|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нега на лице и тело
6.6.2011 22:52:28   
Olivia
Sekojdnevno nasata koza e izlozena na raznicni stetni faktori, nacinot na ishrana, vnesuvanje na potrebnoto kolicestvo voda,UV zraci,stres,ekstremno visoki ili niski temperaturi i uste mnogu drugi faktori koi ne opkruzuvaat sakale ili ne , no dali nie dovolno i pomagame na nasata koza da ostane zdrava, elasticna, sjajna, cista itn?
Sto praktikuvate da ja odrzite vasata koza sekogas da ostane zavodliva i neprekorno so zdrav izgled, dali koristite posebni kremi, losioni , tonici, maski ili pak koristite domasno podgotveni preparati od namirnici koi cesto se naogaat vo nasite kujni.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нега на лице и тело
7.6.2011 0:07:02   
Olivia
Namesto da potrosite mnogu pari na kremi za omeknuvanje na kozata na stapalata eve eden priroden recept koj treba da se primenuva barem 2 pati vo nedelata.
Polovina kance visokomasno kiselo mleko se mesa so edna solja za kafe slatka pavlaka i se zagreva do temperatura koja sto moze vaset_o stapalo da ja izdrzi, potoa se cuvaat stapalata vo ovaa tecnost okolu 20 min pred plaknenje istrijte ja i kozata naokolu,potoa isplaknete so mlaka voda vo koja e rastvorena morska sol, vasite stapala ke vi bidat blagodarni, vednas po tretmanot ke se pocustvuvate odmoreni i kozata ke omekne!

< Поракaта ја уредил Olivia -- 7.6.2011 0:15:45 >


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нега на лице и тело
7.6.2011 14:13:27   
fioona
Olivia, da ti kazam jas nesto posebno ne koristan ama za lice obavezno na 3 ili 4 dena go mijam liceto potoa na pamukce stavam malce rakija domasna go brisam liceto ama za dezinfekcija e super ,, posto neli doma normalno cistam i prasinata kako da mi se lepi po celoto lice,, potoa pravam caj od kamilica i pak zemam drugo pamukce si go brisam liceto, po 4  5 dena stavam jajce i toa samo zolckata go premackuvam liceto cekam da se isusi i go trijam liceto potoa normalno go mijam , i tolku, a za liceto koga izleguvam so mm koristan samo loreal pudra, za teloto dove kolekcijata =sapunce, gel za tusiranje i mleko po toa i kozata i liceto mi e se ok.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нега на лице и тело
10.6.2011 19:51:44   
Olivia
Eve dve osvezitelni maski za lice i dekolte koi jas gi opotrebuvam ovie denovi za zastita od visokite temperaturi a veruvam site gi imate doma ovie namirnici,

Maska od Jagodi - za osvezuvanje na site tipovi koza i koza koja e izlozena na visoki temperaturi, zadrzuvanje na bronzeniot ten i hidratacija.(10 min)
dovolno e samo da gi ispasirate jagodite i vednas da naneste na vaseto lice i dekolte ,vasata koza ke bide zbogatena vo tekot na celiot den so neophodnata hisratacija.

Maska od Banana- preporaclivo za onie so kombinirana do mrsna koza.(10min)
pasirana banana se nanesuva na celoto lice i dekolte,na kozata i pomaga od pocetokot na samiot den da bide snabdena so potrebnite vitamin i i minerali i so cesto koristenje go kontrolira lacenjeto na mastite, vasata koza nema poveke da sveti premnogu,ednostavno ke dobiete neodoliv mat izgled.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот fioona)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нега на лице и тело
11.6.2011 20:37:24   
Maca25
Оливиа макиве се супер. Баш утре сабајле ќе ја пробам таа со банани. user posted image user posted image user posted image

