|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мекици
2.11.2009 17:38:47   
denicka
stalno sum prva smena. leleeeeeeeeee kolku e mal svetot user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: мекици
5.11.2009 16:55:34   
mis.
Луѓе дај пишете ми го преку пп бројот од пекарата на деничка хитно на една пријателка им требаат мекици.Деничка ја нема моментално па ако некој го знае бројот нема ми го напише.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: мекици
5.11.2009 17:54:19   
denicka
mis. ti pisav pp so mojot broj ako ako uste im trebaat mekici user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: мекици
5.11.2009 18:12:00   
Julie1
Деничка со оглед на тоа што вашите мекици беа дел од нашето друшење и беа превкусни те молам ако не ти е проблем остави тука контакт информации и локација како сите може да си порачаат од вкусните мекици.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: мекици
5.11.2009 18:42:31   
mis.
деничка јас и го дадов бројот па ако сакаат ќе нарачаат.А достава до дома дали има?Малку ми е далеку драчево па чисто информативно ако има достава добро би ми дошло.user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: мекици
8.11.2009 13:41:04   
Сани
деничка? дали имате достава за мекици? многу ми е далеку Драчево ние сме во Ѓорче а со господ напред ќе ни требаат за неделава user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: мекици
4.12.2009 17:06:53   
vezilka RR
е тука имам јас нешто повеќе да кажам како организатор на настанот мекици кога сестра ми се породи, оти мамички повеќе знаат за тој настан од кажување, а јас вака сега од прва рака:))) Бидејќи сестра ми не изненади 2 недели порано со породувањето..ние бевме тотално не спремни, јас тој ден ќе го памтам дур сум жива, прво сабајлето најдобрата вест што сум ја слушнала, после бев да ги видам, па после на сите да им јавам и за неколку саати да изорганизирам мекици за кај нас и за другиот ден за кај нив оти свекорот и свекрвата на сестра ми не беа тука, а немаше смисла зетко да го оптеретувам со тоа, тој си беше цело време со нив..не ја очекувавме Ена толку рано:)), а за моите да не ви кажувам, тие изгубени тоталка, цел ден зинати внуче си имаме та внуче си имаме..и се на мене, да се купи за по дома, да се порачаат мекици за истата вечер..да се земат и се да се пречекаат луѓето вечерта.. и како анегдота од сето тоа испадна дека јас во целата таа гужва и до денденес не знам како сум пресметала дека ќе ни требаат 200 мекици, абе луѓе 2 месеци се јадеа само мекици по дома..од тогаш немам пробано мекици :))) 

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: мекици
12.12.2009 21:52:15   
Весна
Ова тема веќе недела дена интензивно се зборува кај нас. Свекрва ми не е нешто по адетите, па не знае како иде оваа работа.
Планираме само најблиските роднини да бидат поканети, е си имаме мака со пријателите...многу се за дома да ги собереме сите во еден ден. Којзнае што ќе правиме... нека си му ја мислат user posted image
Инаку, таа си реши сама да ги прави user posted image
И друго нешто... свекрва ми не знае што треба да сервира, па се тртка-вртка и сите различно и’ кажуваат.
Јас сум само за мекици и пиење. Така си е нели, нели?! Или?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: мекици
12.12.2009 21:54:13   
mami
се сложувам со тебе...за бебе се знае- мекици, сирење, шеќер и пиење- ништо повеќе..па тоа е да се прослави раѓањето на бебето а не да се прави свадба како што се правеше и кај мене за жал...
и - БРАВО за свекрва ти..мене ми е тоа најубаво- дома да се прават, потопло, по од срце, а вака купени ми е ептен  како да им е тешко да ги направат

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: мекици
12.12.2009 21:57:41   
ripce
мое мислење... во тој период ние МАЈКИТЕ сме со толку работи преокупирани што не знам која е смислата да се занимаваме уште и со мекиците. Како сакаат така нека организираат, уште и за тоа да му ја мислиме.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: мекици
12.12.2009 22:01:52   
Еца
најпаметно: мекици, шеќер, сирење и пиење.

