|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2010 16:37:48   
ikipp
kaj mene maleckoto ima 3 meseci i uste od koga se rodi sama zaspiva,nemam problem,ama so golemkava ima 17 meseci,edvaj ja nauciv da zaspiva sama,sega navecer sama zaspiva gleda televizija, a preku den uste ja niskam vo skut,do koga neznam.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
7.3.2010 16:51:30   
melody
Lele jas ke puknam so spienjeto odnosno nespienjeto nejzino i neznam kako navistina da go resam.Zaspiva cicajki dali bilo popladnevno ili vecerno ne e vazno drugacie ne znae.Ajde toa nekako i da go izdrzam ama vecernovo taman mislam zaspala t e od prviot pat nevecer koga ke zaspie za 15 min se budi kenkajki i ajde pak uspivaj ja edno pola saat toa e znaci okolu 10 i pol navecer i samo sto sum ja stavila vo krevetce pak kenkanje ajdeeee uste 15 min i se rasonila.Vcera vo 2 sabajle zaspa si igrase do togas so penkalata kaj tatko i vo skut i pred kompjuter davajcata.Jas luge se otkazav oci mi se sklopuvaa a za telovo a be sto da kazam i aj od koga se smilostivi vo 2 da zaspie za 5 min pak se razbudi i ja zemavme vo krevet so nas i guskajki se so dvajcata zaspauser posted image

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 12:47:07   
alex_mo
   Мелоди и јас го имам истиот проблем.Преку ден е супер ке заспие цицајки ама нормално без да ме тормози,ама после 19 ч се и смета се е некеко раскенкана.Забележав дека навечер немам доволно млеко,а она сака да цица на 1 саат и сега ја бањаме во 22ч,и давам адаптирано млеко за убаво да се засити и да ме остави да ми надојде млеко преку ноќта.После заспива 15мин,па се нишкаме ,таман мислиш дека заспала пак ги отвора очите.Ке спобудалам од нокното шетање.Синока не и се спиеше ,а не беше ни мирна само цимолеше и заспа дури после 3.Јас веке сум хронично ненаспана.Се пробавме,нарочно ја бањаме подоцна,да се најаде и затоплена да спие ама ништо.Се тешам дека е мала (32дена)ама некако си става навика навечер да ја нишкаме и да спие со мене..Давајте совети...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 13:04:08   
matushka
i mene mi e ova osetliva temauser posted image
iako ima skoro 2 godini, denski zaspiva so dumkanje, a vecer legnuva so nas vo krevet, se gushkame i zaspiva za 2 minuti

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 13:04:43   
dragana_vane
Jas go zaspivam  so gledanje Tv. Veke e golem (13 meseci) i zatoa samiot nesaka lulanje. Mu ja stavam cuclata vo usta i za 3 min e gotov...user posted image Dodeka bese Vidan mal, 1 mesec... i mene mi trebase mnogu lulanje, baska toa jas i nemav dovolno mleko... i mnogu placese nekolku dena se dodeka ne vidime zosto placeuser posted image user posted image user posted image . Normalno prvo dete ti e koj ke ti kaze, koga nisto neznaes?user posted image user posted image user posted image . Neznam kakov sovet da ti dadam, mozebi i tebe mlekoto ti e malku pa zatoa cesto se budi. Ili mozebi mu se poremetilo denot i nokta.. Probaj denski da go drzis bebusot poveke vreme buden...za da spie navecer poveke. Jas taka pravev. Na pocetokot se kapevme vo 8, no mi stanuvase vo 5 nautrouser posted image user posted image user posted image , a mene mi se spiese.. pa potoa pocnavme da go kapime vo 10... Nekogas zaspivase vednas nekogas vo 12.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 14:41:23   
Палешка РР
Синоќа заспа пулејќи се низ стаклото во ламбата од салонот и со звукот од тропалката...Боже, боже user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:01:13   
Leonida
Мене многу ме мачи последниве ноќи. Ке јаде и почнува да хистерише. Пробај дај и пак да јаде-не сака, дај и цуцла-не сака, цело време скокам со неа на кревет за да ја успијам-ништо, шетај низ соба-и тоа не пали и мене ми иде да пукнам. Така се бориме едно 2  саати и конечно ке заспие во раце па морам уште долго да ја држам, зошто ако ја оставам одма се буди иако изгледа дека е квалитетно заспана.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:04:53   
Палешка РР
И Миа така правеше и испадна дека ја болат ушите. А да ја однесеш на педијатар Леонидаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:07:15   
viksa
Leonida, според она што го опиша и јас мислам дека можеби има проблем со ушињата. Се она што го напиша се симптоми за болка во ушите кај бебињата

