|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Криза во бракот
24.1.2011 14:36:37   
Octavia
Мики Мами, да цитирам постара колешка „Кога ќе сфатиш дека мажите се како деца, и тоа мали деца, се ќе ти биде појасно и полесно“. И за 90% мажи ова е многу точно, за жал. Не ја прави истата грешка како мене, јас сум таква, еднаш кажувам, вториот пак веќе идам на остро (не од што сакам, ама тоа сум, не знам циле-миле, од никогаш) и ретко кога има резултат тоа. Значи, ако, на пр, не може да направиме муабет за роденден, јас закажувам, нарачувам торта, правам список на гости и друг за купување и соопштувам каде, кога и што. Зошто? Па нема нервоза да си правам од роденденот на детето! Заради мене, заради детето, не заради него. Мажите се друг тип луѓе, некогаш некои работи навистина не им се важни, не му ја мислат толку и секако, научени се прво да мислат на себе. Ама затоа, мисли и ти на себе. И пробај да не се нервираш за глупости. Чувај ги нервите за посуштински работи, иако во моментот, верувам, ти иде да го задавиш user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Криза во бракот
24.1.2011 21:47:21   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

Tocno taka I MOJA KUKA ,i nekogas sakam da mi bide rasvrlano da se osekam kako doma a ne kako da sum na rabota nekade.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Криза во бракот
24.1.2011 21:49:31   
Nadezna
Мики Мами, да цитирам постара колешка „Кога ќе сфатиш дека мажите се како деца, и тоа мали деца, се ќе ти биде појасно и полесно“


Мики мама, мојов ига фудбал на Фејсбук и не ме приметува user posted image . Мозе сега и твојот тоа прави?


(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Криза во бракот
13.5.2014 15:49:02   
Mila mamicka
Па не знам баш дали може тоа така да се генерализира, дека првата и секоја седма година од бракот се кризни, мислам дека сепак зависи од сопружниците. Според повеќето коментари, кризите во бракот настануваат поради мешање на други луѓе од страна (родителите на едниот или другиот), ама како што спомна Анушка, мислам дека партнерите не треба да дозволат трети лица да им се мешаат во бракот, и доколку видат дека негативно влијаат на истиот, треба да се дистанцираат од нив, (без разлика за кој се работи), и да работат на одржување на нивната врска и брак. А најмногу да работат на себеси, и на своите погледи кон светот. Затоа што тогаш кога јас ќе одлучам дека нема да дозволам некоја личност негативно да ми влиаје на бракот, во истиот тој момент, и ќе заврши нејзиното влијание.  

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Криза во бракот
13.5.2014 23:44:42   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: hristijana

cela sreka sto mazot mi gi stroese negovite a jas moite i toa od pocetokot na brakot.inaku od samiot pocetok ne  ziveeme zaedno so svekrva  no bevme blisku i cel den se pretervaa kaj mene od sabajle prvin svekrvata po nekoj sat svekorot pa jatrvata pa deverot pa vnukite se do 17 casot popladne togas znaea deka doaga mazot mi od rabota i si odea doma  i samo sto ke dojdese mazot mi od rabota ete gi pak no kako prv pat da idat vo denot se ponasaaama taka bese 2,3 dena  mu kazav na mazot mi :od utre portata zaklucena jas se maziv za tebe stom sme nezavisni od niv ne sakam dosaduvanje, i cela sreka sto toj e razbran  a i dodeka bil maz mi sam mislam ne zenet stom mu dosagale gi brkal inaku ako ne stavis red na pocetok posle kasno e.ajas bev poucena od sestra mi taa pred mene bese mazena i site mu se mesaa vo brakot (roditelite od dvete strani) i do denes brakot mu e haos.

prvo sekoja cest za maz ti zasto se postavil bas na mesto.mnogu e bitno za zenata vo takov slucaj da ima poddrska od masot.najbitno e da s e soglsuvate i da se poddrzuvate.a tie "gospodata" ... stvarno bez oset user posted image razbiram da dojdat na gosti saat dva ama pa cel den da visat....toa e bez oset.
Jas (za srekja) nemam svekrva poradi toa sto svekorot e razveden pa prezenet (i fala mu na boga sto nemam user posted image ) no zatoa pa toj e svekrva ipol user posted image najprvo se nervirav no posle svativ deka mnogu raboti napravil i kazal za nase dobro.nie sme vo brak 15 meseci a ziveeme zaedno 18 meseci od koi 9 meseci sme sami user posted image kriza imavme dodeka jas se si stavav na srce i se nervirav za bezveze.mislam sepak coek treba da ima razbiranje za da se izbegnat kavgi koi predizvikuvaat krizi

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Криза во бракот
17.5.2014 10:31:07   
Defne90 RR
Јас мислам дека сите ние кога тогаш се соочуваме со кризи во бракот.Само најбитно од се е да не дозволиме тие кризи да завладеат со нашиот брак и да го уништат.А многубројни се тие фактори што придонесуваат за такви кризи,само треба сталожено да се трудиме како да изнајдеме најдобро решение.Бракот е заедница помеѓу партнерите,и во тој ббрак треба да донесуваат одлуки само тие.Најчестата причина според мене за кризите во бракот е и токму таа мешањето на трета личност во донесувањето на одлуки.Е тогаш се знае што се прави во такви ситуации,дистанцирање од таа личност и изнаоѓање на заедничко решение.Овде можам како причина за криза во бракот да ги набројам и нашите деца.Тие се нашето најголемо богатство и среќе,меѓутоа многу често кога ќе дојдат децата,партнерите едноставно немаат време за себе и за своите потреби па така постепено почнуваат и да се занемуруваат.Само треба да се дејствува во склоп на ситуацијата и да се работи на зачувување на страста и љубовта меѓу партнерите.Барем еднаш во месецот можеме да ги оставиме децата со бабите и дедовците на два три часа и тие два три часа да ги посветиме само на нас двајцата.Е веќе кога децата се поголеми тогаш веќе можеме да работиме и на тоа да појдеме некаде сами и цел викенд и да уживаме во меѓусебната љубов.Постојат и други причини за кризи во бракот кои едноствно не можат понекогаш да се совладаат и резултираат со крај на бракот.Меѓутоа според мене најглемата причина поради која бракот завршува е и завршувањето на љубовта во него.Без њубов и меѓусебна доверба нема добар брак.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Криза во бракот
17.5.2014 10:35:35   
bucko mal
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

mm mi e prv i mn se kaam za toa :( so drugarkite pravam muabet site mi vikaat deka ne e kasno da probam... se dvoimam mi treba sovet mojot zivot e uzasen los sex so denovi sum bez nego imame edno detea mazmi ide po tereni primer 2 nedeli na teren 4 dena doma 3 nedeli na teren 2 dena doma i se taka ja sum sama koga go nema zaboravam na jadenje na spienje po celi denovi sum user posted image user posted image tazna....... mojata najdobra drugarka mi rece da ne se budalam da ne trpam vakov zivot ednas se zevee a jas go ziveam sama da uzivam da se zabavuvam so drugi deka nikoj nema da doznae ako idam na strana.............. zenski pomognete mi neznam dali ovde trebase da go pisam ova ako e pogresno se izvinuvam ama stvarno mi treba pomos vase mislenje sto da pravam ponataka mn pati mi ide da si go zemam deteto i da se vratam kaj majkami nemozam da podnesam so noki denovi da bidam sama neznam dali me razbirate VE MOLAM POMOGNETE MI


