|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лекување неплодност со билки
10.1.2012 16:24:11   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: cece333

ви препорачувам да пиете цај од црвен здравец Geranium Robertianum,кај мене имаше успех уште првиот месец,го пиевме двата од 5 ти од ден на циклусот 3 пати на ден по едно шољиче така 10 дена и имаше успех.user posted image  

Cece moze li da pises kako go prigotvuvase,po kolku kolicina vo kolku tecnost,i kolku vreme prethodno se obiduvavte...Fala

(Одговор на членот cece333)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Лекување неплодност со билки
12.1.2012 23:00:30   
ohrig
Jas i mojot soprug se obiduvavme da imame bebe dve godini no bezuspesno bese. posle edna godina otidovme na ginekolog i gi napravivme site testovo i se bese vo red. pa odlucivme da probame so macina trava. Ja kupiv od bitpazar od skopje no mi rekoa da pijam macina trava a ne ocajnica jas ja piev eden mesec i ostanav trudna.A vo toa vreme ne koristev nisto druga i dva meseci ne bev na ginekolog. Zatoa mislam deka tokmu macina trava mi pomogna da ostanam trudna.
Sakav samo da go spodelam moeto licno iskustvo i ako mozam da pomognam nekomu.
Od srce vi posakuvam bremenost .

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Лекување неплодност со билки
12.1.2012 23:51:39   
ljubicicaaa
драги рингерајки дали некоја знае кај може да се најде овај чај во битола, бидејки неможам да одам ск за да си купам..
фала

(Одговор на членот ohrig)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Лекување неплодност со билки
13.1.2012 3:20:11   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: ohrig

Jas i mojot soprug se obiduvavme da imame bebe dve godini no bezuspesno bese. posle edna godina otidovme na ginekolog i gi napravivme site testovo i se bese vo red. pa odlucivme da probame so macina trava. Ja kupiv od bitpazar od skopje no mi rekoa da pijam macina trava a ne ocajnica jas ja piev eden mesec i ostanav trudna.A vo toa vreme ne koristev nisto druga i dva meseci ne bev na ginekolog. Zatoa mislam deka tokmu macina trava mi pomogna da ostanam trudna.
Sakav samo da go spodelam moeto licno iskustvo i ako mozam da pomognam nekomu.
Od srce vi posakuvam bremenost .


Ohrig te molam ako sakas da pises od koj dn do koj den na ciklusot ja pise i po kolku...Ja ja poracav i ja pijam..Dali tvojata gorcese?Fala..

(Одговор на членот ohrig)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Лекување неплодност со билки
13.1.2012 9:46:50   
ohrig
ja piev otkako mi zavrsi ciklusot dve i pol nedeli pa pocnav da osekam bolki vo stomakot i ja prekinav. ne treba da se pie za vreme na menstruacija i otkako ke ostanes trudna. dozata bese vo edno litro ja poparuvas sodrzinata od kesickata i cajot go pijas vo tekot na denot ili ako sakas podeli si go na tri pati. cajot ne bese mnogu gorcliv imase neprijaten miris kako na trevi. najdobro e prodavackata da ja prasas macina trava za bremenost - tie znaat.

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Лекување неплодност со билки
15.1.2012 20:45:37   
Melanija RR
Јас ова го најдов и се заинтересирав.Се работи за создавање на фоликули.

