|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Повраќање кај децата
2.8.2009 17:12:21   
Еца
Некои деца повраќаат често, на пример кога кашлаат или после подолго плачење. Во овие случаи, ако се случи само еднаш, не треба да се загрижувате, посебно ако после повраќањето детето е пргаво како и обично и ги прави работите кои ги прави секогаш. Од друга страна, ако повраќањето се повторува повеќе пати спречувајќи го внесувањето на течности, ако во него има крв,ако детето има температура или главоболка, ако се појавило после пад или удар на главата, треба веднаш да се консултира педијатарот или ако тоа не е возможно, да се оди во Брза помош.
Што да се прави додека се чекаат упатствата на педијатарот
Не му давајте на детето лекови кои се примаат преку устата; во случај на висока температура, антипиретикот може да се земе и преку чепче. Малото дете треба да се држи во рацете за да му се овозможи да повраќа без да има проблеми со дишењето.

Еве утрово Мартина многу ме преплаши, стана од спиење, се најаде, и излегоа до дедо и надвор.Не поминаа ни 15 минути ссе вратија, татко ми ја носи во раце, надвор почнала да повраќа.Леле срце ми застана, ја измив ја легнав и дадов шеќер и вода и одмараше некое време, и потоа како нова. Се лизгала на лизгалки па се мислам дека и дошло лошо од тоа, бидејќи само што се беше најадена.user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 2.8.2009 17:13:52 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Повраќање кај децата
5.9.2010 0:00:39   
Maca25
Денеска Нина 2 пати поврати, и тоа многу. Се што јадела не беше сварено, беше сеуште во парчиња. Многу беше исплашена. А цел ден е ок, нема температура, нема пролив, сакаше да јаде сама, ама ете 2 пати ми поврати. Сабајле си јадеше кашичка (банана, праска, слива и бисквита) околу 8.30, па после во 11.30 свекрва ми и дала палента со јогурт, па спиела и кога станала повратила, па после дома јас и сварив компирче, го изеден со една шољичка јогурт, па пак спиеше и кога стана сама побара да јаде и и дадов лепче со кашкавалче и само што почна да јаде одма ми поврати и тоа траеше неколку мин. може, на повеќе наврати повраќаше. Сега заспа, па ако сабајле се случи истото ја носам на лекар.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Повраќање кај децата
5.9.2010 10:12:22   
beki RR
Маца25, тоа е некој вирус,кој обично трае еден ден. Се недевам дека нема да повраќа денес.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2011 2:38:36   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  ова ни се случува прв пат user posted image  надица поврати 3 пати во сон додека спиеше се разбуди и поврати и тоа количински многу а вчера и предходната ден имаше и пролив user posted image
незнам ниту што ниту како да постапам само ја измив и повторно ја легнав, од што ми е страв да не се повтори неможам ниту да легнам да спијам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2011 9:34:25   
Viktori
надица, сигурно е вирус некој! Ама пази да не повраќа и има пролив и денес. Децата многу лесно дехидрираат.

офтопик: Е за ова мрзам лето!!! Поим немаме каква вода пиеме! Поим немаме дали нешто е 100 % бактериолошки исправно, никакви стандарди не се почитуваат, цефките по кои оди водата господ знае што испуштаат на 50 степени, млеко трајно не трајно не знаеме како го транспортираат, фружидерите во маркетите не заеме дали одржуваат + 4 или 5 степени..user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Повраќање кај децата
2.8.2011 23:18:54   
petra27
Eve nas sto ni se sluci....za vikendov bevme na planina,imame kuka,toa e vikendasko selo gore nad Struga,Gorna Belica....i tamu bevme site,svekrva mi i svekor mi,brat mu na mm so jatrva mi i dvete deca,druga babicka rodnina nasa......i kako sto gi poredi stomacen virus od prv do posleden,koj diarea koj povrakanje...i mu rekov na mm vcera da si odime mi bese strav za Stefan da ne prefati......i normalno denes posle pienje mlekce ispovrati edno 7-8 pati vo rok od 1 saat...i normalno trgnavme za Skopje a prethodno bevme na detsko vo Struga...ni rekoa deka e dobar,kupivme cepcinja protiv povrakanje i trgnavme na pat...dobro pominavme,jadese ovosnaq kasicka,sea piese mlekce i zaspa....se nadevam deka veke zavrsi......pouka do site mamicki...nemojte da bidete budala kako mene,vo takvi slucaevi kade sto ima dva slucai na povrakanje ili diarea,sobirajte partalite i da ve nema.....a ne uste da slusate "e ke pomine de,dete e,taka rastele".....ziti se.....uzasno sum si luta na sebe si sto ne uspeav da si go zastitam deteto na vreme.......
I uste nesto....do sega pievme flasirana voda,t.e mlekceto go pravevme so flasirana...a tamu mu dadov od cesma..taa bila cista demek.....mozno e da e od toa?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Повраќање кај децата
2.8.2011 23:22:10   
Viktori
да можно е. Јас сум голема па редовно имам дијареи повраќања од води од "чисти" бунари. Кој ги знае дали се чисти...