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

ana mari ова мене ми личи дека не е само до сексот. Ти си незадоволна од начинот на живот кој го имаш. Ако толку многу ти пречи ситацијата во која се наоѓаш разоварај отворено со маж ти за проблемите. Не знам дали може или не може да смени работа ако работата ти е баш проблем. Ако ти е пробелм друго во врската треба точно да си го дефинираш во главата па потоа да решиш што понатаму.
Што е тоа што те прави тажна кога тој не е дома. Тоа што не е дома или тоа што сфаќаш дека ти е подобро без него?
Дали е ова нешто што сама го чувстувувап или некоја „другарка“ ти ја полни главата со глупости?

Не ти е така наивно прашањето и нема едноставен одговор. ти треба сама да процениш што сакаш во животот ио дали евентуално си направила грешка што си се омажила за човек кој не ти одговара.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Криза во бракот
17.5.2014 10:37:59   
bucko mal

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

jas ne napraviv greska sto se omaziv so nego jas go sakam ama eve 5 godini sme vo brak, sekogas koga i da pocnam da razgovarame za da najde druga rabota on samo ke kaze deka ova e za nase dobro tuka se vadat mn pari ama mene me mi trebaat pari ne baram jas palata jas sakam skromen zivot... sakam da mi dojde mazot od rabota kaj 6 da jademe zaedno da gledame nekoj film da razgovarame i dr. toa kaj mene ne posti neznam kako da vi go opisam ova dodeka ne go osetil nekoj na svoja koza ne znae kako e da se sedi sam kolku e toa bolno i tesko



ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

jas ne napraviv greska sto se omaziv so nego jas go sakam ama eve 5 godini sme vo brak, sekogas koga i da pocnam da razgovarame za da najde druga rabota on samo ke kaze deka ova e za nase dobro tuka se vadat mn pari ama mene me mi trebaat pari ne baram jas palata jas sakam skromen zivot... sakam da mi dojde mazot od rabota kaj 6 da jademe zaedno da gledame nekoj film da razgovarame i dr. toa kaj mene ne posti neznam kako da vi go opisam ova dodeka ne go osetil nekoj na svoja koza ne znae kako e da se sedi sam kolku e toa bolno i tesko


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Криза во бракот
17.5.2014 10:44:47   
bucko mal
ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

mm mi e prv i mn se kaam za toa :( so drugarkite pravam muabet site mi vikaat deka ne e kasno da probam... se dvoimam mi treba sovet mojot zivot e uzasen los sex so denovi sum bez nego imame edno detea mazmi ide po tereni primer 2 nedeli na teren 4 dena doma 3 nedeli na teren 2 dena doma i se taka ja sum sama koga go nema zaboravam na jadenje na spienje po celi denovi sum user posted image user posted image tazna....... mojata najdobra drugarka mi rece da ne se budalam da ne trpam vakov zivot ednas se zevee a jas go ziveam sama da uzivam da se zabavuvam so drugi deka nikoj nema da doznae ako idam na strana.............. zenski pomognete mi neznam dali ovde trebase da go pisam ova ako e pogresno se izvinuvam ama stvarno mi treba pomos vase mislenje sto da pravam ponataka mn pati mi ide da si go zemam deteto i da se vratam kaj majkami nemozam da podnesam so noki denovi da bidam sama neznam dali me razbirate VE MOLAM POMOGNETE MI





Анамари за почеток да си ја смениш другаркатаuser posted image Сериозна сум!!! Не може права другарка да те советува да мрцнеш на страна,да си го изневериш сопругот,а притоа имате семејство,детеuser posted image Немој ама баш во никој случај да ја разгледуваш таа опција како излез од твојата моментална положба.Бидејќи со кого и да отидеш ,пак ќе бидеш сама ,како што и сега си.Само разликата од тогаш и сега што ќе имаш повеќе товар на совестаuser posted image Мој совет како Рингераја -другарка,иако не се познаваме,сепак тука сме сите најдобри другарки.Да си седнеш со мажот како што кажа Квиско,и да си разговарате.Примени ги советите на Квиско,смени ја рутината во домот,внеси романтика,топлина ,наместо мрштење и лутење.Пробај да го опуштиш и смирено да разговарате.Опцијата дека тој има друга стави ја на последен ред,најпрвин увери се во неговите чувства кон тебе,детето,домот.А тоа што гокажуваш за парите,навистина делумно те поддржувам,но делумно и не.Бидејќи на ова тешко време каде крај со крај се врзува,секој денар плус е добредојден за сите.Затоа цени го тоа што човекот работи за да имате пристоен живот ти и детето.Најмногу цени го за детето,бидејќи најголемите трошоци се околу децатаuser posted image
Само смирено,со бистра глава,средени чувства ќе го надминете ова.А другарка ти бриши ја !!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Ana Mari знам дека е тешко да си сам. И ние принудно уште во врска бевме разделени односно се гледавме еднаш на неколку месеци. Само што нас тоа ни ја зајакна врската барем според мене.

