|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:24:11   
Mamickaa
Која е најдобрата возраст за пробушување на ушињата за да носат обетчиња нашите принцезички??
Јас поголемата и ги пробушив на неполна година и тоа на Благоец,а сега со бебушов мал кој има неполни 3 месеци,се мислам дали сега да и ставам обетчиња,бидејќи на свадба сме за еден месец,а и мислам што помало тоа подобро,нема да си ги фаќа и тегне ушињата...user posted image

Што мислите вие,на која возраст ги пробушивте ушињата на вашите принцезички и како поминавте и дали беше тоа баш на Благоец или не ви беше важно тоа?user posted image

п.с. се извинувам ако ја има темава,можете слободно да ја преместите...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:36:53   
mis.
Јас имам два сина и неможам да кажам за нив но мене обетки ми ставиле кога сум имала полни 4 месеци на благовец.Изборот е твој но мое мислење е дека не е мала за да и ставиш.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:37:33   
ostoun
Jas i gi probusiv na 5 meseci na Blagovec razgovarav i so pedijatarot za toa, ama po toa mm ne zboruvase so mene cela nedela. Inaku dobro pominavme i nemavme problemi.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:40:58   
Natasha5
леле ова со обеткиве многу и јас размислувам.Не знам што да права дали да и ги дупнеме ушињата или да ја оставам самата да реши кога ке попрасне дали сака обетки или не?user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:43:16   
ivche
И јас мислам дека подобро кога е помало детето, јас на Мартина не и ставив кога беше помала, за благоец знаев ама не сум многу по празниците. Сега сама бара да и ставам,а знам дека ќе ги тегне, па ќе почекам уште малце да поднарасне.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 14:51:06   
katence
jas sum mnogu protiv obetki na bebinja/mali deca,neznam zosto im se potrebni.ostavam na kerkami da odluci koga ke saka da nosi.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 15:15:19   
Mamickaa
Наташа 5 скоро врснички се нашиве бебушкиuser posted image user posted image user posted image

На постарата ќерќа и ги пробушував ушињата во ГТЦ ама се погоди една старка со едни тегли најголем диоптер...и на едното уво и го пробушила многу погоре отколку што треба,така по некое време,кога и потпорасна малку,моравме да ги смениме обетчињата а и да правиме нова дупка на едното уво...ама ајде сега поголема е,несака да слушне да и го пробушуваме пак..затоа викам што помало,тоа поубаво,не разбира а и нема да си ги тегне ушињата и нема да ја боли...

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 15:24:33   
Saturn
Јас изгледа ќе чекам кога самата ќе одлучи да ги дупне. Сега тоа ми изгледа како mission impossible, очекувам дека може едното и да и го дупнеме ама за второто уво нема шанси да остави да се дупне. Планирав нешто заедно да одиме, па и јас да ги дупнам моите уши (бидејќи ми зараснаа) со неа. ама мислам дека ни тоа нема многу да упали. Сега има 2,2 години, се мислам дури како ќе одиме на вакцина на 3 год., до сега некако и се додржуваше, мала беше, ама со 3 години, тоа ќе биде гооолема борба.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 20:33:44   
kiki_riki
na golemata i gi busevme usite na 3 godini, no vo gradinka i padnala obetkata, neguvatelkata ja zela i taka i ja stavila na uvo, se javi mala infekcija, pa gi simnavme i nemam namera da i stavam dodeka ne porasne

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 21:29:22   
pericka
jas na mojata na dve godini podobro e koga e mala

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.10.2009 23:57:42   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Дали на вашите деца ушињата им се дупчени и кога е најдобро време за тоа?
Вчера беше Благовец и останало од старите дека на тој ден се дупчат ушите на децата, зошто тогаш поблаги ќе биле болките Јас на Мартина сеуште и ги немам издупчено ушињата, бидејќи кога беше 5 месеци сакав, но маж ми не ми дозволи, потоа имавме проблеми со имунитетот, па докторката не дозволи, за да не дојде до некаква ингекција, а сега, јас не сакам бидејќи има 3 години разбира и знам дека многу ќе плаче па ми беше жал Ќе ја оставам кога ќе сака сама тогаш да се решиме за дупчење на ушињата.


as na kerka mi i gi dupcev na tri meseci i mislam ne pogresiv zasto nitu mozese
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marta

Jas na kerka mi i gi dupcev na tri meseci i mislam ne pogresiv zasto nitu mozese da pipka i da go tekne uvceto, brzo zarasna i se pomina vo najdobar red.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sweer mama

nie na 6 meseci i stavivme obetki.mn lesno zaminavme zasto ne razbirase i neznaese sto se slucuva.mislam kolku pomali tolku podobro


ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

sweer mama и јас сакав додека беше помала Мартина,но мојот маж не ми дозволи,греота било,мала била,а знам дека ќе беше многу полесно,сега има 3.5 год и сеуште нема обетки


