|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
31.5.2011 20:00:40   
podarok
Minatiot ponedelnik, koga trebase da ja primiuser posted image tretata doza DTP, doktorkata mi rece deka nesmee da ja dade ako pred toa ne primi za mali sipanici?? Me najde nespremna, dva casa cekav na red, i plus toa mi rece deka nema da go primat vo gradinka. SE soglasiv, a koga izlegov mi dojde da zbesnam no eve mi kazna od sinoka tolku e isfrlan po liceto, usite grbot. Tri dena imase temperatura do  38 no istovremeno ni dojde i novoto zapce. Se javiv kaj maticnata a za niv bilo normalna reakcija. Samo ova sto go vidov na slikata mene mi lici na krupnata sipanica koja ja ima prelezano golemiot. Bebusko e isfrlan so sitni crveni damki i lici kako da e izboen so crvena boja. Vo momentov posakuvav da bev malku po prisebna i da odbiev, barem do septemvri togas ke ima devet meseci. a jas dozvoliv da me zaplasat so prazni muabeti. Najtragicnoto e sto nepoznavam nikoj koj imal bolno dete od mali sipanici ili pak da znae za nivni poznat. Kade im e togas epidemijava. Dusava me boli koga go gledam vakov.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
1.6.2011 8:44:55   
arh_diz
Podarok crveniloto nemora da bide znak deka e sipanica, ponazad na temava imas slika da vidis kako izgleda.Moze mu e toplo i se isfrlilo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:03:58   
Melanija RR
27.03.2014

Епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на град Скопје прогласи денеска Центарот за јавно здравје – Скопје. Епидемијата има тенденција на зголемување. Половина од заразените се деца до четири години, а останатите на возраст меѓу 20 и 40 години.

Од 6 јануари досега лабораториски се потврдени 25 случаи со морбили. Веќе има најава за нови три до четири случаи во текот на денов.

Лилјана Лазаревска, раководител на Одделението за епидемиологија при Институтот за јавно здравје-Скопје, денеска изјави дека последните осум случаи се епидемиолошки поврзани, што значи дека заболувањето, како што рече, почнало да се шири преку блиски контакти и тоа главно во семејствата, така што се создале услови за прогласување епидемија.

Раководителот на секторот за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство Јованка Костовска истакна дека Комисијата за заразни болести при Министерството вчера одржала состанок на кој била разгледана состојбата со зголемениот број случаи на морбили во државата, посебно во Скопје. Комисијата, посочи таа, заклучи дека се создадени услови Центарот за јавно здравје да прогласи епидемија на морбили на територија на град Скопје.

Извор:лидер.мк

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:11:02   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880
Nego procitav deka vo Skoje e proglasena epidemija na morbili,tocno e ili pak se shpekulacii?!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Nego procitav deka vo Skoje e proglasena epidemija na morbili,tocno e ili pak se shpekulacii?!

Што се тоа морбили?
Нешто како варичела ли?

Кај нас во градинка е епидемија на варичела, затоа и оваа недела не го однесов во градинка син ми, тоа добив информација од докторката (таа е веднаш до градинка), па ми кажаа дека доаѓаше учителка кај неа да ја праша зошто таа демек ги советувала еден родител да може да го пушти детето во градинка уште со тие водени пликчиња? А највероватно родителот немаше кај да го остави детето, па ајд докторка го советувала...user posted image

Едит: сега пребарав тоа се мали сипаници, а варичела се големи така?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

I jas prv pat slusam za morbilive




_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:14:39   
miana
Аууууу, што зборите бе?
леле кога го видов ова насловов срце ми застана...user posted image user posted image user posted image user posted image
После варичелата со малото дете, сипаница ми е ноќна мора и незнам дали би ја преживеала пак user posted image user posted image user posted image user posted image
Кажувајте каде прочитавте? Каде да најдам податок?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:19:45   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Аууууу, што зборите бе?
леле кога го видов ова насловов срце ми застана...user posted image user posted image user posted image user posted image
После варичелата со малото дете, сипаница ми е ноќна мора и незнам дали би ја преживеала пак user posted image user posted image user posted image user posted image
Кажувајте каде прочитавте? Каде да најдам податок?