+ Те разбрав само тој саат повраќал?? Ако е така тогаш е дефинитивно од збуричкано јадење, се испразнил цело меше и му прошло.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 2.8.2011 23:23:50 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Повраќање кај децата
2.8.2011 23:31:44   
AnnaMolly RR
Ако не повраќал после, може да е од водата или нешто што јадел.
Јас дома од чешма му давам вода на Филип, ама на друго место надвор од Скопје флаширана. Еднаш му дадов во село вода од чешма и исто така неколку пати поврати, па се смири. Сега и во Прилеп кога бевме му давав флаширана, не дека таа вода е нечиста, ама не е навикнат на нејзе.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Повраќање кај децата
3.8.2011 13:49:57   
petra27
Istoto i jas go mislam....deka e od vodata....eve go od vcera otkako se vrativme si pie i mlekce i si jade i nema nisto.Od jadenje ne moze da mu e bidejki jade samo kupecki kasicki i pie aptamil.....zatoa definitivno e vodata....kako i da e,pominaaaaaaa

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Повраќање кај децата
3.8.2011 14:02:55   
miana
Има едни многу ефикасно чепчиња за против повракање... Мислам дека се викаа емесал или нешто така .... Многу се сфикасни и се дава строго само по едно на ден..се ставаат во газе и супер делуваат...Педијатарот ми ги препиша и ми рече имај си ги за секој случај

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Повраќање кај децата
9.9.2011 0:38:24   
Pregnant
Секако сум дежурна оваа вечер (дома мислам, не на работа) па да ја кажам и причината. Кристина од кај 20.00 часот почна одеднаш да повраќа, а цел ден беше супер и си јадеше и весела си беше. Нема ни температура, а во рок од 2-3 часа се искина од повраќање. Бараше вода, и дадов, одма ја поврати, и дадов да цица, и тоа го поврати, чај од нане - и него. И на крај ништо не и дадов, само неколку голтки HUMANA електролит и заспа сега , па ќе видеме вечерва. Се надевам дека нема веќе да повраќа. А од што ми е страв ќе дежурам дури можам, оти таа кога повраќа и од нос и тече, па ми е страв во сон да не и дојде. Појма немам од што може да е предизвикано.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 15:43:33   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Има едни многу ефикасно чепчиња за против повракање... Мислам дека се викаа емесал или нешто така ....


Емесан К, и нас денс ни кажаа за нив, ама јас не и ставив на Матеа зошто веќе бевме на систем на болница. Сношти откако си легна цело време плачеше во сон, кемкаше, и после кај 3 се разбуди, и плачеше, кажуваше дека ја боли мешето, и два пати поврати. Дури и температура му крена, а не сакаше ни да пие нешто, и сирупот одвај и го дадов. По еден саат заспа, и сабајлето пак се жалеше дека ја боли стомак, се напи само чајче, и дадов пак сируп за Т, и се поврати, па не знаев што да правам, и ја однесовме на болница. Таму и ставија систем и ни дадоа сируп Лидаприм. Кога си дојдовме заспа, па кога стана пак малку се напи вода и чајче, и кога не виде дека ние јадеме касна и таа супа, па леб, па бисквити, како лакомо ги јадеше бисквитите, кутричката беше прегладнета. Ама јас од страв да не и дојде тешко пак на мешето не и дадов многу. Сега пак заспа.
За да не почне пак да повраќа, па да го поврати и сирупот, сега и ставив чепче за температурата.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 17:15:07   
Viktori
Фели, место бисквити подобро е некој двопек да и дадеш. Шеќерот кој го има во бисквитите не е баш добар во овој случај

