|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лечење неплодност со билки
28.11.2009 18:19:15   
arh_diz
Денес на проблемот на неплодност е  зголемен Според статистичките податоци, околу 10-20% се забележан  брак без деца , односно неможноста за забременување  во рок од  2-3 години, со редовен сексуален живот и без употреба на контрацептивни средства. Но причините за неплодност, кај некои  партнери кои  имаат здравствени проблеми, може да се констатира само со испитување и тестирање. Силна желба да имаат деца ги прави сопружниците да ги користат  сите можни средства, вклучувајќи и традиционалната медицина.

Јас би сакала да се напомене дека лекувањето со билки, како и секој третман, треба да биде со специјалист. Правилна намена на билките е многу важна ,  бидејќи  може да доведе до алергични реакции, па дури и труење ако се направи  погрешен  избор на билки и дози.

Информации за придобивките од користењето на одредени билки за лекување на болести, вклучувајќи ги и неплодност - е искуството од неколку генерации на билкари, билкар. 
Жалфија
одамна се смета за корисна во женски стерилитет.  Докажано дека жaлфија  содржи голем број на растителни хормони, кои се   женски полови хормони - естроген.   Жалфијата ги подобрува јајниците влијанија врз стапката на растот на фоликулите . Но не заборавајте дека голема  доза  на оваа билка не е многу пожелно поради тоа што може да доведе до влошување на здравствената состојба и труење. За да се подготви се земаат 1 лажичка  лисја жалфија , истурете ја во чаша зовриена вода и оставете  15 минути. Пијте по  1 / 3 чаша 3 пати на ден,  30 минути пред јадење  11 дена . Користењето на овој  третман може да биде 3 месеци, ќе треба да направите пауза  2 месеци. Доколку е потребно, повторете го  третманот . Подобрување на ефектот може да се постигне  и со подготовка на жалфија заедно со липа , која исто така содржи голем број на phytohormones. За третман на неплодност исто така да користите свеж сок од жaлфија , по  1 лажица малецка  2 пати дневно - наутро и навечер. Третманот со жaлфија се користи по прекинување на менструалниот циклус

Друга билка која се користи т Pýrola  потекнува  во Месопотамија. Таа е ефективен во лечење на јајниците , хронични adnexitises, неплодност. Се земаат  2 лажици  сува трева и се прелива  со 300-400 мл вода што врие. Потоа нека се олади , се става  мед за 1 / 3  и се пие  3 пати на ден, еден час пред јадење. При  лечење неплодност мора да се  користи 3-6 месеци.
Се зема  Pyrola, 50 грама сува трева, се прелива го со 0,5 литри ракија  и се остава да стои  20 дена. Се зема по40 капки 3 пати на ден  еден час пред јадење. 
Plantago major
помага во случаите кога  неплодност е случај  од воспалителни процеси во јајниците . Се користи и кај  мажи за подобрување на спермата .Се зема 1 лаж , трева  се истура сал  се остава да  врие на ниска температура 5 минути .Се зема  1-2 суп.. лажица 3-4 пати дневно, половина час пред јадење  1-2 месеци.

При воспаление на јајниците и неплодност се  користите Tussilágo fárfara помешана   со други билки. За да го направите ова, се зема по 50 грама мешавина од лисја , tussilago farfara , Caléndula officinális ,Solidágo virgáurea ,Matricária .  смесата се прелива 0,5 литри врела вода , се остава да стои  2 часа. Се зема 1 / 3 чаша 6 пати на ден. Текот на третманот - 1-2 месеци.





< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 18.4.2012 18:44:27 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: лечење неплодност со билки
29.11.2009 11:13:02   
arh_diz
за средување на хормони  помогна
1. Агнус кастус/agnus castus,
2. Маца/мака потент (Maca potent) - прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги има и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај - вркута .
4 мацина трева очајница

за борба со инфекции
1. Чај од брусница и сушени брусници
2. Омега 3
3. Ацидофили и лактобацили со папаја и нони и алое вера
4. Кантарионово масло за мачкање
5. Лук и таблети од лук како вагиналети
6. Јогурт со лгг

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 29.11.2009 11:17:24 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: лечење неплодност со билки
29.11.2009 11:29:46   
Палешка РР
Масло од нoќниче(на англиски evening primrose oil) ублажува пмс,добаро е за хормонален баланс и го подобрува плодниот секрет.
Го има во капсули како Еvening primrose oil произведувач Natural wealth

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лекување неплодност со билки
29.11.2009 11:40:00   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Terapija od Dr. Slobodan Tasic.Ovoj doktor ima pomognato na mnogu zeni vo Srbija koi imale problem so zatrudnuvanjeto.Ovaa terapija ja koristese edna moja prijatelka, koja nekolku godini se ubidivse da zebremeni no bezuspesno se dodeka ne ja primeni ovaa terapija.I rezultati imase, sega ima devojcence.Celata terapija e na bilna baza, taka da vredi da se proba.

