|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
8.7.2010 22:33:31   
beki RR
драга Ирена, ние во македонија живееме во деветнаессти век,матични клетки за нас се научна фантастика.
Но, матичните клетки зачувани во банките кои ги нудат услугите во македонија, можат да се искористат секаде во светот.

Тоа се едниставни процедури, но кај нас не знам кога ќе е можно.Во светот барем за невролошки заболувања сеуште се во екпериментална фаза.секој ден напредуваат , но има уште многу работа.

(Одговор на членот Irena1)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
12.7.2010 9:13:13   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

и јас сакав да зачувам но за ЖАЛ финансиските не можевме user posted image


Децата мои беа бебиња пред неколку години, па не бевме исправени пред ваков предизвик.
Инаку НЕ. Јас не би решила да сочувам. Не се работи за пари туку за -чувам да, ми кажаа дека можат да помогнат у лечење на нешто, а у што не знам точно, ама за 20 години ќе дознаам затоа што се напредува со испитувањата user posted image

+ ко што кажаа погоре случај во Македонија постои? Не?

Е фала ви многу! Пријатно!



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
15.7.2010 11:07:07   
jonce
Transplantacii na maticni kletki od koskena srz sum slusnal deka se pravat i kaj nas vo Makedonija na hematologija, megutoa tie podatoci ne se transparentni za javnost. Toa se licni podatoci i ne veruvam deka nekoj bi ne izvestil tocno za koja licnost stanuva zbor i kako odel procesot. A za lekuvanje so maticni kletki od papocna vrvca ne sum slushnal za Makedonija ama mislam deka periodot od 2-3 godini kolku se aktuelni na pazarot e mnogu kratok za da vidime vo javnosta. Vprocem nie gi ostavame maticnite kletki vo privatni banki i tie se cuvaat kako licna sopstvenost a ne vo javna banka kade kletkite bi mozele da se iskoristat za bilo koj. Inaku ne gledam problem vo transplantacija na maticni kletki od papocna vrvca koga znam deka dosega imalo praksa za transplantacija na maticni kletki od koskena srz. Najbitno e da se odbere sigurna banka koja znae kako da gi obraboti primerocite za potoa tie da moze da se upotrebat , a ne da se odbere nekoja banka od kade nema evidentirano slucaj so upotrebeni maticni kletki cuvani vo nivnata banka.

< Поракaта ја уредил Julie -- 15.7.2010 11:21:27 >

(Одговор на членот Irena1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
15.7.2010 11:36:45   
jonce
nesto se sluci so mojata poraka izgleda ima odreden broj na zborovi shto moze da da se sodrzat. kako i da e, pazete shto birate i dobro rasprashajte se za site moznosti i uslovite koi se nudat po bankite. 

(Одговор на членот jonce)
Непосредна врска до пораките: 79
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?