|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:18:23   
Annet
neznam,ete podeleni se mislenjata.mislam deka ne stanuva zbor za odroduvanje,mislam kako da se odrodam so nekoj sto ne mi e rodnina,pa maz mi ne mi e rodnina po krv,neli? sepak se mazime od ljubov,sto ima vrska koa prezime ke bide,ako sakas neli i samo tvoeto ke si go zacuvas.neznam...nema najubavi preziminja kako sto nema i najubavi iminja,mene mi e ubavo vaka:))))

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:19:58   
Beatris
Домби и Гринтал да не се јавуваат на темава! user posted image Не сте објективни!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:20:18   
Палешка РР
Офтопик:

Дијалектот е отсликување на корените и потеклото и баш ми се допаѓа. Никој кој е од Скопје не може да зборува на прилепски дијалект, никој кој е од Прилеп не може да зборува струмички дијалект...и тоа е баш убаво.
Жаргонот зборува за социјалната категорија или група и го користат луѓе кои имаат различни интереси.
Сленгот исто така, се користи во одредена група бидејќи е скратен начин на изразување и разбирлив е само во групата.

Се тоа е во ред, но само во вербална комуникација во група.

Но кога говориме за литературно изразување на јавни места, тогаш ниту жаргонот, дијалектот и сленгот не се прифатливи. Не можам јас да појдам на испит и да цепам прилепски, ниту пак да му речам на професорот - wtf ме прашуваш. Ниту пак ми е нормално жаргонски да се изразувам на форум каде треба сите да сме еднакви.

Во литературниот говор ништо такво не е дозволено.


А што се однесува до презимето - ер кога да е, ќе го сменам user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 1.11.2012 15:24:28 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:20:47   
Annet
a sto ako mazot go zeme na zena mu? malku da ve nasmeam de zenicki ubavki

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:21:35   
kikicka
Па баш и затоа реков Беатрис дека тоа не е за пофалба ама ајде се пофалив.Немора одма да дадеш коментар за се!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:23:08   
Mihaela 2010
Ne i jas mislam deka ne stanuva zbor za odroduvanje...ke navedam eden primer na moi kumasini...nivnoto prezime e Stojanovski i samo mazot i zenata se prezivaat taka dodeka pak nivnite tri decinja se Dragevski...na pocetok ne mi bese jasno sto e rabotava za na kraj da prasam i da mi kazat deka Stojanovski zavrsuva do tuka,t.e so niv a Dragevski e novo prezime za koe resil taka kumasinov po negoviot tatko Dragi,i ednostavno saka decata i lozata da si ja prodolzat po ime na tatkoto...Mislam deka i uste na vremeto taka i pravele,preziminjata gi stavale po ime na tatko ili dedo....jas sum devojka Stojkovska po prapra dedo Stojko...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:24:32   
Beatris
Морам! Мислам во случај кога имам став user posted image Инаку комплетно се сложувам со постот на Палешка. А за презимето, тоа некако би го ставила заедно со Домби и Гринтал, не ми спаѓа во даденава категорија. Во случај на немакедонски презиме и јас би го задржала во оргинал, од проста причина што во останатите јазици нема родови на презимиња.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:25:22   
Annet
da dodadam deka site sto mi se cudea koga se omazija,kako mene napravija,taka daa......... user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

a sto ako mazot go zeme na zena mu? malku da ve nasmeam de zenicki ubavki


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:25:33   
AnnaMolly RR
Па што ако не спаѓа во оваа категорија? Ете си го кажувам своето мислење и ги поддржувам тие што мислат како мене!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:27:17   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ne i jas mislam deka ne stanuva zbor za odroduvanje...ke navedam eden primer na moi kumasini...nivnoto prezime e Stojanovski i samo mazot i zenata se prezivaat taka dodeka pak nivnite tri decinja se Dragevski...na pocetok ne mi bese jasno sto e rabotava za na kraj da prasam i da mi kazat deka Stojanovski zavrsuva do tuka,t.e so niv a Dragevski e novo prezime za koe resil taka kumasinov po negoviot tatko Dragi,i ednostavno saka decata i lozata da si ja prodolzat po ime na tatkoto...Mislam deka i uste na vremeto taka i pravele,preziminjata gi stavale po ime na tatko ili dedo....jas sum devojka Stojkovska po prapra dedo Stojko...