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:15:03   
Leonida
Мислите?user posted image
Ај ке одам. Само зошто да ја болатuser posted image Ептен пазиме кога ја бањаме.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:29:30   
mamasane
Никола сеуште не заспива сам и било да е дење или навечер го заспивам со нишкање и сака тивко да му пеам, така полесно ми заспива. Колешките ми викаат дека е голем за да го успивам така и да го оставам сам да си заспие, ама жал ми е а и јас сакам да си го држам во раце и да си го гушкам.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 15:36:44   
Cacko
kako znam i umeamuser posted image user posted image user posted image
u zadnje vreme e ludilo,eve sea na pr i se spie i se vristi,2h se galime,cicame,i peam,se niskame i dzabe pa ke zvristi tu mi se smee,abe da seknes.valjda i e faza.i navecer e ista prikaska

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 16:32:55   
Medo
Сама си заспива со палецот во уста. Откако го најде прстето, немаме никаква мака за заспивање.

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
9.3.2010 16:38:25   
mother 29
ај да не ви се жалам ,бетер бев јас...сега пораснавме па се стабилизиравме,инаку.....сеуште ми е чудно како сум живаuser posted image

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 12:46:13   
nadalina
девојки не сум многу присутна на форумот со дискусии ама редовно ми помагате во решавање на некој дилеми. сакам да ве прашам дали знаете каков е законот и како се исплака сега породилното дали е тоа од осигурувањето во фирмата каде работам или е од последните 6 плати кој се книзени на трансакциона сметка??????

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 12:54:17   
mis.
надалина кликни тука имаме тема паричен надоместок
За темата породилно отсуство клкни тука


< Поракaта ја уредил mis. -- 16.3.2010 12:56:29 >

(Одговор на членот nadalina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 16:37:46   
Maca25
До пред еден месец ја успивавме Нина во раце шетајќи ја низ станот, а сега сака само Јас да ја успивам, па морав да менам тактика инаку отидоа рацете. Сега после бањање, одма млеко, и до мене на кревет, се галиме, си зборуваме, и успивањето ни трае 2 саати, ама барем не ја држам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 17:09:32   
ripce
леле Маца25 истото е и кај нас

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 17:18:29   
BEBICA
Ke ve molam za eden sovet posto jas ne sum pametna ne znam sto da pravam.Eve veke eden mesec sme samo na eden podoj pred spienje no i toj nabrzo ke go otstraneme no imam drug problem, neznam poveke sto da i pravam kako da ja uspijam preku den bez da ja drzam ko majmunce vo race i da i peam.Probuvav i sama da ja ostavam ma znaese i po 2 saati samo da si igra i nisto od spienjeto.Posle aj samo na krevet ke si go ispie mlekoto i se vrti i vrti i peam i raskazuvam prikazni ma ni toa nepomaga 2 saati pominati i nisto od spienjeto.
Se dodeka ne ja zemam vo race i odma zaspiva.Ne sakam da ja ucam bre taka.Pomognetemi kako da ja naucam barem so siseto mleko da se uspiva ako nisto drugo.
Dali ovoj period trae dolgo?Sto da pravam stvarno ne znam?A inaku tato nema sansi da ja uspie samo ja i nikoj drug.Place i me bara mene.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 17:22:34   
matushka
Bebica, isto bese i kaj nas. Pocni da ja zaspivas koga stravno ke i dojde vreme za spienje, koga ke se izmori. I jas go dumkav do 1 god i 10 mes zasto pocnuvav da go zaspivam koga jas mislam deka mu se spie. A koga ke se izmori, legni ja do tebe vo krevet, ke se provrtka i ke si zaspie

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 17:27:26   
Maca25
Јас не ја успивам кога ќе и се спие на неа, ако е така тогаш ќе заспие после полноќ. После 9 ја легнувам, гледам се да биде средено до 9, јадење, бањање...

