|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лекување неплодност со билки
21.11.2012 19:46:48   
Мецана
Секако дека не може кај секого исто да делува една иста терапија. Оваа терапија ја примаат двајцата партнери (освен ако кај едниот нема никаков проблем). Терапијата се состои од чаеви, облоги кои се чуваат на јајниците или на тестисите кај мажите и препарат кој сами го приготвувате во тегла мед. Под дејство на затоплувањето на облогите се прочистуваат јајеводите особено кај тие што имаат запушени јајеводи а кај мажите се забрзуваат сперматозоидите. Има случај на жена од Скопје која забременила после терапијава а имала 100 % запушени јајеводи.Една терапија чинеше 3000 ден од човек, сега не знам како е. Висока цена за наш стандард, но тој што има мака не прашува за пари. Пожелно е да се примат 3 терапии.Но, како и секој лек, и оваа терапија кај некого успева а кај некого не.




< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 21.11.2012 20:11:36 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Лекување неплодност со билки
21.11.2012 20:18:05   
Bogdancanka
јас и мм заедно ја примавме терапијата иако проблемот ни е машки стерилитет,без разлика тоа што кај мене немаше никаков проблем според билкарката Лиле требало и двајцата да ја примаме терапијата...е сега кај нас немаше резултат но тоа немора да значи дека на друг нема да помогне...секако за секој е различно..а искрено не е баш и ефтино затоа што се препорачува најмалку 3 месеци да се користи...но ако помогне никој нема да жали пари...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Лекување неплодност со билки
21.11.2012 23:02:25   
Melanija RR
Несакам да спорам но со непроодно канали а е утврдено со лапараскопија неможе да се забремени.
Може се работи за нецелосно или непотврдена дијагноза.
Која сака и е во можност нека си пробаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Лекување неплодност со билки
30.11.2012 0:08:09   
Ummu_Ajna
zdravo na site kazete mi ovie apcinja vitex dali mozam da gi pijam na svoja raka ili od doktor da gi baram i kolku pati na den se pijat, i ova macina treva ocajnjca e eden isti caj ? i kako se pije vo koja kolicina na den bi mi bilo milo ako nekoj mi odgovori pobrzo fala na site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Лекување неплодност со билки
30.11.2012 14:53:49   
cacisk
Jas gi pijam Vitex i imam samo pofalni zborovi za niv. Jas gi pijam na svoja raka, bidejki mislam deka doktor nema da ti gi prepise ovie apcinja. Pijam po 2 na den.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Лекување неплодност со билки
4.12.2012 22:15:10   
Melanija RR
Сакам да посочам на една статија од сајтот Ригераја која можеби сте ја прочитале а можеби не сте ја виделе.

Лековити билки кои се препорачуваат при неплодност

И нешто што најдов на нет user posted image
Вркута (Alchemilla vulgaris) е извонредно лековита билка со висина од 10 до 40 cm, која расте во планинските региони од април до август.
Медицинска употреба на вркутата

Вркута (бисерок, моминска наметка) третира нарушувања на менструалниот циклус, болни и нередовни менструации, хормонални пореметувања, цисти на јајници, полицистичност, бел исцедок, воспалителни процеси, бактериолошки проблеми, кандидијази, болки во стомакот, ХПВ вирус, ги зајакнува ѕидовите на матката, помага кај жени со спуштена матка, има голема улога во олеснување на породувањето, штити од абортуси, при лечење на неплодност кај жената (помага во задебелување на слузницата на матката), при тешкотии во периодот на менопаузата.
Покрај тоа, ефикасно лекува воспаление на желудочната и цревната слузница,чирови, дијареа, воспаление на усната шуплина и фаринксот, рани по вадење на заби, ревматски заболувања, анемија, шеќерна болест, гојазност, појава на егземи на кожата и гнојни рани.

Чај од вркута

Се подготвуваат две кафени лажици зелена вркута во 200 мл зовриена вода. Се остава да стои 5-10 мин, потоа се цеди. Чајот се пие во мали голтки полека, три чаши дневно - свежо подготвен.
Во случаи на аменореа чајот треба да биде повеќе концентриран (се остава да стои повеќе од 15 мин). Жени кои претходно имале абортус или постои ризик од истиот треба да пијат 4-6 чаши дневно чај. Против бел исцедок се подготвува напиток: во 1 литар зовриена вода се додава 50 грама исушена вркута без корен и се пие топол во текот на денот. Може да се пие сам или во комбинација со други билки (камилица, невен, жалфија, равнец).

Извор:Точка


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 8:19:34   
Ummu_Ajna
dobro utro na site. jas go kupiv cajot, maina treva (ocajnica) mi rekoa deka se koristi vaka: se vrije voda potoa se stava od cajot se ladi i se pije, zarem ne se vrije cajot zaedno so vodata. kazete mi pravilno kako se pije i dali e dozvoleno da go pijam sega , deka imam inseminaija praveno pred 3 dena.

crven zdravec ima vo skopje na bit pazar jas go imam kupeno

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.12.2012 12:03:55 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 9:59:11   
belabela
Nemoj da pies stom si pravela inseminacija zasto moze ke se fati bebkata site caevi ne se dozvoleni vo bremenost.

