|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 10:33:09   
zapce
извор: Сител

Синока министерот Бујар Османи прогласи епидемија на мали сипаници во нашата земја, и ги нагласи и активностите како вакцинирање на сите бебиња од 6 до 12 месеци сите невкацинирани до 40 години и други активности кои ке бидат преземени на теренот со цел за сузбивање на заразата и ширењето на заушките.
Сега не ми е јасно кога ке се прогласи епидемија нели треба да се затворат градинките и училиштата затоа што ако има епидемија тие се место каде заразат би можело да земе најголем замав.
Какви мерки и активности се преземаат во училиштата и градинките каде вие ги ностите децата за да се спречи ширењето на истата.

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.4.2011 21:08:26 >


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Епидемија намали сипаници во Македонија
13.4.2011 10:37:28   
zapce
Дали постојат и некои мерки и за трудниците, јас сум навистина исплашена моето дете оди во градинка, вакцинирано е ама навистина ме фака страв


< Поракaта ја уредил zapce -- 13.4.2011 10:40:03 >


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 10:45:17   
Yummy Mammy
Jas sum isto isplasena od sipanicive bidejki imam 2,5 godisno devojce i vo momentov sum bremena. Iako ne odi vo gradinka sepak sekojdnevno se druzi so decinja sto odat. Pred nekoj den ne ja odnesov na maalskoto igraliste zatoa sto sabajleto vidov cigancinja kako si igraat i avtomatski si pomisliv "ovie ne gi vakciniraat, da se drzime ponastrana od ljuljaskite narednive denovi" :( se sramam poradi toa, ama sto da pravam, moram da se stitam i sebe i svoite...

Nego, ne mi e jasno, decava sto se redovno vakcinirani na 13 meseci, treba li sega pak da gi nosime na revakcinacija ili toa se odnesuva samo na pogolemite sto ne ja primile vtorata vakcina vo prvo oddelenie?! Kolkavi se sansite ovie vakcinirani deca da zabolat? Dali se vakciniraat trudnici?!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 12:36:59   
Tanjat7880
Ovaa dilema i jas ja imam,i nie sme vakcinirani na 13mesecna vozdrast a sledna revakcinacija treba da ni e na 7 godishna vozdrast i do togash bi trebalo ovaa primenata vakcina da gi shtiti.No eve statistikite na zabolenite kazuvaat deka ima slucai i so dve primeni dozi pa zaboleni od mali sipanici...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 12:43:42   
baby_bump
Мојата ќерка уше две недели полни 6 месеци и баш тогаш сме на 2 ревакцинација за ДиТеПер, дали тие ќе ја вакцинираат тогаш или јас треба да ја носам сама или пак ќе не повикаат како за редовните вакцини?
Не ми е јасно што и како треба да правиме.

А за вакцинирање трудници, мислам дека тоа во бременоста не се прави, а и ти сигурно си ги примила сите вакцини додека си била дете, па имаш создадено имунитет за таа болест.

Yummy Mammy, не се срами за помислата, тоа е нормален инстинкт за одбрана на својата фамилија, само што сега и во иднина повеќе нема да се плашиме само од малите роми туку и од децата на новопечените родители кои одбиваат да ги вакцинираат своите деца.

< Поракaта ја уредил baby_bump -- 13.4.2011 12:45:13 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 12:53:43   
zapce
jas se slusnav telefonski so maticnata doktorka mojot sin koga napolni godinka go vaciniraa MRP sega e 1 godinka i 6 meseci, znaci skoro e vakciniran i maticnata mi rece deka ne treba povtorno da se vakcinira deka e imuniziran.
Megutoa aloooooooo najmnogu moze da zbuvne epidemijata i da zeme uste pogolem zamav vo gradinkite i ucilistata sto se ceka zosto ne se zatvorat.
kaj nas pocnaa da trazat potvrda koi vakcini gi primilo deteto, ako ne e vakcinirano od mali sipanici ne go primaat, no dali toa e dovolna merka koga znaeme deka veke ima epidemija i deka periodot na inkubacija e 10 do 12 dena taka sto nekoe dete koe e vo toj period dodeka da izlezat prvite simptomi moze da gi zarazi i ostanatite.


