|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лекување неплодност со билки
17.2.2010 12:24:25   
caci20
Ovaka se sretnuva macina trava, jetrena trava, jetrenjaca, gorcika, marulja, smrduša, na latinski marrubium vulgare, na angliski horehound i ke pisam na srpski, izvinete Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom - Ocajnica - Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako "narodni recept" savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni

< Поракaта ја уредил caci20 -- 17.2.2010 12:25:45 >


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mira)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лекување неплодност со билки
7.3.2010 20:55:23   
delfinka
jai gi najdov informaciite za zenata sto kazav deka imaat spoisanie i apteka so site bilki
prvo da prasam neznam dali smeam vaka javno da gi objavam?

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: лечење неплодност со билки
20.3.2010 22:23:47   
samba
ako ovie bilki pomognat za lekuvanje za neplodnost toa bi bilo super i bi pocnala da koristam prirodni bilki

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: лечење неплодност со билки
21.3.2010 8:09:41   
arh_diz
samba bilkite mozat da pomognat samo vo odredena situacija. Za poseriozen problem podobro ti e da se obratis na ginekolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот samba)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: лечење неплодност со билки
23.3.2010 12:03:56   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Денес на проблемот на неплодност е  зголемен Според статистичките податоци, околу 10-20% се забележан  брак без деца , односно неможноста за забременување  во рок од  2-3 години, со редовен сексуален живот и без употреба на контрацептивни средства. Но причините за неплодност, кај некои  партнери кои  имаат здравствени проблеми, може да се констатира само со испитување и тестирање. Силна желба да имаат деца ги прави сопружниците да ги користат  сите можни средства, вклучувајќи и традиционалната медицина.

Јас би сакала да се напомене дека лекувањето со билки, како и секој третман, треба да биде со специјалист. Правилна намена на билките е многу важна ,  бидејќи  може да доведе до алергични реакции, па дури и труење ако се направи  погрешен  избор на билки и дози.

Информации за придобивките од користењето на одредени билки за лекување на болести, вклучувајќи ги и неплодност - е искуството од неколку генерации на билкари, билкар. 
Жалфија
одамна се смета за корисна во женски стерилитет.  Докажано дека жaлфија  содржи голем број на растителни хормони, кои се   женски полови хормони - естроген.   Жалфијата ги подобрува јајниците влијанија врз стапката на растот на фоликулите . Но не заборавајте дека голема  доза  на оваа билка не е многу пожелно поради тоа што може да доведе до влошување на здравствената состојба и труење. За да се подготви се земаат 1 лажичка  лисја жалфија , истурете ја во чаша зовриена вода и оставете  15 минути. Пијте по  1 / 3 чаша 3 пати на ден,  30 минути пред јадење  11 дена . Користењето на овој  третман може да биде 3 месеци, ќе треба да направите пауза  2 месеци. Доколку е потребно, повторете го  третманот . Подобрување на ефектот може да се постигне  и со подготовка на жалфија заедно со липа , која исто така содржи голем број на phytohormones. За третман на неплодност исто така да користите свеж сок од жaлфија , по  1 лажица малецка  2 пати дневно - наутро и навечер. Третманот со жaлфија се користи по прекинување на менструалниот циклус

Друга билка која се користи т Pýrola  потекнува  во Месопотамија. Таа е ефективен во лечење на јајниците , хронични adnexitises, неплодност. Се земаат  2 лажици  сува трева и се прелива  со 300-400 мл вода што врие. Потоа нека се олади , се става  мед за 1 / 3  и се пие  3 пати на ден, еден час пред јадење. При  лечење неплодност мора да се  користи 3-6 месеци.
Се зема  Pyrola, 50 грама сува трева, се прелива го со 0,5 литри ракија  и се остава да стои  20 дена. Се зема по40 капки 3 пати на ден  еден час пред јадење. 
Plantago major
помага во случаите кога  неплодност е случај  од воспалителни процеси во јајниците . Се користи и кај  мажи за подобрување на спермата .Се зема 1 лаж , трева  се истура сал  се остава да  врие на ниска температура 5 минути .Се зема  1-2 суп.. лажица 3-4 пати дневно, половина час пред јадење  1-2 месеци.