А после тоа да си ја каснам бананата ?!?!user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нега на лице и тело
11.6.2011 22:12:02   
Olivia
Sekoj razlicen tip na koza se neguva na poseben nacin, bez razlika dali vasata koza e suva, masna ili kombinirana vo sekoj slucaj na vasata koza i treba vlaga t.e. hidratacija. Na suva koza i odgovaraat kremi i maski bogati so vitaminot F, nezasitena masna kiselina koja za zal nasiot organizam ne ja proizveduva.Nedostatokot na ovoj vitamin ja pravi vasata koza se posuva. Na masnata koza i nedostasuvaat vitaminite B, B1, B2, B5, B6 i B12, istite go reguliraat procesot na lacenje na mastite.Pozelno na kozmetickite preparati da pisuva deka sodrzat : bakar, magnezium, kalcium i cink. A ako ste strastven pusac pobarajte kozmetika na baza  na elektronegativen atom kisika.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нега на лице и тело
12.6.2011 12:16:32   
mama26
poradi toa sto imam kombinirano koza user posted image [ ama ispadna ova ]

nekolku kremi samo za denot ke mi go smirat liceto a potoa pak ista pesna..zatoa sledno planiram na dermatolog i ednas zasekogas da go resam problemot..nemam akni ama nesto sto lici taka izgleda nesto vnatresno mi e problemotuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нега на лице и тело
1.7.2011 15:08:30   
Olivia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Оливиа макиве се супер. Баш утре сабајле ќе ја пробам таа со банани.  user posted image user posted image user posted image

А после тоа да си ја каснам бананата ?!?!user posted image user posted image user posted image user posted image



Maca25 ne mi kaza dali ja proba maskata od banana i vo sto poveke uzivase vo bananata ili maskatauser posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нега на лице и тело
1.7.2011 22:26:39   
Maca25
Не ја пробав. Сабајлето кога станавме мм изеде една, Нина другата банана и за мене не остана. user posted image ама на лецето му правам секое утро пилинг и потоа ставам хидратантна крема, па после 20 мин ставам пудра и еве го ми се оправи. Инаку кремата за пилинг може да се користи и како маска, само треба подолго да стои и да се стврдне малце. Сум си ја погодила козметиката конечно!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нега на лице и тело
10.7.2011 7:44:45   
Bogdancanka
Маска за природен лифтинг

Добро изматете белка од јајце, нанесете ја на лицето и нека делува петнаесетина минути, а потоа измијте го со млака вода и лицете намачкајте го со хидратантна крема. Ефектите од овој третман се видливи по два часа по миењето, но ако ова го повторувате неколку пати неделно, резултатите ќе бидат трајни.

Маска за сува кожа

Добро изматете едно цело јајце, и маската нанесете ја на лицето. Кога ќе се исуши оставете да делува уште 10 минути.  Потоа лицето измијте го со студена вода и намачкајте го со бадемово или маслиново масло.

Оцетен раствор против акни

Во половина литар зовриена, оладена вода, додајте една супена лажица јаболков оцет. Со памукче нанесете го растворот секоја вечер пред спиење и црвенилото се намалува веќе по вториот ден од нанесувањето како и бројот на акните. Но, ако тоа не помогне, сепак посетете дерматолог.

Магдоносот ги отстранува митесерите

Со ситно исецкан магдонос трлајте ги ми местата каде што имате митесери. Потоа на врела вода испарете го лицето, како сокот од магдоносот длабоко навлезе во кожата. Тогаш митесерот ќе може лесно да го отстраните со помош на памукче.

Маска од авокадо за сува кожа

Измешајте две лажички мед со малку испасирано авокадо, лажичка јаболков оцет, снег од една белка, три лажички маслинов зејтин и три лажички од некоја крема која има неутрален ph фактор. Држете ја маската на лицето 20 минути, а потоа измијте ја со млака вода. На овој начин кожата добива посебна влажност, станува мека, а есенцијалните киселини на авокадото помагаат во обновување на ткивото на кожата.

Маска за мрсна и комбинирана кожа

Лажица свеж квасец со две лажици листови од метвица, омекнати во вода, и две лажици од некоја крема со неутрален ph фактор нанесете ја на лицето и нека отстои 15 минути, а потоа лицето измијте го со млака вода. Потоа нанесете ја кремата која редовно ја користите.

Пилинг за мазна кожа

Измешајте две лажици изрендана лимунова кора, две лажици пченкарно брашно, шест лажици мелени бадеми и две до три лажици вода. Маската нанесете ја на лицето и нежно масирајте со кружни движења неколку минути. Измијте го со млака вода, избришете го со мек пешкир и нанесете хидратантна крема.

Со лимон против акни

Акните на лицето веднаш ќе исчезнат ако неколку пати во текот на денот со памукче натопено во лимонов сок ги намачкате акните. Постапката повторувајте ја неколку пати во текот на денот, се додека акната не се повлече.

Маска од мед

Неколку лажици мед стопете ги на пареа и измешајте ги со лажица лимонов сок. Мешајте неколку минути, да се олади. Нанесете на лице и држете 10-15 минути. Лицете измијте го со студена вода.


