|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 22:41:03   
niki
lele devojcinja uzivajte vo zivotot, menuvajte deckovci, setajte i ne tuku dumajte tolku
kriza vo vrska, smejurija, i zosto zarad higienski naviki, daj ne zaebavajte
pa znaete li vie kolku pati vie samite ke si dojdete doma posle rabota usmrdeni, necisti, zapoteni, zamasteni vo glavite, kolku pati ke vlezete vo WC otkako mazot vi izvrsil golema nuzda ili obratno toj posle vas
necistotijata kolku i cistotata se del od secij zivot, i znaete deka sakate nekogo togas koga vi e udobno da se razbudite pokraj nego i pokraj neprijatnata rea sto ke ve presretne koga so poluotvoreni oci ke razmenite baknez nautro
ako imate poriv da miete zabi i dezinficirate race pred bilo kakva intima so partnerot, dragi moi vie ne ste spremni za vrska a kamo li za brak, tek za ljubov tuka zbor ne stanuva
i da se razbereme ne velam deka treba so sekoj i sekakov da se odi, nitu smetam deka e vo red da ne se odrzuva higiena, tuku deka koga postoi ljubov higienata e najmal problem i sekako ne e pricina za kriza vo brakot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 1:38:54   
Anonimen
Procitav dosta komentari i blagodaram za mislenjata,nema da mozam na site da ogovoram ,nekoj prasa dali ,,mi se mota ,,nekoj drug vo mislite ,prvo na toa ke odgovoram: NE,definitivno NE.Edinstveno sto mozda mi pravi haos vo glavata donekade se navikite na bivsiot koi gi sakav,a sto tuka falat.Znam ke recete ne site sme isti,toa ne go gledam kaj noviot,definitivno me razocara nivniot nedostatok.imase toj ubavi maniri, naviki so koi se gordeev, me pravea srekna .Tamu normalno imase drugi nedostatoci i koga se ke se meri i premeri ete go rezultatot.Sto bi bilo koga bi bilo,prasanje bez odgovor.
koja sum i sto sum? bese drugo prasanje,ne sakam da se falam,toa ne e moe i se izvinuvam,no ke kazam deka imam visok i cenet socijalen status kako licnost od okolinata,ja cenam pravdata i sakam fer play ( za da go nastimam moeto taka, se trudam da se promenam jas ,znam deka imam tezok katakter i mnogu baranja od partnerot,koj i da e,se macam da ja spustam rampata ponisko,veruvajte teska e taa borba so sebe),brakot nosi drugi obvrski,set_o toa me maci,samo misli i misli,dali mozam da vlezam vo taa uloga.Da ,mi fali hrabrost.
Imase i komentar za toa deka e privrzan za tradicija,jas tuka definitivno ne se gledam ,ama ni odaleku ne namirisuvam nekoj da mi mesa prsti vo mojot zivot,a se plasam deka ke se slucat takvi ekscesi.Pravime planovi zaednicki za edno i odednas niknuva nesto besmisleno svoeglavo duri bi kazala prostoo,mnogu prosto nesto od strana na negovite,ni prasano ni po dogovor,im teknalo,napravile,e toa me luti mnoguuu.Saka vo stanot da napravi promena i samo se dogovarame i na toa ostanuva se, nema akcija.Se moe nego mu e ok ,pocnuvam da se prasuvam dali ne e radi red i veke ne mi e interesno da prasam nesto koga znam delka odgovorot ke bide DA.
Posledniot post mislam bese na niki,bas me iznenadi kolku dobro selektirala eden mnogu biten problem od se sto sum iznapisala.Da ,mieni, nemieni race, zabi, ne znam sekoj si znae ,ali mene toa mi e cista utka, da mi dojde nekoj na sostanok so hrana megu zabite, racete mu mirisaat koj znae na sto ,ke se izmie ako mu tekne,.e ne mozam da dozvolam so takva ,,higiena,, da me dopira po lice, telo....ili bazdi na pot( toa podrazbira i neobavena intimna higiena)i ke dojde vo krevet.Sigurno ova go ima i kaj drugite, ne sme nie isklucok,ama mene mi e mnogu.Doma vo stan se cuva pekinezer,znaci kuceto e ok,ali vlakna kaj ke stigne,za koja higiena zboruvame???eh,eh, eh, jas sum losata ke si pomislite,no sto da pravam koga me poluduva toa????