Немој да се водите по она нема смисла ништо да не ставиме на маса, секогаш ке има на некој нешто да му фали, затоа направете си го адетот како останало од старите и ич да не му ја мислите.user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 12.12.2009 22:02:10 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: мекици
12.12.2009 22:06:55   
denicka
е да виказам слуцка сега брзо бесе. мајката отисла на порагај и сабајлето и се јавила на мајками да организира за мекици,родилката. знаци има и такви зени кои мораат се сами да си оорганизираат. сега незнам зосто било така, сигурно имало некоја прицина.вецерта досол маз и со гостите на мекици. и супер си поминале user posted image поз до сите

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: мекици
1.3.2010 13:44:11   
popiks
mene terminot mi e vo maj, no ke ve zamolam za vashe iskustvo.

Mekici sigurno ke pravime vo restoran i bi imale okolu 50 gosti.

Me interesira vash predlog za restoran i kolku cini otprilika

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: мекици
1.3.2010 14:40:05   
Annabel
Бидејќи јас сум битолчанка, а во Битола не се прават мекици, нема да правиме кафеана, туку мм додека сум на болница ќе ги викне кумовите и старосватите дома, па ќе си прослават.

А после ако сака нека излезе со другарите и нека пијат, знам дека ќе сакаuser posted image user posted image .

А имаат некој чуден обичај...штом ќе се роди бебе во друштвото, се качуваат на бандерите кај Матица, спроти Кристијан...user posted image А сите се интелектуалци - банкари, ревизори, што да ви кажувам, ги личиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот popiks)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: мекици
1.3.2010 14:44:07   
caci20
Najeftino ke si pomines kaj Zlate, ama poubavo e toa kaj ferijalno. Sum cula pravat tamu

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот popiks)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: мекици
4.3.2010 11:13:40   
popiks
sum slusnala i jas za vo ferijalno, da ne znae nekoj za cenite???

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: мекици
17.1.2011 14:57:04   
Nadezna
Pravea vo kafana, zasto "golema familija" od kaj maz miuser posted image
Sto ima site da gi vikaat na mekici?
300 eura u voda frleni, ama vazno nekoj se pokazal :)
Nema veze....


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: мекици
17.1.2011 15:04:33   
arh_diz
Nadezna nisto strasno sto ste se potrosile neka vi e zivo i zdavo bebeto. I nie pravevme vo restorn takov e obicajot a potrosivme mnogu poveke. Neka e na zdravje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: мекици
17.1.2011 17:47:25   
*miki mami*
Кај нас се прави обавезно од кај мм син ми им е трето внуче за на золвами правевме дома со најблиските некаде 25луге а за син ми правеле во кафанче накај 30луге.Кај мојте син ми е прво внуче и се навистина голема фамилија со многу пријатели на мекиците имало 60гости мајками вика јас се збунив кога избројав ама тие им се неизбежни user posted image
мислам дека не треба да се жалат пари за вакви работи бабите и дедовците сакаат да си почастат што добиле внуче никој не ги тера со силаuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: мекици
20.9.2011 13:27:06   
@Mila@
Jas so mekici ne se zamaram ima koj da mu ja misli...samo sakam koga ke mi treba neshto od bolica ako mi treba- jas i bebto da sme prioritet a ne sobirankata "vtora svadba" ko sto ja pravat takozvani mekici.sekogash koga sum bila na mekici sum si zamisluvala kako i e na majkata ona umorna od bolka i od poragjajot a ovie doma feshti pravat.. (osobeno ako mazot se nacuka...toa tolku mi izgledalo bjakkkkkkk) zs makedonce ne moze da napravi da e neshto intimno so bliski mora toa celo selo da se sobere.
Iskreno ako jas se prashuvam jas bi go skoknala toa..srekja sto nema da treba da prisustvam :)

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: мекици
20.9.2011 13:35:20   
AnnaMolly RR
Јас се породив во недела, а кај нас правеа мекици во понеделникот. Имало триесетина луѓе, најблиските. Дома кај нас правеле. Во вторникот кај моите на мекици, таму имало над 70 луѓе. Моите имаат доста голема фамилија, ама и мноооогу блиски пријатели. Ама не е проблем, си наместиле маси во дворче и супер си поминале (додека јас плачев во болница user posted image ).

