|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 10:42:15   
klara.
Mila niki, vo organizirana drzava se slusa glasot na narodot.
NARODOT E DRZAVATA i nejzinite zakoni, a ne grupa elitisticki i eminentni eksperti.
Ova go kazuvam zatoa sto vo momentov ziveam vo edna takva, kade samo pred nekolku nedeli ne viknaa od opstinata da ne izvestat na koj nacin ke se 'odlucuva' i donesuva noviot ubranisticki plan za trevnite povrsiniuser posted image .
Drzavi so zakoni koi osobeno vo intimniot zivot go gusat narodot znaeme kako se vikaat!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 10:45:18   
niki
i ke ni ostane nejasno na nekoi od nas, bidejki objasnuvanje ne se ni dava, po obicaj
se pisuva nesto kolku da se pise, da se pomine na redot, nema vrska dali toa e licno mislenje ili predrasuda, proteraj go vo javnost kako fakt dali imas pokritie da tvrdis nesto takvo ne e vazno
ete zatoa nikoj ne ne ni pocituva ko narod i imaat pravo na toa
nie samite nitu znaeme koi sme i sto sme nitu ne interesira ko vejki na vetrot denes navamu utre natamuuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 10:50:13   
klara.
koe objasnuvanje ne se dava niki?
ili predolgo vo nasata ni mila tatkovina se molci za se i sesto i problemite se resavaat so 'kako za site, taka i za mene', pa lugeto podzaboravile koj e silata vo drzavata!?

kako i da e nepotrebno e da se navleguva tuka poveke, na krajot i licnite mislenja i predrasudite i te kako imaat pravo da izlezat vo javnost... e uste fali site isto da mislime!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 10:55:00   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: klara.

Mila niki, vo organizirana drzava se slusa glasot na narodot.
NARODOT E DRZAVATA i nejzinite zakoni, a ne grupa elitisticki i eminentni eksperti.
Ova go kazuvam zatoa sto vo momentov ziveam vo edna takva, kade samo pred nekolku nedeli ne viknaa od opstinata da ne izvestat na koj nacin ke se 'odlucuva' i donesuva noviot ubranisticki plan za trevnite povrsiniuser posted image .
Drzavi so zakoni koi osobeno vo intimniot zivot go gusat narodot znaeme kako se vikaat!


ama nikoj na narodot ne mu brani da se izrazi i da se pobuni za se sto ne mu se dopaga i go gusi
no prvo se boris za nekoe pravo pa koga ke se izboris imas pravo na koristenje na privilegiite sto toa pravo gi nosi a ne obratno
a prezimeto koe stoi vo site oficijalni dokumenti sto bilo koja drzava moze da gi izdade i pretstavuva eden od elementite so koi se dokazuva identitet ne spaga vo domen na intimen zivot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот klara.)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 11:13:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: klara.

koe objasnuvanje ne se dava niki?
ili predolgo vo nasata ni mila tatkovina se molci za se i sesto i problemite se resavaat so 'kako za site, taka i za mene', pa lugeto podzaboravile koj e silata vo drzavata!?

kako i da e nepotrebno e da se navleguva tuka poveke, na krajot i licnite mislenja i predrasudite i te kako imaat pravo da izlezat vo javnost... e uste fali site isto da mislime!


