|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 12:10:25   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

Da ako ne daj boze e alergicno odma ke se pokazese...ne se sekiraj alergija bi se javila vo rok od nekolku casa ako ima ...osip moze da se javi po 10 dena a i temperatura..

A ti ritatomic,ne sakam jas nikogo da plasamuser posted image ,vsusnost se gleda kolku si ti voopsto informirana okolu ovaa vakcina..jas samo kazav sto ima vo svojot sostav i koga treba da se primi..ama sekoj si znae sto e najdobro za svoeto dete..

Е фала многу user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 12:12:15   
ritatomic
A kako toa jas ne sum informirana, so si ti poise informirana od mene, izvini. Toa sto jas ne pisuvam za nekakvi alergiski sokovi, znaci ne sum informirana za MPR vakcinata. Se lazes dusicke. Ti tvrdam deka znam mnogu poise od tebe, ama za toa nekogas drug pat. Pozdrav

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 12:21:13   
riba79
bas bi sakala da znam zatoa sto i jas skoro pocnav da citam malku poveke za vakcinite i okolu taa MMR vakcina pa bi te zamolila tvoeto znaenje da go spodelis so nas ..ti blagodaram i pozdrav

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
15.4.2011 16:45:57   
denim
reakcii moze da ima kako i pri sekoja vakcina, pokacena temperatura, blag osip poteceni limfni jazli koi obicno se javuvaat 10 do 15 dena posle aplikacija na vakcinata

Toa ni go kaza i na nas Dr.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 0:14:06   
saravita
nie ja primivme vakcinata vo sredata Filip ima 9 meseci i 13 dena, jas poveke sum za preventiva i sega cekam da pomine 1 nedela da vidime reakciiuser posted image se nadevam deka se ke bide ok

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 1:14:16   
kikimiki
Mojata kerkicka ima 7 meseci, koga imase 6 meseci, lekarkata sto ni gi dava vakcinite ni rece koga ke napolni 8 meseci da dojdeme da ja vakcinira protiv morbili. E sega, jas znam deka taa vakcina se prima na 13 meseci, i prasanjeto mi e dali znaete dali ima opasnost da se primi taa vakcina porano od 13 meseci?  A i malku mi e cudno toa vakciniranje vo ek na epidemija????? Dokolku ima opasnost jas iskreno ne bi ja nosela porano na vakcinacija, i bi ja pripazila, pa ako treba i neka bide vo eden vid na karantin, nema da odime so drugi decinja, sega ide i leto, pa ke setame poveke na otvoreno..... sto mislite vie za toa porano vakciniranje? Iako mislam deka doktorkata sepak ne e luda da ne vika na vakciniranje tolku rano, ako ima opasnost. Sto napravivte vie majki cii decinja imaat pomalku od 13 meseci vo vrska so ova prasanje?

(Одговор на членот saravita)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 2:13:32   
ikki
Mojata kerkicka ima 7 meseci, koga imase 6 meseci, lekarkata sto ni gi dava vakcinite ni rece koga ke napolni 8 meseci da dojdeme da ja vakcinira protiv morbili. E sega, jas znam deka taa vakcina se prima na 13 meseci, i prasanjeto mi e dali znaete dali ima opasnost da se primi taa vakcina porano od 13 meseci? A i malku mi e cudno toa vakciniranje vo ek na epidemija????? Dokolku ima opasnost jas iskreno ne bi ja nosela porano na vakcinacija, i bi ja pripazila, pa ako treba i neka bide vo eden vid na karantin, nema da odime so drugi decinja, sega ide i leto, pa ke setame poveke na otvoreno..... sto mislite vie za toa porano vakciniranje? Iako mislam deka doktorkata sepak ne e luda da ne vika na vakciniranje tolku rano, ako ima opasnost. Sto napravivte vie majki cii decinja imaat pomalku od 13 meseci vo vrska so ova prasanje?




Kerka mi na 9 meseci ja vakciniraa, sto zna4i deka nema opasnost. podobro odnesi si ja na vakcina nedaj boze da fati sipanici.

(Одговор на членот kikimiki)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 9:17:40   
antonie
zdravo dali nekoj znae dali na 4 i pol meseci moze da se primi vakcinata?

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 10:20:20   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

zdravo dali nekoj znae dali na 4 i pol meseci moze da se primi vakcinata?

