|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
25.12.2010 21:47:09   
baby mama
14 meseci ima kerka mi, ama odamna ja nauciv taka pred 2-3 meseci. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 9:04:04   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Моево во негов стил си заспива - на цицеuser posted image


И моето, освен кога го заспива некој друг, ако не сум дома јас, тогаш заспива не му треба цице


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 9:45:12   
Felly RR
И моето кога беше помало, некаде 5-6 месеци, со мене заспиваше со нишкање, а со татко е в креветче, и малку во креветче тој ја нишкаше. Јас бидејќи одев на работа, тој секој ден ја заспиваше, и си реков-кога со него може така да си заспие, па зошто мене да ме боли половината од нишкање. И почнав да ја легнувам в креветче, а јас легнував до неа, на спалната. Прво ќе почнеше да се врти, да игра, да тропа по креветот, а јас демек спијам, и ќе си заспише и таа. Е сега се случуваше да почне да плачи, и тогаш ја кревав, и ја занишкував малку. И за брзо време се научи сама да заспива, и сега само ја легнувам в креветче, ако е ептен уморена одма заспива, ако не си поигрува, се повртува па заспива.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 10:04:27   
Палешка РР
И Миа е во клубот на заспивачи на цице user posted image  а со дадилката и од седење може да заспие, толку лесно user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 10:06:24   
Martins mom
Стално е така...дури ме гледа мене - нема шанси да си заспие самuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 11:04:27   
Snowhite RR
Ете вчера на пример, свекрва ми го чуваше и обично кај 13,30 му се приспива, а  јас до 14 часот на работа, се скапав од брзање да не се мачи за спиење, кога си појдов заспан и свекрва ми рече многу лесно заспал. И само се чудам зошто со мене така не можеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 11:08:08   
Џесика
Зошто ние сме предодредени да ни ја исцицаат крвта user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 23:17:27   
Snowhite RR
Е вечерва ме „зафркна“,user posted image го зареков и заспа без цицање, ама по пола саат се разбуди и му дадов да цица, можеби ќе презаспиеше и без тоа, ама заради моите гради, преполни ми беа морав да му дадам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 23:48:29   
Maca25
Додека ја успивав ќерка ми мислев на темава. значи стварно ние (нивите мајки) сме ко предодредени за крвта да ни ја вадат.
Ја успивав нина од 9.45 до 11. пукнав од нервоза. на спална, со шише млеко, во темница, двете легнати една до друга, она станува, скока, пее, збори, игра, се превртува и што уште не, а мене коса ми се крева. Ај и раскажав една приказна, па ајде уште една, па пак првата (Црвенкапа мора два пати), а она абер нема од спиење. Уште ме тераше да и пеам песни за она да игра. И на крај морав малце да и свикам ШШШШШ за да затвори очи и проба да заспие.
Она што ми е чудно кај моето дете е како со други луѓе заспива веднаш, а само со мене тешко. Мислам заспивање од саат и пол е премногу. Пробав неколку пати да ја оставам во креветче со млекце да си го испие и заспие сама, ама веднаш штом го испие млекото почнува да се прекачува од креветот и да плаче.
Овој начин на успивање што моментално го применуваме ми е најдобар, но најдолго трае процесот user posted image . Пред ова ја успивав во раце, па рацете ми знаеа колку ми беше тешко.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
26.12.2010 23:58:41   
Џесика
Маца, стварно алал да ти е како издржуваш... јас веќе после 30 мин почнувам да полудувам user posted image и ние долго се заспиваме, ама Борјан додека да заспие ме држи за дланка и ја штипе со цела сила, на ситно, и се врти премногу... ама штом Нина сака да и пееш за она да игра...user posted image user posted image user posted image се изнасмеав... можеби не е за спиење, што знам...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
27.12.2010 0:01:31   
Maca25
Зева, апла и се спие, дури и сама ме носи во спална за да сме спиеле, ама тоа црвите во газот не и дозволуваат да лежи мирна. Јас пред неа заспивам секогаш. Дури не знам она кога заспала. Се нешто ми збори, раскажува, тогаш и текнуваат некои играчки па ги бара...абе да пукнеш.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
27.12.2010 0:07:26   
nadica
маце како јас да го имам пишувано ова за надица user posted image  само ако не е спиена преку ден може за пола саат да заспие инаку не ни бегаат 2 саати user posted image user posted image user posted image  денес бидејќи до покасно спиеше еве ја до мене уште лудува user posted image   а затоа дека не и е време што вика џесика па и незнам баш user posted image  дете е мене ми се преспива а не пак неа да не и се спие
решение незнам ако некој знае нека ни каже додека сме млади и поздрави т.е пред да шизнеме user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
27.12.2010 0:18:40   
Maca25
некоја нова тактика да примениме, надица а?!?! јас ја пуштам едно пола саат пред бањање да скока на кревет и скока без прекин и мислев од тоа ќе се умори и ќе заспие полесно, ама не, како сила да и дава уште повеќе тоа скокањето. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
27.12.2010 1:25:12   
gvenda