За твојава ситуација ако си решена дека тој е вистинскиот за тебе бори се неговото внимание. Ти потегни нога на пример со романтична вечера дома (кога ќе дојде нека го чека омиленото јадење уз свеќи и вино), смени рутина на бањање па бањајте се заедно кога е тука, изненади го со викенд само за вас двајца некаде или за тројцата за да се одморите демек. Едноставно разби ја шемата што го чека кога ќе дојде дома. Или пак направи нешто што сте го правеле кога сте биле во врска а што знаеш дека му годело. И нормално кога ќе се подопушти полека и смирено разговарај со него. Без разговор никаде нема да стигнете. Ама под разговор мислам трезвено и смирено разговарање без плачење, трескање врати и слично. разговарај отворено за тоа што те мачи, кажи му дека не е се до парите дека тебе ти треба маж пред се.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

За "другарка ти "тотално ја подржувам Делукс.Ниту една другарка со здрав разум и што ти посакува добро не би те советувала вака.А за другото ,се согласувам дека не е само до сексот и до тоа дали бил прв и единствен.Сексот низ годините на периоди пламнува,но на периоди е тивок,во зависност од обврските и емотивната состојба може и да изостане на одреден период.Не дека животот зависи од тоа дали имаш секс или не,ама да не се лажеме многу придонесува за среќата на една личност и за поврзаноста на парот.Сите сме поминале во т н кризи во бракот,ако тоа може да се наречат кризи.Човековиот разум е чуден и кога си тажен и осамен,во главата проблемите ти изгледаат уште поголеми.Еве јас на пример кога си читав еден пост овде не можам да се изначудам што се ми се вртело низ глава.Ама кога подразмислив,тоа беше период кога мм го фати некоја блага депресија од незадоволството што тој постигнал во животот.Тој беше мрзоволен и нерасположен цело време,а нормално сето тоа се рефлектираше и на мојата психа.За среќа тоа се периоди кои се надминуваат,ама баш така како што ти рекоа и другите,само со разговор.Смирено и со вадење на виделина фактите ,ама и чувствата.Твојот сопруг може не е ни свесен како ти се чувствуваш.Во секојдневната борба да овозможи подобар живот за своето семејство,на моменти се губи основната цел,затоа потсети го.Сето ова што погоре ти го напишаа се навистина убави совети и пак би повторила ,продуктивен разговор е само оној кој се води смирено и без драма од вриштење,плачење и грди зборови.



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 17.5.2014 10:49:40 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Криза во бракот
18.5.2014 23:22:57   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

mm mi e prv i mn se kaam za toa :( so drugarkite pravam muabet site mi vikaat deka ne e kasno da probam... se dvoimam mi treba sovet mojot zivot e uzasen los sex so denovi sum bez nego imame edno detea mazmi ide po tereni primer 2 nedeli na teren 4 dena doma 3 nedeli na teren 2 dena doma i se taka ja sum sama koga go nema zaboravam na jadenje na spienje po celi denovi sum user posted image user posted image tazna....... mojata najdobra drugarka mi rece da ne se budalam da ne trpam vakov zivot ednas se zevee a jas go ziveam sama da uzivam da se zabavuvam so drugi deka nikoj nema da doznae ako idam na strana.............. zenski pomognete mi neznam dali ovde trebase da go pisam ova ako e pogresno se izvinuvam ama stvarno mi treba pomos vase mislenje sto da pravam ponataka mn pati mi ide da si go zemam deteto i da se vratam kaj majkami nemozam da podnesam so noki denovi da bidam sama neznam dali me razbirate VE MOLAM POMOGNETE MI





Анамари за почеток да си ја смениш другаркатаuser posted image Сериозна сум!!! Не може права другарка да те советува да мрцнеш на страна,да си го изневериш сопругот,а притоа имате семејство,детеuser posted image Немој ама баш во никој случај да ја разгледуваш таа опција како излез од твојата моментална положба.Бидејќи со кого и да отидеш ,пак ќе бидеш сама ,како што и сега си.Само разликата од тогаш и сега што ќе имаш повеќе товар на совестаuser posted image user posted image
Само смирено,со бистра глава,средени чувства ќе го надминете ова.А другарка ти бриши ја !!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Ana Mari знам дека е тешко да си сам. И ние принудно уште во врска бевме разделени односно се гледавме еднаш на неколку месеци. Само што нас тоа ни ја зајакна врската барем според мене.

За твојава ситуација ако си решена дека тој е вистинскиот за тебе бори се неговото внимание. Ти потегни нога на пример со романтична вечера дома (кога ќе дојде нека го чека омиленото јадење уз свеќи и вино), смени рутина на бањање па бањајте се заедно кога е тука, изненади го со викенд само за вас двајца некаде или за тројцата за да се одморите демек. Едноставно разби ја шемата што го чека кога ќе дојде дома. Или пак направи нешто што сте го правеле кога сте биле во врска а што знаеш дека му годело. И нормално кога ќе се подопушти полека и смирено разговарај со него

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

За "другарка ти "тотално ја подржувам Делукс.Ниту една другарка со здрав разум и што ти посакува добро не би те советувала вака.А за другото ,се согласувам дека не е само до сексот и до тоа дали бил прв и единствен.Сексот низ годините на периоди пламнува,но на периоди е тивок,во зависност од обврските и емотивната состојба може и да изостане на одреден период.



gi poddrzuvam ovie izjavi.sepak mislam deka na sekoja zena i e potreben MAZ i SEMEJSTVO.toa deka ednas se zivee DA ama da zivees za svoe zadovolstvo?????vo red no koga vekje si vo brak...malku potesko.ne sum za sovetot na drugarka ti vo nikoj slucaj.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Криза во бракот
2.6.2014 13:50:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

zdravo na site,
ne vidov vakva tema pa resiv da otvoram nova....sigurna sum deka vo tekot na vrskata , brakot doaga do takvi momenti.kako se spravuvte vie,kade cesto barate pomos koga rabotata stoi vo mesto ili nedaj Boze trgne nadolu????