(Одговор на членот niki)
  Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 9:53:34   
mama_06

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Procitav dosta komentari i blagodaram za mislenjata,nema da mozam na site da ogovoram ,nekoj prasa dali ,,mi se mota ,,nekoj drug vo mislite ,prvo na toa ke odgovoram: NE,definitivno NE.Edinstveno sto mozda mi pravi haos vo glavata donekade se navikite na bivsiot koi gi sakav,a sto tuka falat.Znam ke recete ne site sme isti,toa ne go gledam kaj noviot,definitivno me razocara nivniot nedostatok.imase toj ubavi maniri, naviki so koi se gordeev, me pravea srekna .Tamu normalno imase drugi nedostatoci i koga se ke se meri i premeri ete go rezultatot.Sto bi bilo koga bi bilo,prasanje bez odgovor.
koja sum i sto sum? bese drugo prasanje,ne sakam da se falam,toa ne e moe i se izvinuvam,no ke kazam deka imam visok i cenet socijalen status kako licnost od okolinata,ja cenam pravdata i sakam fer play ( za da go nastimam moeto taka, se trudam da se promenam jas ,znam deka imam tezok katakter i mnogu baranja od partnerot,koj i da e,se macam da ja spustam rampata ponisko,veruvajte teska e taa borba so sebe),brakot nosi drugi obvrski,set_o toa me maci,samo misli i misli,dali mozam da vlezam vo taa uloga.Da ,mi fali hrabrost.
Imase i komentar za toa deka e privrzan za tradicija,jas tuka definitivno ne se gledam ,ama ni odaleku ne namirisuvam nekoj da mi mesa prsti vo mojot zivot,a se plasam deka ke se slucat takvi ekscesi.Pravime planovi zaednicki za edno i odednas niknuva nesto besmisleno svoeglavo duri bi kazala prostoo,mnogu prosto nesto od strana na negovite,ni prasano ni po dogovor,im teknalo,napravile,e toa me luti mnoguuu.Saka vo stanot da napravi promena i samo se dogovarame i na toa ostanuva se, nema akcija.Se moe nego mu e ok ,pocnuvam da se prasuvam dali ne e radi red i veke ne mi e interesno da prasam nesto koga znam delka odgovorot ke bide DA.
Posledniot post mislam bese na niki,bas me iznenadi kolku dobro selektirala eden mnogu biten problem od se sto sum iznapisala.Da ,mieni, nemieni race, zabi, ne znam sekoj si znae ,ali mene toa mi e cista utka, da mi dojde nekoj na sostanok so hrana megu zabite, racete mu mirisaat koj znae na sto ,ke se izmie ako mu tekne,.e ne mozam da dozvolam so takva ,,higiena,, da me dopira po lice, telo....ili bazdi na pot( toa podrazbira i neobavena intimna higiena)i ke dojde vo krevet.Sigurno ova go ima i kaj drugite, ne sme nie isklucok,ama mene mi e mnogu.Doma vo stan se cuva pekinezer,znaci kuceto e ok,ali vlakna kaj ke stigne,za koja higiena zboruvame???eh,eh, eh, jas sum losata ke si pomislite,no sto da pravam koga me poluduva toa????

Јас те прашав дали ти се мота друг. Друг човек со кој ќе го споредиш сегашниов, не во смисла на неверство. И ете, сепак имало. И тоа е сосем во ред. Сите тежнееме кон подобро и сметаме дека истото го заслужуваме.Ајде ти размисли и гласно кажи што заслужуваш. Тоа е прв чекор кон ослободување, верувај ми.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 11:04:27   
nena lonley
Se mislev,se dumav :D dali voopsto da pisam na temava i resiv da kazam i jas nesto....Nesakam da zvucam drsko i bezobrazno no jas sum direkna licnost i nemozam protiv sebe ! Sakam da ja prasam anonimnava cura zasto se verila ako ne go saka tipot ? Pa jas draga moja dosega odbiv 2 ponudi za brak i prekinav eden kup vrski AMA NA VREME !! izvini molim te,ama mi zvucis ko nekoj sto bara preku leb pogaca,sama se fakas za sitnici i si baras problemi.

