|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 19:06:58   
mother 29
те разбирам ккао тие!
мегутоа дали мислиш дека навистина и се спие кога ти два саата се трудиш да  ја заспиеш а таа абер нема?!!!!може треба ептен да се изигра и измори за да заспие сама!
јас го имав проблемот со Марко,ама го решив на начин што го оставав да се преигра и сам да бара да заспие.не по саат ,туку по потреба.знам дека така нема некој си баш ред,ама важно функционира.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 19:47:58   
Maca25
и јас ја оставав Нина да се умори, да се изнаигра, ама после тоа беше уште понервозна и неќеше да спие.
Да не знаеш како да постапиш више!!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 21:48:19   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

те разбирам ккао тие!
мегутоа дали мислиш дека навистина и се спие кога ти два саата се трудиш да  ја заспиеш а таа абер нема?!!!!може треба ептен да се изигра и измори за да заспие сама!
јас го имав проблемот со Марко,ама го решив на начин што го оставав да се преигра и сам да бара да заспие.не по саат ,туку по потреба.знам дека така нема некој си баш ред,ама важно функционира.




Mother posto ona ima rutina malte ne vo isto vreme sama bara gi trie ocinjata, zeva i kenka no koga treba da legneme zboruvam za preku den ona se igra bre i kako sto veke rekov sum ja ostavila i uste ponervozna e se dodeka ne ja zemam vo race.
Jas i imam od mala nametnato koga da spie i sega sama bara no vo race a ja ne sakam vo race.Bi sakala da naucam nnekoja finta bilo sto da ja legnam peam ja ceska po kosickata i so siseto mleko da zaspie no nema sansi taka.
Ona pokazuva znaci deka i se spie duri ako sme nadvor pocnuva da paga koga odiuser posted image user posted image user posted image user posted image i koga ke dojdeme doma se i se spie se dodeka ne dojdeme na krevet i i davam mleko ke si go ispie polu legnata nema tv samo muzika i toa uspavanki jas ke se uspijam pred neauser posted image user posted image user posted image user posted image a ona aber nema.
Tesko mene se nadevam deka pred da trgneme vo gradinka ke nauci da spie sama a toa e do septemvri.user posted image user posted image user posted image

I da dodadam za ovie 17 meseci i koga bila najumorna ne se predava bre da zaspe uste nervozna e i kenkava ma nema sansi ne se predava mi se slucilo da ne spie po cel den i duri vecerta nnormalno na cice i zaspiva za 5 min.No toa nema da bide slucaj koga ke se odbieme skroz posto imame samo uste eden podoj pred spienje.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 22:48:42   
jovanka
Bebice sto ke pravime jas i ti so zaspivanje so ciceuser posted image vo posledno vreme mnogu saka da spie do sestra mu i mu raskazuvame prikazni ama pak bara cice ke bide postepeno stom izdrzavme do tuka posle e polesno kako sto rastat.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.4.2010 14:38:58   
Палешка РР
Со нишање, нормално user posted image , ама сега има нова финта..ме фаќа со рачето за блузата и кога ќе сакам да и ја тргнам раката нежнооо и да ја ставам во креветче, таа се буди...па нова тура нишање...и така. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.4.2010 14:59:07   
Leonida
Со шетање и пеење, па кога ке се зашемути седнувам на кревет и продолжувам со нишкање. Постепено се намалува темпото и на крај во креветче ја ставам. Како и да е долго траеuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.4.2010 15:03:41   
Весна
ууу Палешка, јака ти душа. Јас Јана одамна ја одучив од нишкање. Сега кога ќе стане кенкава и одминале саат, два, знам дека и ` се спие, само ќе ја спуштам на креветот, таа ќе си го фати палчето во уста и кома, веднаш заспива user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.4.2010 16:50:00   
Maca25
Ние сега имаме нов начин на заспивање: се бањкаме, облекуваме пижами, зимаме меме (млеко) и цуце и правец во спална, на мир и тишина, на креветот на мама и тата и прво пие меме, па кажува се што знае, набројува баба, деде, мама,тата, тете, пепе... и јас мора за секој човек да и кажам дека нана и после ќе ме гушне мене и заспива. И јас со неа заспивам, па мм ме буди за да ја префрлам во креветче.
Фала богу, нема веќе заспивање во раце!!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
25.5.2010 12:56:31   
Џесика
до кај 5-6 месеци го успивав со нишање во раце, и со РИНГИ-РИНГИШПИЛ стандард, и тогаш само јас и свекрвами успевавме... после стана многу тежок за во раце па оттогаш до ден денес уште заспива со нишање на нозе... ќе си седнам на кревет, ставам перница на нозете, го легнувам и лево-десно, лево-десно, ем јас не се килавам и шетам низ цела соба... ем ефект невиден... Бебице, пробај така...  башка, пред некој ден земав да пробампак по старо во раце со истата песничка, почна да се смее, мисли го играм... па пак на нозе... полесно ми е, секој така може да го успие...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
25.5.2010 13:55:54   
nadica
надица откога не цица се успиваме со нишкање и мир додека таа прашува се и сешто јас се преправам дека спијам што најчесто и се случува да заспијам пред неа user posted image па ја ставам во креветче без проблем