А што е кризата кај вас? Што е проблемот за да дојде до криза?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Криза во бракот
2.6.2014 23:02:18   
bucko mal
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Da i toa kako ima takvi ,,losi denovi,,.Nekogas luge navistina ne znam kaj da pobaram pomos, dali da odam kaj nekoj psiholog ili da baram sovet od nekoj svestenikuser posted image moze i do mene da e greskata sto izbrzav i dadov zeleno svetlo,bozem se e ok.Na pocetok bese taka,ama dodeka se zapoznavme toj mi gi najde slabite tocki i pocna da mi zboruva za brak.Go nemam vakva zamisleno mojot zivotot.ne cuvstvuvam nekoe zadovolstvo od vrskata segasna.Ima nekoi raboti vo negoviot karakter sto me secat kako noz sto gi pravi toj , znam ke recete kazi mu.napraviv i pak isto , ne se menva ili ne razbira kolku sum seriozna ili e od tvrdoglavost. planirame zaednicki zivot,navidum se e ok,a jas sum pepel vo mene, se ladam sekoj den ,Se plasam kako k e kazam ,,DA,,so vakov gnev , nezadovolsvo vo sebe,na sto ke lici toa?Inaku dobar e , posveten i mozda partner kako sekoj bi posakal.No....fali nesto.se cuvstvuvam kako vo nekoj tesen prostor zatvorena,se gusam.se poveke sogleduvam deka se razminuvame so pogledite.Negovite ne mi se dopagaat,nametlivi, aj da se ima nekoe poznavanje i da e opravdano ok, ama koga znam kolku se ,,potkovani,,od doma sedenje se se znae.Od majka mu ne naucil lekcija za higienata, i sekoj pat moram da go potsetuvam kako dete napravi ova ona,sam ne se sekava. Ehhhhh, ke puknamm....mestoto vo koe ziveam ne go sakam , od sekogas sum gledala na tukasniot mentalitet so prezir i sto se sluci izbrzav,zgresiv.....sakam da izbegam od tuka, a se ,,vrzav,,ne sum covek koj s e pokoruva na tradicija, da se zivee vo zaednica, da se pocituva zborot na postarite, NEEEE, ke puknam , sakam sovremen zivot, sloboda,ne sakam zatupuvanje, sakam noviteti, da se odi samo napred,zedna sum za novo i toa da go delam so nekoj slicen ,a ne ,,klopki,,koga ke pocne da raskazuva za nesto , ti imaj usi i slusaj, dolgo i siroko,kako na rabota, so koj sto zboral , so koj se karal , kako samo toj znae drugite ne gi biva,Nekako kako da mu fali strategija i prefinetost ist mi e na majka mu sto go pika nosot vo se kaj ne ja sobira.diktator ne viden.Ne znam sto da napravam ,otvoren razgovor so vzestena glava ne doaga vo obzir, toj veruva vo mene i se krsti vo mene, ke go razocaram mnogu.toa me paralizira.nitu mozam da prodolzam napred vaka, nitu da se vratam nazad.se stoi vo mesto.Selski naviki so gradski obicai ,ako moze nekoj da go sfati ovoj spoj i da najde sredina ....ne znam sto da pravam,pretesko mi e,a vremeto za konecna odluka e na prag,site se nadevaat na pozitivna razvrskauser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Жено драга, па што чекаш? Колку разбирам, ти не си се уште во брак со него и се плашиш да ја прекинеш врската?
Па што мислиш дека ќе направиш ако сега не прекинеш? Само ќе си закомплицираш уште повеќе и твојот и другите животи?
Не знам, никогаш не можев да разберам да согледуваш нешто, и имаш време да се "спасиш", ама ти се плашиш? Од што се плашиш?
Од околината? Хм.. тоа е најмалото нешто од што би требала да си исплашена. Треба да се плашиш од идниот живот со некој што не го сакаш, кој те нервира а ќе треба да поминуваш и да се будиш секое утре, да секое утро, со некој со кого сте на различни бранови должини? Тоа не ли те плаши доволно? Наместо да планираш венчавката заљубена до ушите со некого чии мани ќе сакаш, со кого ништо нема да ти смета (барем не до тој степен како сега) ти уште се двоумиш.
Мислим да го разбра мојот совет. Не ти треба ниту психолог ниту свештеник, треба да се слушаш себеси, своето срце и да ја креираш судбината онака каква сакаш да ти биде.
Лош избор не донесува добри работи, доволно си паметна да го знаеш тоа. Во твојот пост ја согледувам длабочината на твојата личноста, само самата себе си заробуваш и си ставаш окови. Ослободи се, животот може да ти донесе многу, многу подобри работи, работи кои што заслужуваш, кои сите заслужуваат, ама ете некогаш од овакви глупави причини сами си ја зацртат иднината и после се жалат.
Биди храбра и одлучна додека имаш време. Не дека и потоа нема да имаш време, ама само покомплицирано ќе биде.
Седни и направи си еден убав муабето сама со себе. Не избирај оно што не ти се допаѓа, само затоа што во моментов не гледаш подобро. Подобро ќе дојде. Со среќа!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Спасувај се дури можиш, не се надевај залудно дека ќе се најде златна средина, не мораш да се привикнуваш на ништо што не те исполнува и на нешто што не си ти! Имаш време, тоа ти е најголема шанса. Лугето што не се на иста бранова должина никогаш не наоѓаат заеднички јазик! Ова јас од искуство ти кажувам, камо да имаше некој и мене да ме подучи. Не си себична ако сакаш да бидеш среќна.



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 1:43:41   
Anonimen
mi se pojavi vo eden mnogu grd period od zivotot,bese moj spas,ona kako svetlo vo tunelot...i koga ke sum nezadovolna site mi vikaat: znaes kade bese,znaes kako ti bese, razmisli malku , ednostavno covekot te spasi, ne prebirvaj mnogu , nemas vreme ,godinite odat... ne deka ne go sakam ,vsusnost ne znam,ne znam dali mozam da sakam voopsto.ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.od togas ne mi se probudeni cuvstva,mozam samo da kazam ,da,ok e,ama ljubov....cesto se prasuvam kako izgledase toa.toj se trudi ,navistina me saka,a jas toa se trudam da go vozvratam makar i mehanicki,lazno,no da ne go povredam,zs navistina e dobar covek.kako dve licnosti da ima vo mene,koga go slusam na tel,ponekogas mi deluva kako smotanko, se javuva koga e vo guzva i ne doslusuva sto mu zboram ,se deree i toa mi odi po nervi,koga sme zaedno ne e tolku loso.cuvstvuvam kako da e ova minimalno sto mozam da dadam od sebe,ne me predizvikuva da odam napred,a togas gubam interes.veke se e kako 100% sigurno od dvete strani,planirame ,se dogovarame,raat sme sto bi se reklo,samo se ceka momentot, a jas kutra kako grom da me udril.tie sto ne poznavaat vikaat deka sme kako sozdadeni eden za drug,so pogled se razbirame.tesko,mnogu e tesko koga ke se pojavi nesto malo,mozda nevazno,ama ti remeti se.me nervira sto se bazira na ona sto nekogas se sozdalo vo nego kako karakter pod vlijanie na nepismeni babi,roditeli i tolku....zastanal satot,se poklopile skazalkite,iako e akademska licnost,ne dozvolil da izleze od ramkite na domasniot mentalitet,da ,,sarne,, so mozokot naokolu i da prifati sto e dobro i da otfrli sto ne e.vo nekoi sredini bi bil ismejuvan,ama kako da go kazam toa,za negovo dobro,bez da go navredam,ne zasluzuva ima dobra dusa,zs i jas sum bila na taa strana ,ismejuvackata i sega da mi se padne so toa da se preboruvam.....ubavo reke stari, toa sto ne sakas toa ke ti dojde na glavata, e aj sega da te vidam.koj da obvinuvam , sebe si,sto sum so predobar covek so osobini sto ne mi se dopagaat ili nego sto e takov? EHHHH........pusti sudbini

(Одговор на членот bucko mal)
  Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 2:19:00   
the quin

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: the quin

zdravo na site,
ne vidov vakva tema pa resiv da otvoram nova....sigurna sum deka vo tekot na vrskata , brakot doaga do takvi momenti.kako se spravuvte vie,kade cesto barate pomos koga rabotata stoi vo mesto ili nedaj Boze trgne nadolu????


