|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   мекици
29.7.2009 13:52:27   
mami
мекици, тиганици, незнам како и да се викаат веќе- правеа ли вашите мајки и свекрви кога се породивте?и каде?Денес се почесто за мекици викаат во кафана, што мене ми е претерано. Тоа ми е чин кој се прославува дома, со најблиските а не да правам втора свадбаuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: мекици
29.7.2009 13:57:20   
Tanjicka
seuste ne sme pravele, se spremame za avgust- spetemvri, zasto terminot mi e do 13 septemvri, ali moite pocnaa da razmisluvaat na temata, i neznam kade ke pravat zasto najbliskite se mnogu goooooolema familija, a licno i mene ne mi se dopaga idejata za kafana

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: мекици
29.7.2009 14:00:50   
mami
и уште нешто- мама ќе ги прави сама или ке ги порача готови? уште еден избор на денешницата кој не го поддржувам

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: мекици
29.7.2009 14:10:36   
natasha
mene mi pravese svekrva mi i majka mi i za dvete deca doma mekici o najbliskite,a slavenje vo kafana mislam deka e glupost,sem ako nekoj nema moznosti doma toa e vo red,a inako ne bi praktikuvala,toa e samo eden adet koj treba da se obelezi skromno a ne so gezminja,da receme mojte kumovi za vtoroto detence ne ni praveea od pricina sto vednas gi pusti ja doma i trebase bebeto da ceka gosti,si napravija kolku za adet.,za niv domasnite i gotovo!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: мекици
29.7.2009 14:31:26   
mimicka
Mene mi pravele mekici doma zaedno majka mi i svekrva mi. Bidejki bile mnogu vozbudeni i umorni od cekanje pred GAK  user posted image se dogovorile da naracaat mekici sto jas celosno go podrzuvam. Mislam deka vo taa cela vozbuda i umor na dvete im trebalo uste da sedat na sporet da przat mekici. Toa e moe mislenje. A vo odnos na toa vo restoran mislam deka e preteruvanje, opravduvam samo ako se nema uslovi za doma.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: мекици
29.7.2009 14:56:40   
Еца
Кај мене правеле мекици во петокот, и имало навистина многу луѓе, но сепак дома е ок, а и во кафеана ајде ако ве'ек се решат за да биде дома се убаво средено за бебето е во ред, но не да биде свадба туку пак само најблиските и само мекици, шеќер и сирење, а не ордевери, салати, ручеци...Тоа дефинитно не оправдувам,да среќата е голема,но сепак секој си знае најдобро како, зошто...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: мекици
29.7.2009 14:57:43   
mami
мајка ми си правеше дома мекици и тоа само за најблиските и ги правеше сама, додека свекрвами  правеше мекици како втора слава, со куп гости и тоа со порачани мекици. Мене ми е тоа глупаво и му кажав на мм дека воопшто не ми се допаѓа и дека сум лута зошто ги порачала. Тоа е една прекрасна традиција која останала од стари и ме нервира кога се порачани- па добро тоа е за свое дете, мислам некако ми се губи целата маѓија, незнам можеби звучам старомодно ама јас тоа го сфакам како дарување за бебето и ако се порачани ми е без врска

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: мекици
29.7.2009 15:14:14   
Cacko
Sekoj si ima pravo  na svoe mislenje.Nie uste ne pravevme mekici,cekame (12.08 mi e kraen termin).Ama so mm se dogovorivme da bide vo restoranot kaj sto pravevme svadba,restoran Kazablanka kaj saem.Toa e malo restorance, za opis samo da vi kazam na svadbata bevme 18 dusi.Se resivme za ovaa varijanta na mekici od pricina da ne praime 3 dena,ednas moite,ednas negovite,pa ednas mm za prijateli nasi.Nema da bide ko svadba sto imate praeno sporedba,ke bide za najbliski svedska mas,i bez gezminja,nego ko sto si bilo stalno za mekici,mekici,sirenje i seker.Mene iskreno mnogu mi se sviga ovaa varijanta

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: мекици
29.7.2009 15:18:02   
Еца
Е па токму за такво нешто и кажав, значи не е битно дома или ресторант, битно да биде она основнотот како што кажа Цацко и најблиските.Тоа е супер според мене, за Мартина правеа во кафана, ама пак само најблиските беа.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: мекици
29.7.2009 15:29:22   
pacuvce
Kazete nekoe mesto od kade se naracuvaat dobri mekici bidejki navistina nemam idea od kade bi mozele da gi naracame.Jas od ponedelnik vleguvam vo 9 mesec taka da moram da bidam spremna.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: мекици
29.7.2009 15:42:21   
Еца
pacuvce моите имаа земено од Драчево, ама мекиците едно големи, друго толку вкусни, јас навистина се изненадив, инаку биле 10 денари, ајде ќе прашам за број па ќе ти пишам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: мекици
29.7.2009 16:11:32   
Палешка РР
Во Прилеп се прават крофни, обично домашни, но има и жени кои тоа го работат, па можат да се нарачаат кај нив. Се носат и во болница за сестрите и докторот кој го донесол бебето на свет.
Обично веселбата се прави во куќата каде ќе си дојде бебето. Во поново време се прават и кифли, салати, ордевери, ... ајде доста е оти нешто ќе ми се пријаде user posted image user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: мекици
29.7.2009 16:21:09   
selma
jas koga se porodiv site moi rodnini dojdoa doma da jadat mekici moite najbliski imaa napraveno mnogu kolku za cela drzava hahhahahauser posted image

_____________________________

SELMA

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: мекици
29.7.2009 16:32:52   
Tanja K.
Jas mislam deka idejata za mekici i vo kafana e vo red.Zatoa sto prvo doma ti e povtorno cisto,a drugo so site si se videl kako sto treba.Ako si doma celo vreme ke bide daj ova,daj ona ili ovde falelo mekici pa ti stani stavaj,a samo sto si se zapravil muabet so nekoj i.....nisto od muabetot.