ne mora site isto da mislime
no postojat fakti
kako na primer deka nikoj nema da ti go osporuva bracniot status, nitu statusot majka vo stranstovo samo zatoa sto prezimeto tebe ti zavrsuva na -a a na mazot na -i kikicka mislam bese taa koja tvrdi deka vo Kanada na nekoi nasi im izlegle takvi zbrki i samo zaradi tie nastavki gi vodele kako dve familii???????????
jas prasuvam kako i kade toa vo Kanada gi vodat taka? ako ima objasnuvanje da cueme ili e toa edna od prikaskite mi kaza tetkata na cickoto na prijatelkata....
i jas prasuvam od pozicija na nekoj koj zivee vo stranstvo e mazena za stranec, go nosam seuste moeto mominsko prezime koe e razlicno od ona na mm i kerka mi, duri imame site razlicni drzavjanstva pa sepak funkcionirame zakonski na site polinja i nitu eden status ne mi bil negiran ni zbrkan nikade, a zakonski imam dokumenti za prestoj, imam izvadeno maticen broj kade sto ziveam, plakam danok, sum zapisala dete na uciliste, imam i koristam privilegii koi se propisani na osnov na bracen status, na osnov na toa sto sum majka, bracniot status mi e prijaven i tuka i vo MK i vo Srbija i nikoj nikade ne me vodi kako nemazena samo zaradi prezimeto, nitu moze da me vodi i se toa vo zemja Grcija koja neli ne ja priznava Mk, nasiot identitet i tn.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот klara.)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 11:28:13   
Felly RR
Жени, дајте да се префрлиме на некоја друга тема, мислам за денеска доста и е на оваа тема, викенд е, да одмориме, да се напиеме едно кафе, да и дозволиме на клара да ги разгледа и другите теми. Клара, овде можеш и да ни се претставиш, а овде ние може да и посакаме добредојде на клара!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Родови на презимиња - Одродување
4.11.2012 11:42:02   
*Elena*
Interesna tema za diskusij ste otvorile pak user posted image
Jas slucajno ili neslucajno se pogodiv so isto prezime kako mm, taka da nemase potreba da menjiam nisto. user posted image Ako veke menuvav ke bese opcija da si go dodadam istoto prezime uste ednas, ili da go smenam da bide vo maski rod, bez -ska. Iskreno mi se dopagja varijantata bez -ska, ama ne mi se zamarase so menuvanje nova dokumentacija, licni karti, pasosi i sl samo zaradi edno -ska user posted image A inaku imav edna desavka vo sredno prva godina koga tregnav od prv den vo skolo, prezimeto mi bese zgreseno, zavedeno vo maski rod, bez -ska, zatoa sto tatko mi koga me zapisuval si napisal moe ime, tatkovo ime, i si prodolzil so tatkovo prezime (vo maski rod, normalno)...i mene i den denes mi ostana toa, drugari od sredno da me vikaat taka user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Родови на презимиња - Одродување
5.11.2012 16:00:22   
kikicka
Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

i ke ni ostane nejasno na nekoi od nas, bidejki objasnuvanje ne se ni dava, po obicaj
se pisuva nesto kolku da se pise, da se pomine na redot, nema vrska dali toa e licno mislenje ili predrasuda, proteraj go vo javnost kako fakt dali imas pokritie da tvrdis nesto takvo ne e vazno
ete zatoa nikoj ne ne ni pocituva ko narod i imaat pravo na toa
nie samite nitu znaeme koi sme i sto sme nitu ne interesira ko vejki na vetrot denes navamu utre natamuuser posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Родови на презимиња - Одродување
5.11.2012 18:37:21   
amateuress
eve go tekstot sto pretpostavuvam bil i pricina t.e. provokacija za otvaranje na temava. izleze pred okolu edna godina, dobro e argumentiran i napisan od asistentka na fakultet - Rumena Buzarovska, a objaven na karmakasha.mk. cinicen e, ama mene mi se dopagja. ne sum purist koga stanuva zbor za jazik, taka sto ako ova zeme zamav do toj stepen sto bi vlijaelo da ja smeni normata kje go prifatam iako ne se soglasuvam.
jas iskreno veruvam deka e trend sto samo privremeno kje trae, ama kje vidime za 10-20 godini :)

На почетокот би сакала да ја истакнам јазичната апсурдност на овој чин со едно основно граматичко повторување. Во македонскиот јазик имаме нешто што се вика категорија род, која во горенаведената појава не се почитува. Како што е познато, придавките немаат свој род, туку го земаат родот на именката што ја опишуваат. Па така од „вишнов/а/о“ и „градина“ имаме „вишнова градина“ и од „прилепски/а/о“ и „пиварница“ имаме „прилепска пиварница“. Истите правила се однесуваат и на личните имиња. Со други зборови, како што граматички е грешно да се каже „вишнов градина“ или „прилепски пиварница“, така е грешно да кажете „Ивана Велков“ или „Маја Неделковски“. Патем, аргументот дека јазикот е флуиден и постојано се менува во овој случај не држи вода, или со други зборови, аргументата дека јазиката е флуидна и постојано се менуваат во оваа случај не држат вода.