Zosto bese vo vrska so nekoj sto ti smrdi?Zosto na vreme ne se odseli od toa mesto vo koe zivees a go mrazis?Zosto ne prodolzi da si baras nekoj pojak za maz a ne ostana so ovoj smotko i neambiciozen ? Na kraj ako mislis deka mozes podobro ( a izvini,mislam deka se precenuvas i retko gresam ), ostavi go segasniov i ne unistuvaj go i negoviot i tvojot zivot a i na vasite deca ponatamu.

< Поракaта ја уредил nena lonley -- 4.6.2014 11:07:21 >

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 11:08:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

...i koga ke sum nezadovolna site mi vikaat: znaes kade bese,znaes kako ti bese, razmisli malku, ednostavno covekot te spasi....ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.......

........tie sto ne poznavaat vikaat deka sme kako sozdadeni eden za drug, so pogled se razbirame........


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

......Edinstveno sto mozda mi pravi haos vo glavata donekade se navikite na bivsiot koi gi sakav,a sto tuka falat........imase toj ubavi maniri, naviki so koi se gordeev, me pravea srekna.......no ke kazam deka imam visok i cenet socijalen status kako licnost od okolinata

.....ama ni odaleku ne namirisuvam nekoj da mi mesa prsti vo mojot zivot,a se plasam deka ke se slucat takvi ekscesi

....... eden mnogu biten problem od se sto sum iznapisala.... mene toa mi e cista utka, da mi dojde nekoj na sostanok so hrana megu zabite, racete mu mirisaat koj znae na sto ,ke se izmie ako mu tekne ....


Anonimen, очигледно ти се случува некој хаос во главата, несредени мисли, ама дефинитивно треба да собереш два и два како што и некои претходно кажаа за да бидеш начисто со себеси, искрено и со најдобри намери го пишувам ова.

1. нејасна си за претходнатата врска, викаш 5 лоша врска, овој човек те спасил, а од друга страна потоа пишуваш преубави манири за бившиот. Прво прашање да си го поставиш себеси: врската мината ти беше добра или лоша? Нема трето.

2. викаш дека личите како да сте создадени еден за друг, па потоа викаш со поглед се разбираме. Тоа со поглед се разбираме, мене ми знали дека сум нашла сродна душа. Второ прашање да си го поставиш себеси: Сродна душа ти е или не? Го сакаш или не?

3. хигиената ти пречи. Трето прашање: ако е неподносливо нешто што ти пречи и не можеш да преминеш преку тоа никако, тогаш мора да го оставиш човекот, да најдеш некој што ти одговара во поглед на размислувањата на хигиена (тука јас повеќе се сложувам со ники, дека треба да си реална во овој поглед во бракот, но твое си е како ќе решиш)

4. имаш висок статус и почитувана си, а дечково не ти одговара на статусов. Според мене, барај си некого со статус кој ти прилега,но биди свесна во помал град потешко ќе најдеш, ако викаш годините проаѓаат, размислувај за други градови/странство.

Навистина ти посакувам среќа, пробај да си дадеш одговор на овие прашања и полесно ќе можеш да донесеш одлука.user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 11:16:49   
miana
ostavi go segasniov i ne unistuvaj go i negoviot i tvojot zivot a i na vasite deca ponatamu.


ete jas samo ov a ke ti go kazam sto veke ti go kazaa!!! Zivotot nosi mnogu pogolemi problemi od ovie sto sega gi imate,...Ako nemozes sevo ova da go premostis, ne si spremna za nesto poveke..Utre ke imas deca a so deca veke se e poinaku...Ti devojko, ne go sakas tipov!!!!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 11:31:03   
LoveableMe RR
Анонимен, само да дополнам, заборавив да спомнам дека некои девојки имаат криза пред бракот, поради нивните нереални очекувања и кризи за врската, а подоцна бракот. Тоа не значи дека ти викам да останеш во оваа врска, со ова што ќе го напишам, но да го имаш во предвид како пример.

