|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Криза во бракот/врската
23.4.2009 8:53:50   
Еца
Психолозите велат дека првата и секоја седма година од бракот кризна. Дали сте го приметиле тоа?

На нас првата година ни беше навистина турбулентна,до0дека не се навикнавме,а за седмата здравје ке ве информирамuser posted image user posted image user posted image Ке видиме каква ке бидеuser posted image


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.6.2014 7:42:55 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Криза во бракот
23.4.2009 10:00:52   
mami
nie sme vo kriza otkoga sme vo brak :) znam deka zvuci smesno ama ziveeme so svekrva mi koja ako ne e po nejzino znaci ne e pravilno i mozete da zamislite, se toa rezultira so karanici so mazot koj e vo sredina...koga, zdravje boze ke se preselime nekade sami, ke vidime kako ke bide

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Криза во бракот
23.4.2009 15:36:36   
Aleksandra
Jas vo potpolnost se soglasuvam so mami  user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Криза во бракот
23.4.2009 15:38:51   
mami
imam drustvo znaci vo mizerijatauser posted image pocna da me faka kriza deka sum samo jas so "prekrasna" svekrva po doma...

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Криза во бракот
23.4.2009 22:48:42   
niki
I nie sega naskoro ke napravime tri godini brak i toa krizen. Ne ziveeme so svekrva mi, sami sme ama ete 90% od kavgite ni se poradi nea. Taa si ima nekoi stavovi deka me sakala ko kerka da sum i, ama pak me dvoi i toa mnoooguuuu od nejzinite drugi dve bioloski deca, i ocekuva od mene da ja sakam i pocituvam poveke otkolku sto ja sakaat nejzinite, a jas pa nemozam i tuka ni e postojanata bitka. Ja nikogo ne sum sakala, a ona site mnogu, mnogu gi sakala, mene posebno. Abe sto da vi kazuvam. Se prasuvam nekogas kako li bi ni bilo da ziveeme zaedno? Bi puknala od nervoza. Vi se voshituvam na vas sto ziveete vo zaednica.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Криза во бракот
24.4.2009 8:43:01   
mami
uf, Niki..nekogas ni sama neznam kako izdrzuvam...mojata pred site zborese deka ke ne ostavi sami da si sreduvame po doma, deka vo nisto nema da se mesa, posle otkako se zemavme za se sto ke smenev morase da promrci po nesto, a na site naokolu im zborese deka nie dvajca sme glavni doma i kako ke kazeme nie taka e, ednostavno e krajno licemerna i uzasno me nervira...najidiotsko bese koga trebase da lezam prvite tri meseci od bremenosta a ona na site im raskazala deka sum mrzliva i nisto ne rabotam i sega koga ke go zeme Luka vo race i mu vika - sonce na baba, mi ide da i ja tresnam edna pa da neznae kako se vika :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Криза во бракот
24.4.2009 9:25:55   
Еца
Чекајте и јас тука да се приклучам на муабетот,па првата ми беше турбулентна,ама и наредните три си беа приказна за себе,а инаку мами и јас сум во заедница со свекор и свекрва па така кризи има јухуууууууу колку сакаш и ке има,а мислам дека и сами пак ке има нешто за она ама...user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Криза во бракот
24.4.2009 15:04:03   
Anushka
Draga Mami i ostanati koleshki...
Koga gi citam vasite iskustva, kako da se gledam sebe si vo minatoto. Jas "uspeav" eden brak (a Boga mi i zdravje) da si upropastam zaradi razni dushebriznici koi se pojavuvaa vo vid na rodnini, no najmnogu vo vid na svekrva. Togas ne mi se veruvase deka bas mene mi se "padnala" najlicemernata, najsebicnata, najogranicenata i najnecuvstvitelnata svekrva. Pricinite za site moi nesreki gi gledav vo nea. No, koga pocnavme so soprugot da ziveeme odvoeno, togas svativ deka problemot e pogolem, t.e. deka e vo celoto semejstvo, ili potocno i vo nego i negovoto vospituvanje (citaj nezrelost). Mnogu, mnogu patev. Duri vo mislite poveke vreme i' posvetuvav na svekrva mi, otkolku na moite bebinja i sebe si. Se cuvstvuvav vistinski Kalimero i se' si stavav na srce.
Da ne dolzam: Mami, resenieto e vo nas samite. Receptot za sreka e ednostaven:
promaja vo usite + nasmevka na liceto + i zastanuvanje na Tosho
Sega, vo ovoj brak, deklarativno, za se' i' davam pravo na svekrvata. Se "uzasnuvam" kolku sum zgresila so rucekot i kolku nikogas nema da znam da gotvam kako nea, nitu pak nekogas ke mi uspee da bidam kako nea (a sirotkata ne ni znae deka ne ni imam namera da bidam kako nea). Taa si zivee vo filmot na nejzinata sovrsenost, soprugot mi e sreken kolku se soglasuvame, a ne se ni dvojcata svesni deka na krajot, sekogas izlaga po moe.
A toa ne e ni najvazno. Najvazno e sto sum si sega na ra'at, "uvo" ne me boi za nsito, osven za moite decinja, za sebe i, se razbira, za mojot sakan.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Криза во бракот
26.4.2009 23:13:17   
niki
Eh, Anuska super ti e sovetov i verojatno vo sledniot brak ke go primenam, vo ovoj ne veruvam deka ke ima smisla sega po tolku vreme da pocnam da go primenuvam, ne bi mi veruvale......za zal...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Криза во бракот
27.4.2009 6:34:46   
Еца
user posted image user posted image user posted image Анушка,абе како порано не се сретнавме негдека да ми го кажеш советот?user posted image Не има саде сегде,не има саде тука,ние сме по цел свет....ви текнуваат стиховите....Ама заедно сме посилни нели?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Криза во бракот
29.4.2009 13:46:23   
mami
ники ти дојде до таа точка? каде што треба да кажеш доста е не вреди веќе? како решивте? како се чувствуваш сега? јас со секој поминат ден си мислам дека нема смисла браков веќе