А што е кризата кај вас? Што е проблемот за да дојде до криза?

pa mozda krizata doaga od ova vecnoto prasanje,dilemata dali e toj vistinskiot.inaku vo vrska sme 1 godina,ne zaborava nisto,datumi ,nastani pameti se,samo maz kako maz,kako sto nekoj pogore pisa,vecno deca se.so navikite sto gi nemaat.ponekogas diga mnogu vreva za nisto,potocno znam deka sum vo pravo zasto sakam da pominuvame poveke od vremeto zaedno,ama ne, toj nesto bas togas ke izmisli a koga ke se nalutam se umilkuva.Nesto navistina sakam da promenam,primer odenjeto kaj negovi bliski, tamu kaj sto ne sakam i treba da glumam deka mi e mnogu zabavno,blakkk,a jas cekam edvaj da zaminime.sum mu kazala za toa ,ama...nema razbiranje i ete ti raspravijauser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 8:39:00   
mommy_angels RR
Најпрво се извинувам,ама ќе бидам малку поостра зашто ова твое лицемерие спрема човекот ме налути.
bese moj spas,ona kako svetlo vo tunelot..

Е сега биди ти негов спас,па спаси го од тебе.Како и сама што кажа ,тој е предобар човек и не заслужува лицемерие и лаги.Најмалку во животот му треба покрај него жена што не го сака ниту пак почитува.
ponekogas mi deluva kako smotanko,

Ти воопшто не го цениш човеков таков каков што е,а тоа ниту нему ,ниту тебе ти треба.Може извесен период ќе успееш со лицемерието,ама пред вас се години и години на заеднички живот.Ваков лажен живот сигурно не сакате и двајцата.
ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.

Дали е апатија или едноставно ова не е човек за тебе ,сега не е ни малку важно.Едноставно не постојат емоции тука,барем од твоја страна,човеков заслужува да знае.А верувај сигурно постои жена која ќе го сака искрено и пожртвувано,а најверојатно некаде постои и човек кој ти би го сакала,ама вистински,без двоумења и заблуди.
zastanal satot,se poklopile skazalkite,iako e akademska licnost,ne dozvolil da izleze od ramkite na domasniot mentalitet,da ,,sarne,, so mozokot naokolu i da prifati sto e dobro i da otfrli sto ne e.vo nekoi sredini bi bil ismejuvan,ama kako da go kazam toa,za negovo dobro,bez da go navredam,ne zasluzuva ima dobra dusa,zs i jas sum bila na taa strana ,ismejuvackata i sega da mi se padne so toa da se preboruvam....

На секој човек му треба некој кој рамо до рамо ќе стои до него и ќе се восхитува кога тој говори или делува.Му треба некој чии очи ќе светнат кога раскажува за нешто,а не некој кој се срами што стои покрај него.Биди помалку себична и престани да мислиш дека му правиш добро што си покрај него.Подобро спречи отколку да лечиш.
Можеби ти звучам премногу идеалистички ама 13 години сме заедно со сопругот.Далеку од мед и млеко низ годините,ама при секој пад другиот беше покрај него да му подаде рака,при секој успех скокавме зедно.И денес кога го гледам знам дека мојот живот би го ставила пред неговиот.Си имаме маани и двајцата ,но кога постои љубов се друго оди во втор план.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 9:19:36   
Bethany
Се сложувам со мами ејнџелс во врска со тоа што ти напиша, дека ниту тој заслужува нешто што е лажно.
Тој има очекувања од тебе и ти не сакаш да го разочараш, ама верувај вака повеќе ќе го разочараш на овој начин, бидејќи љубовта не може да се изглуми.

Би сакала и да додадам дека те разбирам на каков крстопат си. Бев во слична ситуација. Не значи дека ако некој има добра душа и мислиш дека те сака е и некој кој е спремен да биде поучлив и да се менува заради вас двајца. Не ми се допаѓа моментот кога кажуваш дека е заробен во традиција и во своето семејство, и мислам дека и покрај тоа што го наведе дека е добар, тој секогаш ќе останува закоравен во своето размислување, бидејќи и самиот можеби не сака никого да повреди и мисли и смета дека едноставно така треба. Познавам многу такви мажи и верувај ми, не би можела да издржам ниту еден ден покрај нив.
Јас ти предлагам да си направиш еден човечки муабет со него, се надевам дека воопшто ќе може или ќе се потруди да те разбере, ти тоа најдобро го знаеш, да му ги кажеш своите чувства, те. тоа што не го чувствуваш кон него и да бидете на чисто. Понатаму ќе знаеш/знаете што ќе правите. Само не се присилувај никогаш на ништо во што се сомневаш. Мислиш дека не сакаш него да го повредиш, а всушност не сфаташ дека и двајцата ќе бидете повредени и несреќни.

И најпрво проучи се самата себеси, ко си, што си, што сакаш и што не сакаш, и врз основа на тоа прави одлука.
Има девојки/жени кои можат и се спремни на оваков компромис. Да заузврат добијат сигурност, финансиска или било каква друга, семејството, мислат прават добро дело итн. некои не го ниту сметат тоа како нешто страшно. Ама ако ти бараш повеќе од тоа, а читам дека да, тогаш не треба да се задоволуваш со тоа што го имаш во моментов. Не е фер ниту спрема тебе, а ниту спрема него.



< Поракaта ја уредил Bethany -- 3.6.2014 9:20:35 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 9:52:39   
mama_06

