|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
6.4.2010 1:27:43   
Annabel
ИЗВОРНА ПОРАКА: TRANSTAR

za zal ne.
no imam negde citano (ne se sekavam kade) se cuvale i maticni kletki od mlecnite zabi.
znae li nekoj za toa.



Да, се земаат, ама во многу мали количини...а и запчето треба да е здраво.

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
6.4.2010 10:30:37   
big_mama817
и јас сакав да зачувам но за ЖАЛ финансиските не можевме user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
2.6.2010 15:57:45   
Belo_Oblache
Дали може некој од администраторите, или некој од задолжените за таа работа да ми објасни кои се поволностите од членувањето во Би-Мек клубот?

На банерот што стои овде на странава на Рингераја пишува дека секој член на Би-Мек клубот ќе има 10% попуст ако одлучи да зачува матични клетки во Cryo-Save.
Јас сум член на Би-Мек клубот, во контакт со Би-Мек ми одговорија да ќе ме информираат дополнително за овој попуст, но формуларите и договорите денеска ги добив, ама не и одговор на прашањето за попустот.
Во договорот пишува дека единствен попуст може да се добие само ако веќе имате зачувано клетки кај нив, на пример за второ дете (попустот е 150 евра), и 50% попуст ако имате близнаци и ако решите да зачувате клетки и од двете деца.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
2.6.2010 16:04:05   
Julie1
Бело Облаче 10% попуст пишува за Премаман клубот. Поволносите со Би-МЕК се други и директно тие информации ги добивате во Би-МЕК, треба само да кажете дека сте член на нивниот клуб на Рингераја!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
2.6.2010 16:05:31   
Belo_Oblache
А, се извинувам, на банерот не пишува дека членовите на Би-Мек клубот ќе добијат 10% попуст, туку дека ќе добијат посебни поволности.
Така, прашањето би било, кои се тие посебни поволности?

„Станете член на Cryo Save клубот и добијте посебни поволности.“

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
2.6.2010 16:08:02   
Belo_Oblache
Еве Јulie веќе ми одговорила, ти благодарам!
Сепак, додека чекам да ми одговорат од Би-Мек, ако некој од мајкиве на форумов има такво искуство се надевам дека ќе го сподели.

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 11:00:47   
macci
се убаво ....но сепак ништо не е проверено.
плаќаме за нешто што не е уште испитано.
се е ко нешто ќе било ,ќе се испитува....
уште не е регулирано со закон размножување на матичните клетки,така да таков третман нема шанси да се направи.требало законска рамка,која уште не е изгласана.
и за што уствари ние плаќаме,за чување да,но недај боже да ти затребаат неможеш да ги искористиш.болестите се малку што се третираат....се е некако хипотетички.



< Поракaта ја уредил Julie -- 14.7.2010 22:34:43 >
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 11:02:58   
macci
еве еден од татковците да ти одговори.
поволностите се однесуваат за друг производ(бебешка храна мислам) кој се продава во би=мек.
не се одесува на намалување на цената за матчни.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Belo_Oblache

Еве Јulie веќе ми одговорила, ти благодарам!
Сепак, додека чекам да ми одговорат од Би-Мек, ако некој од мајкиве на форумов има такво искуство се надевам дека ќе го сподели.


(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 11:15:27   
macci
да одговорам кратко на прашањево,

да би се решил и сакам да зачуваме матични клетки......

но уште да можам да се убедам самиот себе дали е вистинскиот избор.до сега не ме убедија другите бидејќи има многу нејасни,неистражени,непроверени работи во врска со матичните клетки и понатамошното нивно искористување.
се нешто се испитува се нешто е во експериментална фаза....никако немаме цврсти докази и примери.
не зборам за парите,ок ќе ги дадеме,но да имаме некаква сигурност.
може ли да се случи да немаме доволно матични клетки а банкава да рече ок имате доволно.од каде може да знаеме ние?која е гаранцијата?

обештетата пазете во договор стои дека е еквивавелнтна на уплатените средства.

несакам да ги напаѓам но викаат 20 години се истражува а уште немаат регулирано ништо конкретно.конкретно закон за размножување на мат.клетки.
стварно незнам што да правам.


< Поракaта ја уредил macci -- 18.6.2010 11:16:50 >

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 11:33:49   
macci
треба да има трибини,едукации,емисии на тв или друг вид на пропаганда за да објаснат на ѓраѓаните.

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 11:47:03   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: macci

еве еден од татковците да ти одговори.
поволностите се однесуваат за друг производ(бебешка храна мислам) кој се продава во би=мек.
не се одесува на намалување на цената за матчни.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Belo_Oblache

Еве Јulie веќе ми одговорила, ти благодарам!
Сепак, додека чекам да ми одговорат од Би-Мек, ако некој од мајкиве на форумов има такво искуство се надевам дека ќе го сподели.




Маци, не продаваат во Би-МЕК бебешка храна. Сите членови на Cryo Save клуб добиваат уште една можност за избор кога одат на Моја Рингераја, а тоа е Мој Cryo Save клуб (Или по клик на банерот од десно, по зачленувањето) која ги води до содржина која ги објаснува поволностите.