Бебице и мене ми е така преку ден, ја нишкам во раце, пеам, и мора секој ден да ги менувам песните, затоа што од некои веќе плаче и така додека не заспие. Имам набиено километража добра шетајќи ја низ дома. А за навечер е друга песна, поизморена, избањата, ја легнувам до мене со неколку мечиња и во темна соба со мало пригушено светло и прво пие млеко, па после нешто си збори, ги гледа мечињата, само што јас не и дозволкувам да стане. Ако стане готово е, нема спиење. Пробај вака.Може ќе успее.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 17:37:48   
BEBICA
Lele falavi na utehata.Matushka ona preku den sama mi bara gi trlja ocinjata vo isto vreme sekogaa no ne se bre predava.
A za navecer isto ke mi bide koga ke ja odbijam znam ona veke vo 20h e umorma i zeva no ne se predava.Jas ja legnuvam vo krevet kaj mene i veke bara cice aj ke i dadam i zaspiva za edno 20 min a inaku bi bile 2 saati ili 3.
se nadevam deka ke projde, pedijatarot ni rece toa e period koj moze da trae od 3 dena do 3 ili 6 meseci se zavisi od deteto.Toa e period na adaptiranje.No pedijatarot ne me utesi bas koga rece do 6 meseci.
A ovaa moja kako tesko se adaptira mislam do 3 godini nema da zaspie sama.user posted image user posted image user posted image Taka mi bese so spienjeto preku nok do 13 mesec bev dezuren policaec pa preku nok pocna da spie cela nok da ne se probudi.
Uf ajde ke projde se nadevam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 18:07:53   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Ke ve molam za eden sovet posto jas ne sum pametna ne znam sto da pravam.Eve veke eden mesec sme samo na eden podoj pred spienje no i toj nabrzo ke go otstraneme no imam drug problem, neznam poveke sto da i pravam kako da ja uspijam preku den bez da ja drzam ko majmunce vo race i da i peam.Probuvav i sama da ja ostavam ma znaese i po 2 saati samo da si igra i nisto od spienjeto.Posle aj samo na krevet ke si go ispie mlekoto i se vrti i vrti i peam i raskazuvam prikazni ma ni toa nepomaga 2 saati pominati i nisto od spienjeto.
Se dodeka ne ja zemam vo race i odma zaspiva.Ne sakam da ja ucam bre taka.Pomognetemi kako da ja naucam barem so siseto mleko da se uspiva ako nisto drugo.
Dali ovoj period trae dolgo?Sto da pravam stvarno ne znam?A inaku tato nema sansi da ja uspie samo ja i nikoj drug.Place i me bara mene.