Овој проблем не е само јазичен, туку навлегува и во сржта на нашето патријархално воспитување и родовите улоги што тоа ги наметнува. Потребно е само да ги замениме улогите, да го направиме она што се очекува од другиот за да сфатиме колку ова нешто е или разумно, или апсурдно. Па така, еве, замислете дека сте жена и дека мажот решава да го додаде вашето презиме на неговото. Некако нешто ви подзасмрдува, ама не сакате да признаете што. Некако не е доволно традиционално? Мажот ви се чини како слабак или папучар? Сетете се само каква лавина од потсмев предизвика веста објавена во дневниот весник „Вест“ дека зетот на Бојо Андрески на своето презиме го додал и презимето на својата сопруга – Андрески. Е сега замислете си уште колку вицеви ќе проструеја во македонскиот сајбер простор тој да ја земеше и родовата определеност на презимето на жена му, и да станеше – Драган Андреска. Зошто да не? По таа логика, ако може Петранка Стојановски, може и Стојан Петровска.

Досега ми било срам да прашам некоја моја пријателка зошто го зела ем презимето на мажот ѝ, ем и неговата родова определеност. Не сум можела да се сетам на некоја разумна причина за таквиот чин, па сум сметала дека прашањето би звучело цинично. Можам да се сетам една причина што луѓето би ја посочиле, а тоа е дека така е попрактично. Демек, практично е ако брачните партнери се презиваат исто. Но ете, затоа постои множина, каде што исто се презивате и онака, и не гледам дека во скорешната македонска историја (во пост-„ејца“ периодот) имало некаков проблем со непрактичноста на женските презимиња. Од телефонските именици веќе одамна се отарасивме, така што и од тој аспект не треба да се секираме. Останува втората причина, а тоа е дека така е модерно во моментов. Но и таа причина не е издржана бидејќи многу работи биле модерни, а невкусни, како на пример оние бечви што се појавија пред некое време во женските бутици. По мене, несомнено е дека повеќето жени или парови се решаваат на ваквата неточна промена на презимето поради тоа што тоа им се чини „ин“ или „тренди“ или „кул“, да го искористам речникот пригоден за ова објаснување. А зошто им се чини „ин“? Претпоставувам поради тоа што се обидуваат да звучат нетрадиционално, немакедонско – т.е. странски.

Зарем толку е голем нашиот комплекс на инфериорност? Толку ли е голема желбата да емигрираме? Толку ли се надеваме дека некој ден ќе живееме во странство, каде што секретарката ќе нѐ прашува „Mrs. Stojchevski, would you like me to shine your shoes now? “ Или сме југоносталгични, па сакаме да нѐ викаат „Милковски“, со дебело „л“ и развлечено и акцентирано „о“? Толку ли ни е ниска самодовербата, па не сакаме да ги збуниме странците со едно просто „а“ на крајот од презимето? Толку ли ги потценуваме странците и нивната способност да сфатат дека тоа „а“ означува разлика во род во презимето? Можеби тоа е – веруваме дека странците од срам да не кршат јазик ќе нѐ баталат, па затоа и децата си ги крштеваме со кратки имиња што наликуваат на грчки броеви или префикси, за утре странецот да може лесно да го изговори името на нашата ќерка кога ќе ѝ соопшти дека добила главна улога во холивудски филм.

Ова не е само одродување од својот идентитет и од својот јазик, ова е одродување од својата земја на која не ѝ давате дури ни надеж. Со ваквото одродување како да покажувате дека таа е вашата болна, сенилна, изнемоштена мајка од која се срамите и сакате да избегате – па ако не успеете вие да се спасите, тогаш барем можеби ќе му успее на вашето дете.