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.6.2010 12:57:46   
Anushka
јас платив и зачував. Незнам дали сето тоа што го ветува оваа нова гранка од медицината е 100% точно. Незнам дали се тоа залудно фрлени пари или добра инвестиција. Искрено, не сакам никогаш да дознаам.
Тоа ви е исто како кога купувате модел на автомобил со 6 ер-бега (заштитни перничиња). Таквиот модел е многу поскап од „голата верзија“. Ама ви нуди сигурност. Сигурна сум дека кога го купувате возилото ни најмалку не би сакале да знаете дали тие перничиња би ви го спасиле животот. Најдобро ќе биде да немаат потреба никогаш да не се отворат, нели?

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
19.6.2010 11:37:49   
macci
добро ако така кажуваш примери и споредуваш со нов автомобил со 6 перничиња,еве ти друг пример.
анушка,некоја фирма ќе ти понуди услуга чување на матични клетки.ти уплаќаш пари без да те интересира зошто се,што имаат позади себе,која е фирмата........значи ништо не те интересира ништо...не се замараш,user posted image за тебе
може имаш премногу пари па ништо не ти значат тие 2200 евра.или си таков тип на жена што не се замараш со ништо во животот...но има и поразлични луѓе од тебе кој се интересираат за се и сешто во животот и истражуваат за нешто што не го знаат.....

верувам дека и некој друг што ќе чита низ форумот ќе се заинтересира за матичните па ова нека и/му служи како отскочна даска во натамошните едуцирања.

јуле не ме фаќај за збор за бебешката храна,имаше некој производ од бимек што се застапници па попоустот се однесува на него.така нешто ми кажаа ....

п.с.ќе зачуваме матични




< Поракaта ја уредил macci -- 19.6.2010 11:51:53 >

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
19.6.2010 13:28:29   
arh_diz
Jas i mm se odlucivme da zacuvame maticni kletki . No me interesira samo edno nesto , bidejki sega ne ziveeeme vo Makedonija a koga bi se vratile vo Makedonija dali e mozen nivni transfer ima li nekoj iskusv so toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
19.6.2010 15:32:17   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: macci

добро ако така кажуваш примери и споредуваш со нов автомобил со 6 перничиња,еве ти друг пример.
анушка,некоја фирма ќе ти понуди услуга чување на матични клетки.ти уплаќаш пари без да те интересира зошто се,што имаат позади себе,која е фирмата........значи ништо не те интересира ништо...не се замараш,user posted image за тебе
може имаш премногу пари па ништо не ти значат тие 2200 евра.или си таков тип на жена што не се замараш со ништо во животот...но има и поразлични луѓе од тебе кој се интересираат за се и сешто во животот и истражуваат за нешто што не го знаат.....

верувам дека и некој друг што ќе чита низ форумот ќе се заинтересира за матичните па ова нека и/му служи како отскочна даска во натамошните едуцирања.

јуле не ме фаќај за збор за бебешката храна,имаше некој производ од бимек што се застапници па попоустот се однесува на него.така нешто ми кажаа ....

п.с.ќе зачуваме матични

Драга Мацци,

Веројатно многу бев куса во мојот пост, па не си ме разбрала добро. Пред да зачуваме клетки, се „убив“ од сурфање, испитување, распрашување итн., итн. Со оглед дека имаме уште деца, сметавме дека таа инвестиција е паметна работа. Сакав да кажам, дали е 100% така какошто велат во овие биолошки банки, дали навистина е толкава користа од овие клетки, незнам. И несакам да знам - во смисол - сакам никогаш да не ни требаат. Сакам децата да се здрави и да не ги искористиме. ЗАТОА не сакам да знам...
П.С. зачувувањето не е 2200 ЕУР. Барем ние е го плативме толку. Беше одамна, треба да проверам, но мислам дека плативме околу 1700 еур.




(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
19.6.2010 15:46:50   
jovanka
Samo edno e kazam ne daj boze da ti zatrebaat vo zivotot toa se zborovite na moja drugarka koja zivee i raboti vo Francija i toa tokmu na ovaa problematika.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
22.6.2010 14:59:15   
RPh Anastasija
Здраво на сите,user posted image

Прво да ви се претставам, а потоа ќе дадам коментар.

Јас сум медицински советник на банка за матични клетки.

Да, Маци, се согласувам дека одлуката каде да се доверат матичните клетки на чување е многу важна.

Што се однесува до примената на  матичните клетки, постојат болести, 70-тина на број, за кои матичните клетки се единствена и стандардна терапија која дава задоволувачки резултати. За многу други болести третманот со матичните клетки дал бенефит за пациентот но сеуште не се прифатени како стандардна терапија. Друга група на болести се во експериментална фаза.
Значи, моќта и способноста на овие клетки да обновуваат и лекуваат  е многу голема. И тие сосема ги оправдуваат големите очекувања што современата медицина ги има.










< Поракaта ја уредил Julie -- 14.7.2010 22:36:41 >

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
23.6.2010 23:32:07   
macci
здраво Анастасија,те молам да ми одговориш на следниве прашања.