Имав пријателки во моја околина (ги знам посредно) кои одеа со типови кои беа познати по градов, мачо, префинети, убави, паметни и не знам што кои прјателкиве очајно ги сакаа и обожаваа и сакаа сериозна врска со нив и подоцна брак, но тоа не успеа бидејќи тие типови имаа други планови за иднината. Беа многу несреќни, до моментов кога во животов им се појавија прекрасни дечковци, кои се заљубија многу во пријателкиве и имаа сериозни намери кон нив, кои не беа wowи беа секојдневни како сите нас. Но, пријателкиве не сакаа ни да слушнат за нешто посериозно со нив, дури и ги избегаваа, до моментов кога моја пријателка што е блиска со нив, не ги седна и им одржа лекција за животот. Двете денес се реќно омажени, со деца и навистина уживаат во животот. Кога ја прашувам пријателката, како им е, дали се каат што се омажија за дечковциве, вика не, ептен се среќни и кога ги прашувам викаат: "кај ни беше паметот, добро што се вразувимве, што ли си мислевме тогаш, супер сме среќни, уживаме во бракот".

Ова е само приме и не мора да се водиш по него, како што реков, само да го имаш во предвид, никој не може да биде во твојата кожа и одлуката е твоја.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 15:06:28   
Anonimen
A, prvo sakam da i odgovoram na nena lonley.Mila,gledam deka pogresno si razbrala, ne spomnav nikade deka sme vereni,znaci ne sme vereni,a mislam deka ova e eden od mozda retkite pati sto gresis (...retko gresam...) i pak ke recam ne sakam da zvucam neskromno ,ne smetam deka se precenuvam,takvov zaklucok moze da se dade za nekoj sto go poznavas.....
LoveableMe RR, ti blagodaram za konkretnite prasanja so koi me nasocuvas,navistina mi treba vreme za sama so sebe da go rascistam haosot,koga se misli na nesto ne moze da se generalizira,sekoja stvar e sostavena od pomali raboti,ova go kazuvam vo vrska so prasanjeto dali minatata vrska bila dobra ili losa.Imalo od se po nesto,no stom doslo do prekin ne bilo dobro,no sepak nekoi naviki koi gradat del od licnosta mi ostavile vpecatok, ne sum rekla deka so statusot na covekot nesto ne e ok,samo gi spomnav navikite i manirite.imam 7 godini ziveeno i raboteno nadvor od drzavata no od x pricini resiv da se vratam nazad i normalno e nekoi raboti da se trn vo oko,od tolku sirina , samostalnost , svesno donesuvanje odluki , sega ja cuvstvuvam zagrozena mojata sloboda,mozda toa e onaa kriza pred brakot sto ja spomnavte....

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 23:20:44   
mommy_angels RR
И пак ќе те прашам -Зошто сакаш да му го уништиш животот на овој човек ???
Немаш високо мислење за него,сосема спротивно,многу ниско стои тој на твојата скала,што бараш со него?
Не си сигурна дека е вистинскиот или го чуваш како "златна резерва" дури да наиде дечко од твојот "сој"?
Ти воопшто не се двоумиш за него,туку се плашиш да не останеш сама.И во овој случај јас се согласувам со Нена,според сето ова што го напиша,навистина звучиш како особа што се преценува.Секој има свои цели во животот,а дечково не е дел од твоите.Најдоблесно од твоја страна би било да го оставиш на мира и далеку од тебе да си го живее животот,а ти да си бараш тоа што си замислила.
И драга моја,статусот и парите не го прават човекот човек,со душата и карактерот се векува векот