Premium Chasteberry Fruit 400mg 120 caps
Chasteberry дрвото (Vitex agnus-castus) му припаѓа на семејството Verbenaceae познато како вид дива лаванда (популарно наречена витекс). Растението води потекло од тропските предели по долините на реките во Јужна Европа и Медитеранот, а како украсно растение се одгледува во САД.
Старите Грци и Римјани ги користеле листовите и плодовите од ова растение во лекувањето на проблемите со дигестивниот тракт, за третман на рани на кожата и за подобрување на женското здравје.
Карактеристики:
Витексот содржи антиоксиданси од типот на флавоноиди, алкалоиди, дитерпеноиди, витексин, кастицин како и етерични масла (цинеол, лимонен и др.), кои ги стабилизираат проблемите со женските хормони, помагаат при ПМС и одржување на сексуалното здравје. Овие компоненти поволно делуваат при пореметување на менструалниот циклус и менопаузата и кај различни гинеколошки заболувања како што се: синдром на полицистични јајници (ги ублажуваат симптомите), циклична масталгија, хиперпролактинемија (зголемено ниво на пролактин во крвта) и сл. Витексот го зголемува нивото на прогестеронот и ја стимулира хипофизата во создавањето на хормони и формирање на фоликули; поволно делува при кожните промени за време на пубертетот како што се акни и дисебореа; ја зголемува лактацијата и се препорачува да се зема во првите 10 дена по породувањето. Ако се зема пред спиење може да го подобри спиењето (го стимулира создавањето на мелатонин).
Примена:
  • При третман на предменструален синдром (препорачливо е да се комбинира со витамин Б6);
  • За регулирање на менструалниот циклус (аменореја и дисменореја);
  • Се препорачува за време на менопаузата;
  • За подобрување на овулацијата (стимулирање на фоликулите);
  • За подобрување на либидото и зголемување на сексуалната енергија. Секоја капсула од овој производ содржи 400 мг екстракт од плодот на дива лаванда произведена од Swanson Health Products специјално за вас. - Како додаток во исхраната се препорачува една до две капсули дневно со вода пред оброк. Не се препорачува за бремени жени и доилки.
  • Кај заболувања на кожа, коса и нокти;
  • Кај невролошки заболувања како Алцхајмерова болест и аутизам,
  • При разни инфекции и малигни заболувања и др.   Секоја софтгел капсула од овој производ содржи 2500 ИЕ витамин A и 270 ИЕ витамин D за ефективна секојдневна суплементација, произведена од Swanson Health Products специјално за вас. -

    Цена: 749.00 ден.


    _____________________________

    3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
    3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
    user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

    (Одговор на членот ohrig)
  • Непосредна врска до пораките: 106
       RE: Лекување неплодност со билки
    8.2.2012 13:52:58   
    lindicka


    Ова го најдов на нет, можеби на некој ќе му помогне. и прашање до Сајна или некој кој ги користел Перувиан Маца, дали е исто што и Маца потент и дали е ова исто со Мацина трева (очајница)?


    Надворешни линкови се забранети.




    < Поракaта ја уредил Admin -- 8.2.2012 14:01:30 >

    (Одговор на членот Melanija RR)
    Непосредна врска до пораките: 107
       RE: Лекување неплодност со билки
    8.2.2012 14:09:33   
    lindicka
    И една молба до arch-diz RR, имаше пишувано еднаш за рецепт со жалфија за зголемување на овулацијата. Една чаша се прави чај и се пие цел ден поделено на трипати, 10 дена(мислам ), како беше за употреба? Од кој ден се пие, од прв ден на циклус или последен? Фала. 

    (Одговор на членот lindicka)
    Непосредна врска до пораките: 108
       RE: Лекување неплодност со билки
    8.2.2012 14:12:56   
    lindicka
    ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka



    Ова го најдов на нет, можеби на некој ќе му помогне. и прашање до Сајна или некој кој ги користел Перувиан Маца, дали е исто што и Маца потент и дали е ова исто со Мацина трева (очајница)?


    Надворешни линкови се забранети.