При воспаление на јајниците и неплодност се  користите Tussilágo fárfara помешана   со други билки. За да го направите ова, се зема по 50 грама мешавина од лисја , tussilago farfara , Caléndula officinális ,Solidágo virgáurea ,Matricária .  смесата се прелива 0,5 литри врела вода , се остава да стои  2 часа. Се зема 1 / 3 чаша 6 пати на ден. Текот на третманот - 1-2 месеци.




ne mi e jasno ova .....3 pati na den po edna casa se pie ili tri pati na den po edna tretina casa....a svez sok od zalfija kade moze da nabavam,imam caj od zalfija sakam da probam pa ve molam ako znaete tocno kako treba idali moze da se pijat i drugi caevi pijam od ajducka treva neven i kopriva za endometrioza....vi blagodaram

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: лечење неплодност со билки
23.3.2010 12:45:58   
arh_diz
Пијте по 1 / 3 чаша 3 пати на ден, 30 минути пред јадење 11 дена . Sok neznam kade moze da se najde.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: лечење неплодност со билки
23.3.2010 13:42:44   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Пијте по 1 / 3 чаша 3 пати на ден, 30 минути пред јадење 11 дена . Sok neznam kade moze da se najde.
znacit edna casa ja vies vo tekot na denot ja delis na tri

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: лечење неплодност со билки
24.3.2010 9:28:38   
arh_diz
Da edna casa .No sepak bi ti preporacala da si napravis i ispituvanja na ginekolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: лечење неплодност со билки
24.3.2010 23:57:43   
suzeto
imam endometrioza istoto od pred 7 god.se povtori po 4 meseci od operacijata...........sega so caevi sakam da probam kako ce bidituser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: лечење неплодност со билки
25.3.2010 9:56:41   
prvenka
Mene pred Nova Godina po vtor pat mi ustanovija endometriozna cista i posle terapiajata na Slobodan Tesic,koga bev na kontrola posle dva meseci nemav nisto,imam uste nepoln mesec od terapijata i super se osekam,cela e na prirodna baza caevi ,maticen mlec,propolis itn.
Da ne zaboravam da ti kazam deka prethodno i jas sum operirana od endometriozna cista i koga sega mi kazaa deka ja imam pak,rekov nema sansi pak da legnam za operacija ke najam drug nacin,i najdov

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: лечење неплодност со билки
25.3.2010 10:16:08   
lila30
So mm nemavme 7 god.dete probuvavme so site caevi za koi slusnavme i jas itoj no nisto ne pomogna. pred dve god. napravivme in vitro isega imame edno prekrasno devojce.Pa zatoa vi preporacuvam ne gi zaboravajte i doktorite.SO SREKA

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: лечење неплодност со билки
25.3.2010 15:31:12   
prvenka
Mene caevite mi pomognaa no imajki vo predvid deka ka mm e se ok.
Terapijata so caevi,ovaa sto jas ja pijam pomaga samo vo slucaj ako ima problem zenata,za kaj mazot ne sum sigurna

(Одговор на членот lila30)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: лечење неплодност со билки
28.3.2010 21:21:10   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Mene pred Nova Godina po vtor pat mi ustanovija endometriozna cista i posle terapiajata na Slobodan Tesic,koga bev na kontrola posle dva meseci nemav nisto,imam uste nepoln mesec od terapijata i super se osekam,cela e na prirodna baza caevi ,maticen mlec,propolis itn.
Da ne zaboravam da ti kazam deka prethodno i jas sum operirana od endometriozna cista i koga sega mi kazaa deka ja imam pak,rekov nema sansi pak da legnam za operacija ke najam drug nacin,i najdov

jas sum od struga .....pa ako moze da mi kazis nesto ne znam nisto ni koj e Slobodan Tesic ,,,dali e doktor ili nekoj trevar

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: лечење неплодност со билки
28.3.2010 21:22:02   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Mene caevite mi pomognaa no imajki vo predvid deka ka mm e se ok.
Terapijata so caevi,ovaa sto jas ja pijam pomaga samo vo slucaj ako ima problem zenata,za kaj mazot ne sum sigurna

pa ajde kazi ni sto caevi piese da probame i nie.......ti blagodaram

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 10:51:59   
prvenka
Vaka,na internet da ukucas Slobodan Tesic od Beograd ke imas da procitas mnogu, a kontakt od Makedonija e Zanet br.mobilen 070 475-597,preku nea gi prakaat terapiite vo Makedonija bidejki nema sekoj moznost da ide sekoj do Beograd i licno da gi zema terapijata e negde okolu 300eur,ona ke ti kaze kako e postapkata.Slusni se so nea pa vidi sto ke ti rece,ako imas nesto nejasno prasaj me.
Vo mojata terapija imase i ispiranja so caevi a neznam dali istite mozes da gi najdes po apteki.Na rabota sum i nemozam da ti gi pisam tocnite nazivi,no popladne ili utre ke ti gi pisam

