|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:38:04   
Beatris
Во македонскиот јазик има нешто што се вика категорија род, која во горенаведениот наслов не се почитува. Како што е познато, придавките немаат свој род, туку го земаат родот на именката што ја опишуваат. Па така од „скопски/а/о“ и „пиварница“ имаме „скопска пиварница“. Истите правила се однесуваат и на личните имиња. Со други зборови, како што граматички е грешно да се каже „скопски пиварница“, така е грешно да кажете „Весна Стојаноски“ или „Каролина Гочев“.
Лично сметам дека ова не е само одродување од својот идентитет и од својот јазик, туку е одродување од својата земја.

Ме интересира што мислите за женските презимиња од типот -ски или - ов???

Ајде рингерајки ...ски и .....ов, да ве чујам??? user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:42:09   
Bjanka
Isto taka mislam kako Beatris..ne pocituvanje i nepoznavanje na majciniot jazik.. posle decata ke bidat vo maski rod ... smesno!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:43:37   
AnnaMolly RR
Јас сум поборник на македонскиот јазик и речник, секогаш сакам литературно да зборувам и да пишувам. Знам дека според правописот е неточно женско презиме да завршува во машки род, но тоа не го сметам за одродување или негирање на македонскиот јазик.

Многу ме нервира такво мислење, дека ако го земам презимето на маж ми во машки род, веднаш тоа се поврзува со еден вид покорување или одродување. Воопшто не ми пречи ако некоја жена се презива Цветановски, Стојановски, Васков и слично.

Јас имам презиме коешто е странско и нема род и многу си го сакам. Отсекогаш сакав презиме што не е во женски род, па планирав кога ќе се мажам да го земам презимето на маж ми во машки род. Ете ми се погоди маж со презиме без род user posted image

Сега сум Ирина Домби и многу ми е лично презимево user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:44:45   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Isto taka mislam kako Beatris..ne pocituvanje i nepoznavanje na majciniot jazik.. posle decata ke bidat vo maski rod ... smesno!!!


Воопшто не е непочитување на мајчиниот јазик.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:46:00   
kikicka
user posted image Колку смешно значи. јас веќе кога се мажам , значи автоматски мојот идентитет се менува кога ќе го земам презимето на мм. Без разлика дали е со ски или ов, или а сепак се менува. Инаку да ,кога ме прашаа дали го земам презимето на маж ми јас прифатив ,и го земав неговото презиме како што е без А.
Ова што го велиш дека е одродување од својата земја баш и нема смисла, која жена во моментот на прашањето би помислила дека се откажува од идентитетот на својата земја??? Мислам дека никој, а и нема врска и онака веке сите се откажаа од истата што па и јас има да мислам.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:48:29   
Beatris
Јас исто така сметам дека не е големо непочитување, туку ОГРОМНО непочитување. Ова не важи за странските презимиња како твоето. Зборувам за македонските!

Иако на моменти се фаќам дека ми се допаѓа како звучи некоја 'одродена' комбинација на име и презиме, сепак кога требаше јас да бирам, ја одбрав правилната варијанта.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:48:51   
Annet
me pogodivte,ako go zamam prezimeto na maz mi Iliev ,togas i ja s sum Iliev,A kerka mi e isto taka Iliev...nema nisto protiv,sum ZA
nie pred da stapime vo brak se konsultiravme so svesteno lice,popot sto ne venca,toj rece terajte si kako sakate,pred neznam kolku godini ili vekovi zenite go zimale prezimeto na mazot,kako sto mu e.Znaci nie sme familija Iliev,i ne ne vikaat ilievi,tuku Iliev i mi e mnogu milo i drago,toa sme nie :)))
sekoj ima pravo na izbor,mozebi e sega moda ,ama pa neli 21 vek sme de hahahha

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:49:46   
Bjanka
Ne e odroduvanje- megutoa, treba da se znaat i da se drzi do pravilata i pravopisot na makedonskiot jazik, a ne da se smisluva se i sesto!! Mene licno ne mi se dopaga, zvuci loso na makedonski isto kako sto stavaat na decata iminja od eznma kakvo poteklo !!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:52:01   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

која жена во моментот на прашањето би помислила дека се откажува од идентитетот на својата земја???