Мислам дека е многу мало,од 6 месеци може да се вакцинира

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
16.4.2011 10:24:41   
Sandric
I nas ni se javija za da go odneseme sin mi porano na vakcinacija,ima devet meseci.
Od ponedelnik ke go nosam obavezno i mislam deka ako vistina ima epidemija bez razlika sto e ek, treba da se vakciniraat decata zosto epidemii traat dolgo ( Svajcarija tri godini, Italija 4 godini itn), i za da moze toa da se stavi pod kontrola vakcinacija e mislam deka prav izbor.
E sega me buni ova so kazuvate deka nema bolni deca po gradinki i skoli ama stom ima oficijalno registrirani deca vo epidemioliskite slizbi, toa ne moze da e laga.
Mislam deka poveke gi ima po ruralnite sredini i megu romskata populacija i zatoa ne sme gi sretnale vio tolkav broj.
Znaci sepak ima vrska so vakcinacijata

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 0:29:03   
kikimiki
Ne znam sto da kazam i sto da mislam? Nekako mi e strav da ja nosam na vakcina, se uste nema 13 meseci, zatoa sto znam deka za vakcinite e najdobro da se primaat vo vozrasta za koja se odredeni da se vakciniraat decata. A i drugo vakcinajcija vo ek na epidemija mi e nekako i rizicno, sto ako ne daj boze se zdobila so virusot, a da ne znaes, pa nie da ja vakcinirame.....uste poloso moze da bidne. A vikaat deka se javuvale po doma i kazuvale deka majkata ke bila kazneta dokolku ne go odnese bebeto na vakcina, a koga odele da gi vakciniraat gi terale da potpisuvaat roditelite deka ja prezemaat odgovornosta za vakciniranjeto. Znaete li za vakvo nesto? Jas taka slusnav.  

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 0:40:53   
baby_bump
Се јавив на матичната зашто за една недела полниме 6 месеци, а и пријателки ми кажаа по телефон ги повикувале со наполнети 6 месеци за вакцинирање, но таа ни рече никакво вакцинирање пред 12 месеци старост, па што ако има епидемија, па не оди таа сеуште во градинка, нема од каде да ја префати.
Така и ќе се раководиме.

(Одговор на членот kikimiki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 0:59:45   
kikimiki
baby_bump i jas taka mislam, i mojata kerkicka ne odi vo gradinka, doma si ja cuvam. I jas ke se rakovodam od preporakata na tvojata d-rka. Fala za komentarot. A primetuvate li deka za ovaa "epidemija" se zboruva isklucivo samo na Sitel televizija, dodeka na drugite televizii skoro i da ne se spomnuva? Toa i me tera da si pomislam deka e nekakov marketing, kako sto bese i so pticjiot i svinskiot grip?

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 9:10:30   
Yummy Mammy
Nikogas ne sakam da bidam negativna, ama faktot sto i decinja vakcinirani pred edna godina zaboluvaat od sipanicive me tera da pomislam deka navistina se raboti za golemo kolicestvo na stari ili eftini nedelotvorni vakcini koi se veke pusteni vo upotreba... odgovornite mora nekako da se izvadat pa se vadat na prirodniot tek na epidemijata
user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikimiki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 10:52:04   
Viktori
која и да е вакцина, не пружа 100% заштита, само прележување на болеста.
Е сега што сме преплавени со индиски лекови.. тоа ни е. мада гаранција за лековите нема некоја од која земја и да се. Памтите вакцините за свински грип? Од Швајцарија беа, а жив шит... Работава е Господ да ни ги чува децата, вакцините ради реда ќе ги примаат...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 12:54:10   
blue_blue
Јас колку што знам вакцина не значи дека нема да заболиш од болеста, значи само дека ако се заразиш болеста нема да има фатални или тешки последици. Затоа мој став е дека треба да се вакцинираат децата зошто така се избегнува ризикот од фатални/тешки последици.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Nikogas ne sakam da bidam negativna, ama faktot sto i decinja vakcinirani pred edna godina zaboluvaat od sipanicive me tera da pomislam deka navistina se raboti za golemo kolicestvo na stari ili eftini nedelotvorni vakcini koi se veke pusteni vo upotreba... odgovornite mora nekako da se izvadat pa se vadat na prirodniot tek na epidemijata
user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.4.2011 13:01:30   
Yummy Mammy
E pa jas kolku sto znam vakcinata sodrzi vo sebe mal segment od virusot sto se vnesuva vo teloto so cel organizmot da sozdade prirodna zastita od bolesta - imunitet za konkretnata bolest. Po taa logika, mislam deka se vakcinira za da ne se zarazi, a ne za da nema fatalni posledici. user posted image
Inace, tocno e deka ne e 100% zastita, no se ocekuva barem vo periodot do slednata revakcinacija da stiti. Ako posle samo edna godina od vakciniranjeto decata zaboluvaat mislam deka nesto ne e vo red so samata vakcinacija. user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Јас колку што знам вакцина не значи дека нема да заболиш од болеста, значи само дека ако се заразиш болеста нема да има фатални или тешки последици. Затоа мој став е дека треба да се вакцинираат децата зошто така се избегнува ризикот од фатални/тешки последици.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Nikogas ne sakam da bidam negativna, ama faktot sto i decinja vakcinirani pred edna godina zaboluvaat od sipanicive me tera da pomislam deka navistina se raboti za golemo kolicestvo na stari ili eftini nedelotvorni vakcini koi se veke pusteni vo upotreba... odgovornite mora nekako da se izvadat pa se vadat na prirodniot tek na epidemijata
user posted image