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Криза во бракот
29.4.2009 13:59:01   
Anushka
Девојки!!!user posted image
Не очајувајте, ве молам, ве преколнувам! Запомнете: мене не ми е подобро затоа што го сменив бракот (читај мажот) туку затоа што ЈАС user posted image се сменив!!!
Од кога се сменив јас (а верувајте ми на зборот, тоа е најтешко user posted image , ама најисплатливо и најбезболно), сиот свет околу мене се смени - стана токму онаков каков јас што сакав да биде.
user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Криза во бракот
29.4.2009 14:29:41   
biljanaM
i nie na pocetokot imavme raspravii so svekrvata, odese kaj moite doma i na majkamii  i kazuvala kako taka jas nejze ne ja vikam mamo, sum si ziveela vo nekoj moj svet, bla, bla.....
i togas kaj nas mozese lesno da pukne brakot a samo sto se zemavme, zaklucuvam deka site svekrvi se isti, samo za zbrki rodeni....se nadevam deka nema da bidam takva.user posted image
Sega a sega e dobro, se nafati da mi go gleda sinceto, a jas da go zavrsam faxot. Se odnesuvam kako da se sto ke kaze e po nejzino, a potoa pak si pravam po moe heheheh....


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Криза во бракот
30.4.2009 0:02:32   
hristijana
nasiot pak brak ne dojde vo kriza  do sega (3 godini)fala mu na boga ama ova svekrvive stvarno pravat problemi ama tragicno e sto kaj nas i moite roditeli(baba i dedo)se isti kako svekrva i svekor i cela sreka sto mazot mi gi stroese negovite a jas moite i toa od pocetokot na brakot.inaku od samiot pocetok ne  ziveeme zaedno so svekrva  no bevme blisku i cel den se pretervaa kaj mene od sabajle prvin svekrvata po nekoj sat svekorot pa jatrvata pa deverot pa vnukite se do 17 casot popladne togas znaea deka doaga mazot mi od rabota i si odea doma  i samo sto ke dojdese mazot mi od rabota ete gi pak no kako prv pat da idat vo denot se ponasaaama taka bese 2,3 dena  mu kazav na mazot mi :od utre portata zaklucena jas se maziv za tebe stom sme nezavisni od niv ne sakam dosaduvanje, i cela sreka sto toj e razbran  a i dodeka bil maz mi sam mislam ne zenet stom mu dosagale gi brkal inaku ako ne stavis red na pocetok posle kasno e.ajas bev poucena od sestra mi taa pred mene bese mazena i site mu se mesaa vo brakot (roditelite od dvete strani) i do denes brakot mu e haos.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Криза во бракот
30.4.2009 0:09:53   
hristijana
a moite roditeli sto da vi kazam gi pominaa site granici i resivme ni telafonski da ne kontaktirame vo meguvreme se preselivme (50 kilometri podaleku od svekrvata i 200 kilometri od moite roditeli )pa 2,3 meseci nikakov kontakt i malku moite se sredija ne ni pravat problemi i sega koj i da napravi glupost nema kontaktiranje a kaj nas doagaat samo ako gi pokanime nenajaveni ni pod tocka razno.mozi e malku strogo no nemam zivci za niv .