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

mi se pojavi vo eden mnogu grd period od zivotot,bese moj spas,ona kako svetlo vo tunelot...i koga ke sum nezadovolna site mi vikaat: znaes kade bese,znaes kako ti bese, razmisli malku , ednostavno covekot te spasi, ne prebirvaj mnogu , nemas vreme ,godinite odat... ne deka ne go sakam ,vsusnost ne znam,ne znam dali mozam da sakam voopsto.ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.od togas ne mi se probudeni cuvstva,mozam samo da kazam ,da,ok e,ama ljubov....cesto se prasuvam kako izgledase toa.toj se trudi ,navistina me saka,a jas toa se trudam da go vozvratam makar i mehanicki,lazno,no da ne go povredam,zs navistina e dobar covek.kako dve licnosti da ima vo mene,koga go slusam na tel,ponekogas mi deluva kako smotanko, se javuva koga e vo guzva i ne doslusuva sto mu zboram ,se deree i toa mi odi po nervi,koga sme zaedno ne e tolku loso.cuvstvuvam kako da e ova minimalno sto mozam da dadam od sebe,ne me predizvikuva da odam napred,a togas gubam interes.veke se e kako 100% sigurno od dvete strani,planirame ,se dogovarame,raat sme sto bi se reklo,samo se ceka momentot, a jas kutra kako grom da me udril.tie sto ne poznavaat vikaat deka sme kako sozdadeni eden za drug,so pogled se razbirame.tesko,mnogu e tesko koga ke se pojavi nesto malo,mozda nevazno,ama ti remeti se.me nervira sto se bazira na ona sto nekogas se sozdalo vo nego kako karakter pod vlijanie na nepismeni babi,roditeli i tolku....zastanal satot,se poklopile skazalkite,iako e akademska licnost,ne dozvolil da izleze od ramkite na domasniot mentalitet,da ,,sarne,, so mozokot naokolu i da prifati sto e dobro i da otfrli sto ne e.vo nekoi sredini bi bil ismejuvan,ama kako da go kazam toa,za negovo dobro,bez da go navredam,ne zasluzuva ima dobra dusa,zs i jas sum bila na taa strana ,ismejuvackata i sega da mi se padne so toa da se preboruvam.....ubavo reke stari, toa sto ne sakas toa ke ti dojde na glavata, e aj sega da te vidam.koj da obvinuvam , sebe si,sto sum so predobar covek so osobini sto ne mi se dopagaat ili nego sto e takov? EHHHH........pusti sudbini


Искрено, ти се мота ли некој друг низ глава, некој што си го запознала online можда?м?

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 11:17:44   
LoveableMe RR
Quin, читам и малку ми е чудно што после долга врска претходно, како да немаш сепак чувство за реалноста. Живееш во град што не го сакаш, ти сметаат обичаите....извини, ама ако сакаш да останеш таму и во МК тешко дека ќе ги смениш обичаите и верувањата, менталитетот на луѓето. Досега тоа не го согледа?

А за тоа дека мажите се смотани, немаат навики, имаат наметливи мајки, е па join the club, во Македонија поголем број се такви, а да не мислиш дека во Европа мажите знаат све што треба да прават, организирани се или не се деца. Не се лажи девојко отвори ги очите и види ја реалноста, тоа било така од век и веков и така ќе остане во нивната природа е. А ако сакаш некој што е паметен и "отракан" што викаат старите, тогаш треба да си спремна дека таквите во принцип се со изострен вкус, наоѓаат мани, а и сакаат да шараат наоколу, па ти види што повеќе ќе ти одговара. Имам чувство од таа врска веројатно што си била со некој таков отракан те исмејувал, лажел со други и што ли не, а сега кога најде мирен дечко не ти одговара, очигледно поубаво ти е кога некој те малтретира.

А да најдеж некој на иста бранова должина до толку, ретко се наоѓа, а и ако е ист како тебе, нема да ти се допаѓа, обично бираме секгаш малку поразлични од нас, така што тоа е илузија и поискусни ете нека ти пишат и мами ејнџелс веќе ти пиша, бракот не е розев, напротив има многу компромиси за да се одржи. А дека ќе ти смета нешто или повеќе работи кај него, тоа секако ќе биде, не може се да ти се допаѓа, нормално е.

Одлуката е твоја, но стави ги на вага сите работи, добри и лоши и гледај да донесеш правилна одлука за тебе, без разлика која и да биде. Ти посакувам среќа, тоа е најважното нешто во една врска и брак, без разлика со кого ќе бидеш. user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 3.6.2014 11:23:00 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 12:01:58   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


А за тоа дека мажите се смотани, немаат навики, имаат наметливи мајки, е па join the club, во Македонија поголем број се такви, а да не мислиш дека во Европа мажите знаат све што треба да прават, организирани се или не се деца. Не се лажи девојко отвори ги очите и види ја реалноста, тоа било така од век и веков и така ќе остане во нивната природа е. А ако сакаш некој што е паметен и "отракан" што викаат старите, тогаш треба да си спремна дека таквите во принцип се со изострен вкус, наоѓаат мани, а и сакаат да шараат наоколу, па ти види што повеќе ќе ти одговара. Имам чувство од таа врска веројатно што си била со некој таков отракан те исмејувал, лажел со други и што ли не, а сега кога најде мирен дечко не ти одговара, очигледно поубаво ти е кога некој те малтретира.

А да најдеж некој на иста бранова должина до толку, ретко се наоѓа, а и ако е ист како тебе, нема да ти се допаѓа, обично бираме секгаш малку поразлични од нас, така што тоа е илузија и поискусни ете нека ти пишат и мами ејнџелс веќе ти пиша, бракот не е розев, напротив има многу компромиси за да се одржи. А дека ќе ти смета нешто или повеќе работи кај него, тоа секако ќе биде, не може се да ти се допаѓа, нормално е.


Со болдираново не дека не се согласувам, него ме прилично револтира оваков став и оваква генерализација. Не бе ние жените сме совршени, и само ние сме требале да живееме на Земјата. Мажите едноставно се такви, не ги бива.
Јас имав дечковци и никогаш немав ниту еден смотан, без навики и мамин син. И сегашниот сопруг ми има маани, како и секој друг, како и јас самата, ама е далеку од ова што читам тука во темава дека ете тие како мали деца се, па се врзани за мајка итн.
Мене многу ме разочарува и се прашувам кај само вие наидувате на овакви?
Ова не е само реплика на постот на ЛавблМи, туку воопшто на секого, а и тука на форумов имам прочитано сличното.
Да е моето мислење за мажите овакво, верувајте јас никогаш нема ниту да изберам да се омажам. Јас не се омажив затоа што сакав семејство, деца и мислев дека треба тоа да имам, јас се омажим бидејќи мислев и чувствував дека ние СМЕ на иста бранова должина, и такви парови постојат и ќе постојат. Тоа не значи дека ние во се се согласуваме, и дека не се караме и расправаме, тоа едноставно значи дека се поврзавме на едно посебно ниво на кое со никој друг се немам поврзано на ист начин. Тоа е она хемија, или ја има или ја нема.

Друго, девојчето (анонимен или квин) се усудила да ги согледа своите чувства, стравови, очекувања и јас тоа го ценам.
Што, ние па никогаш не сме биле лицемерни спрема некој близок, па и спрема сопругот, па тука сега ќе и морализираме дека таа е себична и нереална. Ниту со тоа се согласувам бидејќи таа не се задоволува со и во тоа што го има, и тоа не ја прави ниту себична, а најмалку реална, бидејќи реалноста е дека може повеќе кога веќе има избор, само и треба храброст.
Ме потсетува малку на мене, затоа можеби се застапувам и ја бранам од сите лицемерства, утепувања во поим, морализирање и себеправедност на кое и самата наидов во животот.