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 15:02:59   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Mene caevite mi pomognaa no imajki vo predvid deka ka mm e se ok.
Terapijata so caevi,ovaa sto jas ja pijam pomaga samo vo slucaj ako ima problem zenata,za kaj mazot ne sum sigurna

pa ajde kazi ni sto caevi piese da probame i nie.......ti blagodaram

Jas nemam iskustvo so cxaevite. No imam slusnato deka caevite se davale spored dijagnoza znaci treba da ja vidi Slbodan Tesic dijagonata tvoja i od tvojot soprug i da vi dade terapija.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 15:21:05   
prvenka
arh_diz ima pravo,oni davaat terapija na baza na dijagnoza prepisana od lekar,no jas telefonski im objasniv za mojot problem i mi ja dadoa terapijata.Me prasaa dali kaj mm e sve vo red,zatoa sto vo takov slucaj moze davaat nesto drugo....ne se gubi nisto da se proba
Suzeto,javi se na tel,otvori na internet ke go najdes brojot ili ke probam da ti go pustam mob.na Zanet od Skopje pa slusni se ona sve ke ti objasni...kaj mene imase efekt,pisi sto si napravila

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 15:25:45   
prvenka
Probav da ti pratam privatna porak,za brojot,vidi sto ke napravis pa pisi

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 15:26:47   
prvenka
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Mene caevite mi pomognaa no imajki vo predvid deka ka mm e se ok.
Terapijata so caevi,ovaa sto jas ja pijam pomaga samo vo slucaj ako ima problem zenata,za kaj mazot ne sum sigurna

pa ajde kazi ni sto caevi piese da probame i nie.......ti blagodaram

probav da ti pratam privatna poraka,vidi sto ke napravis dali ja dobi i pisi

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 19:31:47   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Mene caevite mi pomognaa no imajki vo predvid deka ka mm e se ok.
Terapijata so caevi,ovaa sto jas ja pijam pomaga samo vo slucaj ako ima problem zenata,za kaj mazot ne sum sigurna

pa ajde kazi ni sto caevi piese da probame i nie.......ti blagodaram

probav da ti pratam privatna poraka,vidi sto ke napravis dali ja dobi i pisi

fala sega se ukluciv pa vidov...utre ce probam da ja pobaram Zanet,a dali e taa doktorka ili sto ,jas planiram da odam do skopje kon 20 april neznam tocnosakam do sistina da pojdam....pa da se dogovoram i so nejze da se vidam ako moze...

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: лечење неплодност со билки
29.3.2010 23:10:29   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Vaka,na internet da ukucas Slobodan Tesic od Beograd ke imas da procitas mnogu, a kontakt od Makedonija e Zanet br.mobilen 070 475-597,preku nea gi prakaat terapiite vo Makedonija bidejki nema sekoj moznost da ide sekoj do Beograd i licno da gi zema terapijata e negde okolu 300eur,ona ke ti kaze kako e postapkata.Slusni se so nea pa vidi sto ke ti rece,ako imas nesto nejasno prasaj me.
Vo mojata terapija imase i ispiranja so caevi a neznam dali istite mozes da gi najdes po apteki.Na rabota sum i nemozam da ti gi pisam tocnite nazivi,no popladne ili utre ke ti gi pisam

a tie ispirajna so caevite ti gi kazaa zanet..ti bese kaj nejze ili kako

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: лечење неплодност со билки
31.3.2010 9:45:12   
prvenka
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Vaka,na internet da ukucas Slobodan Tesic od Beograd ke imas da procitas mnogu, a kontakt od Makedonija e Zanet br.mobilen 070 475-597,preku nea gi prakaat terapiite vo Makedonija bidejki nema sekoj moznost da ide sekoj do Beograd i licno da gi zema terapijata e negde okolu 300eur,ona ke ti kaze kako e postapkata.Slusni se so nea pa vidi sto ke ti rece,ako imas nesto nejasno prasaj me.
Vo mojata terapija imase i ispiranja so caevi a neznam dali istite mozes da gi najdes po apteki.Na rabota sum i nemozam da ti gi pisam tocnite nazivi,no popladne ili utre ke ti gi pisam

a tie ispirajna so caevite ti gi kazaa zanet..ti bese kaj nejze ili kako


Suzeto,Zanet e samo kontakt preku koja se dobiva terapijata od Belgrad,inace za problematikata ke treba da se slusnes direktno so Beograd kako bi im kazala kakov problem imas i oni vrz baza na toa ke ti pratat terapija.
Slusni se so Zanet,ona ke ti objasni,mislam deka go dodi mobilniot nejzin na privatna poraka
Pisi,sto si napravila,slusni se ne gubi vreme mene endometrioznata cista mi se izgubi blagodarejki na caevite za pienje,vo takov slucaj davaat i za ispiranje nisto strasno ke ti objasnat,javi i se uste denes i pisi

