|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Отеченост во бременоста
21.5.2009 10:58:55   
Еца
Многу честа појава за време на бременоста е отеченоста, и тоа најчесто отечени нозе. Причина се најчесто проширени вени, што најчесто е наследно, а друга причина може да бидат и хормонските промени. Но не се исклучува и зголемениот крвен притисок, пореметување на функцијата на бубрезите или нешто сосема друго. При отоци на нозете не треба долго да се седи,не посебно со скрстени нозе.Движењето е најдобра работа да се поттикне циркулацијата, која воедно и спречува појава на отоци. Преголемото колкичество на сол исто така доведува до задржување на течностите и појава на отоци,затоа солта намалете ја мах. А внесот на течноси,најдобро вода да биде до 3 литри дневно. Туширањето секогаш треба да завршува со ладна вода и тоа од стапалата нагоре.Потое една масажа на нозете е вистински мелем за нив и најпријатен начин за отстранување на отоците.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Отеченост во бременоста
21.5.2009 15:11:09   
Marta
I za vreme na bremenosta i sega posle tolku godini jas go imam ovoj problem.Kaj mene e kako posledica na visokiot krven pritisok i vnesuvanje na golemo kolicestvo sol.I toa postojano mi sovetuvaat deka treba da pijam mnogu mnogu tecnosti,no jas nikako da se naviknam na voda,ednostavno ne mi saka dusata,dve casi na den i toa mi se mnoguuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Отеченост во бременоста
11.6.2009 9:09:50   
Mammy
Ајде и јас како отечена трудница се почувствуав повикана да дадам свој допринос за отоците.
Докторката ми препорача чај од магданос.
Пошто чајот е одвратен, ја прашав дали може да го пијам со Цедевита..а таа ми вели..како сакаш само пиј го..user posted image
И јас не го пијам..

Отоците ги решавам со кренати нозе кога сум дома, а сега кога сум на работа под биро имам кутија каде нозете цел ден ми се кренати...

Многу ми помага и масажата од мм.. user posted image

< Поракaта ја уредил Mammy -- 11.6.2009 9:10:06 >


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Отеченост во бременоста
11.6.2009 9:20:13   
Еца
мамму, а како тоа да пиеш чај од магдонос???Јас Со Мартина кога не можав да се отворам, докторката ми викаше пиј едно 2 л чај од магдонос да добиеш контракцииuser posted image и колку што знам магдоносто треба да се избегнува последните месеци токму од таа причина.Да не знае човек што да мислиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Отеченост во бременоста
11.6.2009 9:47:31   
lide78
Во внесувањето течности количината на кафето и чајот не трба да се смета бидејки тие истовремено се и диуретици-помагаат за исфрлање на течностите од организмот,значи 2-3l вода и сокови

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Отеченост во бременоста
11.6.2009 9:56:00   
Mammy
Е ајде фати им го крајот...
поима нема..ама ете, бидејќи чајот е одвратен јас не го ни пијам...
го замненив со пола кило цреши од сабајле...
е тек тоа каков диуретик е...
одлично...


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Отеченост во бременоста
17.8.2009 10:42:25   
Sara
Мене сега во 9 месец ептен ми отекоа нозете, само за по дома папучи што носам ми се точни, незнам што ќе правам а и рацете богами си ги гледам прстите како ќебапчиња ми се user posted image
Инаку знам дека треба да не се внесува сол, ама јас јадам зготвена храна што е веќе нормално посолена, не додавам сол а јадам па многу сирење.
Пијам доста вода, само ми рекоа да не јадам лубеница и грозје user posted image
Немам покачен притисок и затоа не се паничам ама сепак ме загрижува колку е нормално да ти се отечени нозете и рацете, и дали воопшто е тоа нормална појава?