(Одговор на членот selma)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: мекици
29.7.2009 17:59:07   
denicka
Elence da ne sum ti pravela jas mekici? user posted image user posted image user posted image  vistina mozno e. kolku e mal svetot! inace mene me zafrkavaat na rabota "aaaaa ti prvo napravi si gi mekicite pa odi da se poragas".    zdravje koga ke bide ima da przat do przenje. ama luge znam kakov e adetot. ama mami pa nie kako ke ziveeme ako vie ne poracuvate mekici? user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: мекици
29.7.2009 18:22:18   
Еца
Деничка мекиците ги зеле од Драчево од некој дуќан до пазарчето,дали ти таму работиш?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: мекици
29.7.2009 18:27:45   
denicka
da ama 2 dukani sme tamu eden do drug. jas rabotam vo mkd sonce. prasaj gi tvoite, neka ti objasnat nekako. posto znam vikendov pravevme mekici ama neznam tocno koj den bese user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: мекици
29.7.2009 18:54:22   
Еца
Епа Деничка баш ти си ми ги правела мекицитеuser posted image user posted image user posted image и преубави беа и оставај број, нема никој да погреши што ќе земе, и башка еве сега и нарачав на свекрвата утре ако има да ми донесе мекици, ептен ми останаа во уста колку беа убавиuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: мекици
29.7.2009 19:00:57   
denicka
FALAAAAAAAAA za reklamata mislam.user posted image neka mi se pretstavi koga ke dojde da ti pratam najubavi ok? koj saka neka pise na pp pa ke se dogovorime. mnogu mi e milo sto ete bas nie sme ti gi pravele.user posted image   user posted image user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image . moram da vi se pofalam vo ovaa prilika user posted image  nie i pravevme mekici i na Tijana (pejackata)user posted image user posted image user posted image  tatko i dojde da poraca. abe poznata naselba sme si nie user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: мекици
30.7.2009 8:49:01   
mami
абе деничке се тоа супер, ама сепак мене мекиците ми се работа која треба дома да се направи

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: мекици
30.7.2009 12:43:04   
Adrijana
Nie zdravje mekici ke pravime vo oktomvri/noemvri, i bas pred nekoj den zboruvav i so majka mi i so svekrva mi, i se dogovorivme da gi poracaat, a gostite da si dojdat doma. Se ubavo so tradicijata, ama za toa vreme sto ke go minat vo przenje, mozat da skoknat do bolnica , pa da si bidat so mene i so bebusot, zasto ke mi trebaat. Takov ni e planot. A toa za vo restorant ne go poddrzuvam, site gosti znaat deka site se togas vo shok i doagaat edni kolku adetotot da se napravi i brzo si odat, pa drugi idat i taka, toa mene mi izgleda bas fino.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: мекици
30.7.2009 12:46:45   
haley
denicka, туку дај ти вака  кажи го рецептот за тоа мекиците јас би си ги правела за мене лично како посластица.. имам правено ама тоа тестото влажно не можеш асолно да ги спушташ, и сите се со форма за никаде, како ги правите дај сподели рецептот да испроба стручното жири(јас)  ;) ;)

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: мекици
30.7.2009 12:56:42   
niki
Mekici praela majka mi, kaj svekrva mi takvi obicai ne se praktikuvaat, oni si imaat pa drugi, slog me udri koga mi se tupnaa samo sto izlegov od bolnica pa eeej od Srbija duri donese pogaci, torti, ordeveri, salati, kromid i me terase od se da probam pred site, i ja stojam site me gledaat ona mi buta u usta. Pa morase sekoj sto dosol poklonite sam da gi raspakuva i da gi stava na bebeto, edno po edno partalce, lele koga ke mi tekne kolku bakterii na tukusto rodeno bebe, ama poim nemav deka taka ke pravat i ic nemav vreme da izreagiram.
Ama aj senesto ke vidi covek vo svojot zivot.
Tuku se javiv na temava da vi kazam deka vcera ja citav i tolku ste me nastrvile za mekici pa si stanav rano sabajlevo i pravev, i slatko sum se najala, od zimoto koga bev kaj majka mi ne sum jadela mekici. Taka da znaete novi mamicki denes jas sum vi pravela mekici i sum jadela vo vasa cest i steta sto ste mi tolku daleku pa nemozam da vi pratam. 

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: мекици
30.7.2009 12:58:08   
mami
од волку муабети и мене ми се пријадоа..аа викендов ке им правам за појадок обавезно

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: мекици
30.7.2009 13:23:25   
Еца
user posted image Јас денес чекам мекици да ми сонесе свекрвата од кај Деничка, ма колку беа убави, јас не можам да ви опишам, и само да знаете тестот не беше како за мекици, имаат очигледно некој специјален рецепт и секоја честuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?