|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 16:38:29   
Еца
Кој е вашиот начин на заспивање на вашето најмило? Мартина сега знае да заспие и сама, но често пати ме бара да легнам до неа да се гушнеме и заспива.Додека беше помала обавезно заспиваше со песничка, значи така се смируваше и кога плачеше, постојано и пеев.Сега Мила ја нацицувам и веднаш ја враќам во креветче и сега за сега сама заспива, а за понатаму ќе видиме, но песничките ни се веќе испробани, па ако затреба ќе ги обновувамеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 16:48:03   
BEBICA
jas Monika posle banjanje ja legnuvam na krevet kaj nas posto uste ja dojam, jas ja dojam na krevet i taka zaspiva, a posle ja prefrluvam vo krevetce.Moram da se pofalam nokeska monika se probudi vo 12h i do 6 saat abajle ne se probudi.Se nadevam deka toa e znak deka ke spie cela nok.Pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 20:32:56   
mimicka
Posle banjanje go dojam na nasata spalna i dusicka si zaspiva pa go prefrlam vo krevetce. Preku den koga mu se spie ne zaspiva sam mora da go nunkam ili da go dojam za da zaspie.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 21:28:05   
marku
Klara si zaspiva sama na spalna , a posle ja prefrlam vo krevetce ,moram da kazam deka e edno od retkite deca sto nejke u race da zaspivauser posted image

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 22:39:10   
mis.
Мартин е веќе голем и сам си вика кога му се спие јас само топлам млеко додека тој ги облекува пиџамите го испива млекото и сам си заспива.Стефан го бањаме, го дојам и заспива.Неможам да нишам дете за да заспие ме фаќа нервоза.

(Одговор на членот marku)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
11.8.2009 22:55:04   
Natasha5
Jana koga e najadena sama zaspiva ama mora da sum do nea nekogas,a poveketo pati sama zaspiva.Nema potreba od niskanje barev sega za sega daj boze da ne smeni.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.8.2009 0:48:46   
nadica
nadica ne se uspiva ako ne cicauser posted image i za preku den go tempirame spienjeto so cicanjeto (a cica kaj mene vo skut a jas na fotelja do nejzinoto krevetce) navecer posle banja obicno cica i se uspiva a eve od pred nekoa vecer ima nova finta se nacicuva i se budi spremna za igra min uste 3huser posted image

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.8.2009 9:51:06   
natasha
luka poso e pogolem si zaspiva  sam a dodeka leon e mn tezok na zaspivanje,poso dolgo vremego nisav sega imaam nova finta ja stavam pod negovata glavicka mojata pizama i taka si zaspiva,ama zatoa pak nekolku pati vo nokta se budi,mn cudno detence,preku den spie bez problem,a nok samo stanuva,de mleko,de cucleto mu padnalo,de se zavrtelo natamu navamuuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.8.2009 9:57:29   
mother 29
Mарко до скоро го возев во количката, кругови околу трпезариската маса правевме ама сега легнуваме на спална ,со шишето млекце и така го тепкам по газето и заспива за 10-15 мин.Ама шо мака додека беше бебе ,се со носење во раце и нишање...леле кога ке ми текне.. 

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.8.2009 9:59:01   
mami
Лука многу малку го нишкавме, дали еден месец се на се...до кај 4-5 месеци ке си го испиеше млекото ке го дигнам да ждригне и ке заспие.
Па после следеше еден период кога се нишкавме и му пеев и после одеднаш почна да се мешколи целиот ако пробаш да го нишкаш и само ке го спуштев во креветче и ке се поврти два три пати и ке заспие. После тоа почна да му станува тесно креветчетоuser posted image па го пие млекото и се врти и превртува и заспива кај нас на кревет па го префрламе во неговото креветче. Срекна сум што така заспива, неможам да замислам да земам сега да го нишкам до бесвест

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
12.8.2009 10:08:18   
big_mama817
sin mi koga bese pomal zaspivase so niskanje vo raka a sega zaspiva na spalna so siseto so sok vo usta inaku obavezno pie i mleko pred spienje a da i jas da sum pored nego koga zaspivauser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.9.2009 10:23:05   
profesorica
Дамјан до година дена го заспивав во раце а сега сам заспива на спална се превртува до бесвест. и на крај заспива.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
8.9.2009 19:33:13   
ripce
Моето синче е навистина тешко за заспивање, вака скоро и да не плаче ама кога ќе му дојде моментот за заспивање...тешко мене... добро што навикнав и знам како треба, зашто во почетокот не знаев што да направам за да заспие.
Го бањам, го оставам на спална да се превртува, си играме и кога ќе се умори му давам адаптирано млеко, му ставам цуцла во устата, го завалувам и го нишкам и му пеам додека не заспие. Откако ќе заспие го ставам во креветче и до утре 7-8 часот за цицање не се буди.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:36:23   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

има вашетп дете некоја омилена играчка со која заспива или навика како да заспие?
Лука има едно кученце во бебешка облека, се вика Шарко, и откако ке го испие млекото, го гушка Шарко и така заспива. Знае и сред нок да стане и да го побара кај му е, ке си го гушне и ке продолжи да спие