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Криза во бракот
4.6.2014 23:23:13   
bucko mal
Jas ne gleda nisto losho vo toa covek sam da se ceni,pocituva,da znae kolku vredi I da znae sto saka vo zivotot.
Anonimna e svesna za ovie raboti I toa e ok,samo I treba malku poveke hrabrost da presence na vreme I da si najde nekoj koj ke gi zadovoluva nejzinite baranja.
Mozebi I segasniot nejzin partner ima dosta dobri kvaliteti no sepak ne se dovolni,ima nesto sto ne shtima kako sto treba.
Jas ke I postavam samo edno prasanje:Dali ona e srekna?Ako ova e periodicna kriza,so zelba na dvajcata moze da se pomine.
Najvazno e covek da znae sto saka vo zivotot,da si stoi do istoto I da si tera napred.Podobro posle 5,10 godini da se najde vistinskiot partner okolku na ,,vreme''''I nikogash covek da ne e sreken.
Mnogumina ke kazat teshko se naoga toa sto sakame,jas ke kazam I toa kako se naoga.Samo treba vreme.
Jas pred da se omazam na drugarkite im vikav ili ke najdam jas kako sto sakam ili nikogas nema da se omaza,sekako oni se smea,kao samo na fil go ima toa.Isto tak na soprugov mu vikale ti si lud,sto pravis mislis e lesno da go najdesh toa sto go baras.Ama ete toj lud-jas luda,sega sme super kombinacija.
Vo vrska so bivshiot site nie sme imale bivshi,sme sakale,sme sporeduvale,samo sto koga ke se najde vistinskiot toa trae mnogu kratko I se se zaborava.
Vo vrska so godinite ke kazam deka nikogash ne e docna za nisto vo zivotot.
Isto taka mnogu me nerviraat muabetive,,si zbesnala pa ne ti cini''''.Nikoj na nikogo ne mu e vo krevet pa da znae sto se slucuva.Sekoj si znae najdobro za sebe.
Anonimen so sreka.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 5.6.2014 0:05:09 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 0:30:11   
Anonimen
:)))),dobro,znaci ocigledno deka pocna sekoj da si vmetnuva svoi izmislici.Znaci nitu sum spomnala deka sum verena kako sto bese prethodno kazano, nitu pak sum spomnala pari.Tuka nema problem i jas i toj imame duri i nadprosecni uslovi za denesno vreme ,no toa ne e vazno,Me revoltira toa sto so tugi iskazi ke ispadne deka materijalnite dobra mi se prioritetni. Vi se molam....ne sum spomnala takvo nesto.Problemot e od drug karakter.

(Одговор на членот bucko mal)
  Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 0:56:29   
Anonimen
posledniot moj post se odnesuvase na mommy_angels.Pa, da nisto ne e taka kako sto ni izgleda,kolku srekni parovi vo javnost imaat nesreken zivot vo privatnosta i sega sto, ke precenuvame po toa sto go gledame,najgolema greska i glupost.Niz istoto sum pominala i dobro mi e poznato,dodeka za svetot e najprekrasnoto stvorenje i pocnuva da se nabrojuva tuka profesija, visina na plata, kola, stan, familija....jas samo slusam i se cudam,sto se mesate bre luge si vikam vo sebe, znae li nekoj kako mi e mene koga ke ostanam na samo so toj,,idelalen vas,,nikoj podobro od mene ne go znae i krvavi solzi sum proronila poradi negovite maniri, zenkarenje, kafani, pijanstva,sedenje sama ,cekanje.......no toa e druga ,zavrsena prikaska, samo ova go kazuvam vo kontekst na pritisocite od strana od sosedki ,tetki, vujni....Se reklo ako ne mozes zivotot na nekoj da mu go olesnes,barem ne mu oteznuvaj.
Sekoj treba da si go znae mestoto i ako se pocituva sebesi da si ima svoe mislenje,moj problem bese sto ispaniciv i se zapletkav vo mrezata na sopstvenite predrasudi po odnos na nekoi karakterni osobini so nego,nitu sum spomnala za negovata intelegencija ni za statusot ni za kolku mu,, tezi,, novcanikot.

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 1:10:01   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Moze ke sum off topic,ama me interesira zoshto na anonimna postovite ne se vo soodvetna tema,ne go vo temata kriza vo brakot???


Aj samata ke se citarm pak....ima nekoj da gi sredi postovite na anonimna vo soodvetna tema??? Vaka zbunuvacki deluvaat,verena ne verena,mazena ne mazena.


(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Криза во бракот/врската
5.6.2014 7:41:46   
Felly RR
Темата е во форум Партнерство, и ги опфаќа и двете теми и врска и брак. Впрочем постот на Анонимен, беше одговор на постот на the quin и затоа е префрлен во оваа тема која е најсоодветна.
ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

....sigurna sum deka vo tekot na vrskata , brakot doaga do takvi momenti.kako se spravuvte vie,kade cesto barate pomos koga rabotata stoi vo mesto ili nedaj Boze trgne nadolu????