_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
20.4.2011 9:11:20   
ninanaj
me interesira kakva vrska ima vakcinata za morbili so alegrijata na jajce t.e belka? dali tie deca koj se alergicni na belka ne smeat da ja primaat ovaa vakcina i zosto???

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
20.4.2011 9:27:06   
Junona
ИЗВОРНА ПОРАКА: ninanaj

me interesira kakva vrska ima vakcinata za morbili so alegrijata na jajce t.e belka? dali tie deca koj se alergicni na belka ne smeat da ja primaat ovaa vakcina i zosto???

site vakcini protiv mmr se od zivi virusi i toa znaci deka mora da se odgleduvani na nesto vo tekot na proizvodstvoto.toa nesto se ili pileski embrioni ili abortirani covecki fetusi zatoa ne se vakciniraat deca koi se alergicni na jajca.megjutoa za decata alergicni na jajce ne e vazen tolku sostavot kolku sto e osnovata na odgleduvanje na virusot.
ne postojat mmr vakcini od mrtvi virusi.

< Поракaта ја уредил Junona -- 20.4.2011 9:29:04 >


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот ninanaj)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
20.4.2011 12:38:32   
mamamoni
сега си идиме од вакцина, денеска полниме 6 месеци и наместо редовните две вакцини ни ставија една и една за морбили

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 1:52:13   
baby_bump
Ние денес примивме трета ревакцина за дитепер со наполнети 6 месеци и еден ден, докторката веднаш почна да и кажува на сестрата да спрема и вакцина за морбили без да не праша, а како што кажав претходно, во консултација со матичната одлучивме сега да не ја вакцинираме, бидејќи не се меша со деца не оди во градинка, плус во нашиот град нема прогласено епидемија...и да не должам, ние се побунивме и рековме дека не сакаме сега да ја вакцинираме. Не ја примивме оваа вакцина, но затоа моравме да потпишеме и сега ќе чекаме казна од државата!!!!!
Така ни кажа докторката: мора да потпишете, зашто не сакам, вели, мене да ме казнат, нека ве казнат вас, и нема што вие со матичните да се консултирате, ова е наредба од министерот!!!
Епа сега нека ми извини министерот, ама нека си го вакцинира тој детето кога сеуште не е време за таа вакцина и кога навистина нема потреба.
Тоа е мое мислење, се потпишавме.
Ако за 2 месеци тргне во градинка, тогаш ќе ја вакцинираме.
Плус уште нешто, никогаш не се става прва вакцина за една болест, со ревакцина за друга болест, ама ете се има кај нас.
Ако има реална опасност за детето секој е доволно свесен да го заштити, ама вака, не благодарам.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 8:57:35   
riba79
baby bamp za koj grad se raboti ?i kakva izjava potpisa,sto pisuvase vo nea?dokolku sakas mozam da ti napiusam kako izgleda pravno potkrepena izjava i so taa ama bas ne ti mozat nisto..kakvi kazni samo plasat lugeuser posted image ..samo sakaat da gi potrosat starite zalihi na vakcini..pred2 dena bev kaj maticnata i ja prasuvav bas za epidemijata i zenata pocna da se smee i veli kakva epidemija,nema epidemijauser posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 9:04:50   
Maca25
Добро си направила бејби бамп. Ако детето не се меша многу со други деца, ако не оди во градинка и нема контакт со ризичната група на деца, зошто 6 месеци порано би ја примило оваа вакцина.
За каква казна се работи, ти кажаа? Не разбирам зошто да очекуваш казна од властите, затоа што ТИ донесуваш одлука за Твоето дете?!?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 9:13:55   
Viktori
избори се ближат! Каква епидемија? Сеа има поинтересно за пишување!

Мислам дека и медиумиве ни се лешинарски, пред 2, 3 години отруја со заушки, лани со свински грип, пред некоја година со сарс а сега со морбили!

Нема интересно за пишување па трчи по болниците!

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 9:41:38   
AnnaMolly RR
А јас колку што знам и треба да има поминато најмалку месец и пол по последната вакцина пред да се прими таа за морбили.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?