1. Pretpladne se pie po edna casa caj od SALVIA OFFICINALIS
oznacen kako caj broj 1

2. Popladne ili posle rucek se pie edna casa caj od GERANIUM POBERTIANUM
oznacen akko caj broj 2

3. Ivo vecernite casovi se pie po edna casa caj od MELISSA OFFICINALIS
oznacen kako caj broj 3

PRIPREMA NA CAEVITE:Vo edna casa stavete edno kafeno lazice caj i prelite go so 2dl. vrela voda.
Posle 15-20min. procedete go cajot i ostavete go da se oladi i pijte go poleka.Caevite oznaceni kako 1 i 2 moze da se zasladat so med.

2. MATICEN MLEC

Nautro i navecer, najmalku 30 minuti pred jadenje se zema po edno PLASTICNO lazice Maticen mlec(nikako metalno lazice)
Maticniot mlec inaku se lize kako lizavce ne se golta naglo, poradi toa sto treba da klizi niz grlo.
Teglickata obavezno da se cuva vo frizider.

3. PROPOLIS KAPKI

Vo tekot na denot se zema 3 pati po 5 kapki propolis.
Moze da se rastvorat vo voda.

4. JABOLKOV OCET I MED

Sekoja vecer vo casa voda izmesajte 2 lazicinja kafeni med i 2 lazicinja kafeni ocet.

Caevite inaku mozat da se kupat vo sekoja bilna apteka.Se nadevam deka na nekogo ke pomogne ovaa terapija.




< Поракaта ја уредил Еца -- 29.11.2009 11:57:09 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лекување неплодност со билки
1.12.2009 18:20:45   
arh_diz
Масло noćurka: 

Ова масло се користи за забременување кај  жените . Ова е еден од најпопуларните билки кои се користат за хормонален баланс и рамнотежа и помош при забременување.

Ginseng

Ја подобрува плодноста кај мажите, помага во импотенција, и го зајакнува имунолошкиот систем. Таа, исто така, го зголемува нивото на тестестерон , количината на сперма и нејзината позвижност.


Pycnogenol
се користи за подобрување на спермата
 
масло од лен
помага при одрзување на здрава сперма и помага кај импотенција.Ова масло треба да го користат тие сто сакаат дете



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2009 0:00:28   
delfinka
jas imam cueno deka caj od ocajnica pomaga vo resavanje na problem so neplodnost,no ke naglasam deka navistina e i ocajno gorko ova cudo
nemozam da go pijam

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2009 12:07:51   
arh_diz
јас мислам дека чајот од очајница треба да го пијат само оние жени кај кои со сопругот е се ок. Значи  доколку е проблемот во  жената.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лекување неплодност со билки
11.1.2010 13:22:18   
arh_diz
Recept za lecenje na ologospermija
3 lazici Glycyrrhiza glabra
2 lazici Rhodióla rosea
2 lazici Leuzeae rhizomata cum radicibus
2lazici Angelica silvestris
3 lazici zalfija
1 lazica Sedum album
Da se prelie so 1 litar voda se stava da se vari 20-30 minuti na tivok ogan. Se ostava da stoi od 4-6 casa . Se cedi i se pie po 1/2 casa 30 minuti pred jadenje 4-5 pati vo den

