|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би се решиле да зачувате матични клетки ...
8.5.2009 23:11:49   
Julie1
Се повеќе се зборува за матичните клетки и имаме тема на која дискутираме за нив. Баш ме интересира колку од нас сметаат дека тоа е добра инвестиција и дека би се решиле на таков чекор, или веќе го направиле тоа.

Лично јас сакам здравје кога ке имам бебенце да инвестирам во такво нешто. Сепак инвестиција во здравјето е најважна инвестиција.

< Поракaта ја уредил Julie -- 8.5.2009 23:15:30 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.5.2009 23:29:30   
Боцко
Боцко is back!

Сметам дека една таква инвестиција е не само оправдана туку и задолжителна. За жал ние малку поранивме во тој поглед, во смисол што Стефан се роди пред законот да се донесе и тоа да функционира. Сега ќе ја разгледам опцијата на земање матични клетки од млечните заби, за да се надомести тој "пропуст".

Поздрав до сите мои прекрасни пријателки. Искрено ми недостигавте овие денови додека бев службено отсутен. Се радувам на повторната дружбаuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
9.5.2009 10:35:34   
mami
Боцко добро дојде назадuser posted image ние имавме шанса да зачуваме и сакавме мегутоа малку финансиски е премногу за нас, па го баталивме..инаку за сите што имаат услови да зачуваат е прекрасно и не дај боже потребно

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
9.5.2009 20:14:01   
mis.
Боцко матични клетки од папочна врвц и од млечен заб не е исто прашај некое стручно лице убаво да ти објасни.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.6.2009 22:22:48   
Еца
Имаме сега навистина преубави стручни артикли од Cryo- Save и можеме да се информираме од прва рака за матичните клетки.Дефинитивно сум за ова, но баш збориме со маж ми дека за третото, здравје ќе бидеме финасиски во подобра ситуација па без размилување ќе ги зачуваме.Животот е непредвидлив.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.6.2009 22:57:42   
biljanaM
Јас дефинитивно би се нафатила  на тоа....доколку ветува лек за некои болести, секако

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
4.7.2009 10:38:10   
Еца
Боцко баш сега во средата на информативната средна на Би Мек се разговараше малку повеќе и за тоа што и како може да се извади од млечни заби и она што го дознав е дека од нив може да се добие сосема мала количина, тоа се веќе диференцирани клетки до одреден степен, изложени се на инфекции и заболувања, ограничен број на индикации и воопшто не се соодветна замена за матичните клетки од папочната врвца, кај кои предноста е што ги има во во голем број, добиени се без ризик, можноста да предизвикаат компликации при третман на други членови од фамилијата е помала. Заклучок почни да размислуваш и тргаш настрана за второто дете, здравје. Добивката е непроценлива во секој случај!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
4.7.2009 14:38:02   
happy
јас сум дефинитивно ЗА. Меѓутоа не сме сите во состојба да можеме да одвоиме наеднаш толку финансиски средства, сепак станува збор за  некои 1700 евра. Бидејќи јас не успеав да дојдам на информативната средба на Би мек, ме интересира дали спомнаа дека е можно плаќање на рати и на колку рати доколку воопшто е можно одложено плаќање?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
4.7.2009 14:48:37   
Еца
Да Хепи имаат многу убави услови за плаќање и тоа на рати, а мислам дека и тука можеш поубаво да се информираш  http://www.ringeraja.mk/fleksibilni-opcii-za-plakanje_410.html   И верувај доколку се решиш да инвестираш во ова, ќе можеш помирно да спиеш, бидејќи секој ден читам се повеќе и повеќе за леукемијата кај децата, дијабет кај децата... а со матичните клетки доколку недај боже се појави некоја болест, решението ти е во рака. Поздрав! 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 1:16:36   
Еца
Многу ме интересира вашето мислење за зачувување на матичните клетки од папочната врвка. Дали сте размилувале?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 7:56:02   
Anushka
е, на таа тема вчера на А1 требаше да го дадат моето интервју, а тие СРАМ ДА ИМ Е, се испосекоа од изјавата, ставија една реченица вон контекст... а Ецке, сакав да кажам: дека ДА, навистина е ептен скапо, ама како човек кога купува возило, тој го зима да биде што посигурно. Не за да прави сообраќајки, нели тоа ни на крај памет не му паѓа, ами да биде посигурен при возењето. Така и со сочувување на матичните клетки. Процесот на подигање на едно дете не е реверзибилен процес, во смисол штетата во образованието, во воспитувањето, во здравјто, немо`е да се поправи, туку треба да се делува ПРЕВЕНТИВНО. па, ако како родител вложуваме могу во образованието (англиски, балет, карате, пиано и сл.), како ќе се оправдаме во еден момент дека не сме вложиле и во таа здравствена превентива. Иако, кај нас финансиите се пресудни, сепак, родители кои можеле да соберат сили и одвојат средства, требале да го направат тоа. Мислам дека и Владата треба да почне да размислува во павец на партиципирање во овој трошок, на ниво на Буџет. Сепак, здрава нација за една држава значи и помалку трошоци за целото поштество.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 8:32:23   
BEBICA
Za vtoroto zdravje boze sigurno ke zacuvam iako ovde vo Belgrad se plaka za pocetok ti trebaat 1000evra ne znam kako e vo Skopje, procitav ovde imase edna tema deke ke bide besplatno.
No sepak sum ZA.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 8:35:00   
arh_diz
Jas sum za toa e mnogu dobro rabota