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
28.7.2010 23:17:17   
oli_naum
Do sega nemav nikakov problem so zaspivanjeto na Stefanija koja ima 4 meseci i edna nedela. ja cicav i si zaspivase odma do sabajle ama denojve nesto mi smena bara da spie so mene i samo sto ke ja stavam vo krevetce se budi. mi e strav da ne se navikne da spie so nas vo krevet a ne sakam nikako zato sto vcera spievme zaedno i se iskicmiv.pA ke vidam kako ke e natamu poz

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.7.2010 9:41:25   
Martins mom
заспиваме во рацеuser posted image user posted image user posted image user posted image ...се нишкаме 2-3 часа, за да поспие пола саат...на ниеден друг начин не сака, се е испробано.
ќе се мачи, ќе плаче до зајдување, нема да заспие се дури не го земам во раце...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.7.2010 12:18:08   
baby mama
Ја легнувам на спална и ја заградувам со перници да не падне, и ја оставам сама да заспие. Ама додека заспие се врти, си гуга, па кенка и се така додека не заспие.user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
29.7.2010 22:08:36   
suzeto

i nie imavme problemi so spienjeto,sega e golem sam si spie ustvari nikogas nema receno mi se spie do sabajle da sedi i ke sedi,ke padina za spienje i ne se predava stom mu se sospie toj stanuva i odma pocnuva da trca igra i tn.moja prijatelka mi ima receno dobro detevo tvoe mu se spie nekogas ne sum go videla ni da pobara ni da se prozeva,dodeka bese bebe so nisanje vo race i toa da se setas niz soba taka skoro do 1 god.tesko bese mnogu,pa go staviv vo lelajka tie poranesnite zeleznite,ne se drzese vo race kicmata i den denes me boli,potoa fatija gorestini i go staviv vo krevetce ama so nego da lezis so saati ama si rekov poarno vaka nego vo race i veruvale ili ne do zimata toa bese taka i sega zaspiva sam samo so otvorena vrata obavezno,napravi belja i go iskarav i od toj den mu rekov e sega ke spies sam i nemoj da ne si zaspal zas ke jajs cotek i taka sega stalno mi vika jas spijam sam zas go isturiv jogurtot pa ti zas me ostavase sam da ne odese po drva...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.9.2010 0:05:12   
Палешка РР
Во последно време сака да лежам до неа, а таа со прстето ми фаќа во око, чудна работа user posted image Така заспива, не сака нишање повеќе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.9.2010 1:31:43   
Snowhite RR
Михаил обратно, заспиваше скроз сам, без нишање, без ништо, а сега во раце со нишање, море во последно време ни така не можам да го заспијам, не знам и јас сама како го заспивам, со нишање, со шетање, со пеење, па тишина скроз, зошто ако има ТВ или некој ако зборува веднаш се врти да види кој, како, зошто, ептен е радознал, а кога беше бебе со Тв, со музика, со зборување немаше гајле, секако заспиваше, сега ептен ретко да цица и со едната рака ме фаќа за лице, за нос и така некако ќе заспие, ама така многу ретко се случува и да се заспие по пола саат ќе се разбуди, па ќе го кренам в раце ќе го презаспивам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.9.2010 9:03:03   
anedespo
И со двајцата е лесно. големото сака да го галама за ноџето или по косата, а малото или ова истото, или се гушка со мене и ми заспива на стомак