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лекување неплодност со билки
11.1.2010 13:24:45   
mother 29
user posted image  user posted image  user posted image за корисната инфо!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лекување неплодност со билки
11.1.2010 13:28:15   
caci20
Jas probav da go pijam i stvarno e ocaen. Takvo nesto nemav probano. Go piev od pusta zelba za bebusce. Se probuva covek. Nemav dijagnoza nikakva, ama po forumive citav deka e dobar.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лекување неплодност со билки
13.1.2010 0:42:11   
strelecirak
ZDRAVOuser posted image sakam samo da prasam kako se koristi masloto od len sto e za podobruvanje na spermarauser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лекување неплодност со билки
15.1.2010 8:27:06   
arh_diz
Jas znam deka se koristi vo sekojdnevnata ishrana mesto obicno maslo stavas maslo od len. za drug recep neznam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лекување неплодност со билки
20.1.2010 15:02:02   
delfinka
dajte prirodna bilka,ako voopsto moze da se lekuva eden zatnat kanal?!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лекување неплодност со билки
21.1.2010 9:06:22   
arh_diz
Za zatnatite kanali znam deka e dobro caj od listovi od malina. Inaku so eden prooden kanal moze da se zabremeni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лекување неплодност со билки
21.1.2010 9:10:51   
Еца
Да за очајницата и јас читав дека ја пијат само жените кои имаат некаков проблем и лечат женски стерилитет. Доколку проблем е машки стерилитет, нема потреба жената да ја пие. Сепак од друга страна кога се лекува машки стерилитет и жената се става на терапија за да се зголемат кај неа шансите што повеќе за плодност.Така да ништо не губи ако ја пие.Може само да добие, но запомнете за време на циклус - очајницата не се пие.

< Поракaта ја уредил Еца -- 21.1.2010 9:11:47 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лекување неплодност со билки
21.1.2010 9:29:54   
Еца
*Масло од ноќниче (на англиски evening primrose oil) ублажува пмс, добаро е за хормонален баланс и го подобрува плодниот секрет. Го има во капсули како Еvening primrose oil произведувач Natural wealth

*за средување на хормони
1. Агнус кастус/agnus castus, како таблети ги има Агнес/agnes од Бугарија и ПМС фри/pms free од Хрватска
2. Маца/мака потент (Maca potent) - прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги имало и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај - вркута или росник и матерка мислам дека ова се народните имиња.



< Поракaта ја уредил Еца -- 21.1.2010 9:35:38 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лекување неплодност со билки
21.1.2010 9:33:11   
caci20
Кај нас многу тешко се наоѓаат овие тревки како чаеви. Мене ми ги испратија од Белград. Што да ви кажувам вкус кој не се заборава.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лекување неплодност со билки
21.1.2010 9:34:25   
arh_diz
Da vo Belgrad se prodavaat vo bilnite apteki i na samata opakovka pisuva kako se koristi sekoja treva.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лекување неплодност со билки
14.2.2010 22:56:44   
mira
Arh-diz caevive sto se za ologospermija gi ima li kaj nas ili site tie gi nabavuvas od Srbija.I te molam kazi mi dokolku znaes, dali gi ima samo vo Beograd ili se rasprostraneti niz cela Srbija (Vranje ili nekade poblisku do nas) A dokolku gi imate koristeno vi pomognale li ili....? Pozdrav!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лекување неплодност со билки
15.2.2010 11:59:04   
arh_diz
mira jas nemam koristeno nisto od receptive. A caevite neznam dali gi ima site vo Makedonija rasprasaj se po bilnite apteki

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mira)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лекување неплодност со билки
15.2.2010 17:43:07   
mira
Fala ti na informacijata arh-diz. No ke zamolam nekoj od forumov dokolku gi ima koristeno da mi kaze za nivniot efekt. Fala!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лекување неплодност со билки
16.2.2010 9:20:43   
arh_diz
mira pisi konkretno koi caevi te interesiraat za da mozat da ti odgovorat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mira)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лекување неплодност со билки
16.2.2010 14:06:59   
delfinka
mira skoro site caevi moze da se najdat vo Mk najdobro da najdes broj(za zal go imam izgubeno)od edna zena vo kumanovo inace imaat i spisanie za bilki izdavaat,kaj niv se pravat i tinkturi i gi imaat skoro site caevi a i prakaat po posta
ako ima nekoja clenka od kumanovo moze da pomogne,siguirno ja znaat

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лекување неплодност со билки
17.2.2010 2:28:46   
suzeto
vo struga nemat nisto od caevite nema ni agnus kakcus ni aloe vera so acidofili i... nema nisto site apoteki gi zavrtev i me gledaja so cudejne neznam sto im bese jas se cudev so niv sto nema nisto i ne znaea ni sto e toa a tie se cudea so mene 'sto i e na ovaa sto bara znae'

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лекување неплодност со билки
17.2.2010 11:57:06   
mira
Mene me interesiraa caevite od receptot za oligospermija.Jas ke se obidam da doznaam koja e taa zena od Kumanovo. No i go znaes li barem imeto? Za da imam kako da ja baram. Fala vi!

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?