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Еленче, земи ја Мартина и правец кај првиот златар да и ги дупне ушињата...ич да не се секираш, ке и објасниш убаво што ке и прават, ке си ја земеш цврсто во скут ( дозволено ти е плачење и тебе и на МАртина секако )а за возраста да не се секираш.Нас сите 4 не имаат во ист ден однесено и тоа сестрами како најмала имаше мислам 2 год. јас 4, едната братучетка 6, другата 8 па види сега..плачевме, да, многу, ама кратко и после тоа не сакавме да одиме веќе по таа улица а и добра награда имавме- слаткара

ИЗВОРНА ПОРАКА: lide78

nie gi dupnavme sega na 5 god i super pomina,samo so grimasi.no problemot se javi potoa,koga trbase da gi izvadime i da stavime drugi.so molbi ja smenivme ednata,a za drugata ne saka da slusne i sega si odi so razlicni

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

I nie ne sme dupcele usinja, a ovde vo Grcija retko gledam tolku mali da nosat obetki, taka da voopsto ne razmisluvam na toa. Inaku imase nekolku meseci koga bese prviot Blagovec vo nejziniot zivot i site me teraa da i gi dupneme, ama jas ne sakav mi bese mnogu mala i mi bese zal. Ako saka taa sama koga ke porasne ke i gi dupneme.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lide78

zatoa i nie tolku docna gi dupnavme.isto mislevme,sama da resi za toa.I pocna da bara bidejki site devojcinja vo gradinka imale obetki a samo taa ne.znaci gi dupnavme na nejzino baranje,a mm bese dobar  i i se pravda"nemoj koga ke porasnes da se lutis oti ti sama sakas da go pravime ova",kako najgolem grev da napravivme






_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
2.10.2009 23:44:00   
Aleksandra
Na Ana i gi dupnavme usinjata eden mesec pred prviot rodenden na Blagovec, znam deka mnogu placese no ne si gi tednese usinjata, a imame izgubeno edno tri ili cetiri para na obetki i eden kup pari dadeno za niv....user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
2.10.2009 23:58:17   
nadica
и ние ги дупнавме ушињата на благовец многу плачеше ама не долго мое мислење е што помала тоа подобро

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
3.10.2009 0:05:29   
biser
на поголемата ќерка и ставивме на 1 год. и многу плачеше,страшно беше.на помалата на 8 месеци и не заплака воопшто.можеби зависи и од тој што ги става обетките ,не знам.мислам дека на помали од 3 месеци не се препорачува,а поарно е додека е помало од година


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
3.10.2009 4:33:18   
daniel
najdobro e uste koga se mali

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
3.10.2009 9:46:39   
Twins
Jas im  gi dupnav usinjata na 4.5 meseci i voopsto ne placea.Mislam kolku pomalo tolku podobro.Na vnuka mi koja sega ima 11 godini i gi dupnaja uste na bolnica na denot koga ja zemavme za doma .

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.10.2009 23:46:43   
mis.
Баш во едно списание прочитав дека не е безбедно да се пробушат ушите со пиштол бидејќи не може истиот да се стерилизира и има голема можност да се заработи некоја заразна болест како хепатит.Затоа подобро е да се обратите на лекар)стоматолог) каде тој тоа ќе го направи со стерилна игла.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.3.2010 14:54:06   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Не сретнав ваква тема,или можеби грешам
Актуелно ми е ова периодов бидејќи на 7 Април е Благовец и адет е ако му ги бусите увцињаат на детето сефте да биде на тој ден.Елена тогаш ќе биде неполни 8 месеци и сакам да и ги дупнеме увцињата(100% ќе и ставиме минѓушки ).
Сакам да ве прашам вас за вашето искуство и мислење.Еве на пример сестра ми на внуки те не им има ставено,постарата има 4 години и се мисли дали оваа година да и ги дупне,а за помалата(14 месеци) не станува збор,ама сестра ми премногу негативно пристапува на све,ке си го исекла увото,те ќе ја извадела и ќе ја лапнела,те...ко прво и последно бебе да е накое му ставиле.Башка што нема да и ставиме од оние ко алкичка неего од тие на гвинт.Башка ќеф ми е


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

На внука ми Анастасија и ставивме обетки на Благоец, имаше само 10 месеци. Јас ја држев и срцето ми се кинеше колку плачеше. Добро ги поднесе, не ги вадеше, не доби инфекција. Но сепак, ќе чекам Миа да потпорасне за да и ставам обетки.

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ние на надица и ставивме лани на благовец имаше 7,5 месеци и немаше проблем се навикна на нив и не ги чепка не и сметаат
прво и ставија од тие со кои го бусат увото и ги носеше 1 месец а потоа и сменивме има едни како детски ги препорачуваат лесни со посигурно закопчување до сега ги носи подоцна ако можам и слика ќе поставам

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Iskreno jas ne sum nesto zainteresirana za stavanje obetki od pricina sto prvo ke ja istraumatiziram posto ke vristi 100% a plus se plasam od infekcija posto moze da se sluci da i natece pa uste pogolem problem da si napravam.
Koga ke potporasne koga ke razbira sto e toa e togas ke i stavam.Sega zasega ne.I ovaka mi ubava.


ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

кај нас мм не дава да се малтретира детето, така да кога ќе порасне тогаш обетки ќе носи

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

abe toa so infekcija i natekuvanje moze sekogas da se sluci i koga e mala i popoprasnata,gaol ni ora ni kopa
a za ubava ne praam muabet,nego kef mi e ,kako sto mi e Elence i so frizurce,mmmm meraci


ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Dobro jas samo go iznesov svojot stav.Znam deka postoi moznost da se inficiraat no ako go izostavam toa pa zosto da ja istraumatiziram bez potreba da vristi place.
I ovaka place poradi vakcinite pa zosto da place i za edni obetki.
Koga ke porane ke nosi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Јас кога ке имам ќерка здравје помала ке ја носам да и стават обетки...Ние сме 4 братучетки и паметам дека во ист ден не однесоа сите 4. Јас имав 5, сестра ми 3, братучетките 7 и 9 години. Сите три се сеќаваме кога ни ги бушеле ушите и дека сме вриштеле и се..јас се сеќавам како седнав после на задното седиште на дијаната на тетка ми и низ задото стакло со прст го карав чичкото што ми ги стави обетките. Сестра ми не се сеќава на ништо...Не гледам на тоа како на траума. Ќе поплаче и ќе и помине. А може и да не плаче. Ете внука ми глас не пушти дури и се смееше со типот кој и ги местеше обетките...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

I jas sakam da gi dupcime usnjata, ama mm ne dava ni da spomnam a i malku mi e sube toa bas da bide na Blagovec, taka da neka prkne uste malku pa ke stavime, moze za godinkata.
I da bebica so vika, kaj ja busat na vakcina, pa moralo i za obetki da ja busat.Ne znam ke vidime, ne mozam ni so sebe da se dogovoram

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Nie na Angela i gi stavivme na Blagovec,togas imase godina i pol,i mnogu placese i mrdase koga i gi stavaa duri na ednoto uvce toa pistolceto se zaglavi pa moraa dva pati da i go gupcat.Tie obecki gi nosevme podolgo vreme dodeka ubavo i zarasne ranickata,pa potoa gi smenivme so drugi.A za pobrzo da i zarasne ranickata sekoja den ja mackav so kantarion i lesno pominavme.

ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

Ања на Благовец ке има точно 2 месеци и едвај чекам да и ги дупнеме ушите.
Сестрами двете деца и се родени во јуни и не чекаше до април туку на 2 месеци им ги дупна ушите и немаа никаков проблем.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Мила имаше 5 месеци по еднаш писна при ставањето и готово. Прво носевме медицински а сега полуалки со циркони подарок од кумовите, не само што не ги пипка туку ич не ги регистрира дека ги носи. Мој став колку поголемо детето толку повеќе пипкање и плачење.

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

i gi dupnavme edna nedela pred blagovec za da gi izbegnam guzvite i onaka site placat imase 10 meseci do den denes gi nosi bez nitu edna infekcija prvo medicinskite a posle zlatni a sega i od belo zlato

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

citajki gi postovite se poveke se zagrevam da i stavime obetki, a da ve prasam kakvi se tie medicinski obetki???

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Mislam deka se onie so koi mu gi dupat uvcata,za drugi ne znam.


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.3.2010 16:32:28   
ripce
Кога би имала ќерка на крај памет на би и ставила обетки на 2, 6 или 9 месечна возраст... Зашто да го истрауматизирам детето, поради мој личен каприц да носи обеткиuser posted image Може да живее и без обетки, здравје има време кога ќе носи обетки, и тоа по нејзин личен избор, а не поради пустата моја желба.

А за ставањето на обетка на машко дете... мислам дека нема поголема глупост!!!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.3.2010 17:40:29   
ananikol
Snaa mi nemase srce na vnukata da i gi dupne usinjata,jas se ponudiv i ja odensov i gi dupnaa usinjata koga imase 2 godinki i super si pomina,nemase placki.Posle i kupiv i zlatni obetcinja pa se uste tie si gi nosi dodeka ne pocne da menuvauser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.3.2010 17:42:52   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce



А за ставањето на обетка на машко дете... мислам дека нема поголема глупост!!!


Potoplno se slozuvam,no koga bi izrazil sin mi zelba za da stavi ne bi se protivela,neka mu pomini zelbata..

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
12.3.2010 18:09:22   
Sandric
Mene pa nekogas ic ne mi se sviga mali bebinja so obetkiuser posted image
SEpak jas na pogolema vozrast bi dupela usi  na dete

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
14.3.2010 20:24:44   
Natasha5
изгледа ке оставам сама да одлучи кога ке потпорасне не знам не мозам да и ги дупнувам сега ушињата ,user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
5.4.2010 22:36:22   
nenicka
сакам да знам дали има некој адет за обетките и кое време се носат на дупење уши (одсабајле или поруцек)што треба да се однесе и тоа

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
5.4.2010 22:45:28   
caci20
Se nosi detenceto na sam den Blagovec i nisto ne se nosi. Stavaat medicinki, a posle izvesen period mozes da i gi smenis so drugi. Na vnuka mi i gi dupnavme kaj Micko vo GTC i super pomina.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?