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
6.9.2010 9:36:30   
mama26
duri sega na 4 godini sam go legnuvam inaku zaedno sme zaspivale.od bebe.bez niskanje cepkanje.ama da me gledal da sum so nego.so muabet da receme zaspivase user posted image .

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.9.2010 18:31:33   
mosa
iako tinoi e pogolem seuste se uspivame so cicanje ,go banjam go oblekuvam legnujvam do nego pocnuva da cica  i po nekoe vreme spie.koga ubavo ke zaspie se izvlekuvam od krevetot  i si spie.posle nekolku saati go legnuvam na negovoto krevetce. i prodolzuva so spienje.isto taka i na rucek samo sto na rucek spie na nasiot krevet.mnemam problem so uspivanje i stanuvanje noke tuku neznam kako da go odbijam od cicanjeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.9.2010 19:34:33   
lukas
nie isto mosa taka zaspivame,no nie mlekoto adaptirno go dopiva na polovina kopje,i koga ke go dopie se vrti nakaj mene mu ja stavam cuclata i zaspani sme,isto taka i za rucek,a sme 7 meseci..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.9.2010 19:47:28   
Twins
gi legnuvam vo svoite krevetcinja, vo nivnata soba mu posakvam dobra nok  i zaminuvam od soba user posted image .

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.9.2010 21:12:26   
mama26
eh twins i jas taka bi pravela mm da e tuka.te svakam user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.10.2010 23:54:47   
brineta88
Od koga napolni 6 meseci ne sakase nikako da zaspiva i od nemaj kade go nisav vo pernica. I sega uste go nisam, ke si go ispie mlekceto, ke go baknam i nanouser posted image

< Поракaта ја уредил brineta88 -- 16.10.2010 23:55:08 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
17.10.2010 1:13:11   
STRUMFETA
Nie posle horor od nokite so lulanje  do negde 8 meseci pocnavme da zaspivame so tato, i toj metot se pokaza kako najuspesen.I ete i sega taka zaspiva.Mm ke go gusne ke go pocesa po kosickata , a Filip ke go gusne meceto i nankaaaaat zaedno.Najubavata slika ,koja mnooooogu me razneznuva.
Mene toa ne mi uspeva pa zatoa koga maz mi ne e tuka kosa mi se kreva od zaspivanjeto koe e mnooogu docna i edvaj so molenja i brkanje okolu krevetot pa pesnicki na kompjuter pa menenje pernici,300 cuda a efekt-nikakovuser posted image user posted image

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
17.10.2010 14:22:24   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

заспиваме во рацеuser posted image user posted image user posted image user posted image ...се нишкаме 2-3 часа, за да поспие пола саат...на ниеден друг начин не сака, се е испробано.
ќе се мачи, ќе плаче до зајдување, нема да заспие се дури не го земам во раце...



Леле, Martins mom, исто и јас! На почетокот убаво си заспиваше, а сега не само нишкање, туку мора и да пејам на глас. Ако престанам кенка, па и тој пее со мене, прави ммммм.... И за да поспие пола саат. И тоа само кај мене. Кој сака друг нека го земе, вреска. А кај мене се смирува. Кога ќе почнам на работа, јака им душа на бабите што ќе го чуваат. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?