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 8:41:32   
mami
Здравје за второто ако имаме средства би зачувала посекако...Една пријателка се породи 3 месеца пред мене и вика- ке раѓам во Државна, а парите што инаку би ги дала во приватните болници, ке ги дадам  за матични клетки...и така и направија- што донекаде и држи вода

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 8:46:44   
vezilka RR
јас сигурно би зачувала..ако имам средства..тоа е инвестиција во здравјето на детето..

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 9:03:46   
jovanka
Toa ne go napraviv kako i mnogumina od finansiski pricini no imam drugarka koja zivee i raboti vo Francija bas na taa problematika mi veli ne daj boze da ti zatrebaat a nemoj da pocustvuvas i kaaenje zosto toa ne si go napravila medicinata sekojpat ide zabrzano napred taka da nema mesto za osuda ili panika. Neka site ne sluzi zdravjeto!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 9:15:10   
Cacko
Jas i mm mnogu se interesiravme(poise mm se rasprasuvaseuser posted image )ama na kraj se otkazavme.Kaj nas ima moznost vo toa bi mek,vo sv lazar i use nekade mislam imase.Cenite se tuka nekade od1700 - 1900 evra,ali imase nekoja gacka so ne ja kazuvaat,kao navodno za cuvanjeto sekoja godina po nesto pak se doplaka,nastrana tie prvicnite pari,plus ne daj boze da ti zatrebaat,maticnite kletki ko maticni kletki ne ti vrsat rabota.E poisle tie se prakale vo London li ne znam i tamu sintetiziraat organ od niv ,neli pu pu ako ti zatreba,e toa kosta gaol ipol.Pa ne daj boze da mi zatreba so tie pari transplantacija ke napravam.Zatoa bataliv me.Toa si e moe mislenje,sekoj ima pravo na svoe,koj saka bujrum