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 17:36:28   
mami2
Со големиот дежуравме цела ноќ. Вчера преку ден немаше проблеми ама вечерта поврати неколку пати. Му дадов јаглен ама и тој не задржа долго во мешето. На крај ставивме чепче и од тогаш нема повратено. До сабајле пиеше само електролити, после тоа бејкролс и јогурт, и неколку соленки. Качи мала т, ама не давав ништо. Сега спие да надокнади за ноќеска. Планирам кога ќе стане да добие кока-кола и готова супа (совет од педијатарот што ме зачуди, биле добри при вакви состојбиuser posted image ) ама ќе видиме дали ќе ги сака. Ако не ќе останеме со јогурт, пробиотици и електролити. 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 19:46:25   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Фели, место бисквити подобро е некој двопек да и дадеш. Шеќерот кој го има во бисквитите не е баш добар во овој случај


Виктори, еве за вечера имаме двопек.


А сега ме збуни сирупов што треба да го прима. Ни рекоа пола лажиче,  а внатре нема лажиче, туку онаква мерица како капак што е до 20 мл. Е сега 10 мл мене како многу ми се видоа, а плус и внатре во упатството за нејзина возраст пишува 5 мл. Дали некој има давано Лидаприм на двегодишно дете? АЈ ве молам некој ако знае пишете колкава доза сте давале, ако не ќе и звонам на матичната да ја прашамuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 20:09:59   
Slagjana
Фели, Лидаприм давај и 2 пати по 5мл. Не мора да ѕвониш кај матичната.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Повраќање кај децата
18.9.2011 21:11:04   
Тања РР
Фели слободно давај и 5 мл на секои 12 часа.
Инаку, информативно, на фармацевтски јазик едка кафена лажица = 5 мл а една супена лажица = 15 мл. user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Повраќање кај децата
19.9.2011 6:58:57   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Фели, место бисквити подобро е некој двопек да и дадеш. Шеќерот кој го има во бисквитите не е баш добар во овој случај


Виктори, еве за вечера имаме двопек.


А сега ме збуни сирупов што треба да го прима. Ни рекоа пола лажиче,  а внатре нема лажиче, туку онаква мерица како капак што е до 20 мл. Е сега 10 мл мене како многу ми се видоа, а плус и внатре во упатството за нејзина возраст пишува 5 мл. Дали некој има давано Лидаприм на двегодишно дете? АЈ ве молам некој ако знае пишете колкава доза сте давале, ако не ќе и звонам на матичната да ја прашамuser posted image



Пола лажиче е 2,5 ml.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Повраќање кај децата
19.9.2011 8:58:12   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Со големиот дежуравме цела ноќ. Вчера преку ден немаше проблеми ама вечерта поврати неколку пати. Му дадов јаглен ама и тој не задржа долго во мешето. На крај ставивме чепче и од тогаш нема повратено. До сабајле пиеше само електролити, после тоа бејкролс и јогурт, и неколку соленки. Качи мала т, ама не давав ништо. Сега спие да надокнади за ноќеска. Планирам кога ќе стане да добие кока-кола и готова супа (совет од педијатарот што ме зачуди, биле добри при вакви состојбиuser posted image ) ама ќе видиме дали ќе ги сака. Ако не ќе останеме со јогурт, пробиотици и електролити. 

Кока-колата и готовата супа од петел се препорачуваат против дехидрирање, и на сестра ми во болница така и имаат кажано, исто ко инфузија...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Повраќање кај децата
19.9.2011 11:09:44   
Felly RR
Фала ви девојки, јас сепак уште сношти се јавив кај матичната, и таа ми кажа исто што и вие дека фармацевтски една лажичка е 5 мл, значи јас пола лажичка треба 2,5 мл. АМа денес кога појдовме, кога ја виде Матеа ми рече дека 2,5 е малку за нејзе, да и давам 3,5 мл.

