|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
13.3.2013 16:07:32   
temjanuska75
Неопитроид алфа, ќе убие се. Ние се мачевме долго време со мравки, мислам нервен слом ќе доживеев од нив. Се пробавме и мм отиде во земјоделска аптека и го побара најефикасното средство. Се раствара мал дел од течноста и се прска на прагови, ќошеви, прозорци и дома 24 не се влегува. Е тогаш немавме дете, ама долго време ги нема, со денови бришев бубачиња како прашинка од надвор што влегуваат. Сега со дете прскаме на места каде што он нема пристап и на прозорците од надворешниот дел и на прагот на влезната врата.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 15:08:06   
Mihaela 2010
Aj da ne bidam off topik,sega staviv neopetroid ama toa e za mravki,ama od zemjodelska ke prasam ova sto mi predlagate,i komsiive imaat,mislam deka site imaat tuka u okolina,ama epten se odvratni,isto se mislev na ovie aparatcinjata od top shop sto gi reklamiraat ama neznam kolku se efikasni da ne tuokam pari za dzabe,ete ako ima nekoj sto gi isprobal obavezno neka pise...se se ama po grdosii od bubasvabive nema...user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 15:15:57   
kapina
Ne si gi trosi parite za tie aparatcinja od topshop voopstone se efikasni

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 16:21:06   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne si gi trosi parite za tie aparatcinja od topshop voopstone se efikasni

I jas ne veruvam vo vakvi raboti,sepak ke probam so gorenavedenata recepta so jajcata i kompirite a i so acidi boricite,moram da gi unistam,pa ne se tie po mokjni od meneuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 16:23:58   
AnnaMolly RR
Михаела нас на работа ни ставија од тој пест риџект апаратчето од топ шоп и следниот ден до него имаше сто муви! Врска немаат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 16:25:21   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Михаела нас на работа ни ставија од тој пест риџект апаратчето од топ шоп и следниот ден до него имаше сто муви! Врска немаат.

hahahah me iznasmea,zivi ili mrtvi?


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
11.8.2013 19:45:14   
Carrie RR
Кај нас дома куќниов совет втора година по ред носат луѓе што истураат некое средство и немам инсект видено дома - од тие гадните user posted image Имам најголем уплав од бубашваби, се скаменувам кога ќе ја видам и среќа немаме сусрет со дотичната веќе долго време.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:13:22   
mommy_angels RR
За оние со мака со бубашваби направете си тесто од пченкарно брашно,жолчка и борна киселина(онаа што ја ставаме како облоги за вакцина),направете топчиња и пуштете по ќошињата,ама внимателно со децата,ова ме спаси кога се вселивво станов.Е сега во новата ми куќичка го немам тој проблем,арно ама дека сме на периферија има ИНСЕКТИ мноооооооооооогу.А јас и тие смртни непријатели user posted image .Го видов она на топ шоп што демек целата куќа ја штитело од нив и глодари.Ајде ве молам некој се искуство од ова

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:17:09   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels

За оние со мака со бубашваби направете си тесто од пченкарно брашно,жолчка и борна киселина(онаа што ја ставаме како облоги за вакцина),направете топчиња и пуштете по ќошињата,ама внимателно со децата,ова ме спаси кога се вселивво станов.Е сега во новата ми куќичка го немам тој проблем,арно ама дека сме на периферија има ИНСЕКТИ мноооооооооооогу.А јас и тие смртни непријатели user posted image .Го видов она на топ шоп што демек целата куќа ја штитело од нив и глодари.Ајде ве молам некој се искуство од ова

mommy a ne se stavaat kompiri vareni?bidejki pogore imam procitano so varen kompir i zolcki
aj pojasni mi tocno kako da go napravam..i dali mirisa posle nekoe vreme bidejki e zolcka a i toplo e
jas bi gi stavala pozadi kujna i frizider taka da se van dofat na dete,sega za sega samo vo kujna gi imam,edno vreme pa gi imase vo kupatilo i wc pa sega od tamo se izgubija


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:27:49   
mommy_angels RR
јас го знам со пченкарно брашно и така го правев и се спасив( а кога се вселив верувај ги имаше,мислам да ги продавав милионер ќе станев)
абе стави една рака полна од брашното,една варена жолчка и замеси го ова со борна така да можеш да правиш топчиња и пушти го на места недостапни за детето
Не мириса воопшто,дури и ќе заборавиш дека си ставила ,едно време ќе почнат како пијани да ти се шетаат,па ќе почнеш мртви да ги наоѓаш и ќе ги снема,а нови нема ни да помислат да дојдат user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:34:34   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels

јас го знам со пченкарно брашно и така го правев и се спасив( а кога се вселив верувај ги имаше,мислам да ги продавав милионер ќе станев)
абе стави една рака полна од брашното,една варена жолчка и замеси го ова со борна така да можеш да правиш топчиња и пушти го на места недостапни за детето
Не мириса воопшто,дури и ќе заборавиш дека си ставила ,едно време ќе почнат како пијани да ти се шетаат,па ќе почнеш мртви да ги наоѓаш и ќе ги снема,а нови нема ни да помислат да дојдат user posted image

Uste denes ke probam,daj boze da e taka kako sto vikas ima da castam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:37:22   
Mihaela 2010
Proverite lepkom za insekte. Kada ste uklonili sve ono što privlači bubašvabe i niste ih neko vreme videli kupite podlogu sa lepkom za insekte i postavite je na mesto gde ste često viđali bubašvabe. Ako za nekoliko dana ne nađete ni jednu bubašvabu zalepljenu za lepljivu podlogu možete reći da ste ih se rešili.
Eve sto najdov na net..ne mi zameruvajte bidejki e na srpski

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:46:35   
Felly RR
Јас немам непоканети гости од овој вид, ама пред некој ден на террасата од спалната видов едно гуштерче. user posted image Леле, луѓе, сега ми е страв да ја отворам вратата, да не некое влези. Чаре за ова?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:51:29   
Carrie RR
Фели што ќе ти е чаре, многу се слатки гуштерчињата. Јас како мала си фатив едно да чувам, Гуги се викаше user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 9:52:49   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Јас немам непоканети гости од овој вид, ама пред некој ден на террасата од спалната видов едно гуштерче. user posted image Леле, луѓе, сега ми е страв да ја отворам вратата, да не некое влези. Чаре за ова?

Felly i jas nadvor gi imam,tie mi se kako del od semejstvotouser posted image ,bezopasni se,i ne se pikaat vnatre,epten epten ako zaluta,ja deka vo kukja i si gi ima,od niv ic ne se pritresuvam,miroljubivi seuser posted image ,ne samo kaj mene tuku site gi imaat.
heheh ispadna mojava kukja zivotinsko carstvo

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 10:07:20   
Felly RR
Мене ми страв да не влези внатре. И тоа најмногу за Матеа - таа од мува се плаши, а не пак од гуштер. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 14:47:04   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Михаела оние топчиња со ациди борици што се прават се лекот за нив. Не знам точно рецептот како беше, нека го пише некој ако знае ама ептен се ефикасни, во рок од две години нема шанси да ти се појават пак.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Probaj so onie specijalnite aparatchinja vo struja shto se stavaat(nameneti shto se za sekakov vid insekti,gluvci,komarci i itn) ili mozesh da probash so konzerva (specijalno za lebarki) ja otvarash i taa prska vo delot kaj ja imash staveno(naokolu)ama morash sve shto imash vo kujna da izvadish(sepak otrov e) i da izlezesh od domauser posted image ,ama gi ubiva smesto

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 19:07:08   
masa
Бaба ми како мала ми има казувано дека секоја куќа има гуштер-домар што ја чува куќата и тој не се убивал.Така некако ги прифатив гуштерчињата,а се ежам од бубачки и други штетници.Кога се омажив и овде на ѕидот во дворот скоро на исто место често гледам мало гуштерче,вањда е тоа домарчето user posted image .Сепак не се плаши не се опасни,не касаат,освен што малку е језиво кога ќе ги видиш.Сигурен спас од нив е мачка,мачките ги ловат и ги јадат.
Сега јас да си го кажам мојот проблем.И минатата и оваа година во кујната ми се појавуваат мали пеперутчиња.Минатата година мислев дека е од едни суви пиперки,ориз и слично што чував во еден шкаф.Оваа година немам ниѓто такво,се чувам во фрижидер,а зачините затворени во теглички.Сепак приметив и дека влегуваат низ прозор иако имам комарници и на двата прозори,сепак влегуваат.Вчера на таванот видов и три црвчиња.Како да имаше направено како гнезда,како пајаците што прават и мислам од нив беа излезени црвчињата.Ај совет што да прскам ставам?Со пеперутчињата се справував некако,ама кога ги видов црвите...уффф цела се наежив.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 19:45:05   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Михаела нас на работа ни ставија од тој пест риџект апаратчето од топ шоп и следниот ден до него имаше сто муви! Врска немаат.

hahahah me iznasmea,zivi ili mrtvi?



