|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:55:01   
kikicka
Точно нема исклучоци,и да е маж и со странско презиме сепак таа е Македонка треба да си се држи на тоа ...според тебе нели,исто како и што пиша погоре!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Нема исклучоци при одродување, што барала да се маж за странец. user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:05:49   
Beatris
Си викам да коментирам да не коментирам. Темава е за јазик, граматика, правопис... Не е за Стојна дали е патриот или не. Само посочив дека ваквите трендови се стремат да го ампутираат македонскиот јазик. македонскиот! Не на Џонсон јазикот!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:17:02   
Bethany
Моето моминско презиме е неродовско, кај нас нема такви родовски определувања, ама јас кога се мажив одлучив да земам на мм презиме со придавката - А. Некако ми беше логично, бидејќи тука живеам помеѓу македонскиот народ, па да земам од македонското тогаш. user posted image

Моето мислење е дека е тоа дел од идентитетот, колку што знам има уште некои народи со родови на презимиња, како нпр. Пољаците, Словаците... и не ми беше глупо, еднаставно почуствував тоа како едно од македонските обележја.
Сепак, секој си има свој избор, ама не е лошо ни да се одржи нешто што не е својствено на другите народи, зошто мора да бидеме како сите други? Ако на странците им е смешно, нека е смешно. Ако е различито, не мора да значи да е глупо, туку е баш едно обележје и барем е уникатно, невообичаено. user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:17:16   
vezilka RR
Ние си имаме граматика и во неа точно си пишува како треба. А граматика е еден збир на правила како треба да се пишува и зборува за да не си игра секој свое оро па да не се разбираме потоа. А ако на странците им било смешно, нам многу ни е гајле. И нам ни е смешно што тие пишуваат 15 букви за едно зборче од два гласа, па не гледам дека тие се секираат за тоа. Без разлика на се, оваа практика на одземање на родот од презимињата и оди во прилог на онаа бројка која од пред некоја година почна да кружи колкав е процент на македонците кои се неписмени..а зошто таа е се почеста, мислам дека треба една поопсежна анализа..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:28:05   
Calypso
Се правиме големи Македонци, се трескаме во гради, а јазикот не си го знаеме, ниту пак си го чуваме, доволно покажа оваа мода со презимиња во машки род (тука не зборувам за оние чија оригинална форма нема род). Карактеристика на нашиот јазик е родот како категорија и тоа си го имаме и во презимињата, што не е случај со други јазици. И тоа нашиот јазик го прави поинаков од другите. Словенските јазици претежно имаат родови и тоа се запазува секаде.
Јас кога се омажив си го зедов презимето на мажот во женска форма, и нема што да бркам мода. За странство не е проблем една буква или еден слог, барем никој досега не кажал дека има проблем со тоа (а доста сум комуницирала со луѓе што заминале на различни страни на светот). Дури има земји каде што не признаваат ако си го чуваш моминското презиме со додадено на мажот - да, има и такви.
А некој да ми се смее - од странство - што моето презиме има род, тоа значи дека ми го омаловажува јазикот, земјата и потеклото.
Во германските, англосаксонски и не знам кои се јазици, презимето нема род, тоа е карактеристика на нивниот јазик и мене тоа не ми пречи, како што не би требало на некој Американец, Англичанец или Германец да му пречи тоа што мојот јазик си има свои карактеристики. Дијалектите немаат врска со ова.
Ај ако не, и јазикот и граматиката да ги смениме сосем.

Можеби малку грубо звучи мојов пост, ама ете, искрено си признавам, ме нервира кога ќе видам дека жената го зела презимето на мажот во оригинална форма.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 1.11.2012 16:30:49 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:35:05   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie pred da stapime vo brak se konsultiravme so svesteno lice,popot sto ne venca,toj rece terajte si kako sakate,pred neznam kolku godini ili vekovi zenite go zimale prezimeto na mazot,kako sto mu e