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 14:22:43   
bebe82
Само една работа не ми е јасна. Прогласуваат епидемија, а не ги затвараат градинките и училиштата. Навистина добра стратегија за превенција од ширење на сипаниците.

А за вакцините user posted image ......

Мислам ако е вакцинирано нели треба да има имунитет. За тоа ли се примаат вакцините или за намалување на симтомите.

Пр. Вакцината против Хепатит Б се прима за да не се фати Хепатит Б, а не за да се намалат симтомите на болестаuser posted image . Или јас нешто не сум разбрала user posted image .

Во секој случај ова со форсирањево на вакциниве, ми личи како некој лош (наместен) тендер и мораат да ги потрошат па за тоа ги форсираат. Да не биде како тие против грипот, од кога ги примија луѓето беше пу,пу, не важи...ама кој си ја примил тоа му е.
Можеби многу гледам филмови user posted image , ама ништо не би ме изненадило, првенствено што не ги затвараат градинките и училиштата.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 21:14:31   
Viktori
Малите сипаници се акутно инфективно и многу заразно заболување од вирусно потекло кое се карактеризира со макулопапулозен осип (црвени меурчиња на кожата кои се полни со вода).

Етиологија

Предизвикувач на малите сипаници е вирус од групата на миксовируси со големина од околу 140 милимикрони. Вирусот е антиген кој создава антитела во организмот, кои што се користат за создавање на вакцина против истата.

Епидемиологија


Малите сипаници претставуваат космополитско заболување (го има во сите делови на земјината топка) во сите населени места, без разлика на тоа дали е град или село. Се јавува во најголем процент кај малите деца, при што не се исклучени и бебињата (меѓутоа тие во првите шест месеци од животот се заштитени преку имунитетот од мајката). Извор на инфекцијата е заболена личност кој го носи во себе и го пренесува, го шири заболувањето на други лица исклучиво по каплична инфекција (кашлање, кивање, секрет од нос, очи, уши, итн).

Преносливоста е многу голема, дури и 100%, па почесто добива и епидемиски размери, меѓутоа со воведување на вакцината за морбили, епидемијата може да се повтори на 5-10 години.

Клиничка слика

Малите сипаници просечно траат од 15-20 дена чија што претходна инкубација (влегување на вирусот во организмот до појава на први симптоми) трае 10-12 дена.

Стадиуми на болеста се:

1. Инфективен стадиум со телесна температура од 38 до 40 степени. Децата се жалат на главоболка, малаксаност, вознемиреност и жед.

2. Катарален стадиум. Детето не може да поднесе светло, има зуење во ушите, солзење на очите, му тече носот и секрецијата е зголемена.

3. Во третиот стадиум, во усната шуплина се појавуваат посебни белузлави наслаги кои се нарекуваат копликови флеки кои се задржуваат два до три дена. После појавувањето на флеките, по еден до два дена се јавува осип на кожата, температурата е висока, од 38 до 40 степени и карактеристично е што првиот осип (макули) се јавува навечер на косматиот дел од главата (косата). По еден до два дена, тој осип се шири по целото тело, при што кожата станува видливо црвена, со ситни макулозни промени. Осипниот стадиум трае три до шест дена и по тој период осипот почнува да бледнее и по три до седум дена истиот се губи. Децата кои што прележале мали сипаници се здобиваат со траен имунитет кој што ги штити во текот на целиот живот (повторно не се заболува од мали сипаници).

Клиничките форми на болеста можат да се јават како лесна и тешка клиничка слика.
Во тешките форми на заболувањето може да се добие: бронхопневмонија, вирусна бронхопневмонија, бронхиолитис, ларингитис или бактериска пневмонија како дополнување на основната болест. Во потешки форми, можат да се јават и отитис (воспаление на увото), синузитис (воспаление на синусите) и енцефалитис (воспаление на мозочните обвивки).

Дијагноза

Дијагнозата се поставува по однос на клиничката слика, копликовите флеки, епидемиските податоци и евентуалните лабораториски испитувања.

Прогноза

Прогнозата на заболувањето во голем процент е добра и завршува со излекување.

Лекување

Најважно е болното дете во текот на заболувањето да се изолира, да седи во домашни услови на амбиентална температура од 24 степени, да зема течности и чаеви и витаминска терапија. Ако температурата е многу висока, се даваат лекови за намалување на истата (антипиретици).

