|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
25.12.2009 23:42:46   
nadica
секако да но бидејќи сега немам толку средства не го сторив тоа а се надевам дека за второ ќе бидам во подобра финансиска положба па ќе зачувам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.2.2010 10:07:04   
Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Здравје за второто ако имаме средства би зачувала посекако...Една пријателка се породи 3 месеца пред мене и вика- ке раѓам во Државна, а парите што инаку би ги дала во приватните болници, ке ги дадам  за матични клетки...и така и направија- што донекаде и држи вода


И ние со сопругот ја донесовме истата одлука, ќе се пораѓам на ГАК, а си потпишавме договор за матични клетки од крв од папочна врвка. Во нашиов случај требаше да бираме меѓу матични клетки и приватна клиника и се одлучивме за првиот избор...сепак е долгорочна инветиција за не дај Боже. За клиниката - па и не е толку лоша...3-4 дена ќе издржиме....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.2.2010 14:03:23   
Mammy
http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/02/22/0052006.html

Случајно го најдов текстот на NET.HR..
Јас немам ноту позитивен ниту негативен став кон ова.
Едноставно ми делува се уште не баш испитано подрачје.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
24.2.2010 14:08:38   
BILJANA_G
Zdravje za vtoroto koga ke bide,cesto pati imam razmisluvano za toa.Mislam deka vredi da se investira za decata,za toa ne se zali,za se drugo ima vreme i ke se stavi vo vtor plan.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
27.2.2010 0:59:18   
vale*
licno smetam deka zacuvuvanjeto na maticnite kletki e nesto najdobro sto moze da go napravime za naseto dete.nie gi socuvavme maticnite kletki,neka stojat za sekoj slucaj a da mu se molime na boga da ne ni trebaat.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
27.2.2010 13:36:47   
karla
Kolku sto e golema pridobivkata od zacuvuvanjeto na maticnite kletki,za zal, uste pogolema e  marketinskata kampanja za sobiranje pari od napateniot narod. Se soglasuvam deka treba da se zacuvaat kletkite i deka toa e dobra investicija vo zdravjeto na deteto, koja se nadevame deka nema da ja iskorisitme. Sepak, ima nekolku raboti koi me teraat na razmisluvanje, kako na pr. Najgolemiot broj na ispituvanjakoi se napraveni se vo labaratoriski uslovi,male brojot na lugje koi navisitna imale polza od ova. Drugo, zacuvuvanjeto e na 20 god. Koja e verojatnosta deka kletkite ke go imaat istiot kvalitet kako i vednas po vadenjeto?! i Treto, bankite napravija ogoromen biznis so ova, na denesno vreme 2000e mnooogu znacat, a toa e samo za cuvanjeto, ne daj boze ako ti preitrebaat nikoj ne kazuva kolku ke bide potrebno za intervenciite koi ke treba da se izvrsatuser posted image Zalam sto sum vakov skeptik, no toa najverojatno se dolzi na nedoverbata sto ja imam kon site marketing kompanii, kon vladata i kon se za sto ne lazat sekojdnevno.
kako i da e, jas sum ZA zacuvuvanje na maticnite kletki, no so toa sto ke se dadat podobri uslovi i ne daj boze na onoj na kogo ke mu pritrebaat da ne mu se zemaat doponitelni sredstva za da gi iskoristat. Toa bi bilo dobro za pocetok

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
27.2.2010 14:38:57   
Adrijana
Sakav da zacuvame, no sredstvata ne ni go dozvolija toauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
27.2.2010 16:54:33   
Annabel
Карла,

и ние многу размислувавме со мм и се плашевме од маркетиншки трикови, дури и докторката што ни ја продаде услугата не бешемногу убедлива....но сепак читавме на интернет и се консултирравме со пријатели кои работат во областа на медицината и заклучокот е дека медицината сепак оди напред, она што не се лекува денес, ќе се лекува утре. Она што не се лекувало вчера, се лекува денес.

Некако ги ставивме работите на вага и се откажавме од пороѓај во приватна клиника, и наместо таму, 1400 еур ги инвестиравме во крв од папочна врвка.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
27.2.2010 17:44:59   
riba79
со која фирма склучивте договор?зашто гледам дека цените се од 1750 евра па нагоре.поздрав

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
28.2.2010 1:27:18   
Annabel
Со Био-Стем, со тоа што ние потпишавме договор за зачувување на крв од папочна врвца.

Има опција покрај крвта, да се зачува и папочната врвца за 1700 еур.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
28.2.2010 10:57:09   
riba79
krv od papocna vrvca ili del od nea?sto e razlikata? a sto se odnesuva do parive se plaka na rati ili odednas?fala odnapred

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
28.2.2010 13:53:59   
Annabel
Ние земавме само крв, без папочна врвца.