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Отеченост во бременоста
17.8.2009 10:45:20   
big_mama817
sara za otekuvanje mene mi reko da jadam varen kompir bez sol i magdonos vo salata ednas probav i imase efekt user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Отеченост во бременоста
17.8.2009 10:46:46   
mami
Сара а да пробаш да го намалиш и сирењето? јас не отекував толку, но јатрвами скоро цела бременост, а особено при крајот отекуваше многу, едноставно таков е организмот, ако сепак не си сигурна во себе појди на лекар нека испита од што би можело  да биде..и со лесно 

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Отеченост во бременоста
17.8.2009 10:52:02   
Sara
Магдоносот знам дека не се препорачува многу бидејќи предизвикува контракции, а за сирењето го јадам дека нели млечни производи да внесувам јас пијам по 2 чаши јогурт дневно и едвај 1 чаша млеко, и сакав да надокнадам со другите млечни производи како сирење, павлака и слично.
Па планирам да појдам наскоро во болницата каде ќе се пораѓам па ќе го прашам д-р за тоа.
Инаку мојот матичен гинеколог бидејќи е голем паничар не смета дека отеченоста е нормална, еднаш дури ме прати да испитувам вкупни протеини и слично преку крв мокрача ама фала богу резултатите беа ОК а и притисокот ми е низок до нормален па тоа ме теши.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Отеченост во бременоста
27.8.2009 22:50:35   
happy mommy
Jas sum uste vo 1 mesec od bremenosta i mi se pojavija otoci t.e. poveke licat na plikovi kako od komarec pod lakticite, pa posle na raka i dvete race mi se oteceni a otecenosta varira , i epten cesa, sinoka ne mozev da spijam od cesanje. Sega se prosirija na race,stomak,grb,noze, na desnoto stapalo kaj prstite imam golem otok so crvenilo koj sto poveke boli odosto cesa. Sega mi se pojavi i na vratot i veke pojma nemam sto mi e. Denes bev prvo vo Prolece kade doktorkata me isprasa sto sum jadela , dali nesto me kasnalo , normalno i kazav deka sum bremena i se otkaza od postavuvanje dijagnoza i me prati kaj ginekologot. Toj pak se ogradi od sekakvo mislenje i mi dade upat za kozno na klinika kade sto im bese poveke verojatno deka sum jadela nesto rasipano i me stavija na dieta 2-3 dena stogo samo kompir,oriz, voda dosta i sokovi cedeni, so naznaka deka i do 10 dena ne bi bilo loso da se pridrzuvam do taa dieta, vo kraen slucaj ako pocnam po lice da otekuvam i vrat da primam inekcija. Znaci nikoj ne mi ispita krvna slika niti urina, niti pak mi postavija nekakva dijagnoza tuku se e na pretpostavki. E sega i levata strana na liceto potocno bas pod okoto mi otece i maz mi vika da idam na lekar a mene safra me faka od toa pak niz istoto da proagam. Dali nekoj imal nesto vakvo ili slicno, kako ste se spravile , sto bila pricinata za otocite i dali e mozno da e od bremenosta i kolku e normalno da e toa vo 1 ot mesec od bremenost?

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Отеченост во бременоста
27.8.2009 23:13:35   
Mamicka3
happy mommy за отоци од првиот месец малку ми е несфатливо.Јас почнав да ги имам од 4 месец но тоа до некаде е нормално ,но пак докторот ме прати на испитување на крв и мокрача. Моја препорака ти е да отидеш најубаво на лекар да видат од што е а не да претпоставуваат. 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Отеченост во бременоста
27.8.2009 23:19:35   
Еца
Хепи мами, отоци во првиот месец од бременоста  не е нормално, мој совет, да не чекаш туку веднаш да одите на доктор, бидејќи и утре не се работи ке има само дежурен, најдобро е уште сега да завршиш таа работа. Мислам не да паничам ама навистина ме загрижи се што си напишала, дали до сега било кога во животот си имала нешто вакво слично?