Јас не разбирам каква врска има попот со граматиката? Можеби има некој нов правилник со кој попот одредува што е граматички точно, а што не..а јас да не знам. Богами како тргнала работава со поп на секоја дешавка, може и тоа да не пречека едно утро!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 16:57:35   
Annet
moze :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 17:09:15   
Hunny
Ќе кажев нешто на темава, ама ми е страв да не ме искара Кикичка user posted image Инаку потполно се согласувам со Беатрис, Бјанка, Везилка, и ред други. Таквите презимиња се помодарство за кое луѓето не се свесни дека е закана за македонскиот идентитет. Морав да пишам ме чепнавте и професионалноuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 19:28:39   
Beatris
Кажи си слободно, иако има различни мислења, секој став или професионална препорака се добредојдени

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 19:30:49   
amateuress
уф, постов во главно ќе ми биде повторување на веќе изнесени ставови, ама ај да се пишам во тие на кои не им се допаѓа трендов на одродување ни малку.
сосем е јасно дека еден таков тренд би можел хипотетички да води кон изумирање на родот како граматичка категорија, а и не можам да разберам зошто во јазик што те признава и ти оддава признание како жена(преку родот), некој би сакал да се откаже од тоа.

и да, верувам дека името е идентитет, особено на индивидуална основа, многу повеќе отколку што е на национална. токму заради тоа и не го променив презимето, ниту пак додадов нешто - си останав како што си бев. тоа е верувам само еден чекор мал напред во однос на еднаквоста на половите, зашто нема што некој да менува име само затоа што се омажил/оженил. значи јас сум учела, работела, и правела 300 други работи со кои автоматски сум си ја изградувала личноста со едно име, и потоа затоа што сум се омажила треба да станам некој друг, или да се модифицирам. е мало морген.

статистички мислам дека одиме во таа насока - меѓу генерациите на нашите деца се почесто ќе се практикува задржување на своето презиме. на пр. мајка ми го додаде презимето на татко ми, јас ништо не додадов, мајките на моите другарки ги зедоа презимињата на сопрузите, а другарките сите само го додадоа тоа на сопругот.

и нема никаква основа да се прави споредба на еден прогресивен, светски тренд, со еден помодарски и во голема мера регресивен.

и за крај (со оглед на тоа што на форумов често станува жустро) да кажам дека не осудувам никого (таман работа) и не ми смета ниту една верзија - туѓото презиме е туѓа работа, ова е само една моја опсервација што можам во секој момент да ја аргументирам.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 19:34:22   
rina13
Како прво, не се сметам помалку македонка ако моето презиме завршува на ов(презимето ми е грчко само што с е заменето со в на крајот)не гледам тука нешто лошо, не сум го зела во женски род зашто лошо звучи.Е сега ако идете по тоа кои се правилата па и редени презимиња моминско па на мажот е помодарство и што тие се помалку македонки????

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 19:40:57   
amateuress
ne be, bas sme pomakedonki, kako i Makedonija, i nie imeto ne go davame! user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:08:16   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

ne be, bas sme pomakedonki, kako i Makedonija, i nie imeto ne go davame! user posted image


I zatoa i bugarski pasosi site imame user posted image

Prostete, morav, bese posilno od mene user posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:08:40   
rina13
abe znaete kako vikaat cuvaj se makedonijo od makedonciteuser posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:12:52   
kikicka
user posted image
Хани бе немај гајле па и ти кажи си затоа е форумов,остај тоа карање марање user posted image

Како и да лично немам ништо против тоа што си го одродуваме презимето.Така ми е поубаво ,така си го одбрав,а тоа дека ме нервираат тие што се одродуваат не коментирам. Ако веке го прифаќам презимето на мм тогаш го земам во целост а исто и детето би го имало. Немам ништо против а и не ме нервираат тие што имаат А или ски,ска об и било како!