Превенција

Заштитата се спроведува со вакцина која се состои од мртви вируси од типот на Едмонсон која дава помалку процентуални вакцинални реакции, меѓутоа, постои и вакцина со живи вируси кои што нормално предизвикуваат реакција на антиген антитело и дава доживотна заштита.

Заклучок

Малите сипаници се болест која што неминовно во 99% од случаите завршува со добар исход и остава траен имунитет.

извор: за здравје

Јас не мислам дека треба да се затворат градинките и школите, туку да се обрати повеќе внимание на хигиената во нив. Треба да се изолираат болните деца, а не здравите. Која е поентата детето да не оди во градинка, а да си игра по иулици и на игралишта, да се носат по продавници и тн.
И не заборавајте дека и возрасни може да фатат сипаници. Јас имав, пред 2 години.



< Поракaта ја уредил виктори -- 13.4.2011 21:17:16 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 21:57:55   
AnnaMolly RR
Јас денес го однесов Филип да го вакцинираат, има 10 месеци.
Ама за вакцината да создаде имунитет потребни се 2-3 недели, што значи дека ако во градинка има некое дете со сипаници, може да фати и тој.
Не знам што да кажам на темава...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
13.4.2011 22:07:39   
Viktori
и која е поентата у сред епидемија да се вакцинира? + има период на инкубацја од 2 недели! Што ако веќе има сипаници?? Пу пу .. не ај боже.. не знам дали може да се искомплицира нешто, ама вакцина мора на здраво дете да се стави...
Не знам, ова мене ми личи на лист маркетинг, еве сега се менаџира ситуација...
Ги памтите заушките пред некоја година??? Цела генерација деца вакцинирани со вакцина без активна состојка! И шо дека?

Вакви епидеми се јавуваат секаде од време на време и сипаници не се искоренета болест...Повеќе Ц витамин, повеќе течност, хигиена на повисоко ниво, миење раце обавезно  и нормално да се пазат децата од кивања, кашлања едни во други (ако може, нели)

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.4.2011 22:11:07 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
14.4.2011 10:53:26   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

и која е поентата у сред епидемија да се вакцинира? + има период на инкубацја од 2 недели! Што ако веќе има сипаници?? Пу пу .. не ај боже.. не знам дали може да се искомплицира нешто, ама вакцина мора на здраво дете да се стави...
Не знам, ова мене ми личи на лист маркетинг, еве сега се менаџира ситуација...
Ги памтите заушките пред некоја година??? Цела генерација деца вакцинирани со вакцина без активна состојка! И шо дека?

Вакви епидеми се јавуваат секаде од време на време и сипаници не се искоренета болест...Повеќе Ц витамин, повеќе течност, хигиена на повисоко ниво, миење раце обавезно  и нормално да се пазат децата од кивања, кашлања едни во други (ако може, нели)


Во потполност се сложувам со кажаново.user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
14.4.2011 11:12:14   
Pepelaska *
Леле и јас како сум збунета, мм се запнал да го вакцинираме user posted image , а мене некако ми е шубе, има 7 и пол месеци, мало ми е некако, ја прашав матичната ми рече како сакате на ваша одговорност е , а препораката е од 6 месеци ама некако воздржана ми беше, ми кажа да појдам кај што примаме вакцини да прашам да видат последна когае требало да има размак меѓу вакцините, јас не го носам ни во градинка, ни па се дружи со деца сепак е многу мал, стварно незнам што да правам user posted image  и мене некако ми личи на маркетинг ова, а башка па и јас немам прележаноuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
14.4.2011 13:08:55   
baby_bump
Само една работа не ми е јасна. Прогласуваат епидемија, а не ги затвараат градинките и училиштата


Epa kako da gi zatvorat gradinkite i ucilistata??
Sto ke pravat roditelite koi odat na rabota? ke im dadat plateni denovi dodeka trae epidemijata?
bas zborev so eden covek sto raboti vo gradinka, mi rece edinstvena merka sega za sega kako naredba od ministero e sto ne gi primaat decata so bilo kakvi bruncinja ili temperatura i nastinka, toa e sega za sega, za natamu bog da pomaga.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
14.4.2011 14:29:18   
denim
Nie vcera primivme vakcina. Ne povikaa po tel. Nie imavme ne ubavo iskustustvo so varicela, pa odlucivme odma da gi vakcinirame. Stari se 7 mess.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 8:23:34   
Maci3
И ние вчера ја примивме вакцината.Бебето е 6 месеци и една недела.Докторката ми рече реакција од вакцината по една недела,ама докторката не беше расположена за да ми кажи што реакција ќе има.Знае некој?