Cajot ocajnica ne sum go koristela i ne znam kako se pie kolku vreme i kako se podgotvuva.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 14:15:05   
Dreamline
Ummu Ajna..ako si pravela inseminacija, nemoj da pies nitu vitex nitu macina treva.Osobeno vitexot ne se kombinira so drugi lekovi-hormoni a e zabranet za trudnici.

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 20:56:30   
lino5
sakam da prasam za macina trava dali samo na bit pazar go ima kaj nas vo mk i kolku e sigurno da se zema od tamu ...

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 21:34:52   
Bogdancanka
лино5 мила добредојдеuser posted image user posted image user posted image колку што имам читано од другите постови доста наши членки имаат купувано чај од бит пазар,мислам дека е сигурно да се купи...сепак ако не сум во право сигурно некоја наша членка ќе ме поправи...поззз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 21:39:14   
lino5
user posted image user posted image user posted image
i jas tuka procitav megutoa sakam da bidam sigurna dali mozam da go kupam od tamu inace mi kazaa deka nemoze da mi nasteti cajot samo cudno e sto go nema nikade osven na bit pazar....a imam problemi sedum meseci se obiduvame so maz mi i sakame user posted image ama nikako da bidne jas na redovni pregledi odam ginikoloski i nemam nekoj vidliv problem ako imate nekoj drug sovet kazete....

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 21:44:07   
Bogdancanka
лино5 мила не се секира 7 месеци не се многу,само опуштете user posted image user posted image user posted image освен твоите гинеколошки прегледи мт има правено спермограм?

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 22:50:11   
lino5
ne sme pravele detalni pregledi mislevme deka e rano zapregledi...ostavame da pomine vreme za toa...ama citav mnogu za cajot pa mislam deka nema nisto loso da probam pozzz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Лекување неплодност со билки
5.12.2012 23:00:01   
Lina*
denes kupiv od pazar ajducka treva,kopriva i neven i sakam da pocnam da gi pijam tie caevi.E sega imam dve dilemi....dali ima vrska od koga se pocnuva so pienje,mislam nekoj poseben den od menstruacija ili ne e bitno.I drugata dilema mi e sto konecno deneska najdov tableti Agnus kaktus i sega neznam sto da pijam odnosno dali mozi i cajot i tabletite????

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 0:37:34   
gina
i jas kupiv ocajnica ama neznam dali e taa vo kitka bese kako grancinja e covekot mo tvrdese deka e taa ama kaj nas nikogas e nemalo dali moze nekoj da mi opise kako izledauser posted image

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 1:29:12   
Ummu_Ajna
jas ti garantiram deka e taa samo ako ti e od bitpazar,a ako ti e od drugo mesto ne znam sto da ti kazam, isto i na bitpazar imas crven zdravec lici kako ovajnica a dolniot del e kako crvenkasta boja.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 15:16:27   
lino5
ummu anja ti go imas li pieno ovoj ca\j jas denes zemav od bit pazar i mi rece deka edno paketce mi e za eden den i prvata casa da ja pijam na gladno.....

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 15:24:35   
Ummu_Ajna
Jas go nemam pijeno ama go imam doma, deka sum pravela pred 4 dena inseminacija, mi rekoa nekoj rr deka ne e dobro da se konzumira, inace vo paketce ne e macina treva orginal macina treva e suva i vo kitki se prodava,a lici kako isusena marihuana. pazi da ne ti dadat trevka hahahahah.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 15:37:55   
lino5
hahahhaa moze ke mi podmetnat....abe ova e u kesicka i e suseno nesto kako susen magdanos takvo nekako e i taa mi rece deka e macina trava....pa ke probam od utre da go pijam mi rece 20 dena da pijam megutoa jas kako so citav nemseam za vreme na menstruacija da pijam taka da ke treba da pauziram tie denovi taka?

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 16:08:14   
Ummu_Ajna
Se pije 2 den od menzis koga ke ti zavrsi do ovulacija posle ovulavcija pak se pije, mene zenata vaka mi rece deka se pije: vo zovriena voda ke stavis od macinata treva 10 min da sedi i da se pije a podobro e koga e zesko da se spije, znaci ne da go vrijes casjot zaedno so vodata da ne vrije zaedno so cajot. aj daj boze da ti reagira i jas ke probam ako ne mi dojde menzis.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 16:16:29   
lino5
daj boze da uspee....i daj boze da ne dobies menzis da nemas potreba od cajot.....da mi kaza i mene deka caajot se poliva so zovriena voda taka da otstoi nekoe vreme....i potoa se pie bez zasladuvac mene mi kaza...jas od utre ke go pocnam bidejki trebalo prvata casa na gladno....pa ke vidime so ke ispadne...

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Лекување неплодност со билки
6.12.2012 23:04:48   
gina
ne ne mi e od bitpazar jas ne sum od skopje ja kupiv kaj nas na pazar a toa crven zdravec i ocajnica e isto jas kupiv edno kesice i kako se vari po kolku grancinja na kolku vodauser posted image

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Лекување неплодност со билки
9.12.2012 19:55:08   
lino5
za ocajnica neznam jas zemav macina trava i edno paketce se stasva vo eden litar zovriena voda....

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Лекување неплодност со билки
9.12.2012 22:21:08   
Bogdancanka
мачица трева и очајница е истиот чај

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lino5)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?