|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 10:29:56   
Yummy Mammy
Kakvi kazni be?! Kakvo mesanje na vakcini?! I toa na 6 meseci?! Boze, boze, kakvi nepismeni doktori ni ostanale vo drzavnive centri... i posle se ljutat i se zalat deka site znaat poveke od samite doktori... Paaaaa??? (za razlika od niv sme porocitale ponekoja ponova kniga od nivnite od '72 god)

Ne se sekiraj baby_bump, nema nikakvi kazni za roditelite, toa e samo preporaka za opstinite kade e proglasena epidemija na centralno nivo.

p.s. A do kade e ustvari celava rabota?! Se uste ima "epidemija" ili se smiri?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 12:03:49   
Maca25
Затоа што ги нема новинариве да пишат за некој нов случај во врска со морбилите, или пак некоја статистика на заболени, претпоставуваме дека се смирила епидемијата. Или пак имаат сега поинтересни теми за пишување ...предвремени избори, кој ќе победии и слични срuser posted image ња.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 13:20:29   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

baby bamp za koj grad se raboti ?i kakva izjava potpisa,sto pisuvase vo nea?dokolku sakas mozam da ti napiusam kako izgleda pravno potkrepena izjava i so taa ama bas ne ti mozat nisto..kakvi kazni samo plasat lugeuser posted image ..samo sakaat da gi potrosat starite zalihi na vakcini..pred2 dena bev kaj maticnata i ja prasuvav bas za epidemijata i zenata pocna da se smee i veli kakva epidemija,nema epidemijauser posted image


Казната била некаде 200-300 евра.
Инаку за Штип се работи, а изјавата беше напишана со нејзиниот ’докторски‘ ракопис на самото картонче на кое тие ги запишуваат датите на вакцинирање и колку што можев да разберам од хиероглифите напишала дата, потоа дека родителот одбива детето да ја прими вакцината во време на епидемија и место за потпис.
А на излегување ни рече ако тргнете во градинка детето нема да ти го приматт без потврда, а ако дојдете да се вакцинирате јас ќе го избришам ова што сега го потпишавте....

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.4.2011 14:31:25   
riba79
ic da ne se sekiras,za vo gradinka baraat samo potvrda od maticen deka deteto e zdravo i bris od grlo i nos...neka porasne deteto pa neka ja primi vakcinata na 13 meseci kako sto treba.d-rkite na vakcini i maticnite se razlicni taka da ako ti treba potvrda ke si ja dobies od maticnata ako deteto trgnuva porano od 13 meseci..
kolku za info mojata kerka taa bvakcina ja primi na 20 meseci,a za sinceto se mislam dali voopsto da go vakciniram so taa vakcina...pozdrav

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
30.4.2011 21:13:14   
*miki mami*
zenski edno prasanje koj e po informiran za malive sipanici ....dete na prijatelka imase temperatura visoka 3den do 39 mu doagase.Napraija krvna slika i mokraca nisto nemase i po 2dena se isfrli
moze li da se ova sipanici a da ne pokaze nisto na krvnata slikiuser posted image user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 16:17:17   
anedespo
Sigurno limfocitite bile pokaceni....

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 16:28:36   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

ic da ne se sekiras,za vo gradinka baraat samo potvrda od maticen deka deteto e zdravo i bris od grlo i nos...neka porasne deteto pa neka ja primi vakcinata na 13 meseci kako sto treba.d-rkite na vakcini i maticnite se razlicni taka da ako ti treba potvrda ke si ja dobies od maticnata ako deteto trgnuva porano od 13 meseci..
kolku za info mojata kerka taa bvakcina ja primi na 20 meseci,a za sinceto se mislam dali voopsto da go vakciniram so taa vakcina...pozdrav