Станува збор за одродување доколку би била Стојковски, и секоја таква варијанта. Барем во македонскиот јазик!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:27:48   
kikicka
Епа ти нели беше да речам поборник за одродување на идентитетот? Зошто тогаш странското презиме би го задржала во првобитната состојба , наместо да му дадеш род на истото ради идентитетот????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Морам! Мислам во случај кога имам став user posted image Инаку комплетно се сложувам со постот на Палешка. А за презимето, тоа некако би го ставила заедно со Домби и Гринтал, не ми спаѓа во даденава категорија. Во случај на немакедонски презиме и јас би го задржала во оргинал, од проста причина што во останатите јазици нема родови на презимиња.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:33:35   
Annet
jas mn sakav da si go zadrzam mominskoto deka 2 sestri sme,koga dojde red da se mazam pisav kako napraviv,e koga ke dojde red kerka mi da se mazi mislam deka od sto ke i e ubavo prezimeto sto i go dadovme nama da mu go zeme na momceto,e taka ! hahahahahahha pravdata zadovolena hahahah

< Поракaта ја уредил Annet -- 1.11.2012 15:37:49 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:33:48   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ne i jas mislam deka ne stanuva zbor za odroduvanje...ke navedam eden primer na moi kumasini...nivnoto prezime e Stojanovski i samo mazot i zenata se prezivaat taka dodeka pak nivnite tri decinja se Dragevski...na pocetok ne mi bese jasno sto e rabotava za na kraj da prasam i da mi kazat deka Stojanovski zavrsuva do tuka,t.e so niv a Dragevski e novo prezime za koe resil taka kumasinov po negoviot tatko Dragi,i ednostavno saka decata i lozata da si ja prodolzat po ime na tatkoto...Mislam deka i uste na vremeto taka i pravele,preziminjata gi stavale po ime na tatko ili dedo....jas sum devojka Stojkovska po prapra dedo Stojko...


Lani na odmor imase edni roditeli sto se prezivaa X a detevo se prezivase na dedo mu t.e. Y.
Morale da pominat tri granici i na site imale problem,mislele deka deteto ne e nivno.Pa posle mito i korupcija , pa dokazuvanje i sl. Na kraj en znam sto napravija za na vrakjanje ama bea premnogu isplaseni

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:36:28   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Епа ти нели беше да речам поборник за одродување на идентитетот? Зошто тогаш странското презиме би го задржала во првобитната состојба , наместо да му дадеш род на истото ради идентитетот????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Морам! Мислам во случај кога имам став user posted image Инаку комплетно се сложувам со постот на Палешка. А за презимето, тоа некако би го ставила заедно со Домби и Гринтал, не ми спаѓа во даденава категорија. Во случај на немакедонски презиме и јас би го задржала во оргинал, од проста причина што во останатите јазици нема родови на презимиња.