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: мекици
20.9.2011 13:37:54   
mila mama
Ние мекици дадовме на 40 дена. Свекрва ми частеше. Се собрале околу 50-тина души од моја страна и од мм, убаво си поминале, а ние си бевме во странтсво и си поминавме уште поубаво user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: мекици
20.9.2011 13:41:29   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Jas so mekici ne se zamaram ima koj da mu ja misli...samo sakam koga ke mi treba neshto od bolica ako mi treba- jas i bebto da sme prioritet a ne sobirankata "vtora svadba" ko sto ja pravat takozvani mekici.sekogash koga sum bila na mekici sum si zamisluvala kako i e na majkata ona umorna od bolka i od poragjajot a ovie doma feshti pravat.. (osobeno ako mazot se nacuka...toa tolku mi izgledalo bjakkkkkkk) zs makedonce ne moze da napravi da e neshto intimno so bliski mora toa celo selo da se sobere.
Iskreno ako jas se prashuvam jas bi go skoknala toa..srekja sto nema da treba da prisustvam :)


Mila jas ne se slozuvam so tebe...Mislam deka radosta za vnuce e golema i sakaat babite i dedivcite da ja spodelat so poveketo bliski i prijateli..Mene mi e bas milo sto se veselat,i jas sekogas sum gi zalela majkite vo bolnica ama eve jas koga bev vo bolnica voopsto ne mislev na toa kako se veselat oni tuku uzivav vo kerkami.Mekicite gi pravat babi i dedovci i normalno deka majkata e prioritet...Kaj mene imalo mnogu luge i bas mi e merak zosto znam deka site se vesele zaradi doaganjeto na svet na mojata princeza..Pa ubava rabota e - bebe se rodilo,vredi da se proslavi..A na sto lici pa toa samo 2-3ca  na mekici doma..Pa toa go imate sekogas...Jas sum za MEKICI i te kako....Ne sum za po kafani - toa sum protvi ama ako nemate uslovi doma i vo kafana moze da pomine ubavo.... Mene mi e zal samo sto jas ne probav od mekicite ( zaboravija da mi donesat - ne ostanale ) pa mene mi kupi mm utredenta i mi donee...nemozam da se pozalam,se sto ke posakav vo bolnica mm mi nosese iako ne ziveeme blisku do bolnicata..I majkami mi nosese se sto ke mi treba ( ona zivee vo kapistec ) i takada vo nitu eden moment ne se osevtiv zapostavena..Keifot za mekici na babite i dedovcite e golem i mislam deka onie koi sto ne pravat vakvi adeti poveke se mrzlivi luge ili ne druzeljubivi sto nemaat ni kogo da pokanat,so iskucok na onie koi sto nemaat uslovi ( finansii,prostor i sl)

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: мекици
20.9.2011 14:02:49   
dostickage
sto znam mene mi e ok pravenjeto na mekicite.imase i toa nekoja simbolika deka mekicite se za bebenceto da bide zivo i zdravo ... imase celo objasnuvanje ama ne mi teknuva vo momentot..
mislam ok mi e pd aspekt na toa da bide vo granicite na pristojnost bez krsenje casi i frlanje masi i stoliciuser posted image
se dodeka e fin nacinot na proslavuvanje mene mi  e ok.
kaj mene pravele mekici i toa po moja zelba zasto jas sakav so misla deka tie se za bebenceto i pokraj toa sto bese bebeto vo kriticna sostojba.rekov sakam bidejki tie se za bebeto pa sto saka neka bide.pa taka site so pozitivna misla i volja go prslavile doagjanjeto na Viktor na svet.I fala mu na Boga se bese vo red Viktor pobedi user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: мекици
20.9.2011 14:22:47   
@Mila@
Individualno e se...jas ja razbiram radosta za vnuceto i se toa e oki i super...ama pravenje na feshti ..kafani...sobiranje sve zivo i divo,ne mi se svigja.A sum prisustvuvala na mng takvi deshavanki,sto za mene bile besmisleni kolkava i da e radosta..ama razlicni luge sme na razlicen nacin sakame da se raduvame.

Eve kaj mene konkretno slucajt ke bide doma kaj nas nema shansi da se pravi prvo e malo, vtoro ne sakam da mi se sobiraat luge a za 2 dena bebushot da dojde doma,znaci eden den ke pravi svekrvam mi (toa ke bide event na godinata-a gospozata 8 meseci ne me prashala kako sum)znaci mm edna vecer ke bide kaj niv doma,a sledniot den ke pravat moite znaci mm pak ke treba i tamu da bide.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?