А за супата мами2, и мене ми рече дека е добро штом ја јаде, зошто мора да внеси и соли, за да има водата што ќе ја испие за што да се врзи. Е сега за кока кола не знам, тоа не ја прашав.
Инаку МАтеа вчера попладнето веќе не повраќаше, и денес е добра, само што има малку покачена температура.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Повраќање кај децата
19.9.2011 11:47:35   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Планирам кога ќе стане да добие кока-кола и готова супа (совет од педијатарот што ме зачуди, биле добри при вакви состојбиuser posted image


Готовата петелова супа е полна со електролити и добра е за такви состојби. И мене така ми кажа матичната на Филип.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Повраќање кај децата
19.9.2011 16:11:46   
miana
da za koka kolata i jas znam i toa da ja pie poleka goltka,po goltka :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Повраќање кај децата
21.9.2011 8:44:18   
Felly RR
Матеа еве три дена беше добра, и денес пак сабајлево поврати. А ништо не јадеше, и дадов Лидаприм сируп во 7:15 и во 8:00 поврати. И цело време се жалеше дека ја боли мешто. Сега заспа. Не знам што да мислам, од што сега пак? user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 8:50:18   
AnnaMolly RR
Филип ноќеска накај 4 часот го слушам во креветче ми испушта некои звуци како да се гуши и рипнав од кревет, а тој цел исповратен! Сама само бистра течност и мааалку шлајм. Го пресоблеков, го легнав до мене и веднаш заспа. По некое време се подразбуди и бараше да пие вода. Само што голтна 3-4 голтки пак се растури од повраќање бистра течност. Пак пресоблекување и заспа веднаш. Пак по некое време бараше шише и пак исто, пие и повраќа. Така до 7 сабајлево. Го оставив дома со свеки, јадел палента и се повратил user posted image

Прв пат ова ми се случува не знам што да правам? После работа ако продолжи одиме на лекар.
Им реков да му земат тоа сокчето од Хип што е со електролити, друго не знам што да му дадам? Некој сируп или нешто?
Првпат вака ми повраќа... А инаку, весел си е. Си играл, без плачки или да изгледа како да е болен или дека го боли нешто.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 9:17:38   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип ноќеска накај 4 часот го слушам во креветче ми испушта некои звуци како да се гуши и рипнав од кревет, а тој цел исповратен! Сама само бистра течност и мааалку шлајм. Го пресоблеков, го легнав до мене и веднаш заспа. По некое време се подразбуди и бараше да пие вода. Само што голтна 3-4 голтки пак се растури од повраќање бистра течност. Пак пресоблекување и заспа веднаш. Пак по некое време бараше шише и пак исто, пие и повраќа. Така до 7 сабајлево. Го оставив дома со свеки, јадел палента и се повратил user posted image

Прв пат ова ми се случува не знам што да правам? После работа ако продолжи одиме на лекар.
Им реков да му земат тоа сокчето од Хип што е со електролити, друго не знам што да му дадам? Некој сируп или нешто?
Првпат вака ми повраќа... А инаку, весел си е. Си играл, без плачки или да изгледа како да е болен или дека го боли нешто.


AnnaMolly palentata e teska za zeludnikot, i mene mi povraka posle nea, ako veke mu e iziritiran zeludnikot.
Probajte so polesna hrana, kiselo mleko, gevrece, banana, jogurt, po malku kolku ke saka tolku. Koga ke povrati ne mu davajte voda najmalku 20 min, odnosno bilo sto da se napie ili izede za malku da mu se smiri zeludniceto. Najverojatno e nekoj poslab virus, stom nema temperatura i e vesel. Ama mora so hranata vnimatelno.
Nie bevme vaka pred nekoi 2 nedeli. I taman ke se smirese dva dena bez povrakanje, jas ke mu dadev poteska hrana i povtorno iritacija i pak od ponovo. Bas so palenta toa mi se sluci.
Se nadevam deka brzo ke mu bide podobro.....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?