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 8:48:16   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

posledniot moj post se odnesuvase na mommy_angels.Pa, da nisto ne e taka kako sto ni izgleda,kolku srekni parovi vo javnost imaat nesreken zivot vo privatnosta i sega sto, ke precenuvame po toa sto go gledame,najgolema greska i glupost.Niz istoto sum pominala i dobro mi e poznato,dodeka za svetot e najprekrasnoto stvorenje i pocnuva da se nabrojuva tuka profesija, visina na plata, kola, stan, familija....jas samo slusam i se cudam,sto se mesate bre luge si vikam vo sebe, znae li nekoj kako mi e mene koga ke ostanam na samo so toj,,idelalen vas,,nikoj podobro od mene ne go znae i krvavi solzi sum proronila poradi negovite maniri, zenkarenje, kafani, pijanstva,sedenje sama ,cekanje.......no toa e druga ,zavrsena prikaska, samo ova go kazuvam vo kontekst na pritisocite od strana od sosedki ,tetki, vujni....Se reklo ako ne mozes zivotot na nekoj da mu go olesnes,barem ne mu oteznuvaj.
Sekoj treba da si go znae mestoto i ako se pocituva sebesi da si ima svoe mislenje,moj problem bese sto ispaniciv i se zapletkav vo mrezata na sopstvenite predrasudi po odnos na nekoi karakterni osobini so nego,nitu sum spomnala za negovata intelegencija ni za statusot ni za kolku mu,, tezi,, novcanikot.


Не зборувам ни јас за тоа,туку за фактот дека ти ниту го сакаш доволно,ниту почитуваш човекот,а го чуваш покрај себе"за секој случај".Со тоа го држиш во заблуда дека покрај себе ја има вистинската жена.Никој не го негира,ниту ускратува твоето право да бараш подобро и повеќе.Секој има право на тоа ,па и твојот дечко.Јас цело време само кажувам дека најфер од твоја страна би било да му кажеш .Дека немаш високо мислење за него веќе ни покажа во претходните постови ,така да не е ова наша измислица.Се што сакам да кажам е дека и тој е дете на некоја мајка и не заслужува да живее во заблуда.Јас сум поборник за тоа дека ако е добро-во ред,ама ако не е ,најдобро да се прекине на време.Подобро сам,отколку во лошо друштво.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 10:08:55   
nena lonley
Dobro anonimna,veke se izjasni deka si mnogu nad decko ti....moj predlog e namesto da debatiras ovde so site nas da sednes so decko ti i da mu kazes se sto ti smeta kaj nego pa toj da si prevzeme merki t.e pocesto da se banja,da go sredi stanot,da ne ti se javuva vo guzva pa da se dere na tel itn itnuser posted image

Mene stvarno ne mi e jasno koj ti e problemot tebe vsusnost,vo vrska si so nekoj koj nemozes da go podneses,pa poveli bre devojce raski ni mu na tipot i baraj nekoj mirizliv ko tebe !!! AMA ZA GOLEMI CEKORI VO ZIVOTOT TREBA KARAKTER I ODLUCNOST KOI OCIGLEDNO TI GI NEMAS.Pozdrav

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 10:17:40   
mama_06
Анонимна, можам да претпоставам низ што поминуваш. И те молам не замерувај но ова е јавен форум,друго е кога е очи во очи кажано. Она што јас во неколку постови накратко ти го кажав ќе го заокружам со следен залкучок. Имено, претпоставувам дека се чувствуваш немоќна да ја промениш ситуацијата, заплеткана, од сите страни притисоци и слично. Од најголемо значење е да седнеш со твоите родители и да им кажеш што и како. Затоа што јас сум сигурна дека и нив не сакаш да ги разочараш, иако тебе не би те тангирале оговарањата, свесна си дека ако ја прекинеш врската родителите и семејството ќе ти се на тапет па наведнуваш глава и голташ се. Јас сум сигурна дека тие би разбрале како се чувствуваш само ако им го кажеш тоа. А дека ќе те поддржат во било која одлука сум 100 проценти сигурна. Ти посакувам среќа.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 10:38:31   
Hopeful RR
Анонимна, претпоставувам дека се ти е хаос во главата и не можеш да си ги средиш чувствата. Да пробам да фокусирам:
1. Дали мислиш дека е во ред да бараш од некого да се смени за тебе?
2. Дали знаеш дека не е во ред да бараш човек да се смени - дури и да прифати, тоа ќе биде привремено.
3. Што ако тој има замерки за тебе? Дали ти би се сменила за него?
4. Дали имаш нереални очекувања од дечко ти и имаш идеализирана слика за некој со кој мислиш дека треба да бидеш?