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 9:17:28   
Admin
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Секоја жена си има некоја навика, начин на кој се негува и разубавува. Би било интересно да ги споделиме искуствата, тајните, навиките. На пример, моја специфична навика е еднаш неделно да правам пилинг на цело тело со мешавина од пченкарен гриз (палента) и крупна сол. Ефтино и многу ефикасно. Ова го практикувам над 10 години.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 9:18:11   
Admin
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Isto i jas ednas nedelno piling na telo (so lufa rakavica) i na lice so piling krema.
A sekojdnevna navika mi e nautro i navecer da go mijam liceto so Dove sapun, po sto nanesuvam soodvetna krema dnevna ili nokna i posebna krema za kozata okolu ocite, zadolzitelno i dvete se protiv brcki...



ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Откако се породив, ништо не правам, некако како се да ме мрзи, единствено што почнувам да внимавам на храна, а порано правев пилинг на лице, маски за коса лице и слично , мора пак да си почнам


ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Јас обавезно еднаш неделно правам пилинг на тело и ставам маска од кал од мртво море ... Инаку секој ден го мијам лицето со гел за чистење. Немам потреба од некоја посебна нега зато што имам чисто лице ама ајдее да се направи редот




(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 9:30:02   
AnnaMolly RR
Еве како јас се „негувам“ user posted image

Наутро и навечер мијам лице, раце, заби. Се чешлам, ја врзувам косата и готово. Ни креми, ни шминки, ни бутур.
После туширање се мачкам со млеко за тело, прскам средство за расчешлување на косата и тадааам! Нега што да ти расправам. user posted image user posted image user posted image
Мене шпанско село ми се маски, купки, пилинзи...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 9:36:36   
Beatris
Порано бев убедена дека што повеќе, што поскапо - тоа и поквалитетно и поделотворно! Како поминува време приметувам дека што помалку е многу многу подобро. Кога ја шлакав косата со 300 маски ми беше најоштетена, сега кога ставам само регенератор ми е супер. Истото важи и за лицето и телото...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 9:40:30   
kikicka
Негаа?? ами се мијам лице заби коса врзувам крем на лице ставам оти ми се суши лицето од водата и толку, туширање секако када никако со купки ме нервира кожата кога ке се спури, мачкање на тело ретко посебно од кога се породив ,сега нешто почнав да се мачкам со уље од Леона што останало на телото оти ептен ми се исуши кожата што не се мачкав и тоа е . Инаку вака за надвор се средувам убаво ми е ,малку пудра,руж,маскара,и туш за очи зависи како сум расположена.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 10:08:19   
Annet
hahaaa vo poslednive 6 meseci,brzinski menje zabi,lice isto taka,kosa 2 pati nedelno mijam,a porano na 2 dena,feniranje retko,koga ima nekoj raspolozen da ja pricuva I,...neisfenirana ne ispagav od doma,sega sum CUMA CUMOSANA,od plavusa stanav kafenusa za da ne se feniram i farbam ,nema vreme za zal,za ispaganje koe e ednas mesecno pudra rumenilo maskara i sjaj na ustata,taka.....

neznam bas dali pomalku e podobro,ama pusto nemanje vreme se si napravi,sto mi e mn zal,edvaj cekam da se vratam vo kolosek i da se doteram i izgledam na zena hahahahhaa
aaa cupkanje vegi koga ke se vidam ubavo na ogledalo,a i toa e retko hahahahahahhahahahima
uste ama aj dosta e hahahahaaa

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 10:49:04   
mamicki
Anet, ne si vo pravo. Jas imam bebe od 6,5 meseca, a ziveeme sosema sami, ni svekrva, ni majka, nisto. Pa ne se zafrliv. Naprotiv, sega povekje se neguvam, mozebi oti bebevo go rodiv na 38 godini, pa ne sakam lugjeto da si pomislat deka sum mu babauser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 10:54:01   
Emanuelapp
Искрено од кога го родив Јован ме смрзуваше некогаш, ама ако имаш желба и навика ќе си најдеш време и јас живеам сама, па се негувам од кога син ми ќе заспие првин средувам низ дома и после цело време си го посветувама на самата себе или пак на сабајле ќе станам 15мин. порано ама нема да заминам ненашминкана. Значи само добра организација и ништо друго..