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 9:40:50   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

И ние вчера ја примивме вакцината.Бебето е 6 месеци и една недела.Докторката ми рече реакција од вакцината по една недела,ама докторката не беше расположена за да ми кажи што реакција ќе има.Знае некој?


taa vakcina obicno se prima na 13 meseci so cel da bebeto proba celo jajce zatoa sto vo taa vakcina virusot e zasaden na pileski embrion znaci napravena e od ziv virus ,a sega vo bozem epidemija mozelo i bebinja od 6 mes.da se vakciniraat a sto ako bebeto e alergicno na jajce i dobie alergiski sok koj ke ja prezeme odgovornosta?user posted image Zatoa tvojata d-rka ne sakala da ti objasni ubavouser posted image
Jas mislam deka e ova samo nacin da se potrosi zalihata od vakcini zatoa sto vo niedna gradinka nema slucaj na morbili nitu na nekoe uciliste..
Znaci majki dobro procitajte sto ima vo sostavot na vakcinite i koga tie najdobro treba da se primaat..inaku ovaa vakcina vo hrvatska se prima od 12-24 meseci.pozdrav

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:20:32   
ritatomic
Abe luge imate vie tronka moral i razmisluvate li pred da kazete nesto. Kako moze tolku crni misli da kazete javno na nekoj sto postavil obicno prasanje. Pa so da ceka sega zenata, nedaj boze da umre od strav cekajki deteto da i dobie alergiski sok ko sto ste go narekle. Vaka jas ke ti kazam, reakcii moze da ima kako i pri sekoja vakcina, pokacena temperatura, blag osip poteceni limfni jazli koi obicno se javuvaat 10 do 15 dena posle aplikacija na vakcinata, koi pominuvaat sami po sebe bez nesto specijalno da se tretiraat. Ako temperaturata se pokaci nad 38.5 ke dades sirupce za snizuvanje na t. Ako ima nesto extra nesakani efekti, koi ti ke gi primetis normalno, ke se javis na pedijatar i ke se resi problemot. Samo so pozitivna misla i se ke e dobro. Uzivajte i guskajte se sega, toa e najbitno.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:42:35   
mami2
Ние ја примивме пред осум дена вакцината МРП, има 12 месеци. Можни реакции кои ни ги посочија се осип слично како кај сипаници и покачена температура. Прашав дали оваа вакцина има врска со аутизам и некои слични нуспојави кои ги пишува по форумиве, д-р ми одговори дека нема ниту една студија или истражување во светот која потврдува вакво нешто. На прашањето дека сега е епидемија а ние се вакцинираме, рече нема проблем само доколку настане заболување ќе има поблаги реакции. Јас лично сметам дека превенцијата е подобра од лекување на последиците, па затоа и ги вакцинирам редовно двете деца.

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:44:58   
zapce
Maci 3 voopsto ne se sekiraj nie koga ja primivme vakcinata voopsto nemase nikakva reakcija , nitu temperatura, nitu otok nisto kako da ne sme primile vakcina, a i pred da ja primime nitu ne prasaa, nitu ni kazaa deka mora da ima probano jajce.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:45:59   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

И ние вчера ја примивме вакцината.Бебето е 6 месеци и една недела.Докторката ми рече реакција од вакцината по една недела,ама докторката не беше расположена за да ми кажи што реакција ќе има.Знае некој?