А која е разлика? Што е посериозно? Нели варичела- големи сипаници?
Патем, јас воопшто не се сеќавам (а ни мајка ми не кажува) да имам прележано ништо од овие user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 27.3.2014 14:20:17 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:22:49   
miana
AAiiiii krv nema vo mene...Lele panika me faka, ke poludam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Procitav sega

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:24:49   
miana
Pa stalno vikaat deka ovaa morbilive so poopasni... I jas nemam prelezano a vikaat deka najzagrozeni se licata od 20 do 40 godini...
Neznam od koga se vakcinirale decata sovava vakcina,neznam dali sum vakciirana user posted image Ma mene za mene mi e gajle, za decava user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:30:42   
Bethany
е па ако ти фатиш може и на детето да се пренесе ...
Додуша, нешто ми е во глава дека сипаници (мали или големи не сум сигурна) не одат од возрасни на помали, или обратно ли беше? user posted image
Или е и тоа пак некој мит од времето? user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 14:30:46   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pa stalno vikaat deka ovaa morbilive so poopasni... I jas nemam prelezano a vikaat deka najzagrozeni se licata od 20 do 40 godini...
Neznam od koga se vakcinirale decata sovava vakcina,neznam dali sum vakciirana user posted image Ma mene za mene mi e gajle, za decava user posted image user posted image user posted image user posted image

Lele miana nemoj vaka,ajde sto e ova panika....ne si predizvikuvaj nesto sto ne sakas,pa boze moj toa e toa,site sme go pominale,ajde silna si ti..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
27.3.2014 19:23:33   
Ring
Да , точно е дека има епидемија на морбили во Скопје.
Колку што знам тие што се вакцинирани со МПР вакцината (тоа е таа фамозната вакцина на 13 месеци што се дава) не можат за заболат од морбили , така да децата што се вакцинирани не можат за разболат.
Возрасните прифаќаат од децата ако не се вакцинирани или примиле само една доза,не се ревакцинирале за да си го обноват имунитетот и тоа е тоа. На
инфективна клиника имало цели фамилии со морбили што лежат .
Така да, ако сме вакцинирани не би требало да ги фатиме , а точно е дека возрасните потешко поминуваат од децата со морбили, со повеќе компликации.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.3.2014 7:45:36   
mommy_angels RR
Колку што знам тие што се вакцинирани со МПР вакцината (тоа е таа фамозната вакцина на 13 месеци што се дава) не можат за заболат од морбили , така да децата што се вакцинирани не можат за разболат.

Е ова е нешто што не е точно,барем според зборовите на докторката што беше на ТВ пред извесно веме на тема за вакцините.И сама призна дека заштитата не е 100%.МОже поретко ,ама може да заболи и вакцинирана особа.Најглупав пример е еве мојот,ако ти кажам дека сум вакцинирана од ХПВ,а еве на последен ПАП имам user posted image .Ова што го слушнав од сабајле на вести-Вакцинирајте веднаш,не знаеме до каде ќе оди,ми дојде толку исфабрикувано што веќе не ми се верува ни дека навистина постои епидемија.
И да ви кажам само, јас го вакцинирам детето,е оваа баш фамознава малку ја одложив и тоа со амин од матичната,а одтогаш кога и да помислам да ја носам детево е болно,нели во градинка оди user posted image user posted image
Е сега искрено се надевам дека мрбиливе нема да ги закачиме,и поради дете и зашто не ни знам дали ние по дома,возрасниве сме прележале

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.3.2014 9:27:23   
Felly RR
Точно е дека вакцината не штити 100%, може и вакциниран да заболи, но би требало полесно да помине од некој што не е вакциниран.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Епидемија на мали сипаници во Македонија
28.3.2014 10:08:34   
AneLav RR
Јас оваа сипаница ја имам прележано на 6,5 месеци кога сум имала и тоа во тешка општа состојба. Немало место на моето тело каде што не сум била исипана. Сум имала висока температура и моиве се молеле да ми поминат што побзо, мислеле дека нема да ги преживеаам, но не сум била хоспитализирана затоа што не сум имала до толку висока температура. Мајка ми се чудела од каде имам фатено бидејќи не сум била со никого во контакт, претпоставувала дека кога ме носела на некоја вакцина сум ја фатила... Јас ја немам примено таа вакцина бидејќи порано ги имам прележано. И да вакцината не штити 100% , сестра ми била вакцинирана ја фатиле тие сипаници но во многу полесна форма од мене. Вакцината само ги ублажува симптомите, а јас сум ги имала сите типични симптоми. Значи според мене дали има епидемија или не сепак нема простор за паника сите сипаници обично се јавуваат на пролет како и останатите вирозни заболувања. И порано имало епидемии има и сега не треба да се плашат луѓето , а ова мислам дека е поттикнато со цел да им се потрошат вакцините бидејќи повеќето родители одлучија да не ги вакцинираат децата. Јас стојам зад ставот дека вакцините треба да се примаат и моите деца ја примија и оваа вакцина... Фала му на Бога што бевме здрави па сите вакцини на време си ги примивме.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?