gi gledam (probav so sol i kreda zabubacki )ne pomaga kazuvajte nesto drugo :)user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 11:04:51   
JovanaJ
I kaj nas ima mravki ama najveke na terasa. No pred nekoj den zabelezav deka i dnevna soba izleguvaat od pod lajsnite za laminat i si so biraat troski naokolu. Uzas! Samo sto se zatopli. Jas probav na terasa so prasok "Biljana" i sol ama voopsto ne mi pomogna. Se iznacudiv koga zabelezav deka si napravile dupcinja niz prasokot i si setaat pak. Ima mnogu. Ednistveno sto me spasuva e eden sprej za mravki, bubaci. So nego nekolku dena gi nema. Koga ke se izvetree povtorno prskam. Loso mirisa malku normalno ama efikasen e premnogu. Nemozam da se setam od koja firma e i kako tocno se vika. Ke vidam denes pa ke pisam utre ako ne zaboravam. Samo so nego sum raat od mravki. A ziveeme vo nov stan i ne mi e jasno kako se javuvaat.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Love27)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
9.5.2012 11:17:41   
Ikana
Само прскање дечки, а и тоа има рок на траење....

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 22
   Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
14.5.2012 0:56:37   
Леон
Ухх косата ми се крева од овие створења!
Мислам дека нема некој кој не видол мака, дали од бубашваби, дали ситни мравки, дали лебарки....user posted image
Ние во зградава имавме лебарки, мене единствено ми помогнаа оние раид кукарките што се, ги клавам во тоалет и во кујна и неколку месеци немам мака, еве срека што ја видов темава да купам деновиве да имам зе секој случај да не почнат да никнуваат, начесто идат од канализацијата.
А кај мајка ми пак, цела зграда имаат од оние кафеавите мали мравки, е од нив години години немаат спас!
А на пазар слушав еден дедичко кажуваше има некој народски лек со Ацидиборици, компир, јајца ,нешто така беше, постарите луге го знаат.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
14.5.2012 1:25:15   
Melanija RR
Леон РР погоре во мој пост го имаш рецептот со компир,јајца и ацидиборици
провереноuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Леон)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.6.2012 15:12:12   
vezilka RR
Сабајлево имавме ситуација на работа. Отварам јас канцеларија и нешто ми потсмрдува, ама си викам ја не е проветрено два дена. Кога дојде коллешката и отиде во WC, кога рече вриска, писка..мртов глушец, море глувчиште, до канализациониотодвод под када, го мрдналамалку со метлата кога закорна, мириса смрди, труе што да ви кажам. Саатот девет ипол а ние во десет закажано состанок со една телевизија ќе снимаме емисија, глушецот во купатило, следи мисија отстранување на глушецот. Само шефицата имаше храброст за тоа, ние со колешката побегнавме на тераса. Го пикна во една кутија со се се што беше во околината и мене ми падна да ја однесам кутијата до контејњер, бљак!!!! За десет минутки со крпа и пулирапид ги исчистив местата кј што ќе допираме денес, сега на пулирапид ни мириса корне, и утре сабајле ги чекаме од службата да исчистат се темелно оти тој којзнае каде се се прошетал. Туку прашањето ми дали ако направиме дератизација само кај нас во станот ќе има ефект, оти комшииве не сакале, ќе си ставеле отров user posted image Птем купатилото го затворивме и цел ден се прошеткуваме во кафичот долу user posted image Мразам глувци!!!!!!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?