taa vakcina obicno se prima na 13 meseci so cel da bebeto proba celo jajce zatoa sto vo taa vakcina virusot e zasaden na pileski embrion znaci napravena e od ziv virus ,a sega vo bozem epidemija mozelo i bebinja od 6 mes.da se vakciniraat a sto ako bebeto e alergicno na jajce i dobie alergiski sok koj ke ja prezeme odgovornosta?user posted image Zatoa tvojata d-rka ne sakala da ti objasni ubavouser posted image
Jas mislam deka e ova samo nacin da se potrosi zalihata od vakcini zatoa sto vo niedna gradinka nema slucaj na morbili nitu na nekoe uciliste..
Znaci majki dobro procitajte sto ima vo sostavot na vakcinite i koga tie najdobro treba da se primaat..inaku ovaa vakcina vo hrvatska se prima od 12-24 meseci.pozdrav


Зошто не ми објасни? Сигурно знаеш колку се безобразни,дрски.Се разбира со неколку исклучоци.И јас се бунев,кажав дека е мало за оваа вакцина,мегутоа ми кажа дека сите деца над 6 месеци ,морале да ја примаат оваа вакцина.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:47:08   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: zapce

Maci 3 voopsto ne se sekiraj nie koga ja primivme vakcinata voopsto nemase nikakva reakcija , nitu temperatura, nitu otok nisto kako da ne sme primile vakcina, a i pred da ja primime nitu ne prasaa, nitu ni kazaa deka mora da ima probano jajce.

Фала запче

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 10:47:59   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic

Abe luge imate vie tronka moral i razmisluvate li pred da kazete nesto. Kako moze tolku crni misli da kazete javno na nekoj sto postavil obicno prasanje. Pa so da ceka sega zenata, nedaj boze da umre od strav cekajki deteto da i dobie alergiski sok ko sto ste go narekle. Vaka jas ke ti kazam, reakcii moze da ima kako i pri sekoja vakcina, pokacena temperatura, blag osip poteceni limfni jazli koi obicno se javuvaat 10 do 15 dena posle aplikacija na vakcinata, koi pominuvaat sami po sebe bez nesto specijalno da se tretiraat. Ako temperaturata se pokaci nad 38.5 ke dades sirupce za snizuvanje na t. Ako ima nesto extra nesakani efekti, koi ti ke gi primetis normalno, ke se javis na pedijatar i ke se resi problemot. Samo so pozitivna misla i se ke e dobro. Uzivajte i guskajte se sega, toa e najbitno.

Фала

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 11:52:37   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maci3

И ние вчера ја примивме вакцината.Бебето е 6 месеци и една недела.Докторката ми рече реакција од вакцината по една недела,ама докторката не беше расположена за да ми кажи што реакција ќе има.Знае некој?


taa vakcina obicno se prima na 13 meseci so cel da bebeto proba celo jajce zatoa sto vo taa vakcina virusot e zasaden na pileski embrion znaci napravena e od ziv virus ,a sega vo bozem epidemija mozelo i bebinja od 6 mes.da se vakciniraat a sto ako bebeto e alergicno na jajce i dobie alergiski sok koj ke ja prezeme odgovornosta?user posted image Zatoa tvojata d-rka ne sakala da ti objasni ubavouser posted image
Jas mislam deka e ova samo nacin da se potrosi zalihata od vakcini zatoa sto vo niedna gradinka nema slucaj na morbili nitu na nekoe uciliste..
Znaci majki dobro procitajte sto ima vo sostavot na vakcinite i koga tie najdobro treba da se primaat..inaku ovaa vakcina vo hrvatska se prima od 12-24 meseci.pozdrav

Ако бебето е алергично на јајце,одма ке се јавеше алергиски шок? Или пак по една недела ? Не знам не ми е јасноuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 12:06:09   
big_mama817
мене утро од градинка ми се јавија да прашат дали Тарик има примено вакцина за мали сипаници бидејќи не им бил евидентиран во досието и послем кога ќе го земама имкажав дека ќе им ја однесма здравствената книшка на увид user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 12:07:05   
riba79
Da ako ne daj boze e alergicno odma ke se pokazese...ne se sekiraj alergija bi se javila vo rok od nekolku casa ako ima ...osip moze da se javi po 10 dena a i temperatura..

A ti ritatomic,ne sakam jas nikogo da plasamuser posted image ,vsusnost se gleda kolku si ti voopsto informirana okolu ovaa vakcina..jas samo kazav sto ima vo svojot sostav i koga treba da se primi..ama sekoj si znae sto e najdobro za svoeto dete..

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?