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 9:25:02   
biljana16
Jas i mm premnogu razmisluvavme na taa tema. Premnogu informacii i podatoci za toa barav na internet i dojdovme do zaklucok deka toa se samo frleni pari. Zboruvavme na taa tema i so lekar i toj se slozi so nas. Maticni kletki deneska ako ti zatrebaat mozat da se najdat vo koskenata srz a isto taka mozat da se zemat ako izvadis zab i toa vo sekoj moment vo zivotot. Nedaj boze da ti pritrebaat. Ova e samo moe mislenje.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
21.12.2009 10:04:04   
caci20
Jas mislam deka toa se preporacuva na semejstva sto imaat nekoja nasledna bolest a moze da se leci so niv. E sega jas cuv deka ako dozvoluvas od niv da se koristi i za drugi lugje e besplatno, no ako gi cuvas samo za najbliskite se plaka. Pojma nemam.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 18:42:36   
drMarija
За жал и многу доктори, како и останатите граѓани не се доволно запознаени со сите аспекти на чувањето на матични клетки и зошто е важно да се зачуваат токму оние од папочна врвца при раѓањето...тоа не е за осуда-сепак, станува збор за релативно нова тема за сите нас...
Како и да е, не е во ред да се тврди дека тоа се фрлени пари, особено ако ја погледнете листата на сите оние сериозни болести, кои може да се лекуваат со нив или пак ако имаме предвид колку пати докторите се соочуваат со неуспех, лекувајќи некоја од овие болести, токму поради тоа што организмот на пациентот го отфрлил трансплантатот, како некомпатибилен...
Не е точно ниту дека во сите банки за матични клетки клиентите се должни да плаќаат дополнителни трошоци на годишно ниво...барем во Cryo-Save тоа не е така.
Уште еден осврт на потенцијалната употреба...ако, не дај боже се појави некое такво заболување, кога треба да се бара донор на коскена срж на пр...семејството ќе потроши огромна сума и многу време барајќи(АКО воопшто најде), ризикувајќи пак тој да биде отфрлен, Македонија за жал и во тој поглед каска зад западот...кај нас воопшто не ни постои Регистар за донори на коскена срж...на овој начин само би си ја продолжиле агонијата и зголемиле трошоците...
Јас сепак повеќе би им верувала на интелектуалците од Запад-ако Америка реши да донесе дури и закон за задолжително информирање на идните родители за матични клетки и ако се повеќе млади родители се решаваат на оваа постапка...значи дека не станува збор за минлива мода, туку веќе воспоставена пракса...како што и порано било случај со сите медицински новини, кои денес се применуваат без поговор, компјутер или магнетна резонанца на пр....

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 20:41:11   
iki82
Јас и мм сме дискутирале на темата, бидејќи имаме зачувано нешто на страна баш здравје боже за бебенце. Мислам дека би ги дала за матични клетки, но на пример би требала да бирам пораѓај во приватна болница или матични клетки. За двете нема шанси да бидеме во можност, но сепак мислам дека би бирала матични клетки..имам читано за тоа и мислам дека би била помирна кога би знаела дека имам нешто такво на страна.

(Одговор на членот drMarija)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 20:55:57   
ananikol
Nie razmisluvavme za zacuvuvanje na matcni kletki i misleme da go napravime toa, pa na poslednata sredba so ginekologot mu ja spomnavme taa moznost,negoviot odgovor bese;jas nikogas ne bi investiral vo takvo nesto,mislam deka se frleni pari i oven na 'rizicni" parovi ne bi im preporacal na drugi-no,vase e da odlucite.Taka i ke bide imame uste vreme no so razmisluvanje sum deka bi bila dobra odluka  da se zacuvaat.Sekako ke se konsultirame i so drugi doktori

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 21:06:11   
Еца
Ананикол навистина сум изненадена од изјавата на вашиот гинекологuser posted image мислам се почесто читам за дечиња кои заболуваат од леукемија, а немале никој во семејството кои боледува. И колку многу се бара и чека за да се најде компатибилен донор...тоа е време и мака, а тие што ги имаат зачувано матичните клетки му даруваат нов живот на своето дете. Не дај Боже да дојде до тоа, ама кога имаш сигурност полесно се дише...Затоа многу ми е криво што сплет на околности и можности ме спречија да ги зачувам матичните клетки, но да имав можност...без размислување ќе го сторев тоа.

< Поракaта ја уредил Еца -- 25.12.2009 21:07:04 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 21:10:14   
pacuvce
Nie zacuvavme maticni kletki i mnogu mi e milo za toa...Inaku i jas pred da se porodam od strana na mnogu luge vo okolinata dobivav soveti od tipot deka toa se frleni pari,a eden kolega duri mi rece i deka mozele da gi koristat bez moe znaenje vo oblasta na kloniranjeto na sto jas samo se user posted image user posted image user posted image ...Jas togas rekov-"Daj Boze da se frleni pari i daj boze nikogas da ne mi pritrebaat,ama koga veke taa moznost postoi,jas ke ja iskoristam"...I taka napravivme...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 21:11:30   
ananikol
Pa i nie bevme zacudeni pred se  zatoa sto taka ni bese receno od stana na doktor koj e priznat i pocituvan vo cela Holandija.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?