Но еве, да го тргнеме на страна прашањето на националниот и јазичниот идентитет. Што се случува со идентитетот на жената? Не само што таа свечено го предава во моментот кога од „практични“ причини ќе го избрише своето и преземе презимето на нејзиниот сопруг, туку како да се откажува и од својот родов идентитет. Во време кога толку многу се дискутира за промената на името и идентитетот, еден ваков чин од нашето секојдневие е во најмала рака парадоксален.

И за крај, вие мои „–ски“ и „–ов“ пријателки што ќе го прочитате ова, не го сфаќајте лично. Вие мои пријателки што сте мислеле да станете „–ски“ или „-ов“ зашто така е модерно – немојте. Некој ќе ве праша (еве можеби јас) зошто сте се решиле на ваков чекор и ќе мора да се правдате. И конечно, ако некој ден станам Лазаревски или Митков, викајте ме Румен.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.11.2012 23:54:08 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Родови на презимиња - Одродување
5.11.2012 22:00:16   
Viktori
мене само не ми е јасно зошто кога веќе се тера мода, нели, зошто не се земе комплетното име на мажот како што е ред. На пример госпоѓа Трпе Стоев? Така барем ќе има смисла за мене, а и за тие во канада, сад, англија.. вака нема баш.

Земањето презиме на сопругот во машки род ми личи на посед...инаку не ми смета, ниту пак ми е гајле кој тера мода, од кај и да е..

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Родови на презимиња - Одродување
6.11.2012 23:32:28   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 9:41:19   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris


Еве ники јас ќе ти дадам име и адреса, да не се жалиш дека ти дале половична информација.
Вујко ми кога се зема со вујна ми Србинка во Србија не сакаа да ја пишат во извод Петровска туку ја пишаа Петровски. Вујко ми маки мачеше да ја сменат во женски род, им објаснуваше, ама џабе, тие не прифаќаа, нивниот одговор беше дека за нив Петровска би била друга личност.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 9:52:49   
Beatris
Примеров баш и не е соодветен ама ај! Што би се рекло баби и жаби... Тоа било во Србија. Браво што си ги почитуваат своите јазични правила user posted image Ние сме за греота!


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:09:16   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Примеров баш и не е соодветен ама ај! Што би се рекло баби и жаби... Тоа било во Србија. Браво што си ги почитуваат своите јазични правила user posted image Ние сме за греота!


Примерот е ПРИМЕР дека навистина можеш да имаш проблеми во некоја друга земја, а не дека тие си ги почитуваат правилата а ние не!!
Според ова што го кажуваш ти, што треба ние да направиме, да ги смениме во женски род презимињата нивни кога тие ќе дојдат тука?

Уште нешто, искрено мене воопшто не ми смета кој како сака нека се презива, дадов реален пример што е жива вистина!
Но уште поискрено ке ќажам, што се однесува за во МК, сметам дека е помодарство и тоа факт, но е и со закон одобрено да се презиваш во м.род, така што нема ние што да разглабаме и да напаѓаме за некој да ви даде добра причина зошто така се презива.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:19:09   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris


Еве ники јас ќе ти дадам име и адреса, да не се жалиш дека ти дале половична информација.
Вујко ми кога се зема со вујна ми Србинка во Србија не сакаа да ја пишат во извод Петровска туку ја пишаа Петровски. Вујко ми маки мачеше да ја сменат во женски род, им објаснуваше, ама џабе, тие не прифаќаа, нивниот одговор беше дека за нив Петровска би била друга личност.


previduvas eden detal deka se vencale VO SRBIJA, da se vencale VO MAKEDONIJA koga ke menuvala pasos vo Srbija vujna ti ke i go napravele prezimeto so -ska
se zavisi od toa KADE se vencavas, validni se zakonite na zemjata vo koja se vencavas
ako si odlucil da se vencavas vo Tunguzija ke gi pocituvas nivnite pravila, no ako se vencavas vo Makedonija i gi pocituvas pravilata na Tunguzija za ako slucajno odis tamu izbegnes problem, sto da rece covek a da ne se iscudi, sto da rece a da bide korekten i da ne navrediuser posted image



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:20:29   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Примеров баш и не е соодветен ама ај! Што би се рекло баби и жаби... Тоа било во Србија. Браво што си ги почитуваат своите јазични правила user posted image Ние сме за греота!