ме интересира а верувам и други....

претпоставувам дека ги чувате на две локации поради поголема сигурност,минимум треба да има 100 000 матични клетки за да почне чувањето.е сега кога ги чувате на две локации по 50 000 матични клетки тие 50 000 се испод минимумот ,како би ги надокнадиле до 100 000 или повеќе ако недај боже како што викаме сите би затребале.
дали и како ги размножувате матичните клетки има ли друга метода за да се намножат?што би правеле пример ако требаат повеќе матични клетки од дозволениот минимум?
дали е точно дека треба законска рамка за да се размножуваат матичните клетки?
сретнав податок кој вели дека од земањето на матичните клетки 6 часа е нивната виталност а после тоа драстично опаѓа нивната виталност и квалитет.дали е тоа точно?
пример: ако пациентката би се породила од 23-04 часот,после колку часот доаѓа ваш човек по собраниот матерјал? имате ли мобилна екипа која би дошла во било кое време во било која болница да го подигне матерјалот(крвта од папочната врвца)?
и како ви е организиран транспортот,за колку време стигнуваат матичните во "вашата" банка?

поздрав


< Поракaта ја уредил macci -- 23.6.2010 23:40:41 >

(Одговор на членот RPh Anastasija)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.6.2010 0:15:39   
macci
еве го изворот за виталноста на матичните клетки,значи што побрзо тоа подобро.
извор А1:
ЦИТАТ:
„Виталноста на матичните клетки е шест часа. По шестиот час клетките почнуваат да изумираат. После 24 или 48 часа можат да се замрзнат клетки со виталност од 30 или 40 проценти, што е голема грешка“, изјави таа.

< Поракaта ја уредил Admin -- 24.6.2010 22:01:16 >

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.6.2010 16:20:42   
RPh Anastasija
Маци. се согласувам дека тоа се прашања на кои мора да имате одговори пред да одлучите за банка за чување на матични клетки.
Би можеле и овде да разговараме, но има нешто што лично треба да го видите, а потоа сами пресудете каде ќе го доверите чувањето на матичните клетки.

< Поракaта ја уредил Julie -- 14.7.2010 22:37:45 >

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.6.2010 21:54:04   
riba79
A za kogo e besplatno cuvanjeto na maticni kletki?samo za odredeni familii koi imaat takov slucaj na leukemii? pozdrav

(Одговор на членот RPh Anastasija)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.7.2010 14:17:53   
Irena1
Podolgo vreme citam za maticnite kletki i se informira. Koi se nivnite pozitivni strani i deka listata na bolesti koi se niv se leci e dolga. No moeto mislenje e deka toa nekako e samo teoretski. Celata rabota mi izgleda kako improvizacija plakas, prakaat i tolku, se molis da ne ti potrebaat. A nedaj boze da ti potrebaat nikoj ne kazuva kako ke se odviva procesot i dali  takvoto lekuvanjeto e mozno vo Makedonija ili samo vo stranstvo

Ve molam ako nekoi ima informacija ili medicinskiot sovetnik na Genoma da posoci konkreten primer vo Makedonija koj sto bil lekuvan so maticni kletki. Kako odel procesot, kade se odvival (vo Makedonija ili vo stranstvo), kolku cinel, koja bolest e lekuvana i se razbira ishodot od lekuvanjeto.
Bi sakala da slusnam takvo iskustvo.






(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.7.2010 15:11:21   
arh_diz
Jas kako sto imam informacija za cuvanje na maticnte kletki vo Makedonija se plakaat okolu 100 evra mislam deka taa suma e premnogu visoka sekade vo Evropa se plaka 20-50 evra

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Irena1)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.7.2010 15:20:50   
beki RR
Кога ќе имам второ дете, матичните клетки од папочна врвца ќе ги сочувам .
Со матични клетки с елечат огромен број заболувања на крвта.
Во америка некои деца сп церебрална парализа, на кои родителите им ги зачувале матичните клетки од папочна врвца , добија можност за поквалитетен живот.Докторите од универзитетот дјук вршат трансплантации на матични клетки од сопствена папочна врвца , ги пуштаат венски сосе крвта од папочната врвца.И што се случува, децата добиваат подобрувања.Иако науката е сеуште далеку од откривање лек за церебрална парализа сепак тоа што го прават во дјук им го подобрува квалитетот на живот на овие деца.
По многу години кој знае што ќе биде и што се че откријат:мене ми е жал што кога бев ремен асо ана појма немав за оваа можност.Затоа мое мислење е дека чоек поарно да дај 1500 евра и да ги сочува тие клетки ,па дај боже никогаш да не притребаат.Никој не знае што носи животот .

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.7.2010 21:47:35   
Irena1
Beki kazuvate slucai na lecenje so maticnite kletki vo Amerika. Kazete mi, ve molam, dali ste cule za nekoj slucaj od ovde vo Makedonija da se tretira so maticni kletki.
Mnogu me interesira nekoe takvo iskustvo, kako se odvivala rabotata.



(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?