    ок, линкот се однесуваше на еден чај за женски полови органи за стерилитет, на Роза Карина ( и пишуваше Петковски одоздола), изгледа тој Наумче Петковски е, што го спомна некој од вас. Поздрав

    (Одговор на членот lindicka)
    Непосредна врска до пораките: 109
       RE: Лекување неплодност со билки
    8.2.2012 21:07:27   
    nena28
    I jas imam edna milba tuka na forumov citav eden recept so vino i ren samo nemozam da go najdam pak da go procitam ubavo da vidam kako se pravi i kolku vreme se pie.dali ima nekoja rr probano toj recept imam procitano deka edna rr go piela i ostana trudna samo ne sum sigurna koja bese zatoa prasuvam dali moze nekoj da mi pomogneuser posted image sakaam user posted image

    (Одговор на членот lindicka)
    Непосредна врска до пораките: 110
       RE: Лекување неплодност со билки
    27.3.2012 20:05:45   
    bella80

    ИЗВОРНА ПОРАКА: nena28

    I jas imam edna milba tuka na forumov citav eden recept so vino i ren samo nemozam da go najdam pak da go procitam ubavo da vidam kako se pravi i kolku vreme se pie.dali ima nekoja rr probano toj recept imam procitano deka edna rr go piela i ostana trudna samo ne sum sigurna koja bese zatoa prasuvam dali moze nekoj da mi pomogneuser posted image sakaam user posted image

    Poveli:

    lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

    (Одговор на членот nena28)
    Непосредна врска до пораките: 111
       RE: Лекување неплодност со билки
    31.3.2012 15:14:54   
    Melanija RR
    Да не ве збунав ,но за рецептот со ренот и виното нека писе некоја која го правела,зошто јас рецептот го знам одамна иако не во целост но дека се прави со задолжително 3 години старо вино.Прво совет што некој ова го правел

    _____________________________

    3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
    3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
    user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

    (Одговор на членот bella80)
    Непосредна врска до пораките: 112
       RE: Лекување неплодност со билки
    15.5.2012 11:05:17   
    Andzi
    Здраво девојки, ме интересира дали некоја од вас има пиено капсули Agnus Castus. Ме интересира дали пијат само они кои имаат проблем со ФСХ хормонот или може секој да ги пие?

    (Одговор на членот Melanija RR)
    Непосредна врска до пораките: 113
       RE: Лекување неплодност со билки
    15.5.2012 11:37:50   
    Dreamline
    Da, poveke devojki momentalno na forumot sto se zemaat agnes tableti (toa e agnus cactus). Tie se broj  1 vo borba protiv pcos i ja vrakaat ovulacijata. Jas zabremeniv na vtoriot ciklus na agnes a inace imam pcos. Isto imam citano i deka zeni so visok FSH te.namalena ovariajlna rezerva gi koristat vo kombinacija so coenzim Q 10. so srekauser posted image

    (Одговор на членот Andzi)
    Непосредна врска до пораките: 114
       RE: Лекување неплодност со билки
    18.5.2012 11:43:37   
    Andzi
    Ти Благодарам Dreamline. Ќе може некоја од девојките кои ги пијат да ми кажат нешто повеќе. На самата кутија пишува 2 пати дневно. Дали тоа значи секој ден во исто време (пр. 8 сабајле и 8 вечер). Јас ги земам на своја рака, бидејќи докторот ми е против се што е билен препарат, а јас слушам дека многу жени имале позитивно искуство.

    (Одговор на членот Dreamline)
    Непосредна врска до пораките: 115
       RE: Лекување неплодност со билки
    19.5.2012 13:31:15   
    taci83
    ve molam za pomos citav na forumov za caj od listovi malina deka sluzel za prodnos na kanalite me interesira kako se prigotvuva zosto jas imam malina vo dvor i dali cajot se pravi od svezi listovi ili treba da bidat suseni, i za cajot od zalfija za sto se koristi

    (Одговор на членот Andzi)
    Непосредна врска до пораките: 116
       RE: Лекување неплодност со билки
    28.5.2012 18:12:18   
    Melanija RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: marko009

    dali nekoja od vas ima slusnato za za caevi ili za babi sto pomagaat da se zabremeni


    _____________________________

    3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
    3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
    user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

    (Одговор на членот taci83)
    Непосредна врска до пораките: 117
       RE: Лекување неплодност со билки
    29.5.2012 12:19:03   
    light
    Pozdrav jas koga ostanav bremena toj mesec trebase da odam na laparoskopija no eve bidna i mislam deka ovoj recept mnogu mi pomogna