Се плаќа на 8 рати.


(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
28.2.2010 14:00:31   
Enika
Брат ми и снаа ми земаа од папучнат врвца...и јас би земала здравје да сум финансиски добра. Што е сигурно сигурно е.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
1.3.2010 19:38:48   
makikocani
Pa bi zacuval zs da ne :D:D

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
17.3.2010 14:34:10   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Jas mislam deka toa se preporacuva na semejstva sto imaat nekoja nasledna bolest a moze da se leci so niv. E sega jas cuv deka ako dozvoluvas od niv da se koristi i za drugi lugje e besplatno, no ako gi cuvas samo za najbliskite se plaka. Pojma nemam.


Nie malku podetalno se informiravme i zemavme i paketce vo koe so se pakuvaat m.k. no ne od belgiskata Cryo-Save ami od holandskata Stamcelbank nederland  so se naoga vo Leusden.
Vo brosurata stoi deka imate 3 alternativi za koristenje na m.k;
1-Da se zacuvaat za svoja upotreba
  Kosta;195 Evra za vadenejto na m.k
             100 Evra za godisno cuvanje na m.k
2-Da se cuvaat za svoja upotreba i da se vo javniot registar za opsta upotreba.
  Dokolku se odlucite na ova toa ke znaci deka tie ke mozat da gi pobaraat m.k od vas dokolku imaat potreba a vasa ke bide odlikata dali ke se soglasite i ke gi dadete ili ne.
  Kosta;195 Evra za vadenjeto na m.mk
             100 Evra za godisno cuvanje na m.k
             Znaci isto kako i prviot prelog
3-Da gi poklonis.
  Kosta:besplatno

Imate dosta informacii i na www.stamcelbank.nl
                                           ima i na angliski

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:31:09   
Mammy
Ајде да ве информирам за сите заинтерсирани за зачувување матични клетки.
УНИБанка одлучи да доделува наменски кредити конкретно за таа намена.

Веќе се во договори со четирите фирми во МКД кои ја вршаат таа декност.

Повеќе детали ќе има на нашата веб страна www.unibank.com.mk, а кој сака нека ми напише ПП, па ќе ви ги испратам условите.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:38:36   
matushka
Mene doktorot me prasa 20 min pred da se porodam dali sakam da cuvame maticni kletki i ja ko grom od vedro nebo mu se javuv na mm da dojde da potpiseme. Uposte ne pomislivme ni na cena ni na nisto, sepak zdravjeto na moeto dete nema cena. Povazno mi da dadam 1300 evra i da gi investiram u zdravjeto na sinot i da se porodam vo drzavna ustanova otkolku da se porodam u privatna bolnica i da recam, nemame pari za cuvanje na maticni kletli.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:41:22   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Povazno mi da dadam 1300 evra i da gi investiram u zdravjeto na sinot i da se porodam vo drzavna ustanova otkolku da se porodam u privatna bolnica i da recam, nemame pari za cuvanje na maticni kletli.


Ова нема врска едно со друго...Тоа е одлука која треба да ја донесат родителите...Едно е одлуката дали ќе се зачуваат матични клетки,друга е одлуката дали ќе се породиш во државна или приватна болница...Аман веќе со тие препукувања и наметнувања на мислења...Кажете став и крај!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:44:50   
matushka
Tokmu toa i go pravam, go kazuvam mojot stav. Ne go NAMETNUVAM moeto mislenje, da ne se razbereme pogresno!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:48:45   
Annabel
И ние бидејќи немавме доволно финансии, избравме државна клиника и матични клетки....а  и добра врска си најдовме на ГАК.


(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:55:11   
matushka
Eej, Annabel, kako e bebusot? Dobri li ste?

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
18.3.2010 14:58:48   
Annabel
Супер сме, фала. Еве го си спие до мене. 

Да ви кажам и тоа што зедовме матични клетки некако ме прави да се чувствувам подобро....не знам колку се применливи сеуште, т.е. не знам дали да верувам, ама пак верувам во развојот на медицината и немам грижа на совест.

А веќе заборавивме дека ги оставивме,  се додека не ни се јават да платимеuser posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
19.3.2010 14:50:07   
lavanda_007
da

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
31.3.2010 13:46:09   
TRANSTAR
za zal ne.
no imam negde citano (ne se sekavam kade) se cuvale i maticni kletki od mlecnite zabi.
znae li nekoj za toa.

(Одговор на членот lavanda_007)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали би се решиле да зачувате матични кле...
6.4.2010 0:45:01   
sinolicka
nie gi zacuvavme maticnite kletki vo heltmed,a gi nosat vo grcija. se nadevam deka napravivme dobar izbor, a uste poveke se nadevam i se molam da ne ni trebaat nikogas

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?