Примерот е ПРИМЕР дека навистина можеш да имаш проблеми во некоја друга земја, а не дека тие си ги почитуваат правилата а ние не!!
Според ова што го кажуваш ти, што треба ние да направиме, да ги смениме во женски род презимињата нивни кога тие ќе дојдат тука?

Уште нешто, искрено мене воопшто не ми смета кој како сака нека се презива, дадов реален пример што е жива вистина!
Но уште поискрено ке ќажам, што се однесува за во МК, сметам дека е помодарство и тоа факт, но е и со закон одобрено да се презиваш во м.род, така што нема ние што да разглабаме и да напаѓаме за некој да ви даде добра причина зошто така се презива.


Ципирипи, јас морам да се замешам во муабетот, ама еве конкретно за Србија да речам дека мене лично не ми правеа проблем и не им беше чудно. Нормално ме заведеа во компјутер и мене и мм по презимето кое јас го избрав.
Не дека е во врска во темата сето ова, ама да не биде некомплетна сликата за дадениот пример. user posted image
Не знам каде се тоа случило, можеби во некоја општина во внатрешноста па некој неупатен така да реагирал, ама ете повторувам јас немав проблем.
Значи заклучок, проблем може да дојде поради службеници кои се недоволно упатени, па не знаат што да направат и викат не може, ама тоа не е ништо нерешиво.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:23:52   
Beatris
Поентата не е таа! Не се разбираме. И пак ќе кажам мешаш баби и жаби. Не сакам да навлегувам во дискусија, нема резон. Тотално погрешно ти е поставено цело размислување

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:24:12   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



previduvas eden detal deka se vencale VO SRBIJA, da se vencale VO MAKEDONIJA koga ke menuvala pasos vo Srbija vujna ti ke i go napravele prezimeto so -ska
se zavisi od toa KADE se vencavas, validni se zakonite na zemjata vo koja se vencavas
ako si odlucil da se vencavas vo Tunguzija ke gi pocituvas nivnite pravila, no ako se vencavas vo Makedonija i gi pocituvas pravilata na Tunguzija za ako slucajno odis tamu izbegnes problem, sto da rece covek a da ne se iscudi, sto da rece a da bide korekten i da ne navrediuser posted image




Ние се венчавме во Мк, ама и во Ср. сме заведени во книгата на венчаните, за да можев да ги сменам документите со ново презиме.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:28:01   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris


Еве ники јас ќе ти дадам име и адреса, да не се жалиш дека ти дале половична информација.
Вујко ми кога се зема со вујна ми Србинка во Србија не сакаа да ја пишат во извод Петровска туку ја пишаа Петровски. Вујко ми маки мачеше да ја сменат во женски род, им објаснуваше, ама џабе, тие не прифаќаа, нивниот одговор беше дека за нив Петровска би била друга личност.


previduvas eden detal deka se vencale VO SRBIJA, da se vencale VO MAKEDONIJA koga ke menuvala pasos vo Srbija vujna ti ke i go napravele prezimeto so -ska
se zavisi od toa KADE se vencavas, validni se zakonite na zemjata vo koja se vencavas
ako si odlucil da se vencavas vo Tunguzija ke gi pocituvas nivnite pravila, no ako se vencavas vo Makedonija i gi pocituvas pravilata na Tunguzija za ako slucajno odis tamu izbegnes problem, sto da rece covek a da ne se iscudi, sto da rece a da bide korekten i da ne navrediuser posted image