    Denot koga ti e ovulacija nacecer pred da legnes ce zemas 8 l voda so 4 celi paketcinja koro caj od kamilica i ce gi varis da zovrijat posle ke go staviv vo kada i ke nasoknadis voda kolku sto treba da te pokrie posle ke zemas dve paketcinja soda bikarbona i ke sedis vo kada 30 min vo meguvreme ke se izmies so kamilicite edna po edna daj boze da vi pomogne i vas posto mene mi pomogna

    (Одговор на членот Melanija RR)
    Непосредна врска до пораките: 118
       RE: Лекување неплодност со билки
    6.6.2012 13:26:59   
    taci83

    ИЗВОРНА ПОРАКА: light

    Pozdrav jas koga ostanav bremena toj mesec trebase da odam na laparoskopija no eve bidna i mislam deka ovoj recept mnogu mi pomogna

    Denot koga ti e ovulacija nacecer pred da legnes ce zemas 8 l voda so 4 celi paketcinja koro caj od kamilica i ce gi varis da zovrijat posle ke go staviv vo kada i ke nasoknadis voda kolku sto treba da te pokrie posle ke zemas dve paketcinja soda bikarbona i ke sedis vo kada 30 min vo meguvreme ke se izmies so kamilicite edna po edna daj boze da vi pomogne i vas posto mene mi pomogna

    go citam ne ve razbrav dobro znaci vo 8l se stavaat 4 pakovi caj toa mi e jasno no sto se pravi so sodata se stava vo vodata kade st lezis ili kako

    (Одговор на членот light)
    Непосредна врска до пораките: 119
       RE: Лекување неплодност со билки
    23.6.2012 7:23:59   
    lidija \\

    Poveli:

    lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

    Bella 80
    Dali znaes dali korenot treba da e div ili ne i kade moze da se najde bidejki po apteki i bilni prodavnici go nema

    (Одговор на членот taci83)
    Непосредна врска до пораките: 120
       RE: Лекување неплодност со билки
    23.6.2012 15:45:09   
    gina
    rr jas i mm pievme pred 3 god. terapija od kaj slobodan tesic ama nisto ne mi pomogna

    (Одговор на членот lidija \\)
    Непосредна врска до пораките: 121
       RE: Лекување неплодност со билки
    23.6.2012 15:46:43   
    gina

    ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

    rr jas i mm pievme pred 3 god. terapija od kaj slobodan tesic ama nisto ne mi pomogna

    dali znae nekoj caj za miomi koja bilka se koristi i dali pomaga

    (Одговор на членот gina)
    Непосредна врска до пораките: 122
       RE: Лекување неплодност со билки
    23.6.2012 15:53:34   
    suzeto
    koren od ren na pazar moze da se najde

    < Поракaта ја уредил suzeto -- 23.6.2012 15:54:05 >

    (Одговор на членот gina)
    Непосредна врска до пораките: 123
       RE: Лекување неплодност со билки
    23.6.2012 16:38:21   
    taci83
    ima citano za ovoj lek so renot ama go pisuvase vo 1l sise se renda 1/3 od siseto ren i drugoto se polni so vino vie kako go pravevte

    (Одговор на членот suzeto)
    Непосредна врска до пораките: 124
       RE: Лекување неплодност со билки
    24.6.2012 0:29:41   
    bella80

    ИЗВОРНА ПОРАКА: lidija \\


    Poveli:

    lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

    Bella 80
    Dali znaes dali korenot treba da e div ili ne i kade moze da se najde bidejki po apteki i bilni prodavnici go nema

    Renot treba da e svez i mislam deka treba da go ima na pazar.Pozz i srekno!

    (Одговор на членот lidija \\)
    Непосредна врска до пораките: 125
    Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Цуцла.
    пеперутка16

    До кога вашето дете имало цуцла?