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: лечење неплодност со билки
31.3.2010 22:53:43   
suzeto
da da go dobiv brojot fala ti, ce se javam za nekoj den momentalno ne mozam,a dali mozes da mi e kazes terapijata,da vidime dali ce e ista so mojata,ne mi e jasno sto e vrskata zanetuser posted image koga treba da se javis vo belgrad ili samo za plajcajnetouser posted image

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: лечење неплодност со билки
1.4.2010 11:53:33   
prvenka
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

da da go dobiv brojot fala ti, ce se javam za nekoj den momentalno ne mozam,a dali mozes da mi e kazes terapijata,da vidime dali ce e ista so mojata,ne mi e jasno sto e vrskata zanetuser posted image koga treba da se javis vo belgrad ili samo za plajcajnetouser posted image


Vaka,Zanet ti e vrskata so plakanjeto i ona ide ja zima i ti ja nosi,no ako imas ti poznati vo BG mozes i preku niv.Sekako ke mora da se slusnes so niv od Beograd za da im go kazes problemot,mislam deka ke imas efekt,ovaa terapija sto ja primam jas ima efekt i ako nedaj boze imas zapuseni jajovodi,ili miomi,kako i za endometriozata.
Terapijata se sostoese :sabajle,napladne i navecer po edna solja od caevite koi ke ti gi prepisat,i po pet kapki propolis.Samo sabajle i navecer po edna lazicka maticen mlec,a samo navecer vo solja se rastvara edno lazice med i 2 lazicinja jabolkov ocet.
Ispiranjeto e taka sto prvata nedela sekoj den naizmenicno ednas so caj od kantarion ednas so caj od hrastova kora,posle ispiranje se tamponira so kantarion ulje.Posle prvata nedela se prodolzuva so ispiranjeto vo tekot na trite meseci dva pati vo nedelata naizmenicno i posle sekoe ispiranje se tamponira so ulje kantarion.Dodeka imas ciklus ispiranjeto ne se vrsi.
Od caevite za pienje onoj sto se piese navecer e Melissa caj,a onoj sabajle i na pladne ne sum sigurna kako se vikase,aj ke ti pisam pokasno ke gi baram doma da mi procitaat
Ne cekaj mnogu zasto endometriozata od ciklus na ciklus se siri
Pisi sto si napravila ako ti treba nesto prasaj slobodno

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: лечење неплодност со билки
1.4.2010 15:53:39   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

da da go dobiv brojot fala ti, ce se javam za nekoj den momentalno ne mozam,a dali mozes da mi e kazes terapijata,da vidime dali ce e ista so mojata,ne mi e jasno sto e vrskata zanetuser posted image koga treba da se javis vo belgrad ili samo za plajcajnetouser posted image


Vaka,Zanet ti e vrskata so plakanjeto i ona ide ja zima i ti ja nosi,no ako imas ti poznati vo BG mozes i preku niv.Sekako ke mora da se slusnes so niv od Beograd za da im go kazes problemot,mislam deka ke imas efekt,ovaa terapija sto ja primam jas ima efekt i ako nedaj boze imas zapuseni jajovodi,ili miomi,kako i za endometriozata.
Terapijata se sostoese :sabajle,napladne i navecer po edna solja od caevite koi ke ti gi prepisat,i po pet kapki propolis.Samo sabajle i navecer po edna lazicka maticen mlec,a samo navecer vo solja se rastvara edno lazice med i 2 lazicinja jabolkov ocet.
Ispiranjeto e taka sto prvata nedela sekoj den naizmenicno ednas so caj od kantarion ednas so caj od hrastova kora,posle ispiranje se tamponira so kantarion ulje.Posle prvata nedela se prodolzuva so ispiranjeto vo tekot na trite meseci dva pati vo nedelata naizmenicno i posle sekoe ispiranje se tamponira so ulje kantarion.Dodeka imas ciklus ispiranjeto ne se vrsi.
Od caevite za pienje onoj sto se piese navecer e Melissa caj,a onoj sabajle i na pladne ne sum sigurna kako se vikase,aj ke ti pisam pokasno ke gi baram doma da mi procitaat
Ne cekaj mnogu zasto endometriozata od ciklus na ciklus se siri
Pisi sto si napravila ako ti treba nesto prasaj slobodno


(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?