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Mojot Luka nema nekoja igracka sto spie so nea ama ako igral so nekoja kola vo tekot na denot obavezno ja zema za spienje i cela vecer mene me bode vo rebra, i na nego se slucuva vo sred nok da stane i da ja bara pa zatoa mora cela vecer da bide do nego.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Nie maka macime so navikive za spienje. Preku zima sum si doma i si vospostavuvam rutina, vecera, kapenje, casa mleko, prikazna vo krevet i spienje. E arno ama cim ke dojde leto pocnuvam da rabotam i nekoj drug ja cuva i nisto so rutinata. Sega svekrva mi nejke da ja nosi vo nejzinata soba da spie tuku ja ostava vo dnevna, koga ke dojdam od rabota jas ja premestuvam, taa u sred nok se budi i doaga kaj nas u krevet i bog da cuva, maltretiranje i za nejze i za mene, ama aj dokazi im na lugevo, bas im e gajle.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Син ми има навика до доцна да игра на компјутер, а јас пак да викам по него да си легне.

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Син ми откако ќе го избањаме и откако ќе цица, си го гушка кловнот МЕКУШ и се превртува 100 пати додека не заспие во некоја шкљ положба па после мм го мести во креветче.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

добро е, мислев само мојот сака да спие во чудни позиции

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Kerka mi otkako ke ja izbanjam i otkko ke i ja isusam kosata ni treba edno 20 minuti poradi toa sto bega i na toj nacin si igra a jas ja brkam po spalnata posle ja dojam i taka zaspiva na spalna opkolena so pernici i pred nie da si legneme ja prebacuvame vo krevetce.



(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:41:23   
mami
се повеќе нашето заспивање е вакво- се бањаме, пие млеко, си го гушка Шарко (да не речам му го јаде увотоuser posted image ) и почнува да се превртува...заспива дури откако тој што е со него- јас или мм не почне да заспива, па некогаш се случува ние први да заспиеме а тој после насuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:42:38   
mother 29
и ние слично,само без Шарко..и без мм...стрикно јас со него,сама!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:46:29   
mami
ако го успивам јас, заспиваме побрзо а со мм може и два часа да се успиваат, па си прават муабет, па бараат играчки...смешки се, ама неможам јас секогаш да го успивамuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:47:40   
profesorica
ние моментално сме вака:

ќе цица и го оставаме сам во негова соба.На креветчето негово, едната страница е извадена и е споено со еден кревет и ќе почне да станува и да отвара врата.пак го враќаме во кревет и тој цел се кикоти, сака да си игра, мисли го бркаме.ние сериозни и пак го легнуваме и оставаме сам и ќе види не види ќе почне да се превртува, некогаш плаче, па го оставам некоја минута-ја пробувам методата контролирано плачење.и на крај ќе заспие.ние спиеме во соба до неговата со отворени врати и одма штом мрдне го осеќам и станувам, некогаш почнува да ќенка, и легнувам до него да го смирам, некогаш цица и така.напредок е што спие сам во соба ама сеуште цица и ќе морам да го одбивам.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 11:51:10   
zami
Mitko zaspiva sam, ama mora da se pro~ita kniga pa posle.

Se slucuvalo da go vratime od gosti zaspan, i dodeka da go preslecam toj otvoril oci i vika a kniga da mi procitas

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 12:20:32   
mis.
Стефан го ставам во веќичката го легнувам во креветчето му го давам шишето во рака(сам го држи од 10 месеци) и пиејќи млеко заспива.Го оставам сам во соба да го научам сам да заспива.Големиот син уште ме бара да го држам за раче додека заспие па второво го учам без мене.user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 12:28:41   
niki
Ние досега сме поминале многу фази на заспивање. Сега најново ни е одиме во нејзината соба и прво таа ми чита приказни  и кога ќе се измори ми ја дава книгата јас да и читам и така заспива. 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 12:32:26   
nadica
до сега само свекор ми ја има успеано да ја заспие 2-3 пати инаку само јас user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 13:26:46   
STRUMFETA
на секој  начин имам пробано ,ама дефинитивно само во раце успевам да го заспијам.По цел ден се дрзиме во раце,а навечер е хорор филм.Се луламе ,се луламе се луламе......и тоа со саати ,па веке мислам сите коскички  на раце ме болат.А да го земе некој друг еве и мм,нема шанси,плаче и само плаче.Узасно е.И само сто го ставиш на кревет се буди.Понекогаш се случува да заспие и во релаксатор ама тоа поретко. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 13:28:10   
profesorica
еее штрумфета и ние до годинка бевме како вас исто-не се секирај се менуваат децата, ќе почне да си спие сам само трпение-спасение.и јас мислев дека никогаш нема да се спасам од успивање во раце ама не било така.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
19.10.2009 14:11:48   
mother 29
user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

на секој  начин имам пробано ,ама дефинитивно само во раце успевам да го заспијам.По цел ден се дрзиме во раце,а навечер е хорор филм.Се луламе ,се луламе се луламе......и тоа со саати ,па веке мислам сите коскички  на раце ме болат.А да го земе некој друг еве и мм,нема шанси,плаче и само плаче.Узасно е.И само сто го ставиш на кревет се буди.Понекогаш се случува да заспие и во релаксатор ама тоа поретко. user posted image user posted image user posted image









потполно те разбирам.истото беше и кај нас.и си викав кога еднаш ке почне сам да заспива.еве ..дојде тој ден
ке биде и кај тебе!


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 19.10.2009 14:13:18 >

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?