Не е страшно да имаш високи критериум, напротив. Подобро така, отколку реда ради да бидеш со некого. Немој да се чувствуваш виновно ако сакаш нешто што некој моментален не може да ти го понуди, но внимавај - тенка е линијата да забегаш во нереални очекувања. Нормално е да правиме компромиси во животот, размисли добро какви компромиси си подготвена ти да направиш - хигиена е споредна работа, додека пак карактер не.
Не барај никој да се смени за тебе, ни ти не си совршена. Но, ако човекот не ти одговара, ич не се мисли да раскинеш и да бараш некој друг. Не си го губи ни своето, ни неговото време.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 10:41:18   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Dobro anonimna,veke se izjasni deka si mnogu nad decko ti....moj predlog e namesto da debatiras ovde so site nas da sednes so decko ti i da mu kazes se sto ti smeta kaj nego pa toj da si prevzeme merki t.e pocesto da se banja,da go sredi stanot,da ne ti se javuva vo guzva pa da se dere na tel itn itnuser posted image

Mene stvarno ne mi e jasno koj ti e problemot tebe vsusnost,vo vrska si so nekoj koj nemozes da go podneses,pa poveli bre devojce raski ni mu na tipot i baraj nekoj mirizliv ko tebe !!! AMA ZA GOLEMI CEKORI VO ZIVOTOT TREBA KARAKTER I ODLUCNOST KOI OCIGLEDNO TI GI NEMAS.Pozdrav

Мене не ми е јасно што ти толку се возбудуваш, ко да ти е роден брат во прашање па ја напаѓаш ко да ти лично тебе има згрешено.
Ако ти удрила на его и ти кажала дека не си ја добро проценила (забога и тоа се случува дури и ако имаш два факултета)
Форумот е за совети, дилеми, а не сега да се љутиме оти не не послушала.
Па и што ако бара некој миризлив, тоа погрешно ли е?

Анонимен, јас би се согласила со мама-06.
Ситуацијата е покомплексна, ама решение секогаш има. Стисни заби и почни да ја решаваш, не оставај така.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 10:51:49   
nena lonley
Nitu mi udrila na ego nitu neznam sto....smesen mi e problemov a i samata e svesna kolku ne e ova KRIZA VO BRAKOT/VRSKATA zatoa e i ANONIMNA.A za toa kako sum ja procenila jas sum seuste sigurna deka em i iska em i stiska na curava....

Nikoj ne rece deka e loso da si bara podobro,neka si bara sto ceka,samo ko sto rece mommy neka go ostavi na vreme tipot a ne da go cuva ko zlatna rezerva oti karma e kucka pa ke si najde sto si barala.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 11:47:21   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
.......imam 7 godini ziveeno i raboteno nadvor od drzavata no od x pricini resiv da se vratam nazad i normalno e nekoi raboti da se trn vo oko,od tolku sirina , samostalnost , svesno donesuvanje odluki , sega ja cuvstvuvam zagrozena mojata sloboda,mozda toa e onaa kriza pred brakot sto ja spomnavte....


Ова е "колосално" откритие, тоа е многу тешка работа и верувај тука ништо не е исто како во странство, во секоја смисла....многу е потешко кога ќе се вратиш тука, но ако сакаш тука да останеш мораш да ја прифатиш средината во која живееш и да се адаптираш и да не очекуваш дека ќе најдеш како во странство и за средината, за мажи, за врски, за начин за размислување во животот, за се.......

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

.....nikoj podobro od mene ne go znae i krvavi solzi sum proronila poradi negovite maniri, zenkarenje, kafani, pijanstva,sedenje sama ,cekanje.......no toa e druga, zavrsena prikaska.......