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Криза во бракот
4.5.2009 19:38:56   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ники ти дојде до таа точка? каде што треба да кажеш доста е не вреди веќе? како решивте? како се чувствуваш сега? јас со секој поминат ден си мислам дека нема смисла браков веќе


Malku figurativno go kazav toa za sledniot brak mami. A inaku sme vo nekoja mnogu krizna faza, moze ke se izborime moze ne, kojznae. Si mislam stalno deka brakov nema smisla, ama ne sum presekla uste, komplicirano e. Nemoze covek samo da spakuva kuferi i da si zamine, imame i dete. Svesni sme i dvajcata deka imame problem, i treba i dvajcata da se smenime za da uspee brakot, toa e teskiot del, ama se dodeka sme tuka zaedno nisto ne e zavrseno. Dali vredi makata ili ne neznam, verojatno krajot ke pokaze kakov i da e.
Vo sekoj slucaj e tesko koga lugeto imaat ocekuvanja od tebe koi nemozes i sto e najvazno i ne sakas da gi ispolnis.
Mislam, ajde od koja toa pricina treba jas da i gi ispolnuvam hirovite na svekrvami, neka se i banalni i bezvredni, pa ne se omaziv za nea, nisto ne ocekuvam, ni baram od nea, ako mi dala nesto i napravila nesto za mene go napravila na nejzina inicijativa ne sum barala jas, sto sum i jas toa dolzna nejze pa treba da imam nekoj poseben tretman za nea od tipot sekogas bila u pravo, a ne e...
A i toa demek i pravam lice kako sekogas e vo pravo, ne mi drzi bas voda koga ke razmislam. Pa ne e maloumna gleda koga vikam edno, a si teram po svoe deka ne sum ja poslusala.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Криза во бракот
5.5.2009 8:05:07   
mami
леле ники потполно те разирам како ти е..ние имавме таков период баш тогаш кога ти пишав...а тоа трае така од првиот ден..мојата е најпаметна и нај се а јас сум само дете од улица, кое не го научиле како се пере, пегла, готви а уште помалку чисти- мојата е и плус и болна по чистота и да може ке живее во стаклено ѕвоно, а мене тоа ужасно ме нервира...а хирови има колку сакаш..почнувам со тоа дека за свадбата кога им кажав каква ке м биде венчаницата и дека нема да имам ништо во косата ми рече- Е како ништо, па мерак ми е да имаш цвет во косата...Алоооо тоа  е моја свадба, мене како ми е мерак ке си ја направам...и бидејќи не и ја исполнив желбата ми е смртно лута...а имаше еден куп ситуации такви...дедоми почина недела пред свадбата и она не се јави да праша како сум , туку да праша дали ке има свадба?! никаква почит ни спрема мајка ми ни мене...ужас..ако некој е крив што се распаѓаат денешниве бракови тоа се свекрвите...здравје и јас ке бидам еден ден, ама ке живеам одвоено од нив,, и нема да им се мешам, бидејќи знам мене како ми е сега.. се надевам дека ќе се избориме против нив и ке си продолжиме да живееме со љубените

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Криза во бракот
5.5.2009 17:29:17   
niki
Nie nemame raspravii tolku so nejze, za svadbata se zakacivme, i za kerka mi sto i rekov deka nejkam da ja udira i pelenata mnogu da i ja stega, ama problem e sto maz mi si e na nejzina strana, majka edna zeni sto, i so nego se karam zosto ima takov stav za majka mu nisto ne trebalo da mu vikam negativno ona e bog za mene i kraj. Ne smeam da imam zamerki za toa kako se ponasa so kerka mi baba i bila imala pravo zenata.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Криза во бракот
6.5.2009 8:54:28   
mami
ајдеее..па како смее да ја удира бе?не е нејзина..лле неможам со нив..и мојана е таква, се нешто она знае а уствари ништо не знае..еве во саботата не знаеше да успие едно 6 месечно бебе(внук од другиот син) и се одра од плачење малово, а јас го земав и заспа за 5 минути...и после ке ми речат неа на чување да и го оставам- нема шанси..не ми е јасно само како не се секаваат на периодот кога они се земале и нели сакале да бидат сами и нели им сметала нивната свекрва???

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Криза во бракот
12.5.2009 20:44:14   
Marta
Krizi ima i ke ima....nie sme vo brak 13 godini i pominavme niz se i sesto....a nemav mesanje nitu od moite nitu od negovite,zatoa tie neka ne bidat izgovor za problemite koi ni doagaat.....zivotot si poigruva so nas cesto,no nase e da istraeme,da izdrzime, da stisneme zabi,ako sakame da uspeeme zaedno....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Криза во бракот
20.11.2009 1:22:33   
Еца
Првата година од бракот е периодот во кој младоженците започнуваат да се соочуваат со реалноста и обврските кои ги носи бракот. Вообичаено во нашата држава младите парови не живеат заедно пред да стапат во брак, па затоа кога ќе станат маж и жена за прв пат се судруваат со проблемите на живеењето под еден покрив.

