|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Желба за зачнување
10.6.2010 15:35:45   
Sweetheart
Драги мои, се прашувам дали пред зачнувањето на дете за тоа постои желба кај парот или таа желба за дете се добива после забременувањето?

< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.6.2010 15:37:35 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Желба за зачнување
10.6.2010 15:44:18   
Палешка РР
Мислам дека кај секоја жена, во различен временски период избива на површина мајчинскиот инстикт. Но нормално, ако веќе се зачнал плодот непланирано, дека ќе се сака и чека исто. Јас ги видов и двата случаи, првата бременост ми беше непланирана, втората посакувана. И во првиот случај исто се однесував кон бременоста, како и во вториот. 

< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.6.2010 15:45:33 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Желба за зачнување
11.6.2010 17:02:11   
niki
Ние имавме желба и двајцата, јас бев малку повеќе воздржана и исплашена од фактот дека бременоста јас треба да ја износам и дека мене многу ќе ме промени во секој поглед, но и покрај тоа чувствував голема желба за дете.
Непланирана бременост не сум имала па неможам да кажам како би реагирала во таква ситуација.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Желба за зачнување
11.6.2010 22:46:27   
Rossana
I nie imavme zelba i dvajcata, si napravivme bebe i se zedovme  user posted image user posted image user posted image Taka nemozea negovite da ne razdelat. Pametnjaci sme si nie user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Желба за зачнување
12.6.2010 1:09:07   
anusha
Rossana toa e mn pametna idea inace i dvajcata ja imame golemata zelba za slatko bebence ama pa koga si podgotven na toa ko za belja ne saka  da dojde

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Желба за зачнување
12.6.2010 1:19:47   
Bitolcanka
Најчесто се се случува кога најмалку очекуваме, така и бременоста. Голем број мајки го изјавија тоа. Опуштете се Ануша, па user posted image ќе ве изненади user posted image РР има посебна позитивна енергија која на многу жени им помогна да видат user posted image Верувај, биди оптимистка и ќе ти се исполни најголемата желба.
Инаку гледам дека си нова, добредојде мила user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ТУКА можеш да ни се претставиш.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот anusha)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Желба за зачнување
12.6.2010 1:33:08   
anusha
blagodaram na podrskata Bitolcanka se nadevam dekavo skoro vreme testot ke pokazeuser posted image i jas dobre ve najdov prekrasno se druzime sega za sega se nadevam deka taka i ke ostane i ponatamu pozz do tebe

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Желба за зачнување
15.6.2010 11:25:57   
prvenka
Zelbata za zacnuvanje e kaj site golema,da se vidat tie famozni user posted image user posted image .Eve jas sum vo iscekuvanje na ciklusot iako posle intervencijata piev cikloproginova i estrofen pa sve mi se poremeti so ciklusot.Posledniot pat dobiv paralelno dodeka gi piev i dva,tri dena posle toa,taka da mi traese negde okolu 10-tina dena.Sega cekam da dobijam,da bese redovno eve ke mi kasnese 5 denauser posted image Imal li nekoj slicno iskustvo

(Одговор на членот anusha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Желба за зачнување
15.6.2010 13:38:19   
gulabica
user posted image posakuvam da stanam majkaaa.eve zaludno so partenerot se obiduvame ama nesto ne ide...1 godina se obiduvame ama nesaka..napraviv ispituvanja i hormonski status i se e ok...doktorot mi veli uzivaj koga toa ke saka ke dojde.problemot e vo toa sto imam neredoven ciklusi nemozam da se orjentiram koga sum vo plodni denoviuser posted image ...ama nadezda posledna umira......

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Желба за зачнување
15.6.2010 13:42:32   
gulabica
user posted image prvenka....i jas go imam istiot problem no jas pred dve godini gi piev cikloproginovata za regulacija,mi pomagaa samo vo periodot koga trebase da dobijam i so niv dobivav se so misla deka ke se regulira.moj sovet e da prestanes so tableti od toj tip i ednostavno da si ostavis na prirodata. jas go napraviv toa iako seuste imam neredovno ama veruvaj deka organizmot se oseka poslobeden otkolku da go trueme so apcinja.....

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Желба за зачнување
15.6.2010 15:56:38   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Zelbata za zacnuvanje e kaj site golema,da se vidat tie famozni user posted image user posted image .Eve jas sum vo iscekuvanje na ciklusot iako posle intervencijata piev cikloproginova i estrofen pa sve mi se poremeti so ciklusot.Posledniot pat dobiv paralelno dodeka gi piev i dva,tri dena posle toa,taka da mi traese negde okolu 10-tina dena.Sega cekam da dobijam,da bese redovno eve ke mi kasnese 5 denauser posted image Imal li nekoj slicno iskustvo


prvenka, баш се чудам зошто да ти доцни кога оваа терапија ја пиеш за да ти се регулира циклусот..Зошто не се посоветуваш со гинекологот? Можеби не ти одговара терапијата..

Иначе кај нас и двајцата имавме желба за бебче кога почнавме да се обидуваме..Јас отсекогаш така сакав да имам планирана бременост..така и би. Додуше малку повеќе се одуговлечи од планираното, но би user posted image .Не испаѓа секогаш така како што планираме..