Мислам ако си изела нешто расипано, ќе повраќаш, болки во стомак, пролив, не ми се јасни нашите доктори, леле, се изнервирав, а и гин. што му е работа, мора да те посочи на право место, а не да се оградува од мислење.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 0:27:10   
Aleksandra
Vo vrska so otocite, jas gi imav mnogu za Luka pogotovo vo 9 mesec, ne mi se poznavaa zglobovite, nosev papuci na maz mi so broj 44 i toa tocni mi bea ( letno vreme) nosam 38/39 i sega zamislete kolkavi mi bea nozete, pesacev, ne jadev soleno, piev mnogu tecnosti i pak otekuvav kako balon ama onie basketi...user posted image user posted image . Mi pomagase samo masaza i toa od brat mi, sekoja mu cest i mu blagodaram mnogu sto mene mi gi masirase nozete.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 9:33:28   
Еца
Хепи мами како си денес, дали беше на доктор, леле сум те мислела вчераuser posted image Ајде кога ке се вклучиш пиши обавезно како е ситуацијата со отоците. user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 11:08:52   
Sara
Јас веќе во 9 месец ептен отеков во стпалата - како на мечка ми се хахаха.
Сите викаат отекувале во 9 месец, демек нормално било, ама ниеден д-р што ме виде не ми кажа дека тоа е нормално.
Направив крвна слика и мокрача - вкупно протеини испитував и во крвта беа во нормала а во мокрачата немаше - нели тоа е не дај боже знам за прееклампсија.
Вчера кога бев на д-р дали од трема ми го мереа притисокот и ми беше малце повисок од нормално, ама јас сум со низок притисок и го убедив д-р дека ми е од возбуда.
Кога си дојдов дома го премерив пак и ми беше 130/80 и 125/90 и сега малце се испаничив дали е ова висок притисок и причина за кревање паника, д-р го поврзува тоа со отоците, ама нели веќе при крај па и притисокот малце се качува?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 11:25:07   
kiki_riki
i jas bev vo slicna situacija, obicno imam nizok pritisok, a otekov vo 9-ti mesec poradi malku pokacen no po poroduvaweto se se sredi i sega pak moram da pijam mnogu kafe za da go normaliziram pritisokot, ne znam dali e normalno no ne e nisto strasno

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 19:23:24   
happy mommy
Bev i denes na lekar so mnogu vlosena situacija se ispostavi deka e alergija i od kozno me pratija na ginek. na klinika za da im dadat mislenje dali smeam da primam lekarstva vo infuzija poradi bremenosta. Tamu rekoa deka vo prvite 3 meseci od bremenost strogo se zabranuvaat sekakvi lekarstva zatoa sto moze da dojde do spontan i dadoa sugestija samo infuzija so vit.c osven ako mojot zivot e zagrozen vo toj slucaj da gi primam tie lekarstva. Primiv infuzija situacijata e sega za sega ista i pak me opomenaa za taa stroga dieta so koja normalno ke se drzam , se samo da ne dojde do tie lekarstva i da mi pomine. Utre sum pak na infuzija , mi dadoa i so tecna pudra da se mackam pa ke vidime kako ke pominam. Lele samo big mek mi se vrti u glava a na meni imam kompir oriz i dvopek :(

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Отеченост во бременоста
28.8.2009 19:29:31   
Еца
ма каков бик мек, седи мирна.Леле ајде нека те чува Богородица и тебе и тоа малото во мешето, немој да си помислила да јадеш нешто друго освен она што ти е кажано.Ајде сите сме со тебе и чувај се милаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Отеченост во бременоста
30.8.2009 8:23:30   
Палешка РР
happy mommy како си? Помина ли алергијата? Ајде јави ни, те мислиме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Отеченост во бременоста
30.8.2009 17:06:32   
Bile
Jas od sredinata na bremenosta dobiv otok ama samo na ednata noga bidejki taa mi e povredena od kosarka i mi ostana taka koga ke se premoram ili pijam poveke tecnosti mi otekuva. Isega vo bremenosta samo ednata noga mi ee otecena kako balon a drugata mi e vo normalna sostojba. D avidite samo kako izgledam.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 10:35:51   
happy mommy
Mojata maka zavrsi vo nedelata , preku nok se povlekoa otocite i sega sum ok, sinoka mi se pojavija nekoi otocinja na raka ama sabajlevo i tie gi snema. Se mislam deka e nekoe hormonalno poremetuvanje kako rezultat na bremenosta i fala mu na boga sto pominav bez lekarstva.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 10:39:14   
Палешка РР
Супер happy mommy, сега уживај во најубавиот период од животот user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 10:43:43   
srnicka
Moja tema, od denes vleguvam vo 8 mesec i pocnaa makite so otocite. Vcera edvaj gi izvadiv prstenite a osekam deka i nozete mi se oteceni. Ama e toa e sto da pravime, uste 2 meseci i se ke se normalizira, taka da ne se zalam, presrekna sum sto se blizi terminot user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Отеченост во бременоста
1.9.2009 10:44:10   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image леле баш ме израдува сега да ти кажам..сега пази се, јаде само тоа што ке ти дозволат и внимавај...

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?