*Дефинирање на улогите во семејството. Многу често младоженците не разговараат за секојдневните обврски како плаќањето на сметките, чистењето или купувањето леб и мислат дека тие работи се подразбира кој ќе ги извршува. Така започнуваат банални караници за тоа зошто нема леб или зошто е исклучен телефонот поради неплатена сметка. Потребно е двата да седнете и да си создадете ваши мали правила по кои ќе се раководите. Одлучете кој каква улога ќе има во вашето младо семејство.

*Парите. Парите се многу чувствителна тема и многу често се причина за расправиите во бракот. Потребно е и двата партнери да знаат што е она, на што треба да се трошат парите. Ако не ги дефинирате вашите цели, најверојатно ќе се соочите со проблемот на невнимателно потрошени пари. Во таков случај партнерите се обвинуваат еден со друг за финансиските проблеми. За да не биде тоа и ваше секојдневие, дефинирајте ги приоритетите во вашето семејство и насочувајте ги финансиите кон нив.

*Родителите. На вашите родители сигурно им е многу потешко да се разделат со вас, отколку што ви е вам. Но, сега кога вие оформувате семејство, потребно е со вашиот партнер да дефинирате до каква граница ќе дозволите родителите да бидат дел од вашиот живот. Не дозволувајте нивната прекумерна вмешаност да биде причина за проблеми и расправии.

*Себичност. Кога стапивте во брак, вие се согласивте да оформите семејство, а во едно семејство нема место за себичност. Ако претходно сите пари ги трошевте за скапа облека и шминка, сега треба да размислите дали ќе продолжите да го правите тоа. Не треба секогаш да ги ставате вашите потреби на прво место. Времето кое сте го поминувале по продавници, сега треба да го скратите и да му го посветите на вашиот сопруг. Интимноста е премногу важна за да ја игнорирате. Истото важи и за вашиот партнер. Се разбира, комуникацијата повторно е клучот.

< Поракaта ја уредил mami -- 20.11.2009 12:07:00 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Криза во бракот
20.11.2009 1:47:53   
nadica
има кризи и тоа какви во некои моменти се прашувам дали беше вистинска и добра одлукат да влезам во брак?незнам
но сега ги читав сите постови и мислам дека анушка е во право ние треба да се смениме и да не не боли уво за ништо па девојки и со мајка ми се замерувам ама тоа е мајка ми и ниту ми се лути ниту јас се секирам зошто не се согласуваме туку наоѓаме начин да се разбереме и објасниме па заклучуваме кој е во право за свеки се што ќе ни каже не боли до срце но тоа е ние сме жените што ги украдоа срцата на нивните синчиња

во контекст на ова:
идната свекрва на другарка ми се иселиле од кај нејзината свекрва заради недоразбирања и сега таа вели никогаш нема да им се мешам во одлуките на синовите.ама другарка ми и дечкото живеат заедно повеќе години и се селеа од еден во друг стан и оваа идната свеки за се давала распоред и кога другиот син ја потсетил што прави на шала одговорила па јас не сум толку лоша бабати беше ужасна user posted image и се повлекла ги оставила младите да си решаваат.
но сепак тие тоа несвсно НЕКОГАШ не повредуваат и секираат

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Криза во бракот
20.11.2009 2:36:19   
daniel
normalna stavar

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Криза во бракот
20.11.2009 12:00:48   
big_mama817
според мое мислење најголеми виновници условно кажано се мажите бидејќи тие се тие кој треба некој работи да донеста во ред односно да разграничат некој работи но бидејќи тие се вечно мамини мази тешко оди тоа мојата ситуација е таква каква штое што е резултата на недоволната зрелост на мојот маж кој никогаш нема да порасне и да разбере некој работи и постојано се однесува како некое мало дете на кое треба постојано да му кажуваш здравје нема истото да го направам со син ми user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Криза во бракот
20.11.2009 12:16:15   
mami
и нашата криза удира редовно..и се согласувам со биг мама, најголем виновник си е сопругот- негови родители- негова грижа, ако тој не си ги среди јас неможам, ако јас ја немам поддршката од него- тогаш неговите можат како сакаат да се однесуваат спрема мене, истото важи и за моите- тој кажува ако нешто му смета и јас разговарам или се расправам с моите- но го средувам тоа, а тој мене ми вика дека ситуацијата со мајка му треба јас да си ја средам... мамина маза невидена е, затоа е толку тешко се...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?