Па не би рекла да се работи баш за 'во моментот', реално сите си го кажуваме ставот во матично уште ехее пред реалната регистрација, а и не верувам дека некој не размислил однапред па отишол како вејка на ветрот кај Бркото (за Ск зборам user posted image ) и во моментот, на лице место решил да стане Петранка Трајков user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:53:17   
kikicka
Мислам нема смисла тоа што го зборувате! Правилната варијанта може во иднина да ви направи огромни мешаници со документи, доколку решите во некој период од животот да се преселите во друга држава каде што го нема мајчиното одродување и со самотот тоа да дојде до збрка на документи и ред други работи. Значи знам луѓе каде што за тоа мајчино одродување таа со А мажот без А прават проблем за детето, значи испаѓа дека мајката која е со А се смета дека не е родител. И така настануваат збрките!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:53:52   
Bjanka
Anet- imate prava na izbor, megutoa neznam dto e pravilnoto tuka , i sto e moderno Iliev?? A Ilievi ne?? Mislam deka drugi se pricinite, od pogolemo psiholosko razglobuvanje na licnosta,.. toa drug pak.. me mrzi da pisuvam tolku..

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:54:25   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

me pogodivte,ako go zamam prezimeto na maz mi Iliev ,togas i ja s sum Iliev,A kerka mi e isto taka Iliev...nema nisto protiv,sum ZA
nie pred da stapime vo brak se konsultiravme so svesteno lice,popot sto ne venca,toj rece terajte si kako sakate,pred neznam kolku godini ili vekovi zenite go zimale prezimeto na mazot,kako sto mu e.Znaci nie sme familija Iliev,i ne ne vikaat ilievi,tuku Iliev i mi e mnogu milo i drago,toa sme nie :)))
sekoj ima pravo na izbor,mozebi e sega moda ,ama pa neli 21 vek sme de hahahha


Каква врска има попот со граматика??? Мислам хелоу! Вие сте македонки или...? Т.е. веројатно сте македонец, што знам...


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:54:36   
Палешка РР
Најсреќна би била да имам финансиска можност и на своето име да го додадам само прекарот на татко ми - Платнар.
Па колку сака нека е одродување, или непочитување, или не знам што.
Пораснав во семејство во кое јазикот бил пред се и над се и не мислам дека нешто ќе прекршам. Напротив, засекогаш И во своето име ќе ја носам љубовта кон татко ми, кој толку многу го сакаше македонскиот јазик.
Маж ми нема против, а тој е единствен кој може да се побуни.

Така да кога ќе имам доволно пари ќе бидам Барбара Платнар во сите документи.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:55:14   
Pepelaska *
И мене ми звучат убаво некои комбинации, но сепак сум против. Како да се заборавиле некои лекции по граматика што се учат во основно.
Мене ми е баш чисто одродување, ја кога се венчавав тогаш излезе оваа мода но сепак јас сум Арсоскаuser posted image





_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:56:34   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас исто така сметам дека не е големо непочитување, туку ОГРОМНО непочитување. Ова не важи за странските презимиња како твоето. Зборувам за македонските!


Ок, сфаќам дека не важи за странските, ама пишав дека и јас би го зела во машки да имаше род презимето и ВООПШТО не сметам дека е непочитување на што било. Од такт ме вадат таквите забелешки и мислења.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:57:54   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Најсреќна би била да имам финансиска можност и на своето име да го додадам само прекарот на татко ми - Платнар.
Па колку сака нека е одродување, или непочитување, или не знам што.
Пораснав во семејство во кое јазикот бил пред се и над се и не мислам дека нешто ќе прекршам. Напротив, засекогаш И во своето име ќе ја носам љубовта кон татко ми, кој толку многу го сакаше македонскиот јазик.
Маж ми нема против, а тој е единствен кој може да се побуни.

Така да кога ќе имам доволно пари ќе бидам Барбара Платнар во сите документи.


Палешка, од каде потекнува презимето?


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 14:58:38   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

И мене ми звучат убаво некои комбинации, но сепак сум против. Како да се заборавиле некои лекции по граматика што се учат во основно.



А бе какви лекции по граматика! Ајде да беше се убаво и литературно, во ред. Ама никој како прво не го почитува јазикот преку зборување и пишување, не се знаат основни правописни правила, па презимињата се најмал проблем. Прво народот треба да се научи за зборува литературно и да пишува правописно, па потоа ќе зборуваме за другите ситници како презимињата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:02:26   
kikicka
user posted image Во моето ми гратче модата како што ја нарекувате ВИЕ, да речам дека ја почнав јас, тоа и не е некоја пофалба, туку јас лично не гледав на презимето така кога бирав дали ке биде со род или не!
Сега мислам дека повеќето гледаат на тоа како некој тренд, истото што е и со задржување на моминското презиме!
Инаку таа работа пак со задржување на моминско ми е тотална утка!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:02:58   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Најсреќна би била да имам финансиска можност и на своето име да го додадам само прекарот на татко ми - Платнар.
Па колку сака нека е одродување, или непочитување, или не знам што.
Пораснав во семејство во кое јазикот бил пред се и над се и не мислам дека нешто ќе прекршам. Напротив, засекогаш И во своето име ќе ја носам љубовта кон татко ми, кој толку многу го сакаше македонскиот јазик.
Маж ми нема против, а тој е единствен кој може да се побуни.