Ако зборуваш за бившиот, тогаш за тепање си девојче што викаат старите. user posted image Како може сеуште да размислуваш за ваква личност па уште и да го величаш имал манири претходниот.....? Одма DELETE од твојот мозок, за ваков не заслужува ни да го спомнеш. Ти го кажав примерот со посредни пријателки, трчаа по мачо и не ги ценеа добрите дечкоци, скромните....сега не сфаќаш, но после многу ќе се каеш што имаш, извини на израз "садомазохистички" сфаќања за љубовната врска. Не мораш да останеш со сегашниот, но немој да бараш некој како бившиот во никој случај, ќе страдаш во животот......Ако се цениш, барај некој што ќе те цени и почитува, заедно ќе планирате се, ќе размислува да биде цел живот си тебе, ќе биде тука и во добро и во лошо, е таков почни да цениш и да бидеш во врска/брак во иднина. Среќно! Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 12:33:34   
sandriana RR
И мене не ми се меша во муабети, ама навистина се дигна фама - па јас нема да советувам - туку ќе раскажам свое искуство во однос на прашањето на Анонимна.
Во многу слична ситуација бев и јас во врската со човекот кој сега ми е сопруг и го сакам најмногу на свет. Таа врска почна од зезање, потраа кусо време, дур да преболам "човек со манири,воспитание близу идеален", но се случи битен пресврт кога мораше да решам едно многу важно прашање за себе, својата иднина и своето здравје - а решение беше да се обидам да се остварам како мајка.
Седнав сама со себе, ставив на кантар што се има/нема од квалитети, услови, статус мојот тогашен партнер, направив споредба со бившиот за кој патев, реално скицирав што може и до кога може да очекувам од иднина (читај - да барам совршен партнер), и кантарот нависна кон тогашниот дечко, сега сопруг. Далеку е од соодветно на моето образование, манирите му се најбалкански на свет, хигиената и навиките како кај најголем процент мажи (не би да генерализирам, да не ме сфатите погрешно), професионално не е ич амбициозен - но знам дека ме сака од се срце, дека се труди од петни жили прво за мене,а сега за нашето мало семејство, дека руши зидови со глава за да НАМ ни биде убаво, дека не е совршен татко во однос на обврски, но ја има и покажува најголемата љубов кон нашето дете, и создава од 0 и за ова на пат.
Сите маани негови што за некого се можда непоимливи, за мене се 0 во однос на она што сме го создале, она што ми го дал на емотивен план...
Пред да ја донесам одлуката ги поставив истите прашања што ти ги даде LOveable Me, а го имав истиот хаос како тебе Anonimna во глава.
Одлучи како мислиш дека е најдобро за тебе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 14:21:21   
Anonimen
Ovoj post so poseben akcent go posvetuvam na nana lonley:
1.Ocigledno ne mozes da ja zauzdas tvojata direktnost,koja osobina ne e bas taka ceneta...zalno za tebe,
2.Se poznavame li nie licno?????kako mozes direktno da komentiras po moja adresa i da kazuvas red raboti megu drugoto i toa dali i kolku sum mirizliva????
3.Ne osuduvaj i ne nosi zaklucoci dali gubam vreme na nekoj i dali povreduvam,zavrti se malku kon sebe i stavi se vo kozata na tie sto si gi ostavila, a go kazuvas so gordost Pa jas draga moja dosega odbiv 2 ponudi za brak i prekinav eden kup vrski AMA NA VREME !! izvini molim te,ama mi zvucis ko nekoj sto bara preku leb pogaca, Bravo za tebe sto si go napravila toa NA VREME,i da prasam ,mirna li ti bese sovesta????
I sega ti li ke mi davas soveti??????
TE MOLAM DA SE OGRADIS OD KOMENTARITE NA MOITE POSTOVI

(Одговор на членот sandriana RR)
  Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 14:30:43   
Anonimen
Se izvinuvam na ostanatite, ova bese momentalen izblik na gnev...normalno deka ova e forum za sugestii, predlozi, soveti,No za DOBRONAMERNICI.
Vi blagodaram za sovetite,ke gi procitam podetalno pokasno.
sandrianaRR posebna blagodarnost do tebe sto spodeli edno poucno licno iskustvo.
Ubav i sreken den vi posakuvam na site kade i da ste.

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Криза во бракот
5.6.2014 14:54:40   
nena lonley
Srce anonimno,ova e javen forum i sekoj moze da kaze sto misli....koga go napisa tvojov problem nemislese valjda deka site ovde ke se rasplacat od tvojve maki koi gi dozivuvasuser posted image i ke te podrzuvaat...da jas raskinav kup vrski ama za mesec dva koga e vreme,nikogas ne sum bila so nekoj sto nesakam da bidam,mn mozahisticno nekako za mene e toa.

Za kraj,so sakas praj samo gledaj da ne te napumpa tipot pred da resis so da prais pa tek togas ke pisuvas ovde.Ne komentiram veke za tvojov tragikomicen slucaj.pozz i se najdobro

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?