lele maca 25 ve citam i jas se prepoznavam i poistovetuvam so vas
iako mojata kerka e pomala ima 7 meseci nema sansi sama da zaspie ili vo race ili so cicanje ili kako sto vikas so tvojot metod a voedno i moj najbezbolen da lezime na spanla po 2 saati so peenje so raskazuvanje pa se vrti pa trtka pa cica pa tek posle zaspiva eeee jas si mislev deka mi se blizi krajot na toa ama izgleda ke si terame bajagi taka a nesakam vo race em e tesko em ne mi e ubavo podobro e sama da zaspiva bez nisanje
aj ke se izdrzi nekako ama nemam vreme za mene ic i bas koga sakam da si sednam u dnevna da si porazgovarame somm i da gledam tv jas tie 2 saati treba so nea na spalna edno te isto
ama ako vredi se da se napravi za nasite najmili ednostavno pa i sega e vremeto koga ke sedat so nas posle i da sakame nema vcera mi tekna na toa i veruvale ili ne si placev otidov vo idninata i si fativ kako mi vika aj mamo begaj sea ostaj me ili ke idam da se promuvam ili koa ke i e povazno da pie kafe so drugarka i nego so mene
aj zabegav jas ova od umor ke da e pzd do site otidov jauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
27.12.2010 2:12:04   
Maca25
Тоа е гвенда, ќе направиме и издржиме се за нашите малечки.
Со ќерка ми поминавме неколку различни фази за заспивање откако е родена. Најпрво заспиваше со цицање, па откако го изгубив млекото на пет и пол месеци почнавме во креветче и тоа со мм само, она легната а тој преку решетките и дава млеко, потоа само ќе ја свртеше на стомаче и таа си заспиваше. После некое врем тоа не ни успеваше па почнавме во раце, нишкање до бескрај. Па имаше фаза заспивање во дневна пред ТВ пиејќи млеко (на овој начин  најбрзо заспиваше). И сега сме во фаза гњавење на мама додека мама не заспие. user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 9:31:19   
Felly RR
Заспиваше само, а еве сега, јас ја легнувам в креветче - таа станува. Не бара нишкање, само сака да е в раце. Ќе си се гушнеме, ќе го земеме кебенцето, и одма заспива, со седење, со стоење, важно да е в рацеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 9:59:28   
Maca25
Преку ден уште сака кај мене на гради да заспива. Тоа и остана од бебенце. Ќе си дојде до мене, ќе се упика, ќе ги пикне рачињата под моите ракави и за 3 сек. е заспана. А за наечер е друга приказна. Што се нема да пробаме...легни - стани, во раце, гушнати на кревет, во креветче за на крај со плачење да заспие. Пред спиење секогаш пие 250 мл. млеко и мислам дека откако ќе го испие добива енергија за играње и одма е освежена, а не заспана user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 10:50:04   
skorpijana
navecer zaspivaat so mlekoto a denje koga kako nekogas so niskanje nekogas duri i u dubalkite sami zaspiat user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 11:31:39   
Snowhite RR
Тој не заспива насuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 11:56:22   
stojanoskad
Koga se rodi ili prvite 2 meseci se bese nekako lesno.Samo mu davav da cica i tolku zaspivavme.Si mislev,mnogu lesno bilo ova vtorovo za cuvanje.
E posle bevme prikazna za sebe.D o pred ened mesec pocnav da mislam, e sega veke kako da te zaspijam.Pocnuvavme so cicanje, pa prodolzuvavme da se nisame vo race, pa vi kolicka......Ifintata bese koja ke mi uspeaa e prasanje.
Sega sme skoro 7 meseci pa pocnavme da zaspivame koga so cicanje koga samo da se gusneme.
Ama do godinata sigurno i toa ke go smenime,toa cisto da ne ni stane monotono zaspivanjeto.user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 12:04:13   
Tanjat7880
Od kako e rodeno moeto dete si zaspiva samo,ednostavno ima ON takva potreba da bide sam so sebe i da zaspie.Kako bebe prvo go banjav pa go masirav i pravo vo negovoto krevetce go stavav i  izleguvav od soba,denes kako decko se banjame koga treba ili se tushirame,mieme zabi,oblekuvame pizami, POD OBAVEZNO e citanje prikazna(ne sme utnale nitu edna vecer)i so toa jas zavrshuvam,go ostavam vo krevetot vo negovata soba so knigata koja sme ja citale,on ja razlistuva i zboruva,ja gushka i na toj nacin zaspiva.Mene moeto dete nikogash ne mi zaspalo vo raceuser posted image  i za toa malku mi e krivo

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 12:05:51   
arh_diz
Seuste se zaSpivame so cicanje, mnogu retko vo kolicka zaspiva so niskanje.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 13:16:17   
zapce
nie eve veke nekoe vreme pocnavme sami da zaspivame, jas samo ke si legnam do nego a ono samo se vrti, vrti dodeka ne zaspie.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 13:56:11   
ole2004
Eva ja stavam vo krevetceto,se vrti,si zbori na nejziniot bebeski jazik,se ceska po glavceto i si zaspiva.No koga ke se kaci sveki,ke vleze da ja vidi,ke mi ja donese i vika pa ne spie,baba sega ke te uspie i pocnuva da ja lulka.Jas i imam kazano milion pati da ne ja zema,no ne me slusa,da ne se macelo bebeto na babauser posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2011 15:29:08   
penelopa
Син ми си заспива со нишкање во раце. Обично си го испива млекцото тогаш е веќе полу заспан, уште малку се нишкаме до соба и право во креветче. Некогаш се буди штом ќе го спуштам во неговото креветче ама тогаш малку ќе го погалам, си ја бара цуцлата и продолжува со спиење.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?