Така да кога ќе имам доволно пари ќе бидам Барбара Платнар во сите документи.


Палешка, од каде потекнува презимето?




Прекар е.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:05:54   
Beatris
Во јазикот нема прво второ, не постои - треба прво ова да се направи па тоа после. Не постои редослед. На нас е дали ќе го негуваме или не. Ама некако мислам дека паднавме на испитот од сите страни.

Офтопик: Јас сум лингвист што и те како внимавам на таквите работи, иако во секојдневниот живот користам жаргон (меѓутоа тоа е дел од јазикот кој го оживува) А ова со презимињава е нонсенс! Бесмислица, пардон! Т.е. се извинувам user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:10:31   
Mihaela 2010
Maz mi e Nakev i jas sum Nakeva i koga go zimav prezimeto si go zemav onaka kako sto treba da bide,kako sto bilo i kako sto ke bide....onaa druga varijanta ne mi se dopagja,imam dosta koleski koi si se na ...ski ili na ..ov..niven izbor...i nie sme familija Nakevi..
Eve kolku sto znam Nikita go stavaat i kaj maski i kaj zenski deca....sto ako Nikita e devojce i se preziva Nikolovski???.....ke treba da barame maticen broj za da vidime dali e ... 450....ili ...455...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:11:45   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

user posted image Во моето ми гратче модата како што ја нарекувате ВИЕ, да речам дека ја почнав јас, тоа и не е некоја пофалба, туку јас лично не гледав на презимето така кога бирав дали ке биде со род или не!
Сега мислам дека повеќето гледаат на тоа како некој тренд, истото што е и со задржување на моминското презиме!
Инаку таа работа пак со задржување на моминско ми е тотална утка!


Е Кико бее, трендсетер стана. user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:13:21   
dostickage
I jas sum od tie so prezime na SKI ama iskreno vo nitu eden moment ne go pocuvstvuvav toa nitu kako trend a nitu pak kako nekoe odroduvanje i sl.
Ednostavno taka mi se dopagjase zasto imeto i prezimeto zvucat sosem poinaku koga bi bila na SKA.
Imam specificno ime a bogami i specificno prezime , a   ako go zemev prezimeto so A na kraj zvuci mnogu ropackouser posted image
Rabotata mi takva da celo vreme rabotam so stranstvo i niv im e mnogu smesno deka kaj nas postojat rodovi vi preziminjata. Koga bev nemazena mnogu me zezaa za toa bidejki neli togas imav prezime sto zavrsuva na A.
Mene ne mi e smesno nitu cudno naprotiv.
Seedno koj kako dozivuva.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:13:42   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Во јазикот нема прво второ, не постои - треба прво ова да се направи па тоа после. Не постои редослед. На нас е дали ќе го негуваме или не. Ама некако мислам дека паднавме на испитот од сите страни.


Да, нема правило, ама мислам дека треба да се средат приоритетите. Беатрис, што убаво си се сложивме на темата Како го успивате вашето бебе, сега тука пердуви ќе летаат user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:15:48   
Andriance
Јас ама ич немам проблем ако жена си го задржи целосното презиме на муж..ниту пак сметам дека е тоа некакво си одродување...за мене, како ја ќе се презивам ми нема баш некаква врска со идентитет или одродување...прашање е бре луѓе на избор и став, и немам ништо против..

инаку јас прво кога бев кај бркото user posted image да се пополнат документи на моето го додадов неговото..значи така бев пријавена..не ми беше тоа намерата, ама сакав мм да го изненадам на денот на свадбата и да кажам дека го земам само неговот..

така и беше, мм беше целосно изненаден, а мене ми беше многу мило што он воопшто не се бунеше што ја сакав да го задржам и моето со презиме, со оглед на тоа што дома сме две ќерки, тука завршува лозата user posted image а и имам прилично ретко и специфилно презиме КУЛЕВАНОВА

ама сега имам уште поубаво ГРИНТАЛ user posted image


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?