А што да се рече кога некој чита така како што сака а да не се навреди?
Значи жено прво се земаа тука, а после и таму.
Таму не сакаа во извод да ја пишат Петровска!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:29:15   
Calypso
Нема закон како одобрување презимето на жената да биде во машки род. Убаво е напишано погоре во статијата, жената на тој начин го менува и родот - значи не е жена повеќе?! А што толку се тупаме во гради, жени сме, јаки сме, ова она... а на крај, со терање мода, самите се негираме. А дефинитивно си имаме комплекси на инфериорност во однос на странците, тоа е точно, се стремиме да бидеме прифатени на секој можен начин, па се ќе направиме за тоа.
Не може да се прави мода со прекршување на граматичко правило кое притоа е одлика на мал број јазици, меѓу кои и нашиот. Нели е убаво да бидеме поинакви од странците? Мора ли со нив да се поистоветуваме?
За случајот во Србија - па нормално, ако се жители на Србија, така и ќе биде, кај нив презимињата немаат род.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:29:35   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Примеров баш и не е соодветен ама ај! Што би се рекло баби и жаби... Тоа било во Србија. Браво што си ги почитуваат своите јазични правила user posted image Ние сме за греота!


Примерот е ПРИМЕР дека навистина можеш да имаш проблеми во некоја друга земја, а не дека тие си ги почитуваат правилата а ние не!!
Според ова што го кажуваш ти, што треба ние да направиме, да ги смениме во женски род презимињата нивни кога тие ќе дојдат тука?

Уште нешто, искрено мене воопшто не ми смета кој како сака нека се презива, дадов реален пример што е жива вистина!
Но уште поискрено ке ќажам, што се однесува за во МК, сметам дека е помодарство и тоа факт, но е и со закон одобрено да се презиваш во м.род, така што нема ние што да разглабаме и да напаѓаме за некој да ви даде добра причина зошто така се презива.


Ципирипи, јас морам да се замешам во муабетот, ама еве конкретно за Србија да речам дека мене лично не ми правеа проблем и не им беше чудно. Нормално ме заведеа во компјутер и мене и мм по презимето кое јас го избрав.
Не дека е во врска во темата сето ова, ама да не биде некомплетна сликата за дадениот пример. user posted image
Не знам каде се тоа случило, можеби во некоја општина во внатрешноста па некој неупатен така да реагирал, ама ете повторувам јас немав проблем.
Значи заклучок, проблем може да дојде поради службеници кои се недоволно упатени, па не знаат што да направат и викат не може, ама тоа не е ништо нерешиво.


Бетани, јас пишав реален пример, жива вистина. И каква врска има дали е во внатеешноста или во главен град. Конкретно ова се случи во Ниш.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:36:45   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris


Еве ники јас ќе ти дадам име и адреса, да не се жалиш дека ти дале половична информација.
Вујко ми кога се зема со вујна ми Србинка во Србија не сакаа да ја пишат во извод Петровска туку ја пишаа Петровски. Вујко ми маки мачеше да ја сменат во женски род, им објаснуваше, ама џабе, тие не прифаќаа, нивниот одговор беше дека за нив Петровска би била друга личност.


previduvas eden detal deka se vencale VO SRBIJA, da se vencale VO MAKEDONIJA koga ke menuvala pasos vo Srbija vujna ti ke i go napravele prezimeto so -ska
se zavisi od toa KADE se vencavas, validni se zakonite na zemjata vo koja se vencavas
ako si odlucil da se vencavas vo Tunguzija ke gi pocituvas nivnite pravila, no ako se vencavas vo Makedonija i gi pocituvas pravilata na Tunguzija za ako slucajno odis tamu izbegnes problem, sto da rece covek a da ne se iscudi, sto da rece a da bide korekten i da ne navrediuser posted image



А што да се рече кога некој чита така како што сака а да не се навреди?
Значи жено прво се земаа тука, а после и таму.
Таму не сакаа во извод да ја пишат Петровска!


ne sakale zosto ne se izborile za toa
ako postoi izvod na kniga na vencani od druga drzava vo koja stoi nesto drugo, Srbija kako drzava e dolzna da go pocituva toj dokument, ne moze da se odnesuva na nacin sto ke go negira, ne vladee fasizam vo Srbija i tamu e demokratija i tamu postojat nacini i sredstva da se izboris za nekoe pravo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:37:04   
Bethany
Ципирипи, јас не кажав дека не е вистина тоа што го напиша. Само јас го кажав и мојот личен пример. Мислев на внатрешноста бидејќи таму почесто се неупатени, мислиш сите знаат законот, права и обврски на странките. user posted image Не е ни битно. Всушност, секаде има службени лица кои можат да ти направат проблем, ама тоа и да ти направат проблем не држи вода, тоа ќе е само тренутна фрустрација , не може да стои тој проблем нерешив бидејќи тие не се во право, разбираш?