А со црвеното цитираното не дека не се согласувам, туку е толку еден ограничен поглед посебно со она дека таквите шарат наоколу.
Напротив, јас мислам дека шараат простите, оние неизживеаните, оние кои не гледат подалеку од својот нос, кои се со празна душа, а уште попразен мозок.
Другите, тие отрканите (не знам дали го погодив зборот, прв пат го слушам, ама во контекст го гледам) можеби согледуваат маните, ама исто тако се свесни и за своите маани и се доволно прошетани да знаат да совршенството на земјата не постои и едноставно знаат да ги сакаат и прифаќат маните како такви.

Вероватно сите пишеме од нашите лични искуства, од она што и колку сме поминале во животот, па затоа и ќе се согласиме или не.
Јас сум секогаш за тоа да она што те влече на срцето, кон што копнееш, не е тука за безвеза. Тое е твојот порив, нешто што ти кажува дека тоа нешто постои и е стварно, само треба доволно да си храбар, малку луд, ама со голема верба, дека тоа и ќе те чека.
Што знам, можеби тоа е само моето срце, мојата душа... Ама досега, во моето искуство, никогаш се немам излажано.



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 12:48:36   
LoveableMe RR
Bethany, не знам зошто погрешно го разбра мојот пост, јас бев реална можеби и премногу реална за денешницава, бидејќи контактирам со илјадници луѓе на работа, со пријатели и кае не, сум била и во странство многу пати имам пријатели, роднини и само сакав да и дадам до знаење дека во животот не е се така розово, да не идеализира. И се што напишав не е лично искусто, туку многу искуства од колеги, пријатели, роднини, познаници и сл. Јас никогаш не пишувам само јас што знам и искусувам, туку секогаш од многу искуства околу мене.

Па нели Мажите се од Марс, а жените од Венера? Се надевам ја имаш читано книгата. Тоа не значи дека едните се добри, а другите лоши или не ги бива, не го реков тоа, туку дека сме различни и тоа е реалнсота. Men are such babies? го имаш како шега на секој чекор во САД, Канада и тоа не е значи само кај нас е познато, туку во цел свет и не е ништо страшно, факт е, колку побрзо се прифати, толку помалку разочарувања. Па не малку стрипови сме гледале со смешки како жената све работи по дома и трча по деца маж како супермен, а тој малку настинал и одма офка леле мајко. Тоа ми беше поентата. Ти самата имаш кажано дека ептен на различна бранова должина сте со свекрвата, па тоа не значи дека треба да се разведеш од сопругот, нели? Плус не живее блиску до вас, така што не можеш да го разбереш целосно девојчево што пишува, бидејќи не живеете во ист град.

На крај напишав да одлучи сама како ќе реши понатаму, но да ја согледа реалноста околу себе, да избере дали сака да живее овде или некаде на друго место, нејзин став е, а секако и пишав најважно е да е среќна и да сака, без разлика со кого ќе биде.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 13:01:17   
Bethany
Ох, ЛавблМи,се извинувам, јас сега гледам дека ти зборуваш во контекст на она што го напишала The quin, а јас зборував од контекст на она што го напиша Анонимен. Ми стана јасно кога дојде до свекрвата ми. user posted image Си помислив каква врска сега свекрвата има со постот, ама се навратив погоре и дури сега го препрочитав постот на the quin на кој и ти реплицираше, а јас не знам зошто мислев дека тоа е иста особа, Анонимен и Квин, а две се особи , нели? Всушност мислев прво дека се различни, тогаш ти ме збуни кога и се обрати на Квин, па помислив дека се исти особи, па на крај да сфатам дека сепак мислеше на различна особа. user posted image
Како и да е, јас мислев ти и пишуваш на Анонимен, и од тој аспект зборував.



< Поракaта ја уредил Bethany -- 3.6.2014 13:10:55 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 14:21:50   
deluxe
Вероватно сите пишеме од нашите лични искуства, од она што и колку сме поминале во животот, па затоа и ќе се согласиме или не.
Јас сум секогаш за тоа да она што те влече на срцето, кон што копнееш, не е тука за безвеза. Тое е твојот порив, нешто што ти кажува дека тоа нешто постои и е стварно, само треба доволно да си храбар, малку луд, ама со голема верба, дека тоа и ќе те чека.
Што знам, можеби тоа е само моето срце, мојата душа... Ама досега, во моето искуство, никогаш се немам излажано.


Потполно се сложувам со овој совет/став на Бетаниuser posted image Секој треба да го слуша срцето,да знае да го препознае алармот во себе.Сите грешиме,сме направиле погрешен избор(не мора да е брак во прашање...има многу ситуации),но доколку има простор,услови и најважно од се ХРАБРОСТможе да се исправи грешката/судбината.Анонимен слушни го срцето,разговарај сама со себе,задлабочи се во својата душа,таму ќе го најдеш одговоротuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 3.6.2014 14:23:01 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 15:32:08   
Defne90 RR
Еве вака анониман,со самото тоа што ти се сомневаш во својот иден маж,со самото тоа што на тебе ти пречат многу работи во неговото однесување,и со тоа што ти не можеш да ги прифатиш неговите маани,ти всушност го знаеш и одговрот но немаш храброст да го изнесеш на глас и за тоа да разговараш со него.Може и овде преовладува грижата на совест,затоа што како што велиш тој тебе те спасил,ама верувај кога малку ќе се подзамислиш ќе сватиш дека всушност со тоа што го лажеш него му правиш полошо.Прво запрашај се дали ти со него би можела да живееш додека смртаа не ве раздели,дали ти би можела да мислиш на тоа да створите заедно фамилија,да имате деца заедно.Еден ден ќе пукнеш однатре и ќе посакаш тоа да го кажеш на глас,што е она што навистина чувствуваш ти и што сакаш.Ама тогаш верувај ќе имаш многу повеќе работи што ќе мораш да ги ставиш на коцка.Тогаш многу е веројатно дека ќе имаш и деца и семејство и многу повеќе што да изгубаиш.Замисли си додека си во брак со него,да се појави вистинскиот,оној кој што всушност би можела да го сакаш и искрено почитуваш,човек кај кого што не ти пречат ниту маните ниту пак ти смета неговото однесување.Затоа мој совет ти е разговарај со него колку што можеш побрзо,не давај му лажна надеж ни него ни себе дека се ќе се среди во иднина.Ослободи го и него и себеси од тие стеги кои како што гледам не ти даваат да дишеш.Сега е полесно верувај неможеш да изгубиш ништо,а и нему ќе му олесниш да си ја најде онаа жена која што може вистински да го сака.Убаво е тоа што веќе на самата себе си си признала дека во вашата врска нема љубов. Е сега собери сили и кажи му го тоа и на твоето момче.Вертувај сега тоа ти изгледа како најтешкото нешто на овој свет,но со тек на време ќе свати и тој а и ти дека си го направила најдоброто со тоа што си прекинала навреме со вашата врска.Поздрав и секое добро