Па баш заради тоа! Што има јас да менувам или додавам идентитет на презиме со постоечки идентитет, во хипотетичкиот случај - странско презиме. Тоа би било глупост над глупостите. Татјана Џонсон-а, Џонсон-ска како? user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:38:07   
@Mila@
Jas si go zemav prezimeto na mm vo mashki rod samo zatoa sto mi mrcea zosto sakav da go dodam moeto i beshe gadna frka i im rekov togash ke go zemam bash kako sto e VASETO CENETO PREZIME i planiram vo slednata promena na dokumenti da si go dodadam i moeto koj gi vrti.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:41:51   
@Mila@
Da dodam samo mominskoto mi e takvo "nerodovsko " prezime i bash radi toa si go sakam neradi nekoja trendi pricina.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:42:16   
kikicka
user posted image user posted image
Изгледа не ми ја разбираш поентата ама ајде!
Јас ти зборувам за нашиот идентитет нели де на нашата земја. Ако ти толку го цениш нашата македонска литература зошто тогаш не одиш до крај,што има врска дали бил Џонсон??? Ако си толку затрескана по нашето зошто тогаш да ти е смешно тоа?
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Епа ти нели беше да речам поборник за одродување на идентитетот? Зошто тогаш странското презиме би го задржала во првобитната состојба , наместо да му дадеш род на истото ради идентитетот????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Морам! Мислам во случај кога имам став user posted image Инаку комплетно се сложувам со постот на Палешка. А за презимето, тоа некако би го ставила заедно со Домби и Гринтал, не ми спаѓа во даденава категорија. Во случај на немакедонски презиме и јас би го задржала во оргинал, од проста причина што во останатите јазици нема родови на презимиња.




Па баш заради тоа! Што има јас да менувам или додавам идентитет на презиме со постоечки идентитет, во хипотетичкиот случај - странско презиме. Тоа би било глупост над глупостите. Татјана Џонсон-а, Џонсон-ска како? user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:43:30   
Pepelaska *
„Употребата на машката форма на презимето за лица од женски пол се должи на еден вид помодарство и подражавање презименски модел кој не е ниту во духот ниту во традицијата на македонскиот антропонимиски систем, што во крајна линија значи и кршење на македонската јазична норма. Спецификата на македонското женско презиме треба да се чува. Добро е кога информацијата за родовата припадност ја носи и презимето, а не само личното име, како што е тоа кај повеќето јужнословенски народи“ - вели Елка Јачева-Улчар, научен соработник во Одделението за ономастика во Институтот за македонски јазик.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:45:49   
Annet
ako e taka neka se zabrani so zakon :)

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:46:08   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

„Употребата на машката форма на презимето за лица од женски пол се должи на еден вид помодарство и подражавање презименски модел кој не е ниту во духот ниту во традицијата на македонскиот антропонимиски систем, што во крајна линија значи и кршење на македонската јазична норма. Спецификата на македонското женско презиме треба да се чува. Добро е кога информацијата за родовата припадност ја носи и презимето, а не само личното име, како што е тоа кај повеќето јужнословенски народи“ - вели Елка Јачева-Улчар, научен соработник во Одделението за ономастика во Институтот за македонски јазик.



По презимето се гледа дека ептен го почитува она што го застапува. user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 1.11.2012 15:47:01 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:48:57   
Beatris
Џонсон си има идентитет и си го чува, и си го пишува и употребува како што треба. Ама кај нас проблемот е дека сите сакаат да бидат како Џонсон или Саманта па си нашле некој полуписмен начин за тоа да го изведат! Чест на исклучоците!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:49:42   
Annet
i jas go pomisliv toa ama aj si go prekutev:) se nadovrzuvam na postot na Paleska RR

< Поракaта ја уредил Annet -- 1.11.2012 15:51:33 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:50:48   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

„Употребата на машката форма на презимето за лица од женски пол се должи на еден вид помодарство и подражавање презименски модел кој не е ниту во духот ниту во традицијата на македонскиот антропонимиски систем, што во крајна линија значи и кршење на македонската јазична норма. Спецификата на македонското женско презиме треба да се чува. Добро е кога информацијата за родовата припадност ја носи и презимето, а не само личното име, како што е тоа кај повеќето јужнословенски народи“ - вели Елка Јачева-Улчар, научен соработник во Одделението за ономастика во Институтот за македонски јазик.



По презимето се гледа дека ептен го почитува она што го застапува. user posted image


Палешка, тоа не важи за странски т.е. немакедонски презимиња. Тогаш не станува збор за одродување. Тоа го напоменав и во постовите погоре.


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:52:50   
Палешка РР
Нема исклучоци при одродување, што барала да се маж за странец. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Родови на презимиња - Одродување
1.11.2012 15:54:54   
Beatris
Ем се заљубила мор шо да праи user posted image И си го зела user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?