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:42:50   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ники ајде те молам , нареден пат кажи ми за колку време треба да ти одговорам на твојот пост???
На крај краева нити треба тебе да ти давам објаснување за нешто што е дел од интимен живот на луѓето и не треба сите детали да ти ги објаснувам баш тебе, или пак треба пошто ти си тука незнам ти што ??? Доволно ти кажав ,и не треба да ти објаснувам, кога веќе толку се разбираш во се и сама си даваш одговор , тогаш што чекаш од мене???





ne baram da mi dades ime i adresa na lugeto koi gi spomenuvas, no koga napisa deka nekade vo stranstvo nekoj imal problem so prezimeto, mene a verojatno i nekoj drug bi go interesiralo kade, vo koja institucija se javil problem i koj bil stavot i objasnuvanjeto na institucijata, cisto da znaeme pa na primer ako sme planirale da migrirame tamu da ja preskokneme taa zemja ako smetame deka postoi oteznuvacka okolnost
ova ovde e forum kaj sto se delat mislenja, soveti i informacii, koga nekoj ke dade polovicna informacija nekoj zainteresiran moze da bara i podetalno objasnuvanje
inaku na tebe e ako ne sakas ne moras voopsto da odgovoris


Еве ники јас ќе ти дадам име и адреса, да не се жалиш дека ти дале половична информација.
Вујко ми кога се зема со вујна ми Србинка во Србија не сакаа да ја пишат во извод Петровска туку ја пишаа Петровски. Вујко ми маки мачеше да ја сменат во женски род, им објаснуваше, ама џабе, тие не прифаќаа, нивниот одговор беше дека за нив Петровска би била друга личност.


previduvas eden detal deka se vencale VO SRBIJA, da se vencale VO MAKEDONIJA koga ke menuvala pasos vo Srbija vujna ti ke i go napravele prezimeto so -ska
se zavisi od toa KADE se vencavas, validni se zakonite na zemjata vo koja se vencavas
ako si odlucil da se vencavas vo Tunguzija ke gi pocituvas nivnite pravila, no ako se vencavas vo Makedonija i gi pocituvas pravilata na Tunguzija za ako slucajno odis tamu izbegnes problem, sto da rece covek a da ne se iscudi, sto da rece a da bide korekten i da ne navrediuser posted image



А што да се рече кога некој чита така како што сака а да не се навреди?
Значи жено прво се земаа тука, а после и таму.
Таму не сакаа во извод да ја пишат Петровска!


ne sakale zosto ne se izborile za toa
ako postoi izvod na kniga na vencani od druga drzava vo koja stoi nesto drugo, Srbija kako drzava e dolzna da go pocituva toj dokument, ne moze da se odnesuva na nacin sto ke go negira, ne vladee fasizam vo Srbija i tamu e demokratija i tamu postojat nacini i sredstva da se izboris za nekoe pravo

Ааајдее, сега зошто не се избориле за тоа. Или кога се избориле за тоа, да се јавам да ги прашам? Каква е демократијата, или била всушност, да ги прашам?
Забегуваш, ти дадов конкретен пример што се случил. Како одговор на твоето прашање кон кикичка :Vo koja drzava postoi vakov problem kakov opisuvas, kakvi zbrki?
Brak vo site drzavi se dokazuva so izvod od maticna kniga na vencani

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Родови на презимиња - Одродување
7.11.2012 10:44:08   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Поентата не е таа! Не се разбираме. И пак ќе кажам мешаш баби и жаби. Не сакам да навлегувам во дискусија, нема резон. Тотално погрешно ти е поставено цело размислување

Што е погрешно во моето размислување?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?