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:14:51   
amateuress
a ne, bugarski pasos nikako! da mi dade nekoj spanski, francuski, britanski, ne bi mu ja mislela, ama za bugarski ne se davam user posted image

sega na strana, toa zemanjeto na prezimeto na mazot ne e tipcno makedonska karakteristika, tuku e globalna, patrijarhalna, tradicionalna - kako sakate narecete ja.
isto i ne-menuvanjeto na prezimeto - se slucuva na sekade vo svetot.

a ova so zena so prezime vo maski rod momentalno e trend, a ako zeme zamav kje si stane pravilo, t.e. tradicija...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:16:07   
kikicka
Епа,колку и да е за некој одбивно тоа богами и имаме...кога сме бипатриди зошто да немам уште еден пасош?
Мене не ми смета а и не се осекам како предавник поради тоа што имам пасош од друга држава. Без разлика дали е угарија,Србија или ајде да не редам ....било која друга држава.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

ne be, bas sme pomakedonki, kako i Makedonija, i nie imeto ne go davame! user posted image


I zatoa i bugarski pasosi site imame user posted image

Prostete, morav, bese posilno od mene user posted image




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 20:23:55   
SkCura77
Да ве потсетам пак дека пливачот Маленко си го зеде презимето од жена му, пејачката и водителка Сузе Турунџиеваuser posted image Зашто и како, тој си знае...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 21:09:38   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Да ве потсетам пак дека пливачот Маленко си го зеде презимето од жена му, пејачката и водителка Сузе Турунџиеваuser posted image Зашто и како, тој си знае...


user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 22:16:15   
Beatris
Само потсетување, имаме тема за задржување или земање на презимето на брачниот партнер. Тука дискутираме на друга проблематика. Не одете офтопик!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 22:52:49   
niki
uste edna tema kaj sto ednata strana argumentirano pisuva a na drugata argumenti i se "taka mi e poubavo"user posted image

mi se dopaga temata
ne mi se dopaga trendot, bidejki e retrograden, na zenite ne samo sto ne im nosi nisto tuku im odzema
namesto da se borat za svojot identitet tie samite si go negiraat
inaku jas sum edna od onie koi ne ja razbiraat ni potrebata da se zeme prezime Djonson, vo sljucaj da se zaljubis vo stranec
zar ona mominskoto ne moze da se zadrzi, zosto koga veke netradicionalno se mazis za nekoj koj ne pripaga na tvojot etnos, se drzis tolku do tradicijata da go zemes prezimeto na mazot?
zar samoto prilepuvanje na Djonson do Stojna ja pravi Stojna amerikanka?

inaku cisto kako informacija, grckite preziminja se menuvaat i po rod i po padezi, sto gi cini mnogu ubavi zatoa sto se teski posebno e tesko za onie koi zboruvaat jazici vo koi rod i padezi ne postojat, pa im e uzasno tesko da gi naucat





_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 22:58:20   
Beatris
Ма и стојна и џонсон се офтопик во темава, пробав сами сликовито да објаснам, ама ти и онака веќе ја разбра поентата user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 23:11:39   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ма и стојна и џонсон се офтопик во темава, пробав сами сликовито да објаснам, ама ти и онака веќе ја разбра поентата user posted image


user posted image
lele ne ocekuvav odgovor, nitu mi treba objasnuvanje, retoricki mi se prasanjava, ne ti se upateni tebeuser posted image
vsusnost, mnogu poveke bi sakala da odgovorat onie koi toa go pravat
uste eden OTuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 23:16:03   
Џесика
Јас сум со -ска, само затоа што не можев да се изговорам поинаку... не поради граматикава user posted image не ми звучеше убаво, и другите не ми звучат баш „природно“, т.е својствено за нашето поднебје...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 23:24:15   
Beatris
Знам дека не ми го упати мене, затоа и реков дека ја разбра поентата, џонсон и стојна се одговор на оние на кои единствен аргумент им е - А зошто Стојна не е Џонсонова или ватевр. Искрено и јас сакам да чујам некој издржан аргумент од деугата страна, ама не верувам и дека го има
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ма и стојна и џонсон се офтопик во темава, пробав сами сликовито да објаснам, ама ти и онака веќе ја разбра поентата user posted image


user posted image
lele ne ocekuvav odgovor, nitu mi treba objasnuvanje, retoricki mi se prasanjava, ne ti se upateni tebeuser posted image
vsusnost, mnogu poveke bi sakala da odgovorat onie koi toa go pravat
uste eden OTuser posted image


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?