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 15:56:09   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

mi se pojavi vo eden mnogu grd period od zivotot,bese moj spas,ona kako svetlo vo tunelot...i koga ke sum nezadovolna site mi vikaat: znaes kade bese,znaes kako ti bese, razmisli malku , ednostavno covekot te spasi, ne prebirvaj mnogu , nemas vreme ,godinite odat... ne deka ne go sakam ,vsusnost ne znam,ne znam dali mozam da sakam voopsto.ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.od togas ne mi se probudeni cuvstva,mozam samo da kazam ,da,ok e,ama ljubov....cesto se prasuvam kako izgledase toa.toj se trudi ,navistina me saka,a jas toa se trudam da go vozvratam makar i mehanicki,lazno,no da ne go povredam,zs navistina e dobar covek.kako dve licnosti da ima vo mene,koga go slusam na tel,ponekogas mi deluva kako smotanko, se javuva koga e vo guzva i ne doslusuva sto mu zboram ,se deree i toa mi odi po nervi,koga sme zaedno ne e tolku loso.cuvstvuvam kako da e ova minimalno sto mozam da dadam od sebe,ne me predizvikuva da odam napred,a togas gubam interes.veke se e kako 100% sigurno od dvete strani,planirame ,se dogovarame,raat sme sto bi se reklo,samo se ceka momentot, a jas kutra kako grom da me udril.tie sto ne poznavaat vikaat deka sme kako sozdadeni eden za drug,so pogled se razbirame.tesko,mnogu e tesko koga ke se pojavi nesto malo,mozda nevazno,ama ti remeti se.me nervira sto se bazira na ona sto nekogas se sozdalo vo nego kako karakter pod vlijanie na nepismeni babi,roditeli i tolku....zastanal satot,se poklopile skazalkite,iako e akademska licnost,ne dozvolil da izleze od ramkite na domasniot mentalitet,da ,,sarne,, so mozokot naokolu i da prifati sto e dobro i da otfrli sto ne e.vo nekoi sredini bi bil ismejuvan,ama kako da go kazam toa,za negovo dobro,bez da go navredam,ne zasluzuva ima dobra dusa,zs i jas sum bila na taa strana ,ismejuvackata i sega da mi se padne so toa da se preboruvam.....ubavo reke stari, toa sto ne sakas toa ke ti dojde na glavata, e aj sega da te vidam.koj da obvinuvam , sebe si,sto sum so predobar covek so osobini sto ne mi se dopagaat ili nego sto e takov? EHHHH........pusti sudbini


Nezadovolstva i frustracii ti se projavile sega vo vrska,a vo brak ke se zgolemat x 10,i togash od toj brak samo moze da stane mrak.Kade treba da legnuvash i stanuvash od ista postela so toj chovek do krajot na zivotot.Dobrinata ili zalta sprema nekogo ne e merilo za da go omazish,koga tebe ti smeta kako chovek so negovite karakterni osobini.Namesto ljubov,postoi sram od tvoja strana,ednostavno chovekot ne ti parira vo tvojot zivot.Na kraj kraeva zatoa se tie vrski ,dali e toj chovek toj ili ne.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Криза во бракот
3.6.2014 19:52:16   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

mi se pojavi vo eden mnogu grd period od zivotot,bese moj spas,ona kako svetlo vo tunelot...i koga ke sum nezadovolna site mi vikaat: znaes kade bese,znaes kako ti bese, razmisli malku , ednostavno covekot te spasi, ne prebirvaj mnogu , nemas vreme ,godinite odat... ne deka ne go sakam ,vsusnost ne znam,ne znam dali mozam da sakam voopsto.ovaa emotivna apatija mi se sluci posle prekinot na 5 godisna losa vrska.od togas ne mi se probudeni cuvstva,mozam samo da kazam ,da,ok e,ama ljubov....cesto se prasuvam kako izgledase toa.toj se trudi ,navistina me saka,a jas toa se trudam da go vozvratam makar i mehanicki,lazno,no da ne go povredam,zs navistina e dobar covek.kako dve licnosti da ima vo mene,koga go slusam na tel,ponekogas mi deluva kako smotanko, se javuva koga e vo guzva i ne doslusuva sto mu zboram ,se deree i toa mi odi po nervi,koga sme zaedno ne e tolku loso.cuvstvuvam kako da e ova minimalno sto mozam da dadam od sebe,ne me predizvikuva da odam napred,a togas gubam interes.veke se e kako 100% sigurno od dvete strani,planirame ,se dogovarame,raat sme sto bi se reklo,samo se ceka momentot, a jas kutra kako grom da me udril.tie sto ne poznavaat vikaat deka sme kako sozdadeni eden za drug,so pogled se razbirame.tesko,mnogu e tesko koga ke se pojavi nesto malo,mozda nevazno,ama ti remeti se.me nervira sto se bazira na ona sto nekogas se sozdalo vo nego kako karakter pod vlijanie na nepismeni babi,roditeli i tolku....zastanal satot,se poklopile skazalkite,iako e akademska licnost,ne dozvolil da izleze od ramkite na domasniot mentalitet,da ,,sarne,, so mozokot naokolu i da prifati sto e dobro i da otfrli sto ne e.vo nekoi sredini bi bil ismejuvan,ama kako da go kazam toa,za negovo dobro,bez da go navredam,ne zasluzuva ima dobra dusa,zs i jas sum bila na taa strana ,ismejuvackata i sega da mi se padne so toa da se preboruvam.....ubavo reke stari, toa sto ne sakas toa ke ti dojde na glavata, e aj sega da te vidam.koj da obvinuvam , sebe si,sto sum so predobar covek so osobini sto ne mi se dopagaat ili nego sto e takov? EHHHH........pusti sudbini



Од ова јас можам да заклучам дека овде не постои љубов, туку благодарност. Благодарност за тоа што човекот ти помогнал некогаш кога ти било тешко.
Не е доволно кон некој да чувствуваш благодарност и да бидеш со него заради тоа што е фин и што има добра душа.
За да стапиш во брак треба да чувствуваш љубов, страст, да имате заеднички интереси, цели, планови...
Вака ќе го осудиш човекот на вечно страдање...а себеси ќе се втурнеш во прељуба, незадоволна од сопатникот кој ќе ти е за век и веков.
Тоа е крајниот епилог.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?