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нега на лице и тело
16.2.2012 10:58:00   
Calypso
Uf, nega... mi se cini deka sega poveke se tintram otkolku kako devojkauser posted image
Obavezno dva pati nedelno pling od seker, maslinovo maslo i mleko - ne za dzabe Kleopatra vo mleko se banjala - jas sum malku postedliva dodusauser posted image , posle sekoe tusiranje Eldena mleko zimava, drugite mi se ko da ne sum se mackala ic, pa se cesam ko sugava.
Za lice - mienje ili samo so voda, ili so Avon Care gel 3vo1, pa so losion, dneven krem, nokjen krem - biram pretezno so ovosni mirisi. Piling ednas do dva pati nedelno.
Sminka - retko i minimalno... vecernata sminka mi e pojaka.
Gledam da najdam vreme za se. Podolgite rituali gi pravam koga mm e tuka, a drugoto koga sum sama - maliot go zemam so mene vo wc i se tintramuser posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нега на лице и тело
3.3.2012 12:59:18   
Olivia
Женски дај препорачајте ми некој добар пилинг за лице, ептен зимава студот ми ја унакази кожава, имам добра крема за ревитализација ама ми треба да отсранам тоа остатоците ама многу ми е осетлива кожава.

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нега на лице и тело
3.3.2012 13:45:25   
mamicki
Имам нормална, непроблематична кожа, па мене ми се добри маските за пилинг на Гарниер, ги нанесувам еднаш неделно.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нега на лице и тело
4.3.2012 15:08:17   
Ikana
Lele jas ne mozam da se setam posledniot pat koga sum bila na kozmeticar, no dobro, nemam mnogu problematicna koza, obcno bebi sapun i voda mi se najpogodeni za nega na liceto. Treba da zakazam sega psole bremenosta da me sredat ubavo!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нега на лице и тело
4.3.2012 16:30:39   
Annet
ama ima vreme ako ti spie bebeto bar 2 casa a moeto spie po 10-20 min 2 pati dnevno ihihihihihih;-)))) jas za da se izbanjam treba da se pomolam na sveki i svekor da ja pocuvaat:((i taka za 15 min sum izbanjata i isusena a se feniram ako imam poveke vreme;-)) jas mislam deka si vo pravo vo sekoj slucaj:*
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Anet, ne si vo pravo. Jas imam bebe od 6,5 meseca, a ziveeme sosema sami, ni svekrva, ni majka, nisto. Pa ne se zafrliv. Naprotiv, sega povekje se neguvam, mozebi oti bebevo go rodiv na 38 godini, pa ne sakam lugjeto da si pomislat deka sum mu babauser posted image


(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Нега на лице и тело
4.3.2012 16:35:32   
Snowhite RR
Нега?? Па скоро и да не користам ништо за нега, после капење само се мачкам со млеко/крем за тело, моментално МИЛК&ХАНИ на Орифлејм, за лицето имам крем за лице, ама ретко, заборавам да се мачкам, од време навреме кога ќе ми текне го мијам лицето со глицерински сапун, и понекогаш ги мачкам рацете со крем за раце. Е тоа користам за нега

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Нега на лице и тело
14.3.2012 15:47:06   
ana mari
hahaaa vo poslednive 6 meseci,brzinski menje zabi,lice isto taka,kosa 2 pati nedelno mijam,a porano na 2 dena,feniranje retko,koga ima nekoj raspolozen da ja pricuva I,...neisfenirana ne ispagav od doma,sega sum CUMA CUMOSANA,od plavusa stanav kafenusa za da ne se feniram i farbam ,nema vreme za zal,za ispaganje koe e ednas mesecno pudra rumenilo maskara i sjaj na ustata,taka.....

neznam bas dali pomalku e podobro,ama pusto nemanje vreme se si napravi,sto mi e mn zal,edvaj cekam da se vratam vo kolosek i da se doteram i izgledam na zena hahahahhaa
aaa cupkanje vegi koga ke se vidam ubavo na ogledalo,a i toa e retko hahahahahahhahahahima
uste ama aj dosta e hahahahaaa
xexexexexexexxexexexe abe jas i ti sme bile isti i jas se zapustiv od kako se porodiv ic ne obrnuvam vnimanie za mene se nabrzina od koga vikam da idam da mi gi sredat vegite nikako da otidam kkao sum sum stanala vo vegite. ajde ke bide i jas odvaj cekam da prkne malava pa da se sredam kao sto treba

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?