Живи бе, си леткаа околу апаратот :)


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
12.8.2013 22:36:54   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Михаела нас на работа ни ставија од тој пест риџект апаратчето од топ шоп и следниот ден до него имаше сто муви! Врска немаат.

hahahah me iznasmea,zivi ili mrtvi?



Живи бе, си леткаа околу апаратот :)


Анна молли ова би значело ич да не си фрлам парите,а ???

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
14.8.2013 19:39:15   
Mihaela 2010
epa luge gi napraviv topcinata so pcenkarno zolcka i acidi borici,i gi nastavav niz kukjava...se nadevam deka ke ima efekt
no edno me plasi neemoj da im se bendisa smesava pa da mi se nakotatuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
14.8.2013 23:59:42   
Felly RR
Леле луѓе ме нападнаа инсекти.......еден комарец цело време ми се врти околу мене, и не се откажува, а на завесата ми застанал еден скакулец, и се мислам како да го избркам надвор. И овие ноќниве темни пеперутки - добро само кај мене ли ги има???
Не мислите ли дека оваа година нешто многу ги има. Многу често мене ми улетува по некоја дома, а ко што пишав претходно дека детево мое од мува се плаши, па од овие пеперуткиве ептен паника не фаќа.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
15.8.2013 0:11:16   
Carrie RR
Леле Фели ИСТО! за црните пеперутки БАШ сега во моментов истото се запрашував, што е летово, зашто толку ги има и само кај мене ли е вака, навала имам во станов тотално....ауу телепатија беше ова user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
15.8.2013 0:35:42   
anaana
Сега јас да си го кажам мојот проблем.И минатата и оваа година во кујната ми се појавуваат мали пеперутчиња.Минатата година мислев дека е од едни суви пиперки,ориз и слично што чував во еден шкаф.Оваа година немам ниѓто такво,се чувам во фрижидер,а зачините затворени во теглички.Сепак приметив и дека влегуваат низ прозор иако имам комарници и на двата прозори,сепак влегуваат.Вчера на таванот видов и три црвчиња.Како да имаше направено како гнезда,како пајаците што прават и мислам од нив беа излезени црвчињата.Ај совет што да прскам ставам?Со пеперутчињата се справував некако,ама кога ги видов црвите...уффф цела се наежив.


Jas mislam deka toa se kujnski molci
edna godina kaj mene gi imase. prvo mislev deka se peperutcinja mali i onaka samo gi brkav. ama posle pocnaa ete taka crvcinja po kjosovite na tavanot. odvratno
jas kupiv lavanda i ja staviv nasekade i kupiv edni lenti koi se stavaat onamu kaj sto mislis deka imas takvi peperutcinja. tie gi ubivale ili samo maskite ili samo zenskite ne znam koj, bitno se onevozmozuva razmnozuvanjeto.
gi kupiv od tinex, kako se vikaa ne mi teknuva. ama ke ti pisam koga ke mi tekne.
prviot den gi zalepiv. utredenta bese lentata polna so takvi. jas ne znam od kaj izlegoja tolku za da se zalepat.......uuuuuuuu ama grozno

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Непоканети...бубашваби, мравки, лебарки
15.8.2013 9:35:26   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

Сега јас да си го кажам мојот проблем.И минатата и оваа година во кујната ми се појавуваат мали пеперутчиња.Минатата година мислев дека е од едни суви пиперки,ориз и слично што чував во еден шкаф.Оваа година немам ниѓто такво,се чувам во фрижидер,а зачините затворени во теглички.Сепак приметив и дека влегуваат низ прозор иако имам комарници и на двата прозори,сепак влегуваат.Вчера на таванот видов и три црвчиња.Како да имаше направено како гнезда,како пајаците што прават и мислам од нив беа излезени црвчињата.Ај совет што да прскам ставам?Со пеперутчињата се справував некако,ама кога ги видов црвите...уффф цела се наежив.


Jas mislam deka toa se kujnski molci
edna godina kaj mene gi imase. prvo mislev deka se peperutcinja mali i onaka samo gi brkav. ama posle pocnaa ete taka crvcinja po kjosovite na tavanot. odvratno
jas kupiv lavanda i ja staviv nasekade i kupiv edni lenti koi se stavaat onamu kaj sto mislis deka imas takvi peperutcinja. tie gi ubivale ili samo maskite ili samo zenskite ne znam koj, bitno se onevozmozuva razmnozuvanjeto.
gi kupiv od tinex, kako se vikaa ne mi teknuva. ama ke ti pisam koga ke mi tekne.
prviot den gi zalepiv. utredenta bese lentata polna so takvi. jas ne znam od kaj izlegoja tolku za da se zalepat.......uuuuuuuu ama grozno

на Раид се тие,ленти против молци

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?