за во градинка бараат и фотокопија од картончето за вакцинација. без тоа не смеат да го примат детето во градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 16:32:07   
Viktori
да ама мислам не на упис. Ние го донесовме подоцна. Кај мене Јана има една вакцина не примена и никој никогаш проблеми не ни правел. И тоа еднаш беше настината, еднаш сме отишле во лош ден и на крај не отидовме веќе, па и дојде време за другата ревакцинација. Не прават проблем ако е вонредна вакцинација.
ако се сите вакцини по ред примени, за вонредните нема проблеми.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 16:55:25   
Maca25
На нас при упис ни побараа картонче за вакцинација на увид, односно книшка, брис од нос и грло и потврда од матичен доктор. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 17:00:46   
Viktori
значи и тоа е секаде различно. Најубаво да си се информираат во градинката.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.5.2011 17:07:27   
mama26
nas ne ni pobaraa kniska user posted image koga bese vo gradinka..segde razlicno e 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
4.5.2011 14:34:02   
zapce
Мамички еве што најдов во Правилникот за имунопрофилакс, хемиопрофилакса на Министерството за здравство
Според Член 37
Ако според проценката на епидемиолошката служба, постојат епидемиолошки индикации, имунизација против мали сипаници е задолжителна и за децата од 6 до 12 месеци од животот, но тие повторно мораат да се вакцинираат од 15 до 24 месеци од животот. На имунизација против мали сипаници подлежат и децата од навршени 15 месеци до 14 години од животот кои се имунизирани против мали сипаници, ако за тоа постојат епидемиолошки индикации (заболување на имунизирани, епидемија на мали сипаници кај децата од таа возраст) што ги утврдил надлежниот орган во државата и ако од претходната имунизација против мали сипаници изминало повеке од една година.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 10:23:45   
Yummy Mammy
Дали некој има фотографија како изгледаат мали сипаници кај дете?

Ќерка ми (2,5 год) имаше температура и дијареа 3-4 дена, по што и се појавија огромни афти и рани во устата, и сега две три ситни топчиња на лицето. Не можам да оценам дали се од високата температура или се сипаници, бидејќи нема никаде на друго место по телото. Инаку имаше многу високо CRP 62,3 и веќе 4 ден пие антибиотик.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 11:47:29   
Octavia
user posted image

Вака би требало да изгледаат. Инаку, колку што сум читала, прво се појавуваат во устата и зад ушињата и се движат надолу по телото. Се губат по истата насока како што се појаувуваат. Обично ги има на мешето и на препоните, зад ушињата.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 11:50:44   
Octavia
user posted image
Вака би требало да изгледа во устето.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 13:09:40   
Yummy Mammy
Mnogu ti blagodaram Octavia, sega za sega ne mi izgleda vaka, ama mozebi e rano da kazam zatoa sto ima samo dve bruncinja na liceto i tolku. A bitno mi e da doznaam sto e mozno porano zatoa sto jas sum bremena vo 4ti mesec.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 13:51:06   
Палешка РР
Кај Миа се појавија сите можни реакции на вакцината. Температура до 37.5, осип на лицето ист како на сликата погоре-само неколку брумчиња, поткашлување, малку грчење во спиењето и за три дена исчезнаа симптомите. На лицето и стои уште едно брумче. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 15:00:28   
Pepelaska *
Абе што се случи со епидемијата,одеднаш престанаа да зборат user posted image user posted image има ли уште или нема стварно да не знаеш што да правиш, Мартин требаше да ја прими на 26април ама тогаш се прелади и пиеше сируп па сега оваа недела треба ама мене некако ми е шубе, има 8 месеци ,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 15:20:30   
arh_diz
Pepelaska dokoku mozete podobro ne ja primajte taka rano vakcinata
Epidemijata stom ne zboruvaat verojatno zavrsila , moze ne ni imalo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
10.5.2011 22:53:26   
Pepelaska *
 И јас сакам да не ја прими толку мал пошто не оди ни во градинка ниту пак со деца, а стварно е чудно што се случи вака одеднаш престанаа со зборување да не знае човек што да прави, мм па се запнал да ја прими тој малку е плашлив , стварно незнам што да правам, од друга страна па ми е страв да не случајно недај боже го фатат па јас крива послеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
19.5.2011 12:39:51   
kikimiki
pepelaska ne se sekirajte i jas bev na pocetokot malce nesigurna po ova prasanje ama odluciv da ne ja vakciniram. Simptomaticno bese sto samo na eden medium se zborese za sipanicite i tolku. Traese nekolku dena brmcenjeto so morbilite. Vo pravo e viktori ne trueja so sars, pa pticji pa svinski pa neznam kakvi gripovi....Se e toa samo odvlekuvanje na vnimanieto na narodot. A okolu mene vo familija imam mnogu lekari koi bea protiv da ja vakciniram se dodeka ne napolni 13 meseci. Izbegnuvaj samo za sekoj slucaj direktni kontakti so drugi deca i uzivaj. Aaa uste samo da vi kazam imam drugarka koja raboti kako lekar vo vojska i koja i koga ke fati obicen grip pie od tamiflu lekot, i vika deka toa e najobicen lek koj sto se koristi za grip....nisto posebno ne bil specijalno odreden za svinski grip, kako sto se obiduvaa nas da ni go protnat pa da go iskupuvame po apteki za da gi potrosat zalihite:)) kako anegdota samo da vi kazam koga bese SARSOT mnogu popularen maz mi koj togas mi bese decko bese vo Canada i bas togas se vrati i samiot rece: MA KAKOV SARS BRE U CANADA NEMAAT POJMA ZA TOA, NE GO SPOMNAA NI EDNAS, A STO E OVAA GALAMA OVDE????:))))