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Желба за зачнување
15.6.2010 15:59:39   
Калина28
Гулабица, Првенка..Битолчанка горе напомена, рингераја има магија... навистина е тешко човек да се опушти кога толку многу посакува user posted image  илиuser posted image  , невозможно мислам дека изгледа.. едноставно тоа е приоритет и целиот ваш фокус е таму..и нека е така...само бидете со љубов, и знајте дека ЌЕ ИМАТЕ ДЕЦА лошите мисли барем можат да се тргнат ако ништо друго, од искуство и 7-8 месеци ама секој ден со пробување правење и свадба спремање и милион стресови, и сурфање на интернет, мислам дека после неполни 2 недели отакако читкав по порталот и допираше до мене позитивниот став на сите нас овде..јас останав бремена сега чекам да се породам...Бидете поздравени, силни, ако веќе има проблем решавајте го , терајте го, слушајте докторите ама слушајте се и себе и знајте еден ден ќе станете мајкички... е после закажувам трка со колички во парк user posted image  убав ден до ситеееее

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Желба за зачнување
16.6.2010 0:33:22   
anusha
Gulabica jas go imam istiot problem so  docneneto na mesecniot ciklus mislam deka navistina treba da imame problem za da se sluci toa kaj koj ne doktor sum otisla i se edno istoto go kazuva futikulite kaj nekoi zeni prskaat pokasno i poradi toa menz docni odnosno jajnicite se obikoleni od mali cisti4ki t.e. tie treba da puknat za da se pojavi krvarene moja preporaka e da ne pies hormonski apcina bidejki i jas toa go praktikuvam a istovremeno e sovet od mojot ginekolog doktor josevski vo edna prilika mi rece nemoj da se trues so apcina na priroden nacin treba da se stabilizira ke bides malku trpeliva a rezultatite ke si dojdat,a normalno e toa da nemas kontrola so plodnite denovi i jas maka macam ne mozam da zabremenam pa 1 nedela ke pravam test da vidam dali ke me izraduva gostod souser posted image pozz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Желба за зачнување
16.6.2010 10:54:45   
Sweetheart
Кога сме кај доцнењето на менструалниот циклус јас отсекогаш сум добивала менструација неколку дена предвреме, меѓутоа овој пат ми касни веќе 4 дена што не било случај никогаш.Имам благи болки во долниот дел на стомакот меѓутоа сеуште ништо. Дали е можно да сум бремена????

(Одговор на членот anusha)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Желба за зачнување
16.6.2010 23:07:39   
suzeto
napravi test za bremenost stom ti kasni

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Желба за зачнување
17.6.2010 0:42:24   
Miss36
Sweetheart,stom imas redoven ciklus a sega ti kasni mozno e da si bremena. Plus i bolkite vo dolniot del od stomakot se pokazateli deka e golema moznost da si bremena. Simptomite za bremenost se slicni kako menstrualnite simptomi. Test za breemnost ke ti ja razresi dilemata, ne cekaj vednas zemaj.Ti posakuvam od srce da ti pokaze user posted image

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Желба за зачнување
17.6.2010 8:52:36   
prvenka
Sweetheart,ajde pravi test ocekuvame da gi vidis tie famozniuser posted image ,nestrplivi sme i nie da imame uste ednauser posted image .Kasnenjeto e dobar znak,pogotovo ako si imala redoven ciklus

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Желба за зачнување
17.6.2010 9:36:31   
arh_diz
Sweetheart napravi si test i ke znaes dali si bremena ili ne

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Желба за зачнување
23.6.2010 10:39:49   
Sweetheart
Ех драги мои ке ве разочарам , баш кога сакав да земам тест и да проверам дали сум бремена ДОБИВ user posted image user posted image  така да нема user posted image .

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Желба за зачнување
23.6.2010 10:56:47   
Палешка РР
Ќе биде следниот пат Sweetheart, нема откажување и разочарување user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sweetheart)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Желба за зачнување
12.7.2010 14:12:56   
gulabica
user posted image vi blagodaram na sovetite navistina e golemo cuvstvoto da bides del od ovoj forum i da i da razmenuvame razlicni mislenja....nadezdta posledna umira...se nadevam deka eden site ke staneme majki i ke ni se ispolni najgolemata zelba vo zivotot:)))ve pozdravuvam site....

(Одговор на членот anusha)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Желба за зачнување
12.7.2010 18:14:27   
mama26
Едно прашање до вас ако знаете или сте чуле. Дали е можно тест да покаже дека си бремена а имаш ПМС редовен. Значи дали може да имаш ПМС цело време а да си бремена?



< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.7.2010 19:28:36 >

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Желба за зачнување
12.7.2010 23:23:17   
pinokio2010
mislam deka znacite na PMS i na bremenost se isti, sto znaci i te kako e mozno, samo jas nikogas ne sum bila bremena da ti kazam tocno. no,da ne mudruvam mnogu, sigurno nekoja mamicka ke ti se javi da ti kaze so 100% sigurnost

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Желба за зачнување
12.7.2010 23:36:35   
mama26
ne pinokio .znacite za pms deka se isti kako bremenost.se raboti za drugarka moja.ima dobieno a testot pokazuva deka e trudna.dali e mozno?user posted image

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Желба за зачнување
13.7.2010 1:54:51   
Miss36
Mama26,jas imam slusnato deka e mozno takvo nesto,odnosno deka toj takanarecen fenomen se narekuva cvetna bremenost. Nekolku meseci od bremenosta,normalno se dobiva ciklus.. No navistina ne sum strucna za da ti podetalno objasnam,kolku za info samo vaka ti kazuvam.Pozz

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?