Е баш заради ова сум толку убедена дека кога и ако некогаш имам второ дете од прв ден ќе го ставам да спие во свој кревет во своја соба, само да се успива, доела не доела, плачело не плачело. Истата грешка ко тебе ја имам направено и до ден денешен немам најдено решение. Никогаш не заспива сама. Има три години и веќе не ја нишкам но дали дење дали ноќе јас морам да бидам покрај неа за да заспие инаку ќе дежура до истоштеност. Без мене заспива само ако не сум дома инаку каков тато, мама е закон за се.
И јас се откажав од обиди веќе и креветчето и го вратив во спална барем ноќе да сум раат бидејќи се будеше и ништо ни вика, ни плаче, туку ќе ни се пикне во кревет и сите ко сардини.  Да ја враќаш во нејзиниот кревет цела ноќ, таа цела ноќ пак се враќа во нашиот,  без плачење, без ништо си го тера своето.
Нашиот педијатар ми рече да заспијат сами се учат на три месеци, а не на година. И во право беше човекот до тогаш им е толку вкоренета навиката да бидат покрај мајката што треба надчовечки напори да се одвикнат од такво нешто и дури и најмало отстапување пак ги враќа на старата навика.
Се надевам дека ти ќе најдеш некое решение, јас оставам да порасне до пубертет па да посака сама да се откачи од мене, немам  веќе сили да барам решение за нешто што на време не сум го направила.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 18:14:42   
bojanas
Јас како секоја мајка почетник го нишкав првото дете дури не папсав.
Сега си легнуваме си кажуваме во темница и со шептење две приказни и крај- нема зборување потоа и за 15 минути е заспан.
Второто од кога е родено ја ставам во креветче гасам светло и си одам- 5 минути и она е веќе заспана. Ако плаче ќе дојдам ќе ја погалам и пак во кревет и толку. user posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Како го заспивате вашето бебе-дете?
16.3.2010 18:56:13   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Ke ve molam za eden sovet posto jas ne sum pametna ne znam sto da pravam.Eve veke eden mesec sme samo na eden podoj pred spienje no i toj nabrzo ke go otstraneme no imam drug problem, neznam poveke sto da i pravam kako da ja uspijam preku den bez da ja drzam ko majmunce vo race i da i peam.Probuvav i sama da ja ostavam ma znaese i po 2 saati samo da si igra i nisto od spienjeto.Posle aj samo na krevet ke si go ispie mlekoto i se vrti i vrti i peam i raskazuvam prikazni ma ni toa nepomaga 2 saati pominati i nisto od spienjeto.
Se dodeka ne ja zemam vo race i odma zaspiva.Ne sakam da ja ucam bre taka.Pomognetemi kako da ja naucam barem so siseto mleko da se uspiva ako nisto drugo.
Dali ovoj period trae dolgo?Sto da pravam stvarno ne znam?A inaku tato nema sansi da ja uspie samo ja i nikoj drug.Place i me bara mene.




Е баш заради ова сум толку убедена дека кога и ако некогаш имам второ дете од прв ден ќе го ставам да спие во свој кревет во своја соба, само да се успива, доела не доела, плачело не плачело. Истата грешка ко тебе ја имам направено и до ден денешен немам најдено решение. Никогаш не заспива сама. Има три години и веќе не ја нишкам но дали дење дали ноќе јас морам да бидам покрај неа за да заспие инаку ќе дежура до истоштеност. Без мене заспива само ако не сум дома инаку каков тато, мама е закон за се.
И јас се откажав од обиди веќе и креветчето и го вратив во спална барем ноќе да сум раат бидејќи се будеше и ништо ни вика, ни плаче, туку ќе ни се пикне во кревет и сите ко сардини.  Да ја враќаш во нејзиниот кревет цела ноќ, таа цела ноќ пак се враќа во нашиот,  без плачење, без ништо си го тера своето.
Нашиот педијатар ми рече да заспијат сами се учат на три месеци, а не на година. И во право беше човекот до тогаш им е толку вкоренета навиката да бидат покрај мајката што треба надчовечки напори да се одвикнат од такво нешто и дури и најмало отстапување пак ги враќа на старата навика.
Се надевам дека ти ќе најдеш некое решение, јас оставам да порасне до пубертет па да посака сама да се откачи од мене, немам  веќе сили да барам решение за нешто што на време не сум го направила.



lele bre niki problem imame golem.No i koga bese bre bebe pokusavav so site sili se dodeka ne mi zajde na dva tri pati i pomodre nikako ostavanje sama.
Pedijatarot definitivno e vo pravo koga mi rece deka ednostavno sekoe dete e razlicno i ednostavno eden den samo ke nauci se no treba goooolemo trpenie.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?