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
24.5.2011 11:40:05   
petra27
Nie vcera trebase da go vakcinirame Stefan so treta doza diteper,no koga otidovme tamu rekoa deka mora da ja primi vakcinata protiv morbili......i jas i rekov na doktorkata ( vo Jane Sandanski) deka prvo sakam da se konsultiram so pedijatarot na sin mi i gospozava mi vika tuka ne se prasuva nitu roditel nitu pedijatar...toa e naredba za cela drzava.......hmmmm.....izmegu vreme vleze edna zena koja samo sto izlegle od bolnica(lezele eden mesec poradi sipanicive i ona i bebceto od 8 meseci i uste bebceto i fatilo plevmonia od namalen imunitet) i nejzinata reakcija me navede da dozvolam da go vakciniraat.....neznam sto da kazam osven Gospod da gi cuva decava i sepak jas mislam deka ne se tolku nenormalni za da im pravat poso na bebinjava,zatoa smetam deka dokolku rekle deka treba da se vakcinira neka se vakcinira.......se nadevam deka nema da imame reacija posle 7 dena......sepak ova e moe mislenje i sekoj znae sto e najdobro za svoeto dete....pozdrav

(Одговор на членот kikimiki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
24.5.2011 12:09:26   
Палешка РР
На Миа не и беше вонредно, туку редовно вакцинирање со вакцината. Имаше и реакција, а и паѓање на имунитетот после вакцината...еве ја се поболи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
24.5.2011 12:54:26   
Viktori
i gospozava mi vika tuka ne se prasuva nitu roditel nitu pedijatar...toa e naredba za cela drzava.......hmmmm....


Докторката заборавила дека децата не се веќе државни а? user posted image Инаку добро кога веќе си пошла со двоумење дали да прими или не, подобро е што примил.
Инаку не е нормална, за ваква изјава се одговара. Дали ќе прими или не може да ми прати опомена или казна, ама да каже дека мора на државно ниво значи мора и не се прашува никој тоа не е ни точно ни нормално ни според Устав и закони на РМ! Единствен механизам што го имаат е парична казна.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
24.5.2011 18:31:07   
oliva
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

i gospozava mi vika tuka ne se prasuva nitu roditel nitu pedijatar...toa e naredba za cela drzava.......hmmmm....


Докторката заборавила дека децата не се веќе државни а? user posted image Инаку добро кога веќе си пошла со двоумење дали да прими или не, подобро е што примил.
Инаку не е нормална, за ваква изјава се одговара. Дали ќе прими или не може да ми прати опомена или казна, ама да каже дека мора на државно ниво значи мора и не се прашува никој тоа не е ни точно ни нормално ни според Устав и закони на РМ! Единствен механизам што го имаат е парична казна.
da i nas istoto ni se sluci,padna imunitetot